PDA

View Full Version : Книгите,които трябва да се прочетат поне веднъж в живота



LINKNOT
02-12-2009, 15:49
Тъй като тези дни съм на такава вълна,си зададох въпроса "Какво още трябва да прочета?". Неоспоримо е,че книги по света бол,но кои си струват? Те също не са малко. Затова и правя темата. Несъмнено ще бъдат споменати някои класики,но заедно можем да преоткрием безценни перли в океана от забрава.

Тези,за които се сещам в момента са: "Дон Кихот","Немили недраги","Под игото","Малкият принц".

mmKamm
02-12-2009, 18:51
поне една книга на Стивън Кинг трябва да бъде прочетена :)

ScionOfStorm
02-12-2009, 18:56
^ Защо пък точно Кинг?

На ексо му е хубав списъка, добавям и аз Малкия принц и може би едно хубаво Семейство Глас и някой и друг разказ на Селинджър.

FockidyFockFock
02-12-2009, 19:09
Помня как бях на 10 или 11 и се опитах да прочета "Параграф 22", ала нещо не ми се получи. По-късно като малко се "ентелектуализирах", я прочетох и ми стана любима.

Ето ти няколко книги, които си заслужават четенето според мен:
"Чудовищна Команда" на Пратчет
"Илион", "Олимп" на Дан Симънс
"Полет над кукувиче гнездо" - Кен Киси
"Английският пациент" - Майкъл Ондатджи
"Време разделно" Антон Дончев

За други не се сещам в момента, ако се сетя - ще добавя.

Pliok0019
02-12-2009, 19:11
От мен: "Тютюн" и "Двама против ада"

Jesus
02-12-2009, 19:14
Мисля че фермата на оруел и тя трябва да присъства :)

Canis_Dirus
02-12-2009, 19:29
Аз ще добавя по желание няколко разказа на Джек Лондон
и нещо на Вонегът - пича е абсолютно ненормален, но пише адските неща.

mitternacht
02-12-2009, 19:42
Абсолютно всичко на Пратчет, защото всяка негова книга има своя смисъл и мъдрост.Така де, всяка страница е пълна с мъдрости.

Metaphoric
02-12-2009, 19:44
ау.. това е трудно Р:
да видим:

1. Малкият Принц
2. Мечо Пух
3. Пътеводителя
4. Майстора и Маргарита
5. Разказите на Рей Бредбъри
6. Полет над кукувиче гнездо
7. Английският пациент
8. Понеделник започва в събота <3
9. Поне една книга на Пратчет

/не са подредени по важност или нещо подобно...

mmKamm
02-12-2009, 20:27
^ Защо пък точно Кинг.

щото е добър...радва ме..ии не трябва да остане неопоменат..в тази тема точно :)

LiveFlower
02-12-2009, 20:44
За мене са :
Димитър Димов-тютюн
Иван Вазов-Под игото
Антон Дончев-Време разделно

Принципно си падам по българската литература,чуждата нещо хич не ме влече.Разбира се,има и много други пройзведения,на които се възхищавам...


Corporatedesigh,ако искаш може да обясниш за Оруел-1984 :)

Briseis
02-12-2009, 21:34
охо...Любовта трае три години си е просто уникална книга. Много ме впечатли за съвременен автор. :)

към списъка прибавям и "Портрета на Дориан Грей" на Уайлд :)

DimovB
02-12-2009, 21:39
"Тъй рече Заратустра"

TheBestFriends
02-12-2009, 22:01
Време разделно
Граф Монте Кристо
всичко от Иван Вазов
Клетниците

и още мн. мн книги, но в момента тези изпъкнаха в съзнанието ми

hottie
02-12-2009, 23:02
Няма да се повтарям с по-горните, ще добавя "Винету" на Карл Май

puhen0to
02-12-2009, 23:17
На кинг поне една трябва наистина .. интересни са.
А по темата мисля Гордост и Предрасъдаци
Брулени Хълмове
Заразно глупава
Без Дом

mmKamm
02-13-2009, 01:08
Без Домта книга...сиг от както се нау4их да 4ета.. (детската градина) ..о тогава ме кара баба ми да я 4ета.много хубава ила..много такава, много онакава..4ртох малко ама се отказах, но наистина е хубава :) много тежка такава...

