PDA

View Full Version : Изгубено поколение ли ?



Lucho
02-19-2009, 15:56
От в.к Капитал, 15.02.2009: http://www.capital.bg/show.php?storyid=674815

Родените след 1989-та година влизат с ръмжене в големия живот

Понякога, когато ушите ни не пищят от дребни, но истерични скандали, когато поредната криза за момент е спряла да крещи, тогава може да чуеш тихо ръмжене. То идва от форуми в интернет, тук-там пробива в традиционните медии, а в началото на януари за пръв път излезе на площадите. Поколението, родено след 1989 г., вече чука на вратата на големия живот и даже прави плахи стъпки в него. На изборите тази година за първи път ще гласуват хора, които нямат нито един ден живот преди 10 ноември. Деца, които са възпитавани и израснали изцяло в мътните времена на прехода.

Да се направи портрет на цяло едно поколение е трудна задача. За да нарисуваме тази сложна картина, говорихме със социолози, психолози, антрополози, политици, с деца и техните родители... Резултатът не е никак оптимистичен. Според повечето хора, които са се занимавали с това поколение, преходът е оставил сериозни рани по него. Чуйте това: голяма част от децата, родени след 1989 г., не знаят какво искат да постигнат в живота. Страхуват се да си поставят цели, защото дори когато го направят, нямат достатъчно умения да ги постигнат. Това създава в тях напрежение, което избива в различни видове агресия. Една част от децата на прехода се спасяват просто чрез бягство и емигрират. Други се затварят в себе си и отказват да следват каквато и да е житейска стратегия. Те са политически, обществено и професионално пасивни. Агресивното поведение се среща много по-често в това поколение, отколкото в предишните. Расте броят на осъдените за телесни повреди и убийства малолетни и непълнолетни. България стабилно се изкачва в класацията на държавите по брой самоубийства на деца под 18 години...

Портретът на това поколение, разбира се, не се рисува само с черно. Част от него е такава, каквато бихме искали да бъде - модерно мислеща, балансирана, прогресивна и активна. Според повечето мнения обаче това, уви, е по-малката част.

Забравени в прехода

"Родените след 89-та година се различават драстично дори от тези, родени само няколко години по-рано", разказва социологът Румяна Бъчварова. Преди две години тя е правила задълбочено изследване върху младите хора. Резултатите са показали, че началото на прехода е много важна граница за това поколение. "Те се различават сериозно по нагласи, стил на поведение и социални умения", смята г-жа Бъчварова. Според нейното изследване родените след 1989 г. много държат на собствената си индивидуалност и не искат в никакъв случай да са част от една група. "В това поколение няма големи форми на сдружение. Не става въпрос за организации от комсомолски тип, а за някогашните неформални групи. В момента под 1% от децата участват в някакви групи", обяснява Румяна Бъчварова. Данните от нейното изследване показват, че когато се попитат към каква група принадлежат, децата посочват над 70 различни варианта. Всички те обаче са според това как например те се обличат, каква музика слушат или какво спортуват. Иначе казано, те се обединяват около лайфстал предпочитания, а не около някакви идеи или ценности. Според Румяна Бъчварова разделението на толкова много групи отразява и раздробяването на цялото общество. "На родените след 89-та не трябва да се гледа като на компактно поколение и да се обобщават толкова лесно", казва тя и добавя, че много често децата в него приемат ценностите на групите около своите родители, отколкото тези на връстниците си.

Училищният психолог Иван Игов не се плаши толкова от обобщенията. Повече от 20 години той работи в Националната природо-математическа гимназия, но участва и в различни проекти из цялата страна, които му дават поглед върху децата от "загубеното поколение". "В последните 20 години ние, заровени в собственото си оцеляване, в собствения си просперитет, забравихме за най-важното - за бъдещето си. Забравихме за нашите деца", обяснява г-н Игов. Според психолога това пренебрежение води до последствия, които тепърва ще усещаме. За него случващото се в България сега е много подобно на това от Западна Европа през 60-те години. "Следвоенното поколение в Европа - оцеляващите, възстановяващите се, забравиха за децата си. Опитаха се механично да им припишат собствените си ценности, но те отказаха да ги приемат", смята той. Според него бунтовете през 68-ма година са протестът точно на това загубено поколение. Същата аналогия прави и социологът Живко Георгиев. "По време на протеста [в началото на януари пред парламента] се видя пълната липса на реализъм, на умението да се организира нещо, да се контролира някакъв иницииран от теб процес. Имаше тотално объркване в исканията, които бяха събрани от всякакви форуми и просто бяха поставени", казва той и допълва, че това му напомня красивия лозунг на Руди Дучке от 1968 - "Бих желал, но не знам какво".

За психолога Иван Игов в България децата днес също не приемат ценностите на предишните поколение, искат друго, без да могат да го формулират, и това създава напрежение. Според него протестите пред парламента в началото на януари са само началото на дълъг процес, който ще тлее дълго и напрежението ще нараства. "Младите хора имат много въпроси, а ние се отучихме да говорим с тях, забравихме, вгледани в пъпа си, че трябва да имаме някакъв общ език с тях", казва Игов. Пренебрегването според него не е само в семейството и общуването. "Забравихме ги и в образованието, където кризата е тотална", категоричен е той. В думите му има логика. Децата формират своя светоглед и умения да се справят с живота основно в семейството и училището. Когато и двете места скърцат, резултатът няма как да е добър. "Образованието в момента не дава никакви социални умения за справяне. Няма нито един предмет, който да насочва децата към това какво да правят с живота си после", смята Иван Игов. Според едно изследване, което той е правил със свои колеги, 70% от децата не се чувстват на мястото си в училище. "За да забравим децата си, ние сме ги затворили в някаква система на образование, която е като клетка. В един момент ги пускаме навън, но те не знаят какво да правят с живота си", описва мрачната картина психологът. Неумението да се справят в живота естествено създава фрустрация, която деформира децата в няколко посоки. Една част от тях емигрират в чужбина, където намират изчистената система от правила и норми, която им позволява да намерят пътя си. Друга част се затварят в себе си и отказват да живеят активно. Това създава още по-голямо вътрешно напрежение, което избива в може би най-неприятната посока. "Преди 4 години България беше на първо място в света по брой самоубийства на момчета до 14 години", казва Игов.

Според социолога Живко Георгиев липсата на социални умения не може да бъде наваксана. "Семейството не ги дава, училището не го дава, църквата я няма, гражданският сектор е абдикирал от идеята да създава граждански умения и тези деца са неконкурентно способни", дава тежката си присъда той. Прогнозата му не е никак оптимистична. Той смята, че това поколение страда от социален аутизъм, не може да води диалог, не знае как да постига целите си и като следствие може да бъде лесно манипулирано. Според изследванията, в които Живко Георгиев е участвал, единственият социализиращ фактор за тях е консуматорското общество. "Потребителската вълна намери най-верните си последователи точно в тази група", казва той. Според него попфолкът пасва много добре точно на вълната от "евтин хедонизъм" и затова огромна част от децата слушат тази музика. "Тази безумна смесица от живот в интернет, консумативизъм и мутренско-чалгаджийски културни влияния формира средата, в която това поколение намери себе си", категоричен е Живко Георгиев.

