PDA

View Full Version : есе "Първо е по-лесно да опознаеш другите отколкото себ



mishanti
02-09-2009, 18:55
моля спешно за утре е :(

TEARS
02-09-2009, 19:30
ДА ПОЗНАЕШ ДРУГИТЕ Е ПО-ЛЕСНО, ОТКОЛКОТО ДА ПОЗНАЕШ СЕБЕ СИ
/есе/

Има дни, в които мислите ти летят, препускат по белите пътища на мечтите. Търся добра дума, протегната ръка, приятелска усмивка. А заслужавам ли? Незнам, защото да познаеш себе си е по-трудно отколкото да познаеш другите. Коя съм аз? Волна, млада, отговорна или комплексирана? Това ще кажат другите-моите приятели и близки. Човек никога не може да бъде обективен, когато преценява себе си. Има едно малко дяволче, което притъпява сетивата ми, оцветява оценката за собственото ми Аз! Не е така когато, като някой страничен наблюдател опознаваш хората около себе си. Всеки човек е личност със своя светоглед, възприятието, желанието….Аз опознавам другите чрез очакванията, които имам. Разбирам на кого мога да вярвам, на чие рамо да поплача, кой очаква моята протегната ръка. Лесно ми е да усетя фалша и недоверието в другия. А с мен самата е трудно? В понеделник съм сърдита-предстои ми цяла седмица училищни занятия. Във вторник мисля за литературата. В сряда ме тормози математиката…. Всичко това е след мен. А толкова обичам на ходя на училище…. След смеха и тебеширения прах опознавах себе си и другите…. Това беше една главоблъсканица. И какво още: своеобразие, трепет, глъч…. Тинейджърска история. Как тогава да се опозная? Подвластна съм на настроения, сезони, думи. По-лесно е да се вгледам в другите около мен. Да ги приема или не, да им се радвам или съчувствам.; да ги преоткривам. Най-трудно човек опознава себе си, защото върху оценката му влияе нещо, което не зависи от него: онова мъничко нещо, което те прави личност. Неизмеримо щастие се крие във възможността да познаваш себе си: ще знам какво да очаквам от всички, които ме заобикалят. Трудно е, защото пътят към себепознаването е стръмен. Заслужава си човек да опита, за да усети, че живее, че дарява част от себе си на света-добър или лош. Аз мисля, че ако човек познае себе си ще бъде удовлетворен и всепрощаващ. Първо трябва да познаваш собственото си “Аз” и тогава да търсиш личностите сред хората, които са открили теб. И ще бъдеш богат, ще бъдеш истински, ще бъдеш творец на собствения си живот.


Дано да ти свърши работа! :) :grin: :-P :P