foxxxmulder
02-13-2009, 01:17
Джон Стайнбек Зимата на нашето недоволство
Стендал Червено и черно
Гор Видал Сътворението
Алексей Толстой Ходене по мъките
ба ли го има много книги, които си заслужава да бъдат прочетени, въпрос на вкус

Darkkiss
02-13-2009, 02:19
The Firm

Briseis
02-13-2009, 10:33
истината е в пролите

първият ми сблъсък с 1984 беше в един учебник по английки. авторите бяха използвали цитат за това как медиите манипулират общественото мнение. наистина е много актуална днес.

Jesus
02-13-2009, 10:41
Книгата е писана 1948 и излиза 49 което прави че е правена преди 60 години и описва доста точно части от съвремието :)

RAWRRR
02-13-2009, 10:53
книгата с кочинката ли е това или се бъркам?

Axel_f
02-13-2009, 15:13
Бих добавила и "Дядо Горио"на Балзак, "Тримата мускетари", "Кралица Марго"на Дюма, "Бел Ами" на Мопасан, иначе съм съгласна с повечето посочени книги."Без дом" е невероятна книга, както и "Сребърните кънки", за съжаление не помня от кого е.

Иначе в списъка на книгите, които възнамерявам да прочета скоро са "1984" - явно е доста актуална и провокативна, "На изток от рая" на Стайнбек и "Любов по време на холера" или евентуално "100 години самота" на Габриел Гарсия Маркес.

Бтв чела съм само една книга на Стивън Кинг - "Очите на дракона" и ми хареса, но не знам дали скоро ще прочета нещо друго от този автор. :-o

w0sh
02-13-2009, 15:20
Триyмфалната арка на Ремарк

TellMeYourName
02-13-2009, 15:26
истината е в пролите

първият ми сблъсък с 1984 беше в един учебник по английки. авторите бяха използвали цитат за това как медиите манипулират общественото мнение. наистина е много актуална днес.всъщност и аз разбрах от учебник по английски за нея. Може да е същия :D

Briseis
02-13-2009, 18:37
книгата с кочинката ли е това или се бъркам?

Тази е Фермата на животните :)

П.П. Учебникът ми по английски беше за подготовка на FCE 8-)

LiveFlower
02-13-2009, 21:37
Corporatedesigh,ако искаш може да обясниш за Оруел-1984 :)

Разбира се :)

С две думи книгата е антиутопия, която ни представя виждането на Оруел за бъдещия свят, по времето, когато е писана.

Светът е разделен на три конгломерата, като постоянно са война един с друг. Режимите са тоталитарни, а хората нямат право на глас и лично мнение, нон-стоп наблюдавани и "гнилите ябълки" се премахват и превъзпитават.

Доста хора виждат в тази книга критика към тоталитарните режими, като характеристиките доста наподобяват СССР, но напоследък и в т.нар. демократичен свят се забелязва тенденцията описана от Оруел за наблюдение и контрол на масите и общественото мнение, което дава и на книгата съответно един нов и актуален прочит. :)Бях чувала за тая книга добри отзиви,а сега ме и заинтригува.Политиката,общ о взето историята в тоя период ми е доста интересна.Тъй че ще се навия да я прочета :)

Blab
02-13-2009, 21:52
Аз пък не мога да дочета 9.99 на Бегбеде, преводът е ужасно неграмотен, яде ме отвътре.

Голяма част от класическата детска литература трябва да се прочете. Милн, обаче, не мисля.
Оттам насетне - всеки сам открива стила на писане, който му допада.

Глупаво ми се струва да изброяваме заглавия, които са ни направили впечатление, поставяйки им етикетче "задължителни". Както любовните романи не биха се харесали всекиму, така и историческите, религиозните, фантастиките, кримките...