За социолога Кольо Колев ситуацията не е чак толкова мрачна. "Те са много по-големи оптимисти в сравнение с останалите генерации, настроени са много по-капиталистически и все по-често смятат, че бедният сам си е виновен", смята той. Според резултатите от неговите изследвания те са много по-материални и смятат, че героят на новото време е богатият човек. "Негативният резултат от това е, че може да се стигне до другата крайност - социален нихилизъм. Успехът и парите за тях да са най-важното, а всичко останало е на заден план", казва Кольо Колев.

На ръба на политиката

Поколението, родено след 1989 г.,, обаче не е толкова чуждо на политиката. На изборите тази година те ще гласуват за пръв път и макар че не са толкова много, за да повлияят сериозно на резултатите политическата им ориентация е любопитна. Според психолога Иван Игов агресията, натрупана в това поколение, се материализира в политиката като подкрепа за националистите и популистите. Логиката на това е, че те дават лесни оправдания на неуспеха да се реализираш в живота. За социолога Румяна Бъчварова една част от "изгубеното" поколение е податлива на крайни идеологии. "Тези, които са активни, имат мнение по всички въпроси, но то обикновено е крайно", казва тя. Според нея потенциал да спечелят привърженици имат и десните партии. Тя смята, че пасивната част от младото поколение също изразява позиция, макар и с бездействието. "Те са индивидуалисти и са отворени към политика, която ще им даде възможност сами да решат проблемите си, а не за политика, която решава проблемите вместо тях", казва Бъчварова.

Преди половин година тийнейджърският сайт teenproblem.net открива секция "Политика" във форума си. За изненада на екипа, който поддържа сайта, там се постват доста мнения. "Най-активни са националистите, но определено има много фенове и на Бойко Борисов.", разказва Александър Ненов, проект мениджър на teenproblem.net.

Можем ли да направим нещо

И така, поколението родено след 1989 г., не само чука на вратата, но и носи заложените от самите нас мини. Има ли обаче какво да направим, за да не платим прекалено висока цена за собствените си грешки?

Според психолога Иван Игов най-бързият изход от тази ситуация е спешната реформа на образователната система, така че тя да дава умения за справяне, а не безсмислени знания. В момента българските училища пълнят главите на децата с огромни количества напълно ненужна информация, но не възпитават нищо, което може по-късно да им помогне. "В образованието винаги е съществувал парадокс между компетентността и свободата. Ако залитнеш в прекалено много знания, не получаваш умения да правиш избори в живота. Ако не можеш да правиш избори, не си свободен. Нашето образование в момента възпитава много не-свободни хора. Някой след това трябва да ти каже какво да правиш и къде да отидеш", казва г-н Игов. Според него решението е да се променят учебните програми, така че една трета от времето по всеки предмет да се отделя за създаване на конкретни умения.

Образованието обаче е само едната част от сложното уравнение, което трябва да бъде решено. Тя не е никак лесна, но наистина трябва да се започне спешно. Важно е обаче и друго. За да намерим изгубеното поколение, ние първо трябва да се научим да чуваме въпросите му. След това трябва да знаем и отговорите. Дали обаче имаме какво да му кажем?

По темата работиха още:
Весислава Антонова
Ирина Ценкова
Зорница Стоилова

--------------------------- край на цитата -------------------------

Ето на това попаднах в друг форум.Какво е вашето мнение по въпроса ? Наистина ли сме "Изгубено поколение" ? Аз не мисля.Това че не сме видяли нищо от соц-времената,съвсем не значи че сме изгубени...какво мислите вие ?

XceSS
02-19-2009, 16:00
Интересно наистина.
Ами не всички са "изгубени", но кофтито е че броят им нараства.

Canis_Dirus
02-19-2009, 16:06
:lol:

LiLGrizzly
02-19-2009, 16:13
Интересно наистина.
Ами не всички са "изгубени", но кофтито е че броят им нараства.

SiSsKkAa
02-19-2009, 16:26
Една статия не може да слага под общ знаменател всички нас,които сме родени след 89-та.всеки е различен сам по себе си.мен лично ме обиди тази статия особено това "Чуйте това: голяма част от децата, родени след 1989 г., не знаят какво искат да постигнат в живота. Страхуват се да си поставят цели, защото дори когато го направят, нямат достатъчно умения да ги постигнат. Това създава в тях напрежение, което избива в различни видове агресия." Аз съм родена точно 89-та година нито съм агресивна,нито без цели в живота си,нито съм "осакатена",че да нямам умения.Мисля ,че е нетактично да се прави такава статия за стотици хиляди младежи.За пореден път се убеждавам,че медиите отново преиначават нещата и преувеличават.Пълни глупости

b0Nb0n
02-19-2009, 16:43
Една статия не може да слага под общ знаменател всички нас,които сме родени след 89-та.всеки е различен сам по себе си.мен лично ме обиди тази статия особено това "Чуйте това: голяма част от децата, родени след 1989 г., не знаят какво искат да постигнат в живота. Страхуват се да си поставят цели, защото дори когато го направят, нямат достатъчно умения да ги постигнат. Това създава в тях напрежение, което избива в различни видове агресия." Аз съм родена точно 89-та година нито съм агресивна,нито без цели в живота си,нито съм "осакатена",че да нямам умения.Мисля ,че е нетактично да се прави такава статия за стотици хиляди младежи.За пореден път се убеждавам,че медиите отново преиначават нещата и преувеличават.Пълни глупости
ama vij kvo pi6e otdolo
Портретът на това поколение, разбира се, не се рисува само с черно. Част от него е такава, каквато бихме искали да бъде - модерно мислеща, балансирана, прогресивна и активна. Според повечето мнения обаче това, уви, е по-малката част.

SiegHeil
02-19-2009, 16:45
Обществото е прогнило, не е вината в прехода..

b0Nb0n
02-19-2009, 16:48
ama to vinagi gi e imalo ednite i drugite prosto sq broq na tiq na ednite e po golqm ama dali za tva e vinoven prehoda ili ne6to drugo ne znam

SiSsKkAa
02-19-2009, 16:58
Всичко е до възпитание.Както са те възпитали родителите ти такъв ще си цял живот.Аз твърдя,че едва ли има значение,че родителите ми са ме възпитавали в "мътните" години.Успяли са да ме възпитат добре,за което им благодаря.Мисля,че само това има значение,а не това,че съм родена 89-та година.

SiSsKkAa
02-19-2009, 17:21
възможно е и да не съм я разбрала.казах,че за себе си твърдя,че е така.това не означава ,че на всяка цена съм права.изказвайте си мнението стига сте правили забележки на мненията на другите.собствено мнение нямате ли си

Canis_Dirus
02-19-2009, 17:57
Кво му е на поколението бе? Същата история - 80% са боклук. Дебиш тая пуста медицина и тая пуста хуманност! Яко естествен подбор и 80% намаляване на населението само ще осигурят продължаването и просперитета на вида!


Да се справяш с живота не се учи в училище!

Да се плюе една ценностна система от позицията на друга е нереално тъпо!

SiegHeil
02-19-2009, 18:05
Кво му е на поколението бе? Същата история - 80% са боклук. Дебиш тая пуста медицина и тая пуста хуманност! Яко естествен подбор и 80% намаляване на населението само ще осигурят продължаването и просперитета на вида!


Да се справяш с живота не се учи в училище!

Да се плюе една ценностна система от позицията на друга е нереално тъпо!
+1

Nam3less3
02-19-2009, 18:16
Прехода е виновен(както и родителите), и такава е целта му. Умните хитрите и силните могат да намерят изгода в това.

