PDA

View Full Version : от Германия към България



cskasladyrana
02-14-2009, 02:12
Здравейте на всички! :-D

Имам няколко въпроса свързани с училищата,когато се прибираш от чужбина към България....Та аз съм на 16 живея от година и малко в Германиа и съм 8ми клас(изпуснах една година заради езика),и искам да попитам какви документи ще ми искат в Бг за да се запиша на училище и дали ще трябва да карам някакви изпити? Това са въпросите на които не намерих отговор и ще съм много благодарна ако някой ми отговори :-)

iPurple
02-14-2009, 07:10
За какво ти е от Германия да идваш да учиш в България?

SoFarSoG00d
02-14-2009, 07:12
За какво ти е от Германия да идваш да учиш в България?
В България в момента нищо не се учи......пък и дипломата после няма да тии трябва!!!!

bullit
02-14-2009, 08:26
Po dobre si stoi tam

Funkdoc
02-14-2009, 08:48
За какво ти е от Германия да идваш да учиш в България?
В България в момента нищо не се учи......пък и дипломата после няма да тии трябва!!!!
прой ТИ да влезеш в ВУЗ без диплома :D

aaasdfghjklll
02-14-2009, 09:04
Значи си 8 в момента, а трябва да си 9 така ли ? А си заминала след 7?
Значи като се въреш в БГ на първо четене трябва да си преведеш дипломите и документите от там на български език от легализиран преводач. После отиваш в министерството на първия етаж в дъното 1 стая(аз чаках цял ден докато вляза) и там предварително има едни формуляри, които трябва да попълниш и там някакви пари трябваха да се преведат по една сметка и отиваш с тази всичките неща и чакаш да влезеш в стаята. Там ти взимат документите и ти казват кога да дойдеш пак. Като отидеш вторя път ти дават вече удостоверения за завършените класове, с оценки приравнени по БГ система и на всяко удостоверение ти пише за еди кой си клас трябва да се положат еди кои си изпити в срок от еди колко си време. После с тези документи отиваш в училището, в което искаш да учиш. От там се свиква комисия, която си насрочва изпитите по дати. И от там вече се разбираш с училителите. Ако искаш да се запишеш с профилирана паралелка трбва да положиш и съответните изпити по предметите от профила ама ти като си 8 клас май няма да се наложи...
Така както го обясняваш мисля, че тая година дето си учила езика си я губиш и тука ще те върнат 1 година назад, тоест ако трябва нормално да си 9 ще си 8 и тнт.
Аз за 4 години за 8,9,10 и 11 клас положих 13 приравнителни, обаче не са ме връщали година назад тъй като още първата година ме изместиха в нормален клас. И ти говоря 13 приравнителни само за 9,10 и 11 клас. На пректика нямам основно :D От министерството казаха, че след като съм щяла да завършвам средно не ми трябвало :D
В сайта на министерството всичко е описано много подробно...
http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/legalization/

SoFarSoG00d
02-14-2009, 11:00
За какво ти е от Германия да идваш да учиш в България?
В България в момента нищо не се учи......пък и дипломата после няма да тии трябва!!!!
прой ТИ да влезеш в ВУЗ без диплома :D
Аз отдавна съм във ВУЗ................

kristo
02-14-2009, 12:46
За какво ти е от Германия да идваш да учиш в България?
В България в момента нищо не се учи......пък и дипломата после няма да тии трябва!!!!
Изобщо не е вярно, че в България нищо не се учи, това пък на какво основание го твърдиш?
Все едно в Англия учиш ама най-важните и ценните неща за живота.
А за дипломата е още по-нереално да твъдриш, че после за нищо не ти трябвала. Дори и в чужбина да идеш ти я гледат за да видят какво образование имаш и да видим ако си със средно какво ще бачкаш и съответно с висше, защото определено висшето си важи много повече.

SoFarSoG00d
02-14-2009, 12:53
Качеството на преподаване е много ниско,има и училище-например разни елитни частни училища и колежи,в които учителите са подбрани,а ако се замислиш за общинските училища:преподават т.на 'нередовни у4ители',които нямат диплома,пенсионирани учители,които са супер изкукали,останалите учители,за които искам да остана без коментар.Не казвам,че всички са така,но все пак,в Български ВУЗ се влиза и с 3-ки,не се гледа дипломата от средното образование,всички ВУЗОВЕ се състезават,койй ще привлече повече студенти-това е бизнес!

cskasladyrana
02-20-2009, 23:59
Благодаря на всики които ми отговориха :P но аз май ще си стоя на задника ,поне докато завърша.... :x :)