С четенето човек се ориентира и толкова.

Blab
02-13-2009, 21:56
Ама признай, че е нечовешко направо.
Още на първата страница и то с главни букви. о.О

Diam0nD
02-13-2009, 21:58
"Името на розата" не видях да сте казали. Това ,което е написал Еко определено е супер яко !! Сега чета "На изток от рая" и тя е интересна . А бе има доста хубави книги ^^ но определено от тук заглавията които видях ,което не съм чел ,ще пробвам да прочета :D можеи да ми хареса :D
ПС "Евгени Онегин" романът в стихове на Пушкин ... и тя ми хареса много :) =]

Boot
02-13-2009, 22:43
На Бегбеде всичките книжки издадени от издателство Пулсио имат нужда от много сериозен коректор, не е само 9.99.

teenems
02-13-2009, 22:45
аз ся чета "Мемоарите на една гейша" :smt036

teenems
02-13-2009, 22:55
ем ок ,книгата не е лошо и е много по-хубава от филма ,който го е гледал де !препоръчвам я :---)

w0sh
02-13-2009, 23:01
Като се замисля бих препоръчал и белю пушилката като задължителна въпреки че на мен не ми харесва.

ScionOfStorm
02-13-2009, 23:08
аз ся чета "Мемоарите на една гейша" :smt036

Темата не е какво четем в момента, а какво препоръчваме като абсолютно необходимо другите да прочетат.

Научи се да четеш и да осмисляш прочетеното.

да се похвамил с една прочетена книга, бе, ексо, нищо не разбираш >.<

Името на розата пък никак не е най-доброто на Еко. Баудолино неговия никой почти не го харесва май, докато на мен ми беше изключително интересна книга - може би и защото засяга и важни за развитието на държавата ни времена, които успоредно с четенето учех по история.

А като заговорихме за издателства...напоследък съм открил, че сякаш навсякъде работата запада доста позорно. Бард, Прозорец, който и да е, ужасно много грешки и несполучливи печатаници, немарлива работа зачестила. Все пак има едни много способни преводачи, чиито преводи много са ми допадали, но имена не мога да си спомня сега.

sugarbaby_
02-14-2009, 00:07
"Граф Монте Кристо" на Александър Дюма
"Валс в тъмнината" на Уилям Айриш
и поне 3 на Агата Кристи /"10 малки негърчета"; "Убийство в Ориент Експрес"; "Азбучните убийства" /

Funkdoc
02-14-2009, 00:08
Hash Oil
Разкази под екстази
... абе общо зето Фредерик Бегбеде е човека ...

Boot
02-14-2009, 00:11
А като заговорихме за издателства...напоследък съм открил, че сякаш навсякъде работата запада доста позорно. Бард, Прозорец, който и да е, ужасно много грешки и несполучливи печатаници, немарлива работа зачестила. Все пак има едни много способни преводачи, чиито преводи много са ми допадали, но имена не мога да си спомня сега.
Преподавателят ми по превод, разправяше как неговият преподател на времето му е казал за български преводач, който си вмъкнал цели глави и герои в романа, който превеждал. Смятай...

Nobody
02-14-2009, 12:47
Творчески превод :D

Бегбеде е страхотен, но наистина грешките бият на очи прекалено много. Специално за 9,99 говоря, другите не съм ги чел. Същото ми прави впечатление и в трилърите на БАРД, които чета за отмора. Иначе като книга мога да добавя Ог Мандино - "Най-великият търговец на света"!

Sanguis
02-14-2009, 13:27
Бих добавила "Дейвид Копърфийлд" на Дикенс , "Еманципирана магия"(или нещо друго) на Тери Пратчет и задължително нещо на Стивън Кинг!Мисля също,че и "Крадецът на праскови" е едно от задължителните четива :)

П.П.Axel_f, "Сребърните кънки" е на Мери Мейпс Додж,наистина много добра книга! :)

emo_girl953
02-14-2009, 13:35
Без дом :) :)

RAWRRR
02-14-2009, 16:17
книгата с кочинката ли е това или се бъркам?

