PDA

View Full Version : Факторите на издръжливото (бавно) бягане.



Samoten89
02-09-2009, 08:08
Редовно тренирам бягане и мога да издържа до към 3 часа без почивка. Чудя се бих ли могъл да достигна някаква рекордна стойност примерно 10 часа. На 19 години съм и съм слаботелесен и висок.
Сещате ли се за фактори за издръжливо бавно бягане от типа на 7 км в час? Ако приемем, че човек върви средно с 5 км в час?
Ето тези които знам аз:
-2-3 часа преди бягане - добро приемане на въглехидрати. Чудя се кое е най-добре за максимално количество енергия?
-поне 40 минути преди тренировката да не се пият течности
-3-4 часа след ставане да става тренировката. Научно знам, че е изчислено, че това е най-доброто време за тренировка.
-Много добра загрявка на краката/коленете/мускулите/сухожилията.
-Бягане при наличието на малка влажност на въздуха. Предполагам 70 е стандарт.
-Дишане с уста и синхронно най-вече. Просто през носа става трудно след 1-2 часа бягане.
-Бягане при наличието на повечко кислород.
-Бягане с леко облекло.
Тези фактори важат за всички и ще са ви от полза дори при други видове натоварване като фитнес особено.

Myrth
02-09-2009, 10:55
Препоръчвам на тези, които бягат на дълги разстояния да се осигурят с подходящата суплементация, защото това е изключителен енергоразход и особено много изяжда мускулна маса. На първо място глутамин, след това може протеинче, креатина също би бил от полза, макар че той е по-подходящ за кратки и експлозивни бягания. Иначе диетата трябва да изобилства от качествени въглехидратни източници и поне 2г белтък на телесно тегло, за да се съхрани мускулатурата.

Иначе евалата за това, което правиш ;)

lcl
03-04-2009, 01:45
Много атлети практикуват бавно продължително бягане. Преди и повреме на тичането консумират вода с мед. Като 1-2ч преди това хапват въглехидрати - особено такива, които да захранят сърцето. След тичането същото - бързи въглехидрати за сърцето.

"поне 40 минути преди тренировката да не се пият течности" -> зависи как се пият тези течности. Ако човек си пие по глътки през интервали от време, няма никакъв проблем да пие и 5 мин преди да тича.

"3-4 часа след ставане да става тренировката. Научно знам, че е изчислено, че това е най-доброто време за тренировка" - науката не винаги е права :)

Загрявката трябва да включва не само краката. Имаш корем, кръст, които са по-важни да се загряват от долните крайници. Според мен цялото тяло трябва да се загрее и стретчинг.

Дишането според мен трябва да става само през носа.

Samoten89
03-04-2009, 06:27
Много атлети практикуват бавно продължително бягане. Преди и повреме на тичането консумират вода с мед. Като 1-2ч преди това хапват въглехидрати - особено такива, които да захранят сърцето. След тичането същото - бързи въглехидрати за сърцето.

"поне 40 минути преди тренировката да не се пият течности" -> зависи как се пият тези течности. Ако човек си пие по глътки през интервали от време, няма никакъв проблем да пие и 5 мин преди да тича.

"3-4 часа след ставане да става тренировката. Научно знам, че е изчислено, че това е най-доброто време за тренировка" - науката не винаги е права :)

Загрявката трябва да включва не само краката. Имаш корем, кръст, които са по-важни да се загряват от долните крайници. Според мен цялото тяло трябва да се загрее и стретчинг.

Дишането според мен трябва да става само през носа.Когато съм се опитвал да пия сладка вода със захар/мед имам спомен че ужасно гадно ми ставаше. Дори чай с 5 лъжици мед прекалено сладко става и не издържам :( =( сякаш организмът ми ги отхвърля въглехидратите.

lcl
03-04-2009, 08:28
Може би заради меда. Някой хора привикват трудно с него :)

Вода със захар пък вообще няма смисъл да пиеш - полза никаква от тази захар няма да видиш.