PDA

View Full Version : За роуминга



cherinka
02-18-2009, 18:56
Някой би ли ме светнал как да разбера дали роуминга ми е активиран или ако не - то как да го направя.
И като ида в чужбина, разговорите с номерата от групата ми за приятели с предплатени минути ще се таксуват ли по еедно левче или ще са си 'безплатни ???
И като идва в чужбина, като набирам номерата как да ги изписвам? В национален формат или международен? Или зависи на какъв вид роуминг съм?

hottie
02-18-2009, 19:04
Обади се на оператора и попитай дали ти е активиран и ако не е го помоли да го активира.
Като си в чужбина разговорите ти не влизат към безплатните минути. Всичко се плаща отделно. Избираш си ти тарифата - мжеш да питаш оператора, за което.
А пред номера се слага кода :)

s3xy
02-18-2009, 19:06
- ако си на МТел звъниш на *88 и можеш да разбереш дали роумингът ти е активиран

- номерата, с които имаш безплатни минути в бг се таксуват нормално [1 лев/мин]

- с 00359

:)

cherinka
02-18-2009, 19:10
Ауууууу, обирджии!
В договора не пише, че предплатените минути не важат извън България. :-x
Усещам как 4 дена няма да ползвам услугите на мобилния оператор 8-)
Иначе благодаря.
А, hottie, сега един приятел ми каза, че трябвало да ида до офис на глобул и да си платя, за да ми активират роуминга ?!
Кажи ми, че не е вярно 8-)

Seducti0n
02-18-2009, 19:25
:) За м-тел не е необходимо да се плаща за да ти се активира роуминга.Ти къде ще бъдеш.В случай, че си държава, която не е членка на ЕС набутвацияна ще е доста голяма, освен ако не попаднеш на някой изгоден тамошен оператор.
По празниците, като бях в Турция-8лева на минута! :x

cherinka
02-18-2009, 19:36
^ хахаха, милата :-)
В европейска членка ще съм.
Ама на мен дори един лев и половина ми се свииииди, бееееее :? :-x

bulgarche
02-18-2009, 19:57
На мен ми писаха SMS с цените. Лев и малко за изходящи и 50-тина стотинки за входящи. За достатъчно проведени разговори сметката ми беше 7 лева :lol:

Все пак се обаждаш на оператор и питаш. Аз имах роуминг и на двата телефона, въпреки че не съм казвал че го желая.

scyLLa
02-18-2009, 20:10
Роуминга е много прецакващо нещо защото да кажем си в Америка и имаш роуминг и се обадиш до България от твоя номер и като другия ти вдигне на тебе ти зима пари на него също му зима и е много скъпо супер прецаквация, а мтел са най скъпия оператор с тях напрао сметката ще ти е доста фрапираща.

MakeMeLaugh
02-18-2009, 20:54
За М-Тел:
Ако си с Прима - той си е активиран.
Ако си на сметка - трябва да си поне на 6 месеца абонат за да имаш право на Роуминг.
Това бяха последните правила до скоро. Роуминга се мени динамично.

Най-добре е да отидеш в офис на М-тел и да кажеш какви изисквания имаш за безплатни минути и прочие и с коя държава/зона ще говориш и ще ти изберат тарифен план за роуминг, щото са няколко вида и вски си има +ве.

Можеш и да си вземеш една карта М-тел Фиск Интернешънъл ;) Там има тънкана, ако ше говориш от Бг към чужбина, но си има и изисквания кое, как и защо. Виж в сайта - частни клинети - тарифни планове.

Имай напредвид, че с роуминга плащате и двамата разговарящи.
На М-Тел са по-високи цените, но и самата връзка е изключително бърза и качествена.. аз като говорих с Кипър беше по-яко отколкото Бг към Бг ;)

За Глобул не знам.

hottie
02-18-2009, 21:46
не би трябвал да се плаща. Поне за мтел не се плаща. :) ама питай де те ще си кажат.

XceSS
02-18-2009, 21:49
С една дума *88 :D

MakeMeLaugh
02-18-2009, 22:02
Не знам що ма не мога да схвана мисълта ти на 100%. Ма ше се опитам да отговоря.
Виж ся - семейство и приятели и безплатните минути са си за нашата си територия и национална мрежа, в мрежата на М-тел оператора.
Излезеш ли - няма безплатно майка - ОСВЕН, ако не си избрала някой роуминг тарифа/план и там няма някакви бонуси (виж в сайта както казах).