Тази е Фермата на животните :)

П.П. Учебникът ми по английски беше за подготовка на FCE 8-)

Благодаря :)!Трябва да хвана да я прочета.

"Мъртви души" , "Шинел" (не е книга но все пак) на Гогол.
на същата тематика "За мишките и хората " Стайнбек.

От българските "Тютюн" , всичките тези са много поучитени

Riot
02-14-2009, 16:40
http://pokergametipsonline.com/Best_Poker_Book.jpg

xXxXSweetDreamsxXxX
02-15-2009, 21:55
Джон Стайнбек - За Мишките И Хората.
Паулу Коелю - Алхимикът.
Томас Харис - Мълчанието на агнетата.
Майкъл Блейк - Танцуващият с Вълци.
Димитър Димов - Тютюн.
Антон Дончев - Време Разделно.
Александър Дюма - Граф дьо Монте Кристо.
Умберто Еко - Махалото на Фуко.
Стивън Кинг - Зеленият път.
Джеймс Клавел - Шогун.
Дж. Р. Р. Толкин - Властелинът на Пръстените.
Дан Браун - Шифърът на Леонардо.
Джейн Остин - Гордост и Предразсъдъци.
Иван Вазов - Под Игото.
Джоузеф Хелър - Параграф 22.
Маргарет Мичъл - Отнесени от Вихъра.
Умберто Еко - Името на Розата.
Марио Пузо - Кръстникът.
Паулу Коелю - Вероника Решава Да Умре.

FelisDirus
02-15-2009, 22:02
Някои от заглавията стават единствено за подпалки в някое по-долнопробно аутодафе...


ахъм.. това си мислех и аз.

Jesus
02-15-2009, 22:10
Не видях някой да казва КНИГАТА :
Библията

Nobody
02-15-2009, 22:12
Относно "властелина" може много да се по-спори. Както и за "шифъра". Има много други интересни съвременни трилъри, но те са по-скоро само за развлечение, отколкото някакъв вид "класика", която да си струва. Отделно аз лично предпочитам "Шестото клеймо", просто по ми допадна.

Briseis
02-15-2009, 22:23
у наше село има само "Любовта трае три години"

все още си чакам 9.99 :( :( :(

kristo
02-15-2009, 22:38
Много са, за момента бих казал "Под игото", "Немили-недраги", "Пътят към София" и още доста други от този жанр :)

Аа, и продължението на "Под игото" "Нова земя" е също много добра :)

FelisDirus
02-15-2009, 22:45
Като почнете с "Под игото" и не знам кво ми става.. дори и да не си прочел една книга през живота си (в случая не визирам никого, говоря по принцип), като кажеш "Под игото" и вече си с една идея по-умен, интелигентен, разбиращ и т.н.
Да, първият български роман. Е и?

Хванете Талев бе! Като искате да е българско, да е свързано с национализма, с българщината.
Кво му е на Талев? Пише в пъти по-увлекателно и по-добре от Вазов, ама едно си баба знае, едно си бае.

"Железният светилник" е велика книга и "Под игото" ряпа да яде. "Преспанските камбани", "Хилендарският монах"..

тц, тц... :?

kristo
02-15-2009, 22:49
Просто изпуснах да ги спомена в момента, понеже Под игото и останалите, които изброих на първо място ми се появиха в съзнанието :)

Никой не отрича, че Талев е велик и романите му са също така велики, просто скоро не съм ги препрочитал и можеби затова ги изпуснах :)

FelisDirus
02-15-2009, 22:56
Просто изпуснах да ги спомена в момента, понеже Под игото и останалите, които изброих на първо място ми се появиха в съзнанието :)

Никой не отрича, че Талев е велик и романите му са също така велики, просто скоро не съм ги препрочитал и можеби затова ги изпуснах :)


Ахъм.
Един ден, ако децата ми ревнат, че не могат да прочетат "Под игото", няма да им се карам.

