PDA

View Full Version : Заглеждате ли се по съдържанието на продуктите?



Leopardess
02-21-2009, 20:52
Здравейте!
Един доклад по химия ме вдъхнови да напиша тази тема/анкета.
Искам да знам колко от вас наистина се заглеждат по етикетите на продукти като шампоани, балсами, душ гелове и др. и знаете ли определени вещества, които са вредни?
Давам пример за парабена, който може да причини рак на гърдата. :(

sweetsunshine
02-21-2009, 20:58
Ами като знам например какви вредни съставки може да се съдържат във шампоани и подобни се заглеждам дали се съдържат,но това например,че не ги пише не е гаранция,че ги няма...

Sissy90
02-21-2009, 21:01
Не се заглеждам често, основно защото не знам кое какво е. На кремовете за ръце примерно съм проверявала дали има глицерин.

LovelyGirl
02-21-2009, 21:02
Чета етикетите,но не мястото със съдържанието(говоря за изброените от теб продукти) :)

А попринцип то и на сока си пише:Без консерванти,ама всички знаем,че има,нали :) Така че,етикета не винаги е гаранция.

Darkkiss
02-21-2009, 21:43
ми ако е нещо което ползвам от одавна не
но ако е нещо дето за пръв път го виждам и искам да го опитам
винаги го гледам по 4-5 пъти

x3eme
02-21-2009, 22:07
Винаги гледам какво е и как се използва.

Ou7taControL
02-22-2009, 06:22
да :)

а за хранителните продукти винаги чета за калориите и тн.. :)

Giva
02-22-2009, 07:08
Една статия ме накара да се интересувам от съставките не само на козметичните продукти,но и на храните...жалко че продуктите които наистина не вредят се броят на пръсти...

titinkaa
02-22-2009, 07:14
рядко се заглеждам

SoFarSoG00d
02-22-2009, 07:17
Да.Мисля,че следната статия дава отговор и може да ти е от полза:
Раковите заболявания са вторите по разпространение заболявания след сърдечно-съдовите болести, които предизвикват смъртта на милиони хора по света. В България различните видове рак са причина за 13-15% от общата смъртност на населението. Голяма част от раковите заболявания са свързани с храненето и рискът за възникването на раковите процеси може значително да бъде намален при положителна промяна в хранителното поведение. Голям оптимизъм за възможността да намалим заболеваемостта и смъртността от ракови заболявания ни дава фактът, че раковият процес може да бъде повлиян обратимо на всеки негов етап.

Причини за развитието на рак

Причини за развитието на ракови заболявания могат да бъдат:

*
Вируси – само при някои видове рак (например рак на носната кухина и дихателната тръба, рак на черния дроб, рак на стомаха);
*
Радиация – около 3 % от раковите заболявания се свързват с въздействието на радиационно въздействие;
*
Химични вещества ( включително и хранителни канцерогени) – предизвикват от 70 до 90% от раковите заболявания.

Ефектите на свободните радикали, които се натрупват под въздействието на радиацията и голяма част от химичните канцерогени върху клетъчните структури се считат за едни от основните причини за развитие на раковите процеси. Свободните радикали могат да увреждат нуклеиновите киселини, които определят клетъчното делене.

Хранителни канцерогени

Хранителните продукти могат да станат източници на канцерогени (вещества, предизвикващи рак) при следните случаи:

*
Печене на директен огън (грил). Канцерогенни вещества, които предизвикват рак на стомаха могат да се получат, както при изгарянето на храните, богати на белтъци като месото и рибата, така и при въглехидратните храни;
*
При прибавянето на нитрит с цел консервиране в пушените меса, бекона и други месни продукти - могат да се образуват нитрозосъединения, които предизвикват рак на стомаха;
*
При лошо съхраняване (висока влажност и температура) на фъстъци и други ядки, зърнени храни (главно царевица), бобови храни, някои плодове (смокини), се развиват гъбички, които образуват вещества, предизвикващи главно рак на черния дроб.

Енергийната стойност на храната, видът и количеството на съдържащите се хранителни вещества в храните могат да увеличат или да намалят риска от развитие на ракови заболявания на различни органи.

Роля на енергийната стойност на храната и физическата активност

Установено е, че ниският енергиен прием се свързва с намаляване честотата и растежа на спонтанните тумори при експериментални животни. Обратно, при проучвания при хора се установява, че високата енергийна стойност на храната, специално когато това се дължи на голямо количество въглехидрати увеличава риска от рак на панкреасната жлеза. Механизмите са сложни и се свързват с въздействие върху нуклеиновите киселини и клетъчните функции.

Високият енергиен прием, когато е съчетан със затлъстяване повишава риска от развитие на рак на матката, на панкреаса, жлъчния мехур, дебелото черво и рак на гърдата. Счита се, че свъхтеглото и затлъстяването, при които има увеличаване на мазнините в тялото води до повишено натрупване на мастно разтворими химически канцерогени.