DjBaloon
02-19-2009, 18:21
Не ми се чете цялото,но определено поколението след 89.. е много зле
като цяло ценностната система се явява като мираж в повечето

Pliok0019
02-19-2009, 19:47
Има верни неща. Най-вярното от всички:
"Тези, които са активни, имат мнение по всички въпроси, но то обикновено е крайно", казва тя.

kristo
02-19-2009, 21:14
Аз мисля, че това поколение не е изгубен, все още има немалък брой млади българи с образование и с две думи с акъл и способности, за съжаление системата е такава, че толерира чалгари, пияндури, надрусаци, гангстери и незнам си какви още подобни. И съответно голяма част от читавата младеж бяга от страната, което е пагубно. Надявам се обаче, че този процес почна малко по малко да се възпира, защото повечето от тези разумни интелигентни български младежи разбират, че бягайки от България я оставят в ръцете на споменатите по-горе, а и че това е целта на управляващите- да бъдат изгонени и тук да останат простаците.
А този форум е едно доказателство според мен, че все още има голям брой интелигентни български младежи :)

mitkom89
02-20-2009, 21:32
отдавна не бях чел толкова добра статия,с толкова болезнени истини,макар и казани твърде общо.

но в крайна сметка нещата са точно такива. нашето поколение,което според мен включва и родените от края на 80-те (щото ние дефакто също не сме живяли активно по време на комунизма,даже почти нямаме спомени),е точно такова,каквото го описаха...

самия аз съм си мислил тия неща,но е друго като някой друг го потвърди,че е така. ние сме неориентирани,не знаем за какво живеем,за какво се борим,единствено знаем как да сме консуматори - на това ни научи обществото,родителите,меди ите,училището... да консумираме... и нищо повече.

в училище ни наливаха/наливат знания на килограм,знания,които реално после не ни трябват изобщо за реализация в живота,а не ни научиха как да се реализираме и за какво да живеем... какво да правим после...

обществото и родителите ни зарязаха,защото да ти дават пари и да ти "четат лекции" не е помощ,това го правят по задължение. не ни помогнаха истински,не ни направляваха...

ние не сме изгубеното поколение... ние сме си тук. ние сме неориентираното и сбъркано поколение,поколението,коет о искат да е точно такова група масони,поколението което нищо да не знае,нищо да не може и само да консумира...


а това,което идва отдолу... поколението на тези,които сега са първолаци... там е страшно... но тепърва ще се убедим лично в това.





п.п. нарочно пиша "ние",а не "вие",да не ме обвини някой,че говоря за другите,без да споменавам себе си. и аз съм в кюпа,всички ние сме жертви на тази схема,според мен добре обмислена от малка група хора и пропусната (изгубена) от обществото,което трябваше да ни възпита и помогне.



тваЙ.


Изказваш се изключително неподготвен :razz:

Именно ако беше слушал в училище и се беше трудил да учиш и разбираш каквото ти се казва нямаше да си неориентиран!
Ако беше слушал родителите си също нямаше да си неориентиран!
Точно това е един от основните проблеми на младежта, защото смятат че образованието е прекалено безсмислено... найстина има много ненужни неща, но ако един човек си постави за цел да стане специалист, а не да стане хулиган примерно и си отдели времето за учене, а не за ходене по мачове и побойща, няма да е толкова неориентиран!
Това че си се правел на голямата работа си е твой проблем и сега ще си носиш кръста... И преди съм казвал, че в България живеят предимно олигофрени, но има и нормални хора :D Лошата истина е такава, че на обществен показ са само олигофрените / защото само те предизвикват интерес - бият се, трепят се, организират безсмислени протести етц... / докъто нормалните си седят вкъщи, ходят и се образоват в учебните заведения и след време просперират...
И духът на времето ти е дошъл в повече... стига с тея масони и тея щуротии, не всичко е толкова черно колкото го представят в някакъв филм!!!

Най-тъжното е, че цялата тази измет след време трябва да отгледа собствените си деца !!! Лично аз не мога да си представя как деца ще отглеждат деца... А вие ?!?

ПС. И напротив, точно в момента умните и можещите продължават да напускат БГ и са наясно, че я оставят в ръцете на олигофрените... но някак си не ги интересува!!!

afterforever
02-20-2009, 21:38
Абе, според мене въпросът е в това, че едно време, както често става да се зове метафорично соц.-времето, е имало някакъв морал, който се е гонел, фактът, че е имало намаляне на поведението в даскало и никой не иска детето му да е с намалено поведение и това притиска, ако щете, родителите да възпитават в някви норми, било то на поведение или мислене (т.е. независимо дали дечицата са се държали добре, защото така трябва, или защото така са смятали за правилно). Та са тва малко липсва (възпитанието като цяло) и затова и дечицата 89+ сме изпадналяци. А кво обвиняват някви прехода, ебати, за всичко ли е виновен тоя преход, ако се задържи още малко, ще земат и сомалийците нашия преход да обвиняват... та така..

kristo
02-20-2009, 21:47
В случая Кънта е прав за доста неща, за някои други не мога да се съглася, но като цяло е прав. Факт е, че всички сме в кюпа, неорентирани сме, това се вижда и като прочете човек този форум. Като види как се плюем и обиждаме при положение, че реално желаем едно и също- всички да живеем добре тук и само в България, а не някъде по чужбина. Защото мястото ни е тук, а това, че умните българи са извън България е също част от схемата. За съжаление и те не са чак толкова умни обаче щом са се хванали на въдицата. И е ясно, че без обединение няма да постигнем нищо, а тази олигархия, която ни управлява има нужда точно от това- да сме в непрекъснати разпри и сблъсъци помежду си- ако ще по форумите, ако ще в реалния живот, но и в двата случая е достатъчно вредно за общата национална кауза, зад която всички стоим. Лошото е, че всеки е прекалено самоуверен, прекалено самозабравен и самовлюбен, за да признае грешките си.

Затова поне нека не си пречим, нека не заставаме толкова открито едни срещу други. Кой на кого е симпатичен и кой не- това е маловажното. По-важна е общата национална кауза, зад която стоим и макари да виждаме различни пътища за реализирането й, важна е крайната цел. Та пътища има много и различни, нека не се съдим взаимно, аз лично съм готов ако срещна нормално разбиране от хората с които съм на контра тук да се извиня не заради мене си, а заради това, че всичко това което правим, цялата тази омраза помежду ни не е нито в наша полза, още по-малко в полза на Родината ни.

raduna
02-20-2009, 21:49
И аз го четох това, доста е апокалиптично. :D
Като цяло е вярно, но какво да се прави, да скачаме от моста ли? Каквото е такова...

afterforever
02-20-2009, 22:01
В случая Кънта е прав за доста неща, за някои други не мога да се съглася, но като цяло е прав. Факт е, че всички сме в кюпа, неорентирани сме, това се вижда и като прочете човек този форум. Като види как се плюем и обиждаме при положение, че реално желаем едно и също- всички да живеем добре тук и само в България, а не някъде по чужбина. Защото мястото ни е тук, а това, че умните българи са извън България е също част от схемата. За съжаление и те не са чак толкова умни обаче щом са се хванали на въдицата. И е ясно, че без обединение няма да постигнем нищо, а тази олигархия, която ни управлява има нужда точно от това- да сме в непрекъснати разпри и сблъсъци помежду си- ако ще по форумите, ако ще в реалния живот, но и в двата случая е достатъчно вредно за общата национална кауза, зад която всички стоим. Лошото е, че всеки е прекалено самоуверен, прекалено самозабравен и самовлюбен, за да признае грешките си.

