PDA

View Full Version : Олимпиада по БЕЛ



titity
02-12-2009, 10:45
Тази неделя (15.02.09) съм на олимпиада по БЕЛ, но не се знае дали ще е трансформиращ преразказ или съчинение разсъждение. Ако някой в седми клас е ходил да ми каже кое е по вероятно да се падне.
Така се пполучава че по новата програма ние почти не правим такива разработки и на мен ми е доста трудно да разсъждавам по текст без той да е пред мен дори и да съм го чела. :(

iveetyy
02-12-2009, 10:54
Ами доколкото помня аз като ходих на олимпиада имаше трансформиращ преразказ...само че са незнам може и да е различно

titity
02-12-2009, 11:02
ДАно да си права!!!
Абе така ни казаха. АЗ в 6 клас ходих и беше преразказ ама сега незнам. :neutral:

Infinity
02-12-2009, 15:08
Ми ще ти помогна,щото съм добър човек :)
Нашата олимпиада мина миналата неделя и беше
съчинение разсъждение дори мога да ти кажа темите,,обаче това е само в случай че искаш ако не искаш и искаш да си изпробваш знанията не ме питай :oops: както си решиш
иначе и аз съм седми клас :)

GbSy
02-12-2009, 16:46
Съчинение-разсъждение ще е, даже чух, че може да дадат и тест.
Времето за работа ще е 4 часа.

Infinity
02-12-2009, 16:54
Айде малко да ви помогна направа олимпиадата беше
1.Изпитанията на емигранството
Съчинение разсъждение на глава/глави по избор от Немили-недраги
или
2.Пътят на вярата и милосърдието
Съчинение разсъждение на 3-част от Една българка :)

gabi_94
02-12-2009, 17:35
Айде малко да ви помогна направа олимпиадата беше
1.Изпитанията на емигранството
Съчинение разсъждение на глава/глави по избор от Немили-недраги
или
2.Пътят на вярата и милосърдието
Съчинение разсъждение на 3-част от Една българка :)

първия кръг на олимпиадата е индивидуален за всяко училище, на нея няма да и се падне това, което се е паднало на теб, за това е и на различни дати, никой няма да даде едно и също нещо на всички в различни дати, много ясно че едните като разберат ще се подговят :)

Rofl4e
02-12-2009, 18:21
аз пък съм на 19.02 на олимпияда по БЕЛ.. :)

fUcK_LoF
02-12-2009, 18:33
Аз съм утре г-та каза че ще е по избор или съчинение разсъждение или трансформиращ преразказ =]

babyvy
02-13-2009, 16:10
в мойто даскало е съчинение разсъждение...а на 21.02 ще има и тест

titity
02-13-2009, 17:27
на 21.02 ще е изпит за цялата страна и които се справят най-добре отиват по нагоре и така доакто стигнат до национален кръг и там ако се представят добре може да влязат в която гимназия си изберат :) :)

kartof4e
02-13-2009, 19:09
а в колко часа започва олимпиадата?

Complicated
02-14-2009, 04:48
Съчинение разсъждение ще е, а за часа при нас почва от 9. Ама аз още се чуда дали да отида, щото тва съчинение... 8-)

Complicated
02-14-2009, 05:08
Ми ще ти помогна,щото съм добър човек :)
Нашата олимпиада мина миналата неделя и беше
съчинение разсъждение дори мога да ти кажа темите,,обаче това е само в случай че искаш ако не искаш и искаш да си изпробваш знанията не ме питай :oops: както си решиш
иначе и аз съм седми клас :)

Може ли да ги кажеш ? :oops: Много ще съм ти благодарна.

m3talmania
02-14-2009, 08:21
Съчинение разсъждение ще е за седмите класове. Аз бях в стая с 5-ти, 7-ми и 9-ти клас и беше нещо такова:
7-ми: Жертвения героизъм на доброволците в одата "Опълченците на Шипка"
9-ти: Можеше да се избере между две:
- Словесното слово и неговата магия - Есе
- Отношенията между вожда и колектива в "Илиада" - Интерпретативно съчинение

Jumbie483
02-14-2009, 10:04
^^ и нас днес ни натъпкаха 100 класа в една стая :x
на седми клас са съчинения разсъждения... върху изповедта на бунтовника в На проващаване и Заветът на Странджата от Немили-недраги - 5 глава

fUcK_LoF
02-14-2009, 15:23
На нас ни беше по избор или съчинение разсъждение на 3та глава от "Една българка" или на някакво "Хаджията и обчаря му" (или нещо подобно) от Елин Пелин

m3talmania
02-14-2009, 15:58
На нас ни беше по избор или съчинение разсъждение на 3та глава от "Една българка" или на някакво "Хаджията и обчаря му" (или нещо подобно) от Елин Пелин
Ааа тоя хаджия ми го дадоха на олимпиада в 5-6 клас, а българката се учи в седми. Как става тая работа..