Аз тая книга 3 пъти я мъчих! Много съм прочела за скромните си 19 години, на много тежки и трудни за четене книги съм попадала, но "Под игото" е на първо място в топ 10.
3 пъти я мъчих и нито един от 3те пъти не успях да я дочета. Имам едно 40 страници, последните 40, които така и не прочетох.
И това е една от малкото книги, която не ми е дала нищичко.
Затова не разбирам защо толкова я хвалите.

kristo
02-15-2009, 23:01
Еми въпрос на вкус, няма да споря да не рече някой пак, че се опитвам да се налагам както в други теми, понеже всеки втори взе да ми хвърля такива обвинения :D

Мен лично Под игото ми е много лесно и приятно за четене и се изпълвам освен с патриотично чувство и с много други приятни чувства. Изобщо усеща се силата на българския дух в тази книга, разбира се и в Железния светилник е така, спор няма, но все пак са различни една от друга книги, а на мен духа на Под игото ме изпълва с много силни емоции.

FelisDirus
02-15-2009, 23:11
А, не бе.. то не става въпрос за спорене, аз не се заяждам.
Нямам против - просто се чудя.

Canis_Dirus
02-15-2009, 23:16
А, не бе.. то не става въпрос за спорене, аз не се заяждам.
Нямам против - просто се чудя.
Всичко българско и родно
люба, тача и милея!

Това е мотива на цялото Вазово творчество. Те затова трябва да го харесваме - защото е българско!

FelisDirus
02-15-2009, 23:19
А, не бе.. то не става въпрос за спорене, аз не се заяждам.
Нямам против - просто се чудя.
Всичко българско и родно
люба, тача и милея!

Това е мотива на цялото Вазово творчество. Те затова трябва да го харесваме - защото е българско!

Да де, аз само заради това му уважавам творчеството. И единственото, което ме е впечатлявало е "Епопея на забравените".

LINKNOT
02-15-2009, 23:23
За мен творчеството на Вазов е изумително със своите множество литературни похвати,искреност, детайлност и чувственост. Не е само до това,че е свързано с родолюбив характер. Не виждам защо трябва да е толкова трудно да бъде харесано и оценено. :-o

Nobody
02-15-2009, 23:29
Вазов като човек и съответно и творчеството му са достойни за уважение, но това не означава, че всяка една творба трябва да ни харесва. На мен примерно не ми харесва "Чичовци". Не обичам бездействието, което цари в тази повест. Не ми харесва начина, по която е създадена, въпреки че някои се възхищават от умелото вплитане на борлесковия принцип, за който не съм сигурен дали Вазов въобще е знаел. По-скоро е достояние на кандидатстудентите, които четат повече допълнителна литература, които знаят какво е, но едва ли са съгласни, че това има особено значение. На мен лично "Под игото" ми харесва, на някой друг ще му харесва "Чичовци". Уважението към един автор и това да ти допадат произведенията му или някоя конкретна творба е нещо съвсем различно.

FelisDirus
02-15-2009, 23:40
За мен творчеството на Вазов е изумително със своите множество литературни похвати,искреност, детайлност и чувственост. Не е само до това,че е свързано с родолюбив характер. Не виждам защо трябва да е толкова трудно да бъде харесано и оценено. :-o

Явно не си чел много.

А тоя коментар от коя литературна критика го изкопа? :)

InitialD
02-15-2009, 23:44
Пак ще се изпокарате яко усещам ...

Spamer
02-15-2009, 23:45
Маните го тоя вазов пълен женкар :( мисля че трябва да се прочетът свещените книги на водещите религии не заради други ами зада се стигне до извода че християнството е най-добрата религия :)

InitialD
02-15-2009, 23:46
Маните го тоя вазов пълен женкар :( мисля че трябва да се прочетът свещените книги на водещите религии не заради други ами зада се стигне до извода че християнството е най-добрата религия :)

Я един прогледнал човек !!!