Затова поне нека не си пречим, нека не заставаме толкова открито едни срещу други. Кой на кого е симпатичен и кой не- това е маловажното. По-важна е общата национална кауза, зад която стоим и макари да виждаме различни пътища за реализирането й, важна е крайната цел. Та пътища има много и различни, нека не се съдим взаимно, аз лично съм готов ако срещна нормално разбиране от хората с които съм на контра тук да се извиня не заради мене си, а заради това, че всичко това което правим, цялата тази омраза помежду ни не е нито в наша полза, още по-малко в полза на Родината ни.

Първо извинявай, че те цитирам целия, искам да коментирам само частта с "въдицата", но ме мързи да го търся и режа.
Защо да не са толкова умни, защото търсят това, което е добре за тях ли? Един учител от даскало отиде сега преди края на годината да работи в чужбина, защото са му казали "или са заминаваш, или не". И кво, да го обвинявам, че иска най-доброто за себе си. Тия дето работят за полза роду, аз бих определил като романтици, а тези, които заминават в чужбина като - желаещи най-доброто за себе си. Когато държавата почне да предлага норамлни условия - тогава ще остават, че ще и се връщат. Да, за да предлага условия, трябва и ние да помогнем, но като виждам, че никой не иска да го направи, защо аз трябва да съм изкупителната жертва, защо своя живот да обричам? И ето заради ето този начин на мислене, всеки заминава и не помага на ближния и заради това сме така. Но нима би могъл да обвиниш някого? Аз лично не бих посмял, въпреки че всички знаем къде са проблемите...

kristo
02-20-2009, 22:09
Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.

SoFarSoG00d
02-20-2009, 22:09
Абсолютно вярно.....за съжаление,но ще става и още по-зле.

afterforever
02-20-2009, 22:14
Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.

Е, това беше и моята мисъл. Въпреки че съм ужасен оптимист... направо в ада ще ида за тоя опитимизъм, но си мсиля, че ще се оправим някак.. навсякъде има възход, след него спад, но отново възход... де да знам, надявам се поне

InitialD
02-20-2009, 22:24
SSDD

kristo
02-20-2009, 22:29
Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.

Е, това беше и моята мисъл. Въпреки че съм ужасен оптимист... направо в ада ще ида за тоя опитимизъм, но си мсиля, че ще се оправим някак.. навсякъде има възход, след него спад, но отново възход... де да знам, надявам се поне
Съгласен съм с теб, и аз съм оптимист въпреки всичко. Не може народ с хиляди години история, с такава висока култура и цивилизация, оставил такава дълбока диря в световната и европейска цивилизация да загине току така и да изчезне. Така както не изчезнахме при 5 века турско иго си мисля и се надявам, че няма да изчезнем и днес и след тежките десетилетия на падение, ще дойдат отново години на и възход.
Но ако не се обединим всички българи с пробудено национално съзнание- няма как да стане.

StayFly
02-20-2009, 22:30
Same shit, different day

Nam3less3
02-20-2009, 22:33
Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.Е ся, чалгата е модерния купонджийски дух на сегашното поколение, аз познавам доста свестни и умни хора, с удоволствие слушащи чалга(е не всички песни, има доста глупави) :)
Макар че с чалгата се прекалява, а чалга певиците са идол за доста млади момичета, което не трябва да е така. Феновете не би трябвало да копират изпълнителите.
Пример за изгубено поколение има в някой чалга дискотеки, където 15-16 момичета влизат(на тях рядко им искат лични карти), пият и играят кючек. Личи им че са деца още, чак неприятно ми става като ги видя.

InitialD
02-20-2009, 22:36
Same shit, different day

ЛоФкАм Те!!!! :-)


499 ... and counting

kristo
02-20-2009, 22:39
Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.Е ся, чалгата е модерния купонджийски дух на сегашното поколение, аз познавам доста свестни и умни хора, с удоволствие слушащи чалга(е не всички песни, има доста глупави) :)
Макар че с чалгата се прекалява, а чалга певиците са идол за доста млади момичета, което не трябва да е така. Феновете не би трябвало да копират изпълнителите.
Пример за изгубено поколение има в някой чалга дискотеки, където 15-16 момичета влизат(на тях рядко им искат лични карти), пият и играят кючек. Личи им че са деца още, чак неприятно ми става като ги видя.
Еми да, напълно съм съгласен с теб. Разбира се, има и сред чалга слушащите изключения, не казвам всички до един са боклуци.
Проблема на чалгата е начина на живот, "културата", която изразява, а тя е култура на пошлото и елементарното- пиене, ядене, купони(чалгата в началните години), а при съвременната чалга- силиконови гърди и устни, разгологъзено облекло тип елитна проститутка или поне курва и т. н. Тази култура не води до прогрес, а до регрес, това е проблема. Иначе да слушаш само като музика без да следваш начина на живот, който рекламира чалгата е все пак нещо по-различно.

SoFarSoG00d
02-20-2009, 22:48
Чалгата и 'идеалите',които се възпяват в песните са:коли,жени,алкохол,кръчми ,секс бла-бла-бла.На всички клипове :кълчещи се маймуни,закупили дрехите си от секс-шоп.....това е идеалът на всяко второ момиче,а то е идеалът на всяко второ момче.
Дойде Криворазбрана Демокрация,доведе до анархия,понеже българинът е държан изкъсо дълго време и изтълкува понятието 'Демокрация'като беззаконие,кражба и 'як' живот.Идеалите,ценностите, е останаха погребани,нещо,което е градено толкова години-изчезнаС Демокрацията се появи и чалгата,долна,мръсна,музик та на ромите,хората започнаха да посещават кръчми,механи,да изпростяват,да забравят за духовните ценности,за тях 'манджата' стана приоритет.
Политиците са хитри,те видяха какво става с народа и решиха да се възползват,започнаха манипулации,лъскави усмивки и фалшиви обещания,народът не възприе шегата,а напротив-върза се,продължава да се връзва,до такава степен,че вече изчезна като народ.
Та изгубено ли е това поколение?!Намират се и свестни хора,но като цяло-ДА.

Nam3less3
02-20-2009, 22:57
Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.Е ся, чалгата е модерния купонджийски дух на сегашното поколение, аз познавам доста свестни и умни хора, с удоволствие слушащи чалга(е не всички песни, има доста глупави) :)
Макар че с чалгата се прекалява, а чалга певиците са идол за доста млади момичета, което не трябва да е така. Феновете не би трябвало да копират изпълнителите.
Пример за изгубено поколение има в някой чалга дискотеки, където 15-16 момичета влизат(на тях рядко им искат лични карти), пият и играят кючек. Личи им че са деца още, чак неприятно ми става като ги видя.
Еми да, напълно съм съгласен с теб. Разбира се, има и сред чалга слушащите изключения, не казвам всички до един са боклуци.
Проблема на чалгата е начина на живот, "културата", която изразява, а тя е култура на пошлото и елементарното- пиене, ядене, купони(чалгата в началните години), а при съвременната чалга- силиконови гърди и устни, разгологъзено облекло тип елитна проститутка или поне к***а и т. н. Тази култура не води до прогрес, а до регрес, това е проблема. Иначе да слушаш само като музика без да следваш начина на живот, който рекламира чалгата е все пак нещо по-различно.Тази "култура" за жалост е всекидневие за доста хора. Не всеки ден е време за купони, 1-2 пъти в седмицата може да се спазва, но през останалото време чалгата просто трябва да е разведряваща музика, придаваща забавно настроение на човека.
Чалга за мене е музиката за кръчми, някой дискотеки, домашни купони или за маса на село, където хората пият алкохол и се веселят.
Иначе я слушам или в кола(да се гъзарим :D ), или за настроение.
Но повечето хора са като последователи, цитиращи елементарните любовни истории от текстовете като "девизи за любовта" :D
Прекалената разголеност не е приятна, аз клиповече почти не ги гледам, те имат доста лошо влияние, и целят да изместят песента на 2ро място след външността на певиците.
Докато примерно веднъж гледах една певица как пее по телевизията, беше се съблякла по сутиен, но даже не го забелязах това, просто защото песента беше много хубава.
Иначе по темата, "прехода" може да се каже че е като план на най-богатите да забогатеят още повече, за сметка на по-бедните.
Познавам родители, които за да отгледат по-добре децата си, забраняват компютър и телевизия вкъщи, и прибирането късно.