Установено е, че по-високата физическа активност намалява риска от рак на дебелото черво, както и от развитие на рак на белия дроб и гърдата. Механизмът на това действие се свързва с намаляване на така нареченото транзиторно време (времето на преминаване на канцерогенните вещества през организма).

Влияние на въглехидратите

При изследвания на хора е установено, че високият прием на захароза (рафинирана захар) се свързва с повишена смъртност от рак на гърдата и на дебелото черво. При проучвания върху експериментални животни се установява, че големите количества захароза стимулират туморния процес, предизвикан от химични вещества с раково действие. Вероятната причина на този ефект на високите количества на рафинираната захар се свързва с действието на високите нива на инсулина в кръвта след хиперконсумация на захар.

Голям брой проучвания при хора показват, че повишаване консумацията на хранителни влакнини (целулоза, хемицелулоза, пектин и др.), които се намират в растителните продукти, особено в зеленчуците, плодовете, пълнозърнестите зърнени храни и др., намалява риска от рак на правото и дебелото черво; има данни и по отношение рака на панкреаса и гърдата. Обратно, ниското съдържание на растителни влакнини се свързва с по- голяма честота на тези видове рак.

Установява се, че и нишестето, основният представител на сложните въглехидрати вероятно има предпазващ ефект по отношение рака на правото и дебелото черво. Счита се, че това действие на нишестето се дължи на ефекта на късоверижните мастни киселини, които се образуват при ферментацията на нишестето в дебелото черво.

IrresistibleGirl
02-22-2009, 07:21
Много рядко се заглеждам :neutral:

mechtaq_za_teb
02-22-2009, 07:36
Вече се заглеждам все по-често :)

cherrypezz
02-22-2009, 07:36
Много рядко се заглеждам :neutral:

И аз...най-много да видя срока на годност.

Pepincetyy
02-22-2009, 08:07
Вече се заглеждам все по-често :)
+1

shell
02-22-2009, 08:08
да,интересувам се от съдържанието както в козметичните си продукти ,така и в храните,които консумирам,защото това е свързано с моето здраве!Хубаво е повече хора да се грижат за себе си :)

varnen4e
02-22-2009, 08:08
"Поглеждам, но не търся информация за веществото и дали е опасно или не."

Много рядко да се загледам и то най- вече в хранителните добавки.. иначе не.

fuklata
02-22-2009, 08:50
Аз се заглеждам не само по тези продукти но и по всичко,което употребявам!Тъй като уча в химически техникум знам,кое е полезно и кое не,по този начин подбирам продуктите,които ползвам!

acdcfenka
02-22-2009, 13:25
Не, не се заглеждам, само гледам за срок на годност. По се заглеждам само в лекарствата, за странични действия, какво съдържа.

Overpowered
02-22-2009, 13:29
никога нищо не гледам

Swinkenhoffer
02-22-2009, 14:12
Дам, интересува ме да няма животински продукти вътре... за другото не ми пука особено. :D

kuklichka_bg
02-22-2009, 14:49
Аз гледам само въглехидратите мазнините 8-)

tItEufFf
02-22-2009, 16:14
Не...

scr3am
02-22-2009, 16:16
Рядко. :-)

zWezdichkaaa
02-22-2009, 16:23
много рядко :-o

SunSmile
02-22-2009, 16:27
Винаги се заглеждам в етикетите. Чета какво съдържат и как се използват. Дори на всеки нов лак за коса, който си купувам почти всеки месец винаги чета какво пише. Няма гаранция, че всичко, което съдържа продукта се изписва, но все пак... ги чета :)

Liar
02-22-2009, 16:32
За кой парабен говориш?Не е само един и не всички са вредни.

yozii
02-22-2009, 16:36
Чета етикетите,но не мястото със съдържанието(говоря за изброените от теб продукти) :)

А попринцип то и на сока си пише:Без консерванти,ама всички знаем,че има,нали :) Така че,етикета не винаги е гаранция.
+1

slim__shadygirl
02-22-2009, 17:14
Винаги :-D

Dian4ety
02-23-2009, 12:08
Никога..за какво да ги чета, като аз също мога да си измисля нещо, което уж да е в състава на продукта който купувам..
Според мене всичко е измислица в съдържанието и не мисля, че трябва да си губя времето да го чета 8-)

zai4ety13
02-23-2009, 12:22
Да.Това ми е като навик.Винаги го прави.И при разни неща като крем за ръце,балсам,сенки и също така и при храната-гледам колко калории има,колко мазнини и т.н.

Vladkoy
02-24-2009, 18:35
Заглеждам се, да..

Snuffles
02-27-2009, 21:06
Май не. :D

ThePainIsReaL
02-28-2009, 18:53
Винаги.