GbSy
02-14-2009, 16:48
Според мен във всяко училище темите са различни, така като гледам...

vanesa0pld
02-14-2009, 17:00
аз миналата неделя бях на олимпияда и трябваше да правим съчинение-разсъждение върху някоя от 2-те теми(по избор)
1-Съчинение разсъждение на глава-пожелание от ,,Немили недраги,,
2Съчинение-разсъждение върху 3 глава на ,,Една българка,,(темата ни беше нещо от тоя сорт -,,Да сториш добро-път към Бога и милосърдието,,)

Seducti0n
02-14-2009, 17:06
:? Уффф и аз утре съм на олимпиада, но ми е толкова кофти, че нямам желание за каквото и да е , камо ли да се правя на философ...

melinor
02-15-2009, 07:44
Аз преди малко се върнах от олимпиадата. Имахме 2 теми. И двете съчинение-разсъждение. Те бяха -
Пътят на доброто в страшните години-Една българка върху 2 и 5 част, но не съм сигурна дали темата беше ТОЧНО така. Другата беше Мисията на поета-Българският език, но май никой не писа това, защото го взехме преди няколко дни :]

Infinity
02-15-2009, 07:52
Аз преди малко се върнах от олимпиадата. Имахме 2 теми. И двете съчинение-разсъждение. Те бяха -
Пътят на доброто в страшните години-Една българка върху 2 и 5 част, но не съм сигурна дали темата беше ТОЧНО така. Другата беше Мисията на поета-Българският език, но май никой не писа това, защото го взехме преди няколко дни :]
Това стихче,ние го учихме наизуст :o

vesito13
02-15-2009, 08:31
Миналата година бях седми клас , в училище винаги сме си писали съчинения разсъждения , нито един трансформираш преразказ така да се каже , просто ни беше обяснено , че трябва да преразказваш по дидактическата задача , която ти е дадена . Преразказите си ги бях научила до ~4 клас и после на преразказа на изпитите имах почти пълния брой точки от 25 бяха 23-24 . За сметка на това сега в осми клас правим само литературно интерпретативни съчинения , за които аз съм си подготвена от съчиненията разсъждения , а другите които са учили повече за преразказа в момента просто не могат да отлепят какво става .
Както и да е отклоних се от темата , каквото и да ви се падне можете да го напишете , ако наистина си знаете текстовете , е за съчинението трябва и малко разсъждение , ама това който си го може , си го може :)

GbSy
02-15-2009, 09:25
Аз преди малко се върнах от олимпиадата. Имахме 2 теми. И двете съчинение-разсъждение. Те бяха -
Пътят на доброто в страшните години-Една българка върху 2 и 5 част, но не съм сигурна дали темата беше ТОЧНО така.

И ние бяхме с тези теми, но с тази разлика, че не сме взели Българският език, съответно никой не писа по него.
На мен ми се стори хубава темата, писах си подробно... мисля, че съм се справила.

Lunatique
02-15-2009, 09:56
И аз бях на олимпиада по БЕЛ, само че нашата беше на 07.02. Имаше избор от две теми. Едната беше "Двама българи в дни на изпитание" от разказа "Една българка", а другата беше за речта на Странджата в 3-та глава от повестта "Немили-недраги", само че се извинявам, че не мога точно да цитирам заглавието на темата.

Iria
02-15-2009, 11:29
И аз ходих днес на олимпиада. :) Темите бяха "Разрушителната сила на омразата"(интерпретативно съчинение в/у "Антигона" или "Електра") и "Свободния избор и ограниченията на законите"(есе). Писах по първата тема. Тази година нещо темите не ми харесаха. :?

bEbsI
02-15-2009, 12:37
На 11 клас дадоха най-глупавата тема.Следосвобожденска лирика на Вазов.И от това сме взели 2 стихотворения.Нямам думи.

darrie
02-09-2010, 17:03
съчинение разсъждение, време за работа 4 часа, може да се използва учебник. трансформиращия преразказ е за 6 клас, мила. :)