PDA

View Full Version : Проблем с преинсталацията на Windows



ProstoAz
02-14-2009, 14:52
Като се пробвам да преинсталирам Windows-а, след като пъхна диска и рестартирам компютъра, излиза "Press any key to boot from CD...", натискам някое копче, но вместо да почне инсталацията, се стартира Windows-а. Защо става така и как да го оправя?
Пробвах с различни дискове, не е от това. :-o

CucAgMuH
02-14-2009, 16:00
Сложи в BIOS единствен boot device да е CD/DVD-то, останалите на disabled, изключи и опцията "Try other boot devices".

Вероятности какво може да се е объркало - много. От най-тривиалните до някакви по-странни врианти. С елиминиране на възможностите за зареждане от други места ще си проличи по-ясно къде е бил проблема.

ПП. Да не би случайно да си с USB клавиатура?

ProstoAz
02-14-2009, 16:52
Как да направя останалите неща в BIOS-а disabled и как да изключа опцията "Try other boot devices"?

А иначе, да, с USB клавиатура съм. :shock: Такива проблеми преди да си я взема не съм имала. Май е от нея? Има ли някакъв начин да преинсталирам Windows-а с тази клавиатура, защото след злобно измъкване на клавиатурата PS2 слотът е леееко съсипан. :(

Samoten89
02-14-2009, 20:04
Как да направя останалите неща в BIOS-а disabled и как да изключа опцията "Try other boot devices"?

А иначе, да, с USB клавиатура съм. :shock: Такива проблеми преди да си я взема не съм имала. Май е от нея? Има ли някакъв начин да преинсталирам Windows-а с тази клавиатура, защото след злобно измъкване на клавиатурата PS2 слотът е леееко съсипан. :(USB клавиатурата би трябвало да не прави проблем, ако вече и са записани драйверите. Дори и да не са. След като натиснеш бутон точките, ако продължават значи не възприема бутоните от клавиатурата. Ако зарежда от диска извесно време най-вероятно е надраскан и не прочита достатъчно, че да започне инсталацията. От boot devices избери само cd-rom и другите просто ги изключи disable, not available или нещо подобно, да не зарежда диска. Пробвай USB клавиатурата в друг слот, но малко е вероятно да е това де. Кажи точките спират ли да се появяват, когато натиснеш бутон.

CucAgMuH
02-14-2009, 23:15
А иначе, да, с USB клавиатура съм. :shock: Такива проблеми преди да си я взема не съм имала. Май е от нея? Има ли някакъв начин да преинсталирам Windows-а с тази клавиатура, защото след злобно измъкване на клавиатурата PS2 слотът е леееко съсипан. :(

Най-вероятно става въпрос за изключен "USB Legacy Support", поради което USB клавиатурата ти не функционира, докато не й се заредят драйвери от някоя операционна система.

Теорията е проста: "USB Legacy Support" осигурява функционирането на USB клавиатури и мишки до зареждането на драйвери за тях(например, както на теб ти се налага - да натиснеш някой друг бутон преди да се заредят basic драйвери от инсталационният диск). Работата която извършва е да "преведе" сигналите от USB към "PS/2 език", понеже някои по-стари програми не могат да "разчитат" USB сигналите, а си търсят клавиатура/мишка на PS/2. В конкретният случай, до момента в който ти изписва "Press any key to boot from CD..." не се зареждат никакви драйвери за USB клавиатурата ти и е много вероятно тя да не работи(т.е. програмата да не я "разбира", всъщност даже да не я "чува че говори"...)

За щастие, BIOS е умно нещо и разчита сигналите и на двата езика(или поне би трябвало, иначе щеше да е уникално тъпо), което ще рече, че можеш да си ползваш USB клавиатурата за да настроиш компютъра си да включи "USB Legacy Support". Включва се сравнително лесно, но къде точно се намира не е ясно, понеже всеки производител държи да го слага на различно място по менютата. Откривал съм го на толкова шантави места, че чак ме е страх да предположа къде може да е при теб. Предполагам след като можеш да си преинсталираш Win без помощ, няма да те е страх да се поразвъртиш из менюто на BIOS, да поогледаш къде се намира и да го промениш от "disabled" на "enabled".

ПП. Зарежи тая история с boot devices, май намерихме откъде идва проблема :smt011

ProstoAz
02-15-2009, 10:08
Първо реших да пробвам само с Enabled на "USB Legacy Support", защото не открих тези boot devices откъде да ги изключа, и то взе, че стана. :grin: Тъкмо си преинсталирах Win-а и дойдох да ви се похваля. :P Благодаря много за помощта! :)