PDA

View Full Version : Синузит (синуит) - същност, симптоми и лечение



xplay
02-15-2009, 10:54
Синузит

Автор: д-р Цончев

Тази статия има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар
Публикуван на: 17.06.2006 г.

Съдържание:
1.Какво представлява синуитът?
2.Какви са симптомите на синуит?
3.Какви са усложненията на синуита?
4.Какво е лечението на синуита?
5.Какво е поведението при често обостряне на синуита?

1. Какво представлява синуитът?
Синуит (синузит) е често срещано заболяванена околоносните кухини. Може да се предизвика от различни причинители (бактерии, вируси, гъбички) и се среща по-често през есента и зимата. За развитието на синуита, както и за хронифицирането му са от значение индивидуалните особености в устройството на околоносните кухини, както и състоянието на имунната система на човека. Предразполагащ фактор е и наличието на полипи в околоносните кухини, както и затруднено оттичане на секретите.

Синуитът представлява остро или хронично възпаление на околоносните кухини. Възпалителният процес преминава от носната кухина в кухината на синуса. При нараняване също е възможно инфектиране на кухината на синуса, а също и при пробив на зъбен гранулом, произлизащ от горната зъбна редица.

Синуитът може да бъде както остро възпаление, така и хронично, продължиаващо във времето заболяване, с периоди на затихване или обостряне на симптоматиката. За хроничен се приема синуитът когато гнойното възпаление продължава в рамките на повече от 3 месеца.



2. Какви са симптомите на синуит?
Синуитът се характеризира със следните оплаквания:

запушен нос
хрема
липса на обоняние
главоболие
секреция от носа
температура
Може да е на лице и покачване на телесната температура, обикновено вечер. Секрецията от водниста може да стане гнойна. В такъв случай се влошава и състоянието на болния, появява се и болка в областта на засегнатия синус – когато това е челния синус, болката е локализирана в челото и веждите и съответно в зъбите и горната челюст при засягане на максиларния синус.


3. Какви са усложненията на синуита?
При синуит може да се наблюдават следните усложнения:

абсцес на синуса
засягане на мозъчните обвивки (менингит)
засягане на мозъчното вещество (енцефалит, мозъчен абсцес)
засягане на костите на околоносните кухини (остеомиелит)
засягане на ухото (отит)
засягане на белия дроб (пневмония)


4. Какво е лечението на синуита?
При лечение на синуит се използват следните принципи:

осигуряванена отток (дренаж) на засегнатата кухина
промивка на кухината с антибактериални и противовъзпалителни медикаменти
антибиотик при бактериална инфекция
имуномодулатори – за подобряване състоянието на имунната система
Първият и основен етап от лечението на синуиса е премахването на гнойта от засегнатия синус. Това може да стане посредством евакуация с мек катетър или посредством пункция с игла. Пункцията се прилага при тежките случаи на синуит, като през иглата, след евакуация на гнойното съдържимо се поставят медикаменти в кухината.

Операция на околоносните кухини се налага в следните случаи:

гнойно възпаление на околоносните кухини без ефект от консервативното лечение
наличие на полипи, кисти и деформации, които препятстват дренажа и вентилацията на околоносните кухини


5. Какво е поведението при често обостряне на синуита?
Синуити, които се обострят повече от три пъти годишно изискват следния подход:

изясняване на причината за нарушен дренаж и вентилация на околоносната кухина (изкривена носна преграда, анатомични особености и др.)
грижи за имунната система
откриване и премахване на хроничните източници на инфекции (хронично възпаление на сливиците, кариозни зъби и др.)



Информацията е взета от http://www.puls.bg

Чувала съм доста хора да се оплакват от синузит. Надявам се информацията да ви е била полезна! :)

ncuxapa93
02-15-2009, 13:03
Е браво мило. Една доста полезна тема мисля :P надявам се да се хареса на всички, не само на мен :)

batkodoki
02-17-2009, 00:49
много добре! :)

поздрвления :)

посочен Автор, посочен Източник - чудесно! точно така трябва да бъде при заемане или компилация на авторски материали!
изключително съм доволен, че най-после някой преписвал в името на Общото Благо съвсем перфектно е споменал Автор&Извор!

Хвала, хвала и чест - това е пътят, ако искаме да се развиваме по цивилизационните стандарти, да ползваме всички достижения и да ги развиваме.

много съм впечатлен не толкова от текста, колкото от формата на представянето му!

наистина поздравления!!! :)

Slaveq
01-15-2010, 13:56
Реших да споделя и моя опит. Наскоро успях да намеря в нашите аптеки Назодрен. Много ефикастно лекарство. След първото приемане носа ми се изчисти изцяло. Няма да ви казвам колко гной изтече. Имах чувството че се излекувах напълно, разбира се продължих да го приемам, според указанията.

clever
01-15-2010, 20:07
Браво!Страхотна темичка. :) И много полезна.. ;)

mrtn
01-15-2010, 20:10
Наистина темата е хубава, и аз смятам, че трябва да е важна. Според мои виждания това е масова болест, за която е полезно да се знае.

Renata
04-18-2010, 14:52
Реших да споделя и моя опит. Наскоро успях да намеря в нашите аптеки Назодрен. Много ефикастно лекарство. След първото приемане носа ми се изчисти изцяло. Няма да ви казвам колко гной изтече. Имах чувството че се излекувах напълно, разбира се продължих да го приемам, според указанията.

Сестра ми си го беше купила и понеже се пръска само по веднъж на ден когато и мен ме повали синузита, реших да го пробвам. Мисля, че след като се приготви е годен около 16 дни. Докторката каза да го използвам заедно с антибиотика.

yanggirl1
08-25-2011, 11:25
Здравеите аз сам на 13 и преди когато имах хрема винаги минаваше за седмица и повече и след нея изкарвах жалти секрети.Сега имам гадни храчки в гарлото и леко ми се запушва дясната ноздра и ме боли тя.Главата ме боли над очите ит ослед обяд и то