Nam3less3
02-20-2009, 23:00
Чалгата и 'идеалите',които се възпяват в песните са:коли,жени,алкохол,кръчми ,секс бла-бла-бла.На всички клипове :кълчещи се маймуни,закупили дрехите си от секс-шоп.....това е идеалът на всяко второ момиче,а то е идеалът на всяко второ момче.
Дойде Криворазбрана Демокрация,доведе до анархия,понеже българинът е държан изкъсо дълго време и изтълкува понятието 'Демокрация'като беззаконие,кражба и 'як' живот.Идеалите,ценностите, е останаха погребани,нещо,което е градено толкова години-изчезнаС Демокрацията се появи и чалгата,долна,мръсна,музик та на ромите,хората започнаха да посещават кръчми,механи,да изпростяват,да забравят за духовните ценности,за тях 'манджата' стана приоритет.
Политиците са хитри,те видяха какво става с народа и решиха да се възползват,започнаха манипулации,лъскави усмивки и фалшиви обещания,народът не възприе шегата,а напротив-върза се,продължава да се връзва,до такава степен,че вече изчезна като народ.
Та изгубено ли е това поколение?!Намират се и свестни хора,но като цяло-ДА.Духовните и моралните ценности са изгубени, защото светът е страшно материализиран, и капитала е на първо място.
Хората живеят ден за ден, и ако имат малко свободно време, гледат да го "изкарат на масата".
Трябва да има баланс във всичко, аз примерно съм на принципа "2 дена работа, 1 ден купони, 1 ден спокойствие".

InitialD
02-20-2009, 23:05
http://www.coverbands.com.au/Bands/Casual%20Six/C6%20MusicSA.JPG


:lol:

mitkom89
02-20-2009, 23:23
mitkom89,хероин за такива "интелектуалци" като теб,маймуно...

изказах мнение по темата,не си ти човека,дето ще ми казва кое как е... а в Zeitgeist показват истината,но трябва да имаш малко мозък за да я проумееш. когато в главата ти има само бръмбари как да го сториш?

ако някой се изказва неподготвен,то това си точно си. "нормалните си седят вкъщи и после просперират"... "малоумниците ходят по протести"... ти виде ли се каква неземна глупост написа бе,аграр? :lol: С К А Н Д А Л Н О тъп си!

значи мишоците,които се подчиняват безусловно на системата,стоят си пред компютъра и книжките и не правят нищо,после "просперират"? точно такива до никъде не стигат,до под кривата круша,щото само са чели за живота,а не са го живяли...
а Васил Левски и Христо Ботев са "лумпени",щото и те не са си стояли вкъщи,а са се борили да направят нещо. така ли? ТИ СИ ЛУМПЕНА!


както каза винкелО - W A N K E R !

Точно така! А Айнщайн, Тесла, Ом и безброй други са мишоци нали умньо :D Духът на времето съм го гледал преди да си предполагал, че съществува и съм запознат с цялата идея, но както всяка идея има доста неточни неща!!! И тъй като премина на лична основа / не че обичам да се засягам от НЕОСЪЗНАТИ хора /, но само да ти спомена, че този с бръмбарите в главата, който е мишок в момента вади 1300 лева на месец и септември месец отива в щатите... Стойте си в кочината и се мъчете да промените нещо :oops: И ще си позволя да перифразирам кристо " Заради такива глупаци, тръгващи да плюят другите се предизвиква деление, което деление води до отчуждение. И в крайна сметка отчуждените ги боли фара за глупавата България"

West Side мада фака пътят е бодлив и тесен 8) 8) 8)

afterforever
02-20-2009, 23:33
mitkom89,хероин за такива "интелектуалци" като теб,маймуно...

изказах мнение по темата,не си ти човека,дето ще ми казва кое как е... а в Zeitgeist показват истината,но трябва да имаш малко мозък за да я проумееш. когато в главата ти има само бръмбари как да го сториш?

ако някой се изказва неподготвен,то това си точно си. "нормалните си седят вкъщи и после просперират"... "малоумниците ходят по протести"... ти виде ли се каква неземна глупост написа бе,аграр? :lol: С К А Н Д А Л Н О тъп си!

значи мишоците,които се подчиняват безусловно на системата,стоят си пред компютъра и книжките и не правят нищо,после "просперират"? точно такива до никъде не стигат,до под кривата круша,щото само са чели за живота,а не са го живяли...
а Васил Левски и Христо Ботев са "лумпени",щото и те не са си стояли вкъщи,а са се борили да направят нещо. така ли? ТИ СИ ЛУМПЕНА!


както каза винкелО - W A N K E R !

Трябва някой да ти стисне ръката...за да не почнеш да вършиш нищо от това, което каза :D :D Той изразил мнение, значи ние тряа си траем и да не правим същото. Готино е да си лошото момче и да обиждаш пъривя човек, който изрази мнение против твоето. А моля да не намесваш аграрите, защото и ти домати ядеш, и ти си пържиш картофи, а ако си учил и малко история, преди да е имало компютри хората се занимавали предимно с копане, за да ядат.

kristo
02-20-2009, 23:35
Е не ми звучаха точно така думите, ама все пак донякъде да. Е, "глупавата" България никога не съм казвал, няма и да кажа :)

Идеята ми е, че това деление, което се прдеизвиква е от полза на същите тези, които ни управляват и са докарали България до това трагично положение. Защото раздиран от противоречия и мразещ се народ е много лесно управляем. Така че като цяло трябва да спрем да се плюем и да преглътнем поне малко егото си. нека всеки живее така, както му харесва, нека си има свой път на борба, но нека всички стоим зад общата национална кауза. Това ако можем да го постигнем ще почнем и повече да се разбираме един друг, и да преглъщаме различията си и съответно и за България ще бъдем по-полезни, защото псувайки се един друг определено не сме й полезни.

SiegHeil
02-20-2009, 23:38
но само да ти спомена, че този с бръмбарите в главата, който е мишок в момента вади 1300 лева на месец и септември месец отива в щатите... Стойте си в кочината и се мъчете да промените нещо :oops:
Уау, ама ти ще ходиш в САЩ..респектиращо 8-)
Мечтата на всеки човек - да замине за САЩ, да работи по 14 часа на ден и да изживее живота си назаем...робувай на вещите си, боклука си оставаш ти..
И внимавай с ипотеките 8-)

afterforever
02-20-2009, 23:51
Да ти кажа, трябва да се замислиш върху друго: дали не е по-хубаво ако работиш по 14 часа на денонощия, ама поне да знаеш за какво работиш, отколкото да работиш по 8 часа на ден без да знаеш кво ще се случи утре.