FelisDirus
02-15-2009, 23:47
Пак ще се изпокарате яко усещам ...

Не. Аз приех чуждото мнение, ама ми пробутват тука думите или на някой захлупен критик, или на учителка по литература, или част от увод/заключение на тема за Вазов.
И ми стана смешно, щото това колко съм го чела и псувала миналата година, не е истина просто.
Ама както и да е, млъквам, че ми се доспа нещо.

По темата - "На изток от рая". Сори, ако повтарям някого, ама ми е любимата!

Nobody
02-15-2009, 23:58
Интересно ми е как точно се определя "най-добрата" религия. Разбирам групите да имат албуми best of the best, но подобна идея за религията не ми пасва. Иначе съм абсолютно съгласен, че всеки един от нас(визирам съфорумците, които са православни християни) да прочетата Библията. И също така смятам, че не би било лошо да се прочете и Корана примерно. Но също така не е нужно да четеш и книги на определени религии. Може да се впуснеш в едно премеждие из книгите на "духовните течения", които в последните години непрекъснато са на мода. А дали ще четеш американизираната "The secret", прекално абстракните книги на психеделичния Кастанеда или пък някой новопоявил се best seller, повтарящ за пореден път концепцията, която е на няколко века, по един "нов и увладяващ начин"(както пише отзад на корицата), винаги можеш да се обогатиш по някакъв начин. Примерно аз намирам много смисъл в книгите на Р.А. Салваторе. Просто не ги препоръчвам тук, защото фентъзито е по-особен жанр и едва ли би могъл да се превърне в класика. Не си представям в училище да се учи книга на Ричард Кнаак примерно. А това дали "властелина" е класиката на фентъзито не искам да коментирам, понеже не съм от привържениците на тази книга, както и на филма.

LINKNOT
02-16-2009, 09:09
За мен творчеството на Вазов е изумително със своите множество литературни похвати,искреност, детайлност и чувственост. Не е само до това,че е свързано с родолюбив характер. Не виждам защо трябва да е толкова трудно да бъде харесано и оценено. :-o

Явно не си чел много.

А тоя коментар от коя литературна критика го изкопа? :)
Никой никога не може да каже,че е чел достатъчно.
А иначе това за литературната критика ме поласка наистина. 8-) Сама си пиша мненията..хах

Daniella_
02-16-2009, 09:49
Според мен трябва да се прочетат поне 5 книги от световната класика :) Аз обичам :
Гордост и предрасъдъци на Джейн Остин
Ромео и Жулиета на Шекспир

FelisDirus
02-16-2009, 11:44
А аз пък не харесвам Талев, съжалявам, ама не ми харесаха книгите, докато в "Под игото" има символика, която не се забелязва на пръв прочит и е доста дълбока според мен.

Въпрос на вкус, Вили.
Ясно е, че няма как всички да харесват и четат това, което и аз, но идеята ми беше, че с "Под игото" се злоупотребява, защото всеки знае, че като каже това заглавие и другите ще почнат да кимат одобрително с глава и да казват "Браво на детето" (което всъщност може и да си няма идея какво точно пише в книгата, ама няма нищо).

А колкото до символиката, няма какво да лъжа - твърде отблъскваща ми беше книгата, за да търся някакъв дълбок смисъл и истини в нея.

KiLLeR_InSTiNkT
02-17-2009, 15:20
Елин Пелин и Йордан Йовков - техните разкази трябва да се прочетат задължително.

snike
02-18-2009, 17:53
Harry Potter
Здрач
Властелинът на пръстените
Немили-недраги
стиховете на Дамян Дамянов
Крадецът на праскови
Преди да се родя

_princess_
02-19-2009, 13:28
Гласувам за Йовковите разкази и четирилогията на Талев - Железният светилник, Преспанските камбани, Илинден, Гласовете ви чувам. Ние сме българи и е добре като такива първо да прочетем шедьоврите на нашата литература, които могат да ни дадат много повече от Хари Потър(както видях по-нагоре). Извинявайте, но да считаш, че Хари Потър е една от книгите, които човек задължително трябва да прочете в живота си е доста повърхностно...

