PDA

View Full Version : Ботев (промяна)



UnaBletoLoVeU
02-21-2009, 17:19
хаха не е за секс :D просто така привлича мноооооого повече внимание, отколкото ако се казваше Ботев. И се чувствам гадно задено съм принудена да сложа такова заглавие на такава тема..ще го оправя след като все някой пише по темата. :р

Ако има поне един миииислещ човек из тоя форум да помогне, моля.
Как умира Ботев? От вражески или от нашенски куршум?

ПП. Надявам се темата да не остане без отговор, както се случва със всяка тема, която пусна и е нещо за литература...

FataMorgana1
02-21-2009, 17:23
дразни ме заглавието, особено след като прочетох темата.Следователно и ти ме дразниш :)

bulgarche
02-21-2009, 17:25
След 4 месеца ще е доста популярна тази тема и ще има много специалисти които ще се изкажат. Можеш ли да почакаш?

b0Nb0n
02-21-2009, 17:25
na6enski kur6um do kolkoto si spomnqm ot 4asovete

masal
02-21-2009, 17:29
НАШЕНСКИ

deanne
02-21-2009, 17:29
От неговата чета, доколкото е известно, но не е сигурно.

UnaBletoLoVeU
02-21-2009, 17:30
за тези, които писаха по темата - мерси (= :-)
българче, не е нужна ирония...исках темата да се забележи и написах съответното заглавие, защото поне 2 теми, които писах за литература си останаха с нула коментара..явно хората тук не се интересуват от важните неща.. :)
FataMorgana1 - .......тъпа :)

ScionOfStorm
02-21-2009, 17:39
и аз мисля, че е бил нашенски.

EroSennin
02-21-2009, 18:17
Е като се има предвид колко сме продажни, 90% е бил наш :( но нищо не е сигурно, мисля че кристо може да отговори :)

MostHated
02-21-2009, 18:27
интересна тема...

според мен не е бил нашенски, но ще се почуствам ужасно ако греша :(

Tokarev
02-21-2009, 22:47
интересна тема...

според мен не е бил нашенски, но ще се почуствам ужасно ако греша :(
Представям си колко ужасно ще ти стане...
Колкото на мен като видя че примерно опикавам пода на кенефа в някой ресторант... :D

YouKnowImBetterThanYou
02-21-2009, 23:49
Ако ти е интерено да ползваш google ще си отговориш на въпроса и сама.
http://www.slovo.bg/old/litforum/201/istoilov.htm



Първата хипотеза е тази на назначената от Министерството на просветата комисия, в която като член е участвал литературоведът Леонид Спасов, чието заключение е било, че Ботев е убит от неизвестен българин или българи, за да бъде ограбен. "Спомени по българските въстания" на Никола Обретенов вероятно не са били напечатани още. Затова възоснова на тях комисията не е могла да направи другия извод, а именно, че Ботев е "ограбен" от Обретенов и приятели така, както той самият го описва.

Втората хипотеза е тази на Българската академия на науките, възприета като официална и от българската историческа наука, че войводата Христо Ботев е убит от вражески турски куршум.

Третата хипотеза е тази на въстаника Никола Обретенов, според която Ботев е бил лишен от живот от "неприятелски" куршум, изстрелян от неизвестен стрелец.

На първата хипотеза няма да се спираме, а само я отбелязваме като съществуваща, защото не разполагаме с никакви доказателства за нея - писмени или гласни. Комисията може и сигурно е събрала такива, но ние не можахме да се доберем до тях. Затова тази хипотеза я изоставяме или отхвърляме.

Втората хипотеза е изградена възоснова на разказа на Захари Стоянов и неговата биография за Христо Ботев, а в тази биография, в пункта за смъртта на войводата, авторът е вмъкнал показанията на Никола Обретенов. Разликата между втората и третата хипотеза е само в това, че докато във втората хипотеза се говори определено за "вражески турски" куршум, то в третата се говори за "неприятелски" куршум. Под "неприятелски" Н. Обретенов е имал предвид неприятеля в този момент от турски аскер и башибозук; но ако не е бил много сигурен, може под неприятел да е имал предвид и някой четник или друг българин, който по една или друга причина е бил враг на Ботев, макар че няма абсолютно никакви данни Ботев да е имал такъв неприятел; и понеже разликата е минимална и без значение за третирания въпрос, изоставяме да разглеждаме и втората хипотеза. Още повече че от статията на Стоянова ни е известно по какъв неубедителен начин тя е стигнала до извода, че куршумът е "турски" - от "предположението" на Захари Стоянов, допълнено и от нея.

И така стигаме до третата хипотеза - тази на Н. Обретенов. Поначало трябва да приемем, че тя е най-достоверната, защото той е присъстващ и очевидец на Ботевата смърт.

Но все пак така ли е? Няма ли и четвърта хипотеза?

Ето върху това искаме да дискутираме.

С една предварителна уговорка: ще третираме Никола Обретенов само като един обикновен свидетел. И към неговите показания трябва да бъдем при преценката им прецизни, строги, критични, абсолютно обективни, па ако щете и подозрителни. Защото уликите са много, доказателствата са крайно ограничени, а показанията му се отнасят до смъртта на един човек; и защото той е свидетел и като всеки човек може да има лично отношение и лична окраска. Още повече, когато може да бъде уличен като евентуален убиец или най-малкото - като участник в групата, която е убила Ботев.

И още нещо. Още в началото не трябва да му признаваме нито смекчаващи, нито утежняващи евентуалната му вина обстоятелства. Ние трябва само да знаем, че той е един от четниците на войводата. Трябва да забравим, че той е син на най-голямата и храбра наша революционерка баба Тонка, че брат му Ангел е убит като участник в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджата, че брат му Петър е бил пленен от турците и заточен завинаги в азиатската крепост Сен Жан д’Акр заради революционна дейност; самият той е един от членовете на Гюргевския революционен комитет и апостол на Софийски окръг.

