PDA

View Full Version : Как спестявате пари?



Canis_Dirus
02-21-2009, 22:00
Такaм. Значи, за да си закупя една желана вещ, трябва да събера една далеч нескромна сума от порядъка на ~3 месечни заплати. Същото трябва да се осъществи в период от 5-7 месеца, според зависи, кога ще започне предварителната продажба. Желателно е да събера сумата възможно най-скоро, защото бройките са доста ограничени.


Другият ми голям проблем е - за тези пари мога да посетя 30 концерта на Мадона. Кое си заслужава повече?

x3eme
02-21-2009, 22:00
Тоя спорт въобще не го владея 8-) .

afterforever
02-21-2009, 22:04
спестявам като не харча... няма случай да имам пари и да се задържат в мене за нещо, някъде в бъдещето.. забрави

Seducti0n
02-21-2009, 22:20
Аз ако искам нещо достатъчно силно, правя и невъзможното, за да го постигна.

В случая- ще си изпринтя една снимка на съответната вещ и ще си я сложа в портфейла и всеки път като ме обземе съмнение- поглеждам снимката. ;)
:) Интересен подход.

TellMeYourName
02-21-2009, 22:21
Як метод. Ще го пробвам и аз :D

hahavteen
02-21-2009, 22:23
Аз си отделям пари и ги слагам на опрделено място и знам че тва са ми парите които са за еди какво си и не ги пипам.

EroSennin
02-21-2009, 22:26
Харчиш пари само за най-нужното, храна и нет :) Друго отива във фонд "джаджа" :)

Canis_Dirus
02-21-2009, 22:32
Деба за тия пари мога да си купя Голф тройка, че и да го тунинговам...

hottie
02-21-2009, 22:33
Ами аз имам 2 сметките - на едната ми превеждат заплатата, от там плащам сметки и т.н. а в другата заделям пари, които спестявам за нещо. А въпросната дебитна карта си остава вкъщи прибрана в дъното на чекмедже :D Общо взето - поставям си го за цел и го правя.

cherinka
02-22-2009, 01:19
При мен действа безотказно :)
Ее, супер, така ще пробвам да откажа цигарите.

Ниго, пращай ми парички редовно, а пък аз ще ти ги пазя в касичката ми-слонче и като ти потрябват ще ти ги върна. :-)

kalpazanka
02-22-2009, 07:07
Затискам стипендиите в един шкаф, затрупани с учебници от последната сесия. нещо напоследък се изкушавам да си взема 6 книги от Пингвините, което ми напомня да сложа още учебници върху парите

SoFarSoG00d
02-22-2009, 07:22
Saving Account с добра лихва!

MostHated
02-22-2009, 08:20
Д**а за тия пари мога да си купя Голф тройка, че и да го тунинговам...
ама ти какво ще си купуваш всъщност ?

krem4et0
02-22-2009, 08:28
Пестя откакто се помня. В 1 портмоне, затиснато с 1000 други неща(като малка игри и играчки, а сега учебници и тетрадки). Откакто ми превеждат стипендиите на дебитна карта (12 клас) не ги пипам. Сега и заплатата ми е на дебитна карта и не се изкушавам да тегля, когато нямам нужда. Иначе голямата част от спестяванията ми са обърнати в евро и са на влог. Като знам колко ми е лихвата и колко ще загубя от маржа в курса, хич не мисля да ги бутам близките 2-3 години.

Изобщо нямам проблем с пестенето. Живея при родителите си и съм си поставила за цел 2/3 от заплатата си да пестя. само този месец няма да изпълня целта си. Просто съм дала пари и за тока у дома, че сметката беше голяма.

SoFarSoG00d
02-22-2009, 08:31
Та любимата мисъл на моят баща е 'Пари не се пестят-пари се изкарват,парите трябва да се харчат,защото това е функцията им'....
иначе Savin Account,там по700- 1000 паунда на месец в най-добрият случай и да са по-малко здраве да е,човек сега е млад и има доста време да изкарва и добре се получава.

scyLLa
02-22-2009, 08:36
Тоя спорт въобще не го владея 8-) .
+1 Почват да ме сърбят ръцете :D

b0Nb0n
02-22-2009, 08:36
pe pe pe pes pest tc ne q znam taq kak be6e pes ne ne moga da q kaja ta kvo e tva ?

scyLLa
02-22-2009, 09:10
Аз спестявам от малък. Не обичам да харча пари. Кеф ми прави да си ги спестявам (сега няма да кажа колко имам спестени, че да не чакам гости :D ). Взимаш к'вото ще взимаш и си оставяш всичко друго в 'касичката' и забравяш за него. :)
Еее перфектно ако искаш комбинка ти не обичаш да харчиш, а обичаш да спестяваш аз обичам да харча, но не и да спестявам ако искаш ти спестявай пък аз ще ги харча супер ще бъде :D

MakeMeLaugh
02-22-2009, 09:27
Аз си отделям пари и ги слагам на опрделено място и знам че тва са ми парите които са за еди какво си и не ги пипам.
И аз така правя.
И това със снимка и то помага.
Също като взема заплата си изчислявам горе-долу джобни за месеца, за сметки и т.н., и повечето от остатъка го прибирам на тайнот място да не ги виждам..
Правя си парите възможно най-едро.
Ма като погледна стотачките понякога и ми азтупва сърцето ;р;р

Можеш да ги внесеш в банка и да не можеш да ги теглиш определен период иначе си плащаш, и нещо от сорта, ама твоя период е малък.
И примерно, ако събираш за Голф 3, ако си събрал 500 лв си казваш, че си си купил джанти за колата вече, и се надъхваш някакаъв и т.н. Представяш си парите в реални купени неща и ще ти се досвиди да ги харчиш.

Голф 3 и тунинг за тия пари няма ;д;д или поне ще е за окраса повечето време с тунинга ;д.

При мен проблема е не е, че не мога да пестя. А, че искам бързо и големи суми да пестя наведнъж, щото си харесвам все скъпи трицифрени и големи неща и някво се сдухвам от чакане колкото и да е малко или голямо.. ;д;д

babity
02-22-2009, 09:39
Това да даваш парите на друг е изпитано. Братовчед ми така си купи кола, а после и мотор. През последните няколко месеца не съм заделила дори стотинка, защото ми даваха парите ден за ден. Когато си ми ги дадат за целия месец си смятам пътните +кафе+цигари и си вземам точно колкото са ми нужни за деня. После мра, живея пари не харча. 8-) Тоя месец ако си ми дадът парите на цяло почвам пак.

TellMeYourName
02-22-2009, 09:55
Д**а за тия пари мога да си купя Голф тройка, че и да го тунинговам...
ама ти какво ще си купуваш всъщност ? Някакво яке беше постнал :D

TellMeYourName
02-22-2009, 10:06
какво са 800 паунда за нашата фирма? 8-)

трябва да е много специално тогава :D

tItEufFf
02-22-2009, 10:19
Ами..имам си касичка, която е като консерва и се отваря с отварачка. И аз там слагам само стотинки - 5 цента, 1 евро, 2 евро... понеже мраз да имам стотинки в портмонето. И те се трупат.
Но трябва да имам цел...да знам за какво ги спестявам. Не мога просто така

TheNewReligion
02-22-2009, 10:20
През лятото не излизах и не харчех пари. Спестявах си ги и имах само банкноти. Сега излизам много, съответно харча пари и си слагам рестото в касичката. Резултата е: 20х20 ст., 32х10 ст., 4х1 лв., 6х50 ст. и 7х 5 ст. Сега си мисля дали да ги уедря...и дали въобще някой ще ги приеме. Отделно винаги си имам 20 лева за "спешни случаи". :)

psychopath
02-22-2009, 10:56
Д**а за тия пари мога да си купя Голф тройка, че и да го тунинговам...точно щях да питам дали голф ше купуваш :D


аз лесно