SiegHeil
02-20-2009, 23:56
Да, като стана на 65 и ми трябва помощ за да се изпикая много хубаво ще си живея със заслужената пенсия от 14 часов работен ден...и мацките много ще ми се лепят по лъскавия мерцедес ^

afterforever
02-21-2009, 00:24
Е не може и хуя в гъза и душата в рая... :? :?

SiegHeil
02-21-2009, 00:41
Ех тея комплекси за малоценност...

afterforever
02-21-2009, 01:04
...които нормалните наричаме "реална представа" ли?

то хубаво да си мислиш, че можеш всичко, ма после боли като паднеш от високото

SiegHeil
02-21-2009, 01:24
"Да си добре приспособен към болно
общество не е знак за добро здраве"
Дж. Кришнамурти
Преведи си го сам 8-)

Няма кво да обяснявам..хванали сте се за лъскавите си дрънкулки като удавник за сламка..сякаш живота ти ще свърши ако нямаш нов iPod или плосък телевизор...а това от което всъщност имаш нужда е просто една голяма бира и приятели с които да я споделиш ;)
Не материалното определя духовното, а обратното...но някои хора никога няма да го разберат :)

whatever*..

TERRORMACHINE
02-21-2009, 08:16
"Да си добре приспособен към болно
общество не е знак за добро здраве"
Дж. Кришнамурти
Преведи си го сам 8-)

Няма кво да обяснявам..хванали сте се за лъскавите си дрънкулки като удавник за сламка..сякаш живота ти ще свърши ако нямаш нов iPod или плосък телевизор...а това от което всъщност имаш нужда е просто една голяма бира и приятели с които да я споделиш ;)
Не материалното определя духовното, а обратното...но някои хора никога няма да го разберат :)

whatever*..Абе остави го бе...той работи за 1300 лева...

SoFarSoG00d
02-21-2009, 08:30
но само да ти спомена, че този с бръмбарите в главата, който е мишок в момента вади 1300 лева на месец и септември месец отива в щатите... Стойте си в кочината и се мъчете да промените нещо :oops:
Уау, ама ти ще ходиш в САЩ..респектиращо 8-)
Мечтата на всеки човек - да замине за САЩ, да работи по 14 часа на ден и да изживее живота си назаем...робувай на вещите си, боклука си оставаш ти..
И внимавай с ипотеките 8-)
Точно пък в САЩ няма да процъвтиш,в момента е възможно най-неприемливото място за работа.Имам доста познати,които работят на няколко места за да може да оцелеят.

afterforever
02-21-2009, 09:53
"Да си добре приспособен към болно
общество не е знак за добро здраве"
Дж. Кришнамурти
Преведи си го сам 8-)

Няма кво да обяснявам..хванали сте се за лъскавите си дрънкулки като удавник за сламка..сякаш живота ти ще свърши ако нямаш нов iPod или плосък телевизор...а това от което всъщност имаш нужда е просто една голяма бира и приятели с които да я споделиш ;)
Не материалното определя духовното, а обратното...но някои хора никога няма да го разберат :)

whatever*..

1. Измести разговора;
2. Малко конкретно, но нито iPod имам, нито плосък телевизор... дори mp3 си нямам и те уверявам, че не е защото не искам ;)

Deadlock
02-21-2009, 10:05
самия аз съм си мислил тия неща,но е друго като някой друг го потвърди,че е така. ние сме неориентирани,не знаем за какво живеем,за какво се борим,единствено знаем как да сме консуматори - на това ни научи обществото,родителите,меди ите,училището... да консумираме... и нищо повече.

не говориш само за едно поколение.

mitkom89
02-21-2009, 12:56
Изкарвате думите ми съвсем различно от това което имах в предвид... Не мисля, че връзки с обществеността в SAP ще ме държат по 14 часа... и там навярно ще получа по-добро отношение отколкото тук... Това за колко пари получавам го казах, за да си направите сметка вие добрите и разбиращите какво може да получи един човек, ако се образова... Като се нуждаете от бира и приятели, с бира ли ще си тъпчеш децата след време и приятелите ли ще ти дават пари за да има къде да живееш ?!? Защото ако вие искате да живеете 10 човека в мазе и да ви мирише на чорапи, аз имам по-големи цели... А подскажи ми с какво житейския опит / примерно в някоя кръчма / е помогнал на Айнщайн ? А не се смятам за приспособен към болното общество... точно вие искате да си стойте тук и да си тъпчета на едно място!
И по-добре като стана на 65 да си седя в мерцедеса отколкото да се бутам на опашка за пенсия и да гледам цигански физиономии по цял ден!!! / ще ми отговорите за негрите, но те нямат нищо общо с циганите, това е тема на друг разговор /. Кънт ти може и любов да изпитваш към мен и това ще ми през оная работа... Баба ти и дядо ти сигурно не са били АГРАРИ? От това какво следва, че и ти п**ко заспала си тъп АГРАР!!! А какво ниво на интелект се развива от пиене на бира всяка вечер и оплакване / че все другите са виновни /, и от самосъжаление / че сте неориентирани / ??? И ако мислиш, че да седиш у вас и да си бъркаш в носа и някой ще дойде, ще тропне на вратата и ще каже "Искаш ли да те ориентирам?" Носете си житейската практика на строежите и се радвайте, че едновременно си правите тренировка и печелите пари :razz: :razz:

ПС. SiegHeil според теб в САЩ на летището стоят хора с пистолети и ти казват: "Ипотекирай си къщата иначе ще те застреляме ". Бих ипотекирал нещо, ако е мое и ако си струва да се прави този риск... Като искаш, стой и си събирай 5 години пари за кола от 20-те лева надница за ден работа... Но все пак и от копачи се нуждае тази държава :D

SoFarSoG00d
02-21-2009, 13:08
Съгласна съм,че в чужбина получаваш много под-обро отношение,в сравнение в собствената си страна,защото в България всеки иска да те прецака.

mitkom89
02-21-2009, 13:20
Да, но се опитай да го обясниш на умьовците... всеки може всичко и знае всичко, но накрая се получава, че някак си е неориентиран :D

afterforever
02-21-2009, 13:22
... Но все пак и от копачи се нуждае тази държава :D

Дет се вика като се споминеш да има кой да те закопа както трябва... не е нужно всички да сме с висше и да знаем кво е "инфлация", "дефлация" или да можем да говорим по проблема за демографския проблем у нас.

SiegHeil
02-21-2009, 17:29
Кога ще спрете да живеете за утре и да почнете да живеете за днес..
Ае ходи в САЩ изроде..завиждам ти 8-)

mitkom89
02-21-2009, 19:06
Естествено че ще отида :) Но септември месец :grin: А вие кога ще спрете да живеете ден за ден? Кога ще осъзнаете, че освен днес и утре е важно? Знам, може да няма утре, НО АКО ИМА КАКВО СТАВА? Май вие нещо оставате с пръст в гъз :lol: И най-пагубното е, че освен некадърници повечето сте и мързеливи... Пази си я тая твоя земя... но надали някой ще я желае, като види каква гнилоч живее вътре :-P

SiegHeil
02-21-2009, 20:24
И един ден ставаш на 60, обърщаш се и виждаш че си пропилял живота си в планове, когато е трябвало да живееш си мислил как ще живееш утре, че имаш планове вместо мечти...и си разпиляваш мозъка на някоя стена, n'joy 8)

UnaBletoLoVeU
02-21-2009, 20:34
До сега спорих с приятелите си, едни от които твърдят, че трябва да заминат и да не се чувстват виновни, задето държавата е разпиляла родината; други казват "аз не съм такъв" и спокойно продължават да гледат Евровизия, а трети дори не прочитат статията, защото е твърде дълга. Плаче ми се, задето никой не разбира колко важно е да върнем България и да създадем основите, защото нищо не сме съградили, а само рушим или ставаме свидетели на разруха. Плаче ми се, защото всеки казва, че нищо не може да направи, но ако всеки "всеки" стане част от "всички" и се обединим около общата цел ще успеем. Плаче ми се, задето казват, че думата "революция" не се вписва в картинката "емота, хейтъри, барбита, тъпи и безмозъчни геймъри-нихилистите", а най-много ми е тъжно защото това е истина. Докато не променим нагласата България ще затъва. И да, ПЛАЧЕ МИ СЕ, задето всички спят и дори не осъзнават, че трябва да променят нещо. После да намерят кое е нещото, което трябва да се промени. И после да действат. България НЯМА време да чака толкова!
СЪБУДИ СЕ!!!

afterforever
02-21-2009, 20:39
И един ден ставаш на 60, обърщаш се и виждаш че си пропилял живота си в планове, когато е трябвало да живееш си мислил как ще живееш утре, че имаш планове вместо мечти...и си разпиляваш мозъка на някоя стена, n'joy 8)

Дразниш ме и щи кажа защо - защото разбираш, че нещата трябва да са така както говориш, но не живееш по тоя начин. Простото обяснение - така не може да се живее. Не можеш да живееш само за днес. Да ти припомня, че всеки ден имаш какво да ядеш, защото майка ти и баща ти вчера са учили нещо, което днес да работят, за да могат утре да ти сложат на масата нещо за ядене, дете непросветлено. Ти продължавай да си живееш за днес, без да мислиш за утре, и си стой в неведение за нещата, които се случват около теб.

SiegHeil
02-21-2009, 21:15
Колко време може да ти отнеме просто да се радваш на живота ? Проблема не е че не може да се живее така..проблема е че някои хора ги е страх да спрат да подкачат по свирката на системата и да рискуват...дай да изгубим правото си на живот за да имаме малко сигурност..мерси ама не искам да живея по американски :)
тъй като ме мързи да пиша ще цитирам : "Вещите. Все робуваме на вещите. Започва се с нещо малко в детството. Пластмасова кукла, колекция от салфетки, новото колело. По-късно се съсредоточаваме на дрехите, обувките, бижутата... И искаме. Искаме, искаме, все нови и нови, и по-красиви, и по-скъпи, и по- големи неща. Накрая сме затрупани от вещи, които не можем да поберем в дома си. Не ги използваме. Просто ги складираме. Пазим ги. Робуваме им. Вещите ни карат да търсим по-голямо пространство. Първо трупаме мебели. Като няма място за мебели, искаме по-голямо жилище. И продължаваме да трупаме, да трупаме докато се задръстим от ненужни вещи, за които сме готови да водим битки, за да ги защитаваме. Караме се с домашните, бием децата си, ако счупят чаша, която никога не сме използвали. Дори нямаме спомен как е попаднала в дома ни? По какъв повод. Загубата ни кара да купуваме, да трупаме, да се затрупваме, да складираме, да притежаваме. И все повече стесняваме личното си пространство. Все повече се смачкваме. Погребваме се под купища ненужни вещи. Заобикаляме мебели и вещи, провираме се край мебели и вещи, пълзим под мебели и вещи. Така малко по-малко умираме като свободни хора. "
На никой не му трябват такива лайна за да живее добре..и нямам предвид че образуванието няма значение...има, само че като се когато работата и училището станат самоцел става много лошо...

Е една интересна инфомация...средностатисти еския работещ човек днес има по малко свободно време от крепостните селяни през Феодализма...замисли се ^

Айде със здраве ;)


ПП: @UnaBletoLoVeU евала :)

afterforever
02-21-2009, 21:25
Благодаря за отговора ;) убеди ме

Deadlock
02-21-2009, 21:47
SiegHeil, поздрави за поста. кого цитираш?

точно днес предложих на хората да си заврат грижата за бъдещата финансова стабилност някъде, но не в носа ми. много съм безотговорна и неамбициозна, ужас, 'няма да успея в живота!!'.. ха-ха. да, и успеха да го приберат там. :neutral:

mitkom89
02-22-2009, 12:07
Предполагам, че ти у вас спиш на пода и тоалетната ти е сред природата... Никой не ти е казал, че ще си купи 200 ферарита и сякви такива щуротии, просто всеки иска да си осигури стабилност, за да може да не робува цял живот на хора, направили си сметката рано рано... Чаткаш ли? Защото докъто вие дето се "радвате" на живота отпаряте по цял ден, тея които са "сдуханяци" ще ви управляват и ще ви юркат за жълти стотинки... Така е било и така ще бъде!

SiegHeil
02-22-2009, 13:27
Това не ги прави по малко сдухани или по щастливи...сдухан ли си си сдухан във всяко положение, не зависимо колко власт имаш...
А за някъв сдъвканяк който после ще ми продаде труда на 5 пъти по виска цена никога няма да седна да работя, така че..
А и стабилност е синоним на 'страх и мързел' 8-)

mitkom89
02-22-2009, 19:18
Издаде нов синонимен речник :D А какво ще работиш според теб? Аз като гледам обявите, навсякъде търсят шефове...

bEbsI
02-22-2009, 20:07
Положението никак не е розово.Няма цености,няма морал-дори елементарен.Децата,който идват след мен ме плашат.Плашат ме,защото те не са единици.На родителите им изобщо не им пука,за поведението им в училище.(на повечето). На държавата също.В последната година-две се замислях да стана учителка,но не като последна реализация,а ей така да се опитам да помогна на подрастващите.Да разбия мита,за комплексираните даскалки.И каква е ползата,когато всички около теб те разубеждават? Никой няма вяра в поколението,политиката си каза думата.Опитват се да ни правят на шарани всеки ден и лошото е,че успяват.Манипулираха ни,а сега ни превърнаха в непукисти,защото неутрални сме по лесно движени като марионетки.Хората се отказаха да четът,вече не виждат смисъл.Отказаха се и да учат,защото една сервитиорка взима повече от един лекар.(Имам двама родители доктори.) Народът е подтиснат.Вижда,че всеки връзкар влиза пред човек с 2 висши образования.Е,за какво си говорим? Как да не бъдем подтиснати? Как да знаем,че утре няма да ни гръмнат,защото сме настъпили някой? Как да имаме вяра в утре?! Как да имаме вяра в България?!


P.S Ще ме извинявате за словоизлиянията.

kristo
02-22-2009, 21:09
Бебси права си за повечето неща, които си написала. Всъщност не знам дали си ходила на стаж като учителка(предполагам, че да можеби), защото аз бях и положението не ми се стори чак толкова черно, колкото изглежда на пръв поглед- става въпрос за учениците, защото според мен най-важен в тази професия е подхода към тях и начина, по който ще им преподаваш. Можеби и аз си имах късмет да попадна на свестни ученици, между които повечето отличници, но като цяло намерихме общ език и си свърших работата без да имам проблеми :)

И лично аз не се притеснявам от мисълта да преподавам като учител, а единственото, което е проблема все още в тази професия е ниското заплащане, но засега, вижда се, че и това се променя малко по малко. Та според мен не слушай какво ти казват хората, защото нещата трябва да се изпитат лично, за да можеш да си прецениш дали става или не става тази професия, дали ще ти хареса, дали ще намериш подход с учениците и ще се сработите като колектив и т. н. :)

На мен лично ми хареса най-малкото защото тази професия ти дава възможност ти да си модератора, коректора на поведение на подопечните ти(в случая учениците), а и дава възможност да им оказваш влияние и по много други линии, ако ще и по заобиколен път за политическата ситуация в страната и т. н. Така че тази професия покрай някой безспорни минуси, си има и някои беспорни плюсове, плюсове, както в личен план, така и в цялостен. И моят личен съвет е да не се отказваш и да не слушаш кой какво ти говори, а да пробваш и тогава да прецениш как е що е. И съответно да си промениш мнението или да се откажеш окончателно от нея :)

ticm19
02-23-2009, 14:55
е то странно що ли е прогнило/прогнива .. смис . се от някъде ше да е тръгнало .. но вината според мен е от преди 1989 ;)

bEbsI
02-24-2009, 15:50
е то странно що ли е прогнило/прогнива .. смис . се от някъде ше да е тръгнало .. но вината според мен е от преди 1989 ;)

Хух.За мен не става въпрос за вина.Става въпрос за морал.Защото в момента на народа ни не му пука много-много за морални норми когато се пребива от работа,за да си нахрани децата.Точно на това разчитат всички от "горе".На пасивност.И когато едва 20% процента от населението гласуват електората стават ромите(циганите).И това не е от днес,но просто всеки вече е свикнал с тази мисъл.Не съдя хората и моите родители не обръщат внимание на ставащото в страната,защото нямат време да спят от работа,камо ли друго.
Грозно за мен е това,че нас да речем поколението след 89 никой не го чува.Охарактеризираха всички с "лумпени" и някак си на никой вече не му е интересно да мисли за нас.А ние искаме да бъдем чути,но не сме достатъчно житейски зрели за да поставим точно исканията си.(Протестите от януари.)

Стига толкоз сложни разсъждения.Нещата са ясни.На управляващите не им пука.В момента не зная какво да направя за да подобря нещата.Остава надеждата в утре.

P.S Кристо,благодаря ти за съветите.Година и нещо ми остават до края на средното,но ми беше нужно да се замисля в/у нещата който написа.Благодаря още веднъж. :)

UnaBletoLoVeU
02-24-2009, 19:45
Положението никак не е розово.Няма цености,няма морал-дори елементарен.Децата,коИто идват след мен ме плашат.Плашат ме,защото те не са единици.На родителите им изобщо не им пука -няма запетайка- за поведението им в училище - няма точка- (на повечето). На държавата също.В последната година-две се замислях да стана учителка,но не като последна реализация,а ей така, за да се опитам да помогна на подрастващите.Да разбия мита -няма запетайка- за комплексираните даскалки.И каква е ползата,когато всички около теб те разубеждават? Никой няма вяра в поколението,политиката си каза думата.Опитват се да ни правят на шарани всеки ден и лошото е,че успяват.Манипулираха ни,а сега ни превърнаха в непукисти,защото неутрални сме по-лесно движени като марионетки.Хората се отказаха да четАт,вече не виждат смисъл.Отказаха се и да учат,защото една сервитьорка взима повече от един лекар.(Имам двама родители доктори.) Народът е поТиснат.Вижда,че всеки връзкар влиза пред човек с 2 висши образования.Е,за какво си говорим? Как да не бъдем поТиснати? Как да знаем,че утре няма да ни гръмнат,защото сме настъпили някого? Как да имаме вяра в утре?! Как да имаме вяра в България?!


P.S Ще ме извинявате за словоизлиянията.

Нищо лично, но ако ще ставаш учителка, поне си поправи правописа :p
След точка, запетая, въпросителен и т.н има интервал преди следващата дума -> блалала, която...

:)

И тази цялата работа ми напомня за бившия ми класен, който сега преподава в университета и каза, че малоумни турци(защото повечето студенти са такива - турци (и малоумни) ) искат да стават учители, а не могат да смятат някакви елементарни неща, които ние сме учили в 9 клас (примерно) и дори да сме в МГ не вярвам да вървим така че нещата, които учим да не се знаят от студенти. И за щастие господинът ми ще ги къса яко на изпитите и няма да ги пусне, докато не подпишат официално, че учители в България НЯМА да стават! Ей такива хора ако има повече...хубаво би било...

afterforever
02-24-2009, 19:46
Е, да, и момиче в някой курс на българската филология в Се(л)У пише "Никотияна", така че, моля ви се...

UnaBletoLoVeU
02-24-2009, 19:48
^ Предпочитам да се сравнявам с по-добрите, а не с тези на дъното. Така правя и с хората, с които общувам-сравнявам ги с по-добрите. :) Не е хубаво да се влияеш от неуките. Гледай себе си да вървиш напред и ако можеш, помогни, но никога не се сравнявай-така смъкваш собственото си ниво, утешавайки се, че има и по-зле.

bEbsI
02-24-2009, 20:24
Благодаря за характеристиката.Предлага да ми я даваш на лично,а не да спамиш темата.

afterforever
02-24-2009, 21:59
^ Предпочитам да се сравнявам с по-добрите, а не с тези на дъното. Така правя и с хората, с които общувам-сравнявам ги с по-добрите. :) Не е хубаво да се влияеш от неуките. Гледай себе си да вървиш напред и ако можеш, помогни, но никога не се сравнявай-така смъкваш собственото си ниво, утешавайки се, че има и по-зле.

Повече от прекрасно е, че знаеш с кого да се сравняваш и с кого не. Мнението ми нямаше за цел да провокира да изпсихоанализираш самата себе си или да ми даваш житейски уроци/съвети, а да покаже, че не само момичето, имащо претенции да е учителка, прави пунктуационни грешки, а че момиче в университета прави правописни грешки на нещо, което се предполага, че трябва да е чела.

И за протокола, след "общувам" трябва да има интервал, защото тирето не е дефис, а нормално голямо тире (има разлика между тирето в "най-голям" и "никога не се сравнявай - така смъкваш" - чисто информативно, сигурен съм, че го знаеш, все пак даваш уроци без пари).

XcwetiX
02-25-2009, 18:07
темата е наистина добра....евала

Jesus
02-27-2009, 16:06
Тотално са пропаднали, онзи ден в метрото 2-3 момичета на видима възраст 13-4 години си говореха най-спокойно за това как 1 седмица в месеца им тече кръв ужас :x 1 пенсионер им направи забележка и отговора беше "–Абе дядка от не ходиш на майната си, ами се занимаваш с неща който неса твоя работа" и спора се заформи с доста псувни от страна на малките мърши :?

kristo
02-27-2009, 17:18
Еми сега имат си проблеми момичетата, споделят си ги, просто няма да слушаш и това е 8-)

Jesus
02-27-2009, 19:22
И да им кажа и да ги на бия все така :(
Еми падна ми батерията на плеъра, иначе нищо немога да чуя :)