При разглеждания процес за инцидента той трябва да остане само един обикновен свидетел.



Свидетелят Обретенов дава показания

В "Спомени по българските въстания" ето как Никола Обретенов описва смъртта на Ботев:

"Най-сетне, когато стана здрач, гърмежите почнаха да се слушат по-нарядко. По едно време изсвири тръбата на войската и гърмежите престанаха съвършено. Някои от нашите момчета, които бяха служили в Казашкия алай при Чайковски, разбираха сигналите и казаха, че това означава спиране на боя. По заповед на Ботев, изсвири и нашата тръба - също за спиране. Момчетата, които заемаха върха на Камарата, слезоха и съобщиха, че неприятелят се е оттеглил надолу към местото, откъдето се бяха изкачили. Слезохме и ние с Ботйова, като подкрепяхме ранения Перо, раната на когото се беше влошила и почнала да го боли. Ботйов разреши на четниците да отидат на извора, който бил наблизо, да пият вода.

Когато цялата чета слезе от Камарата и се отправи към извора, Ботйов, Апостолов и аз бяхме изостанали по-назад по причина на Перо, който не можеше да върви. По покана на Ботйова приседнахме край една малка скаличка. С нас бяха Сава Пенев от Търново и Димитър Тодоров (Димитрото) от Габрово, жив и досега.

Ботйов беше много загрижен. Понеже от щаба му бяхме останали само Апостолов, Перо и аз, той се обърна към нас и запита: "Какво мислите да правим, когато в тия две сражения патроните ни се свършиха? Помощ отникъде нямаме, хляб също няма. Да продължаваме ли или да се отправим за Сърбия?"

Докато ние отговорим, Перо каза: "Ботйов! Ако ти направиш това нещо, знай, че всичкото обаяние, което спечели с подвига си ще го загубиш!"

Ботйов нищо не каза, но се изправи в цял ръст да види накъде отидоха момчетата и няма ли някоя опасност за четата. Тогава моментално изгърмя пушка и Ботйов политна да падне на гърба си. Аз и Апостолов го поехме от двете страни и докато го сложихме на земята, той издъхна, пронизан в сърцето. Сразен беше от неприятелски куршум, без да каже нито дума - само изхърка...

Останахме поразени като от гръм. След няколко минути се окопитихме. По съвета на Перо, прибрахме всичко от Ботйова, което можеше да покаже, че е войвода, за да не се гаврят с него неприятелите. Аз взех картата от пазвата му под мундира, която беше окървавена и продупчена от куршума; взех и часовника, бинокъла, компаса и портмонето с пет наполеона; а Апостолов взе калпака му с лъва, шашката, револвера и мундира.

Всички плачехме, но аз и Апостолов бяхме неутешими. Наведохме се и го целунахме по челото. Оставихме скъпите му останки на произвола на съдбата, за да се изпълнят собствените му думи: "В редовете на борбата да си найда и аз гроба!"

Простихме се така с войводата, тръгнахме с момчетата към извора. Съгласихме се да не казваме никому за смъртта на войводата, макар че мнозина от четниците питаха: "Къде е войводата?"

- Отиде напред и ние вървим след него - отговаряхме ние.

Всеки, който пиеше вода от извора, заминаваше нагоре в гората над извора, която беше от дебели дървета и гъста. Тук превързахме раната на Перо в коляното, получена на Милин камък и почнала много да го боли.

Понеже нощта бе настъпила и ние бяхме много изморени, заспали сме. Рано на разсъмване сутринта чухме конски тропот и глъчка и се събудихме. Като дойдохме вечерта последни, бяхме останали на първа линия срещу потерята, която идваше по същия път, по който бяхме дошли ние вечерта. Този, който вървеше най-напред, ни съзря, когато вземахме позиция зад дърветата, изгърмя и Перо падна по очите си, ударен в сърцето. Георги Апостолов насочи към оня, който гръмна, и го свали от коня. Черкезите, като видяха, че главатарят им се катурна от коня мъртъв, хукнаха да бягат назад и ние, възползвани от тяхната паника, поехме гората нагоре".

Загадката за смъртта на Ботев съществува от самата му смърт. Много усилия са правени, за да бъде тя разбулена. Натрупани са много съмнения, подозрения, колебания и накрая... буржоазните историци заключиха, че Ботев е убит от турски куршум. Мотивировката не е от фактическо, нито от правно естество, а от етично, социално и патриотично естество, за да се опази доброто име на българина. Вероятно по същото съображение след 9 септември БАН утвърди тази истина.

gsh
02-22-2009, 00:35
от анадолците е :)

raduna
02-22-2009, 09:50
Не е известно със сигурност от къде е дошъл куршума, не може да се установи с точност, но има предположения, че може да е бил и от негов четник, или заблуден, или предателски.

shivacheva
02-22-2009, 10:05
Аз съм чувала,че е убит от свой човек,тъй като Ботев имал вземане-даване с жената на въпросния четник...

TERRORMACHINE
02-22-2009, 10:15
Темата започва да се превръща в латино-американски сериал!!!

kristo
02-22-2009, 10:33
Да, също така издадоха цяла жълта книжка-парцал, как Апостола бил масон...

Някои хора предпочитат да четат жълти вестници и книги, вместо да се оповават на фактите и да четат произведения с доказана автентичност от доказани български историци. А не как сульо решил да си направи реклама, за да му обърнат внимание и затова хванал и написал с изсмукани от пръстите си "факти" как Апостола бил масон, ционист, илюминат и т. н...