PDA

View Full Version : нужен ли е постоянен растеж на икономиката?



Canis_Dirus
02-16-2009, 20:34
Да обсъдим тук, дали е нужен постоянен растеж на икономиката. Трагедия ли е нулевият ръст на БВП? Трагедия ли е стагнацията и рецесията?



П.П. На тези, които ще кажат "Как може такива теми в тийн форум?" ще кажа:

Лапайте ми уя, бе!

YouKnowImBetterThanYou
02-16-2009, 20:39
Ми категорично необходимо е растежа на икономиката да е правопропорционален на всичко останало, което расте - население, нужди, потребление... Толкуз.

Canis_Dirus
02-16-2009, 20:42
Ми категорично необходимо е растежа на икономиката да е правопропорционален на всичко останало, което расте - население, нужди, потребление... Толкуз.
Аз знам, че единственото нещо в природата, което расте постоянно са туморите.


А според теб, Швасти, нормално ли е нуждите ни непрекъснато да нарастват?

А постоянни растеж е растеж в експоненциална функция. Пример за 10 000 поколения населението на земята е стигнало до 2 милиарда. За един човешки живот от 1935 до сега се е увеличило на 6,5 милиарда. НОрмално?

woshata
02-16-2009, 20:43
maika i deba na ikonomikata
si4ki da izmrut .. zemqta da se razpadne ne mi dreme
ne e po temata .. psyvaite me
prav vi put
4ao

aaasdfghjklll
02-16-2009, 20:54
Иконимическия растеж не е нещо отрицетелно.
Не виждам защо нулевия ръст на БВП да е трагедия. Не е нещо кой знае колко положително, но определено е за предпочитане пред отрицателния.

Pliok0019
02-16-2009, 20:54
Не смятам, че е нужен постоятен растеж на икономиката.

За брутния вътрешен продукт - има ли начин да е нулев, изобщо?

Едит: Той е един от начините за измерване на националния придох и продукция или показател за стандарта на живот.

А стегнацията и рецесията са притеснителни, определено.

Canis_Dirus
02-16-2009, 20:58
Не смятам, че е нужен постоятен растеж на икономиката.

За брутния вътрешен продукт - има ли начин да е нулев, изобщо?

Ако всички измрем може да се счита нулев - не сме произвели нищо. Но току виж на някой му хрумне да прави трупове на кучешка храна - няма да е нулев.

Spamer
02-16-2009, 21:05
По бай тошово време българия е била доста добре развита, а през прехода страда. Прехода свършва когато продукцията произведена в дадена година е по-голяма от продукцията преди прехода, тоест продукцията ако 2010 година стане повече от тази която е била през 80-те години тогава ще свърши прехода :(

RAWRRR
02-17-2009, 04:16
Зависи за какъв период.
Според мен,защото ръстът на БВП е много лесно променяща се 'категория',определена от много фактори.Един плосък данък,например може да окаже огромно влияние.Други реформи също.

Затова и не се изненадвам,че развиващи се държави в ЕС,са с пъти по-голям разтеж от развити.

SoFarSoG00d
02-17-2009, 12:16
Нужен,но невъзможен.

Jesus
02-17-2009, 15:58
Токова сме развити че още не сме излезнали от прехода, трябва нещата да се процедират по такъв начин че да се споносират хората от малкият и средният бизнес зада се разрастнат :)

YouKnowImBetterThanYou
02-17-2009, 16:29
А постоянни растеж е растеж в експоненциална функция. Пример за 10 000 поколения населението на земята е стигнало до 2 милиарда. За един човешки живот от 1935 до сега се е увеличило на 6,5 милиарда. НОрмално?

Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.

Canis_Dirus
02-17-2009, 17:00
[Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.

Швасти, твърде ти е елементарна логиката. БВП се изчислява на глава от населението. Защо БВП на глава от населението трябва непрекъснато да нараства се пита в задачата!

MostHated
02-17-2009, 17:33
3та световна и да се отървем от 4 млр. да си ни е свободно и да има място :grin:

Canis_Dirus
02-17-2009, 19:57
Нужно ли е населението на София постоянно да се увеличава? Защо постоянното увеличаване на населението на София води след себе си редица проблеми?

DjBaloon
02-17-2009, 20:02
нулев ръст е невъзможен.. в такъв случей винаги е за предпочитане положителен и всяка нормална държава се стреми към това
А рецесиите са нещо нормално и циклично.. не желано,но няма са неизбежни

RAWRRR
02-17-2009, 20:57
Аз предлагам в тази тема,да не се изказваме неподготвени,че от всичките мнения досега няма нито едно адекватно,включително и моето.

Иначе аз мога да започна да разсъждавам,но не съм сигурна че ще е от правилната позиция.

Briseis
02-17-2009, 21:03
да, но расте само номиналния БВП, не реалния...

SiegHeil
02-18-2009, 08:52
Extermination ^^

DjBaloon
02-18-2009, 13:26
Аз предлагам в тази тема,да не се изказваме неподготвени,че от всичките мнения досега няма нито едно адекватно,включително и моето.

Иначе аз мога да започна да разсъждавам,но не съм сигурна че ще е от правилната позиция.

не съществува някой,който да даде точно определение ;)
невъзможно е

YouKnowImBetterThanYou
02-18-2009, 18:36
[Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.

Швасти, твърде ти е елементарна логиката. БВП се изчислява на глава от населението. Защо БВП на глава от населението трябва непрекъснато да нараства се пита в задачата!

Може да е елементарна, но не доказваш да е в грешна посока. Не разбирам грам от икономика, та за това и не съм споменвал нищичко за БВП. А в ролята си на създател на тази тема се опитай да отговориш пръв, колкото можеш по-ичзчерпателно, на въпроса който сам зададе, за да има какво да коментираме, иначе дискусията, която си започнал виси във въздуха. Ако бях модератор, бих я убил в зародиш с удоволствие. 8-)
пп. Това "швасти" в твоя речник ми боде очите. Нещо специално ли значи?

SiegHeil
02-18-2009, 18:58
Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.
Населението расте ама планетата и ресурсите не растат..
В сегашния и вид икономиката само вреди повече ако расте..

YouKnowImBetterThanYou
02-18-2009, 19:05
Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.
Населението расте ама планетата и ресурсите не растат..
В сегашния и вид икономиката само вреди повече ако расте..
Ще търсим ресурси на други планети тогава.

SiegHeil
02-18-2009, 19:17
Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.
Населението расте ама планетата и ресурсите не растат..
В сегашния и вид икономиката само вреди повече ако расте..
Ще търсим ресурси на други планети тогава.
А можем и да си поръчаме по телефона да ни докарат една на теглич ?

Canis_Dirus
02-18-2009, 19:48
Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.
Населението расте ама планетата и ресурсите не растат..
В сегашния и вид икономиката само вреди повече ако расте..
Ще търсим ресурси на други планети тогава.

Е па, оди търси, какво чакаш?

Briseis
02-18-2009, 20:08
нулевият растеж не е проблем при развита икономика. дори може да е доказателство, че БВП е достигнал своя потенциал.

YouKnowImBetterThanYou
02-18-2009, 21:30
Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.
Населението расте ама планетата и ресурсите не растат..
В сегашния и вид икономиката само вреди повече ако расте..
Ще търсим ресурси на други планети тогава.

Е па, оди търси, какво чакаш?

Отнасям се съвсем сериозно към тази възможност! И вярвам, че човечеството ще се справи.

SiegHeil
02-19-2009, 09:13
Нормално! Елементарна схема! Земята се пренаселва, следователно и потреблението, расте, следоватлено и икономиката трябва да расте.
Населението расте ама планетата и ресурсите не растат..
В сегашния и вид икономиката само вреди повече ако расте..
Ще търсим ресурси на други планети тогава.

Е па, оди търси, какво чакаш?

Отнасям се съвсем сериозно към тази възможност! И вярвам, че човечеството ще се справи.
Ако продължаваме с тея темпове до 20-30 години ще сме унищожили ресурсите и природата до краен предел...какъв е шанса за толкова време да се развие технология за да колонизираме, добиваме и транспортираме ресуси от други планети ? С колонизирането още не сме се справили даже...
А природа от други планети не можем да си носим...шибани консуматори... ^^