ScionOfStorm
02-19-2009, 13:46
Harry Potter
Здрач

O____________________________O

килърке, доста съм съгласен с теб, обаче така и не успях да ги харесам тях двамината. Ужасно тегави са ми някак и за четене, и за писане по тях, за всичко. Но са изключително талантливи и повратни за развитието на родната литература, да. Засягат важни проблеми.

KiLLeR_InSTiNkT
02-19-2009, 14:14
Harry Potter
Здрач

O____________________________O

килърке, доста съм съгласен с теб, обаче така и не успях да ги харесам тях двамината. Ужасно тегави са ми някак и за четене, и за писане по тях, за всичко. Но са изключително талантливи и повратни за развитието на родната литература, да. Засягат важни проблеми.
Въй, за Хари Потър нямам думи...
Да, малко са тегави някои техни разкази, но смятам, че дори да не бяха задължителни автори в училище пак трябва да се прочетат..
А за някои хора сигурно Кама Сутра с картинки би било единственото хубаво нещо за четене и биха се гордели с това, пхах.. 8-)

1n5ub0rd1na73
02-19-2009, 17:50
Бедна ви е фантазията.

Nam3less3
02-19-2009, 18:02
Освен споменатите български произведения, бих добавил пълната версия на "Властелинът на пръстените", както и другите книги на Толкин.
Това е единствената по-обширна чуждестранна книга, която съм чел, и от години всяка вечер преди лягане не пропускам да прочета по нещичко.
Както пише отзаде на книгата = "Този роман не ще ви даде и секунда покой докато не го прочетете до край, както и дълги години след това".
Не мога да опиша с думи достойнствата му.
Иначе романите за Хари Потър имат много много ама много интересен сюжет, и нямаш търпение да прочетеш края. Просто страшно увлекателна историика.

janito0o5
07-09-2012, 09:23
в момента се сещам само за тези:
1.Матилда-Роалд Дал 11.Тайната градина-Франсис Ходжсън Бърнет
2.Червено и черно-Стендал 12.Под игото-Иван Вазов
3.Дамата с камелиите-Александър Дюма-син 13.Чичо Томовота колиба-Хариет Бичер Стоу
4.Мадам Бовари-Гюстав Флобер 14.Тримата мускетари-Александър Дюма
5.Лунен тигър-Пенелопи Лайвли 15.Вечната Амбър 1,2- Катлийн Уиндзор
6.Алиса в страната на чудесата и в огледалния свят-Луис Карол 16.Клетниците-Виктор Юго
7.Роня,дъщерята на разбойника-Астрид Линдгрен 17.Немили-недраги-Иван Вазов
8.Пипи дългото чорапче-Астрид Линдгрен 18. Дон Кихот-Мигуел Сервантес
9.Двойната Лотхен-Ерих Кестнер 19.Чучулигата-Решат Нури
10.Конникът без глава-Майн Рид 20. Червената роза-Бианка Спиър
11.Птиците умират сами-Колийн Маккълоу 21.Граф Монте Кристо-Александър Дюма
12.Малката вещица-Силия Рийс 22.Гърбавия-Пол Февал
13.Рандеву-Аманда Куик 23.Воля-Митко Горчивкин

prosto_chovek
07-09-2012, 18:34
Моите лични топ 15, прочетени и препоръчвам

1. "Клетниците" - Виктор Юго
2. "Тихият Дон" - Михаил Шолохов
3. "Чайка" - Антон Чехов
4. "Война и мир" - Лев Толстой
5. "Анна Каренина" - Лев Толстой
6. "Евгений Онегин" - Александър Пушкин
7. "Братя Карамазови" - Фьодор Достоевски
8. "Идиот" - Достоевски
9. "Престъпление и наказание" - Фьодор Достоевски
10. "Старецът и морето" - Ърнест Хемингуей
11. "Юлиян" - Гор Видал
12. "Фауст" - Гьоте
13. "Шинел" - Гогол
14. "Кръстоносци" - Хенрик Сенкевич
15. стихосбирките на Никола Вапцаров :)

EinGutesKind
07-09-2012, 18:38
Престъпление и наказание, Хамлет, Фауст, Сид, Федра, Тартюф, Божествена комедия, Червено и черно, Терез Ракен, Бел ами, Мадам Бовари и т.н

Amore-Mio*
07-10-2012, 07:58
Поне една на Агата Кристи и Стивън Кинг. Уникални автори, заслужава си да ги прочетеш. И някаква поредица , може би - аз залагам на "Шшт. Това е тайна" и "Малки сладки лъжкини".

glam_girl
07-10-2012, 13:29
"Да оцелееш сред вълци" от Миша Дефонсека, "Сърце" от Едмондо де Амичис... Знам още доста, но сега не се сещам...

Furious?
07-10-2012, 13:41
От българските автори признавам единствено Дебелянов и Ботев.Любимите ми иначе писатели са Сабатини , Май , Честъртън

GreenFairy
07-10-2012, 21:39
Автобиографията на Нушич е доста забавно четиво, също и "Празни мисли на един празен човек" на Джером... Също така "Човекът-амфибия" на Беляев и "Аз, роботът" на Азимов. Подкрепям и много от гореизброените, но с цел да не се повтарям казвам тези.

UbYrKaNa
07-12-2012, 21:29
"Пипи Дългото Чорапче" - Линдгрен
"Мечо Пух" - Милн
"Малкият принц" - Екзюпери
"Портретът на дориан Грей" - Уайлд
"Страданията на младия Вертер" - Гьоте
"Нека ти разкажа" - Хорхе Букай

harabadabarche
07-13-2012, 15:49
Съгласна съм за повечето книги дето сте казали :)
Аз бих допълнила списъка с "Цар плъх", "За кого бие камбаната", "Великият Гетсби" и "Отнесени от вихъра".

lisi4ety
07-14-2012, 13:20
Първоначално, като българи, всички трябва да се обърнат към произведенията на големите наши писатели, но не говоря само за Вазов ; )
След това трябва да се премине към световната класика.
Зарежете ги тъпите бестселъри, най-вече глупостите на Коелю.
Срамота е, че днес, преди да са прочели "Под Игото" децата четат "Здрач" :X

kalito126
07-14-2012, 13:35
"Пипи Дългото Чорапче" - Линдгрен
"Мечо Пух" - Милн
"Малкият принц" - Екзюпери
"Портретът на дориан Грей" - Уайлд
"Страданията на младия Вертер" - Гьоте
"Нека ти разкажа" - Хорхе Букай

Съгласна съм с всичките тези^^.Иначе мисля,че книги като Здрач не са за този списък.Не ме разбирайте погрешно,те са хубави сами по себе си,но не са книги от които можеш да научиш много...

Едит: Сега се продават метални отбелязки за книги "Петдесетте книги,които трябва да прочетеш преди да умреш".Там са включени точно такива книги като: Портретът на Дориан Грей,Властелинът на пръстените,Дон кихот,Гъливер и т.н. (Вобщи линии книгите,които всички сме чели.

Chris.Sayway
07-14-2012, 18:17
Не мисля че ''Под игото'' би накарало някой да се замисли, разчуства, да промени нещо ..каквито би трябвало да са книгите в списъка ни ''Книги които задължително трябва да прочета'' . Аз лично съм чела книгата и в нея нямаше никаква тръпка , вълнение и лично у мен не остави никаква ''следа'' :) . Ако някой не я е чел , да не си губи времето . Макар че училището задължава и ..да тогава трябва , но иначе не мисля , че мястото и е в този списък . Но една книга със сигурност трябва да е там и това е ''Малкият принц'' .