Набирането от чужбина към Бг си става с 359 88* *** ***. И обратното. Ако така са ти вкарани в телефонния указател направо ще си ги набираш от там не да пишеш ;).

А бе ползвайте ги тези CALL (КОЛ ;д) центрове бе!!! - *88 -> 9 и дърдориш с пича/пичката. Всичко ще ти кажат и няма да има обърквации и неяснотии. Те са затова - затова им плащат (тоест ти им плащаш без да знаеш). Няма да ти се скарат. :) :)

MakeMeLaugh
02-18-2009, 22:05
Роуминга се активира в офис на М-тел.
От *88 не съм сигурен, преди не даваха, сега доста неща позволяват и може да те излъжа :)
Най-добре иди лично за да ти препоръчат нещо ;)

Изписването/набирането на номерата става само и единствено по един и същи начин. НЕ зависи от тарифния план и прочие ;)
Зависи си от кода на страната.

П.П. Аз си дърдоря иначе само за М-тел :Д:Д:Д: ма не знам на какво си ;д

Darkkiss
02-18-2009, 22:51
само да добавя че ако е на предплатената услуга на глобул не може да набира (т.е те могат да я набират но тя не може) като си извън БГ

cherinka
02-19-2009, 03:50
MakeMeLaugh, благодаря за подробните обеснения, ама съм на глобул.
Сложна работа.
Да се надяваме, че поне ще намеря някоя интернет зала, за да мога да се свържа с мама, баба, тати, родата и приятели. 8-)
Тия роуминги не ги бива нещо.

И друг въпрос имам:
Като тръгнеш да въвеждаш избран номер в групата за приятели и операторката вика: "Моля въведете желания номер като започнете с 08 за номер от мрежата на глобул или с 00 и код на страната за международен номер" демек тези хора, където са в България ако ми добавят номера с 00 и кода на страната ще стане ли така, по-тънко да си говорим?

Loshotia
02-19-2009, 07:58
Един трик: понеже се плащат и входящите и изходящите разговори, а разликата е 50% по малко за входящите, клипвай на този, с когото искаш да говориш и той да те набере. По този начин той плаща до границата( ако сте в група нищо не плща), а ти плащаш 50стотинки( за глобул би трябвало по същия начин да е)

Loshotia
02-19-2009, 08:42
Всъщност роумнига представлява твоят тарифен план + фиксирана сума за роумниг.

Ако говориш за стотинка на минута с някой и после роуминга (в зависимост от държавата и оператора) е левче, то тогава ще говориш за 1.01 лв на минута.

За Мтел преди активирането ставаше и на *88.


Бтв. внимавайте и със СМС-ите. В Сърбия примерно всеки входящ смс ми беше таксуван по някаква безумна тарифа!

E сигурно, защото не са в ЕС. За ЕС е безплатен входящия

Loshotia
02-19-2009, 09:05
^ Да! А тея гадове като минеш границата почват да ти пращат смси всички. Та най- добре да се види твоя оператор с кой имат договор. Ако ходиш в Гърция знам, че там са Cosmote

s3xy
02-19-2009, 10:05
MakeMeLaugh, благодаря за подробните обеснения, ама съм на глобул.
Сложна работа.
Да се надяваме, че поне ще намеря някоя интернет зала, за да мога да се свържа с мама, баба, тати, родата и приятели. 8-)
Тия роуминги не ги бива нещо.

И друг въпрос имам:
Като тръгнеш да въвеждаш избран номер в групата за приятели и операторката вика: "Моля въведете желания номер като започнете с 08 за номер от мрежата на глобул или с 00 и код на страната за международен номер" демек тези хора, където са в България ако ми добавят номера с 00 и кода на страната ще стане ли така, по-тънко да си говорим? не, няма никакво значение как го записват номера, на мен всички входящи ми ги дават с 00359 [те тия нули са + същност, тъй че +359] тъй че това мисля че няма значение

големи обирджий са станали наистина, подушвам яко използване на Skype 8-)

MakeMeLaugh
02-19-2009, 10:32
Бати, само се изхабих :Д
Ма то ще е аналогично повечето ;)

Еми то има и една друга тънкана.. Интернет телефонията от някой интернет зала ;)
Плащаш по някакви смешни стотинки от сорта на 5-6 за минута.
Даже и БТК имаха такива карти предплатени и от стационарния телефон можеш да звъниш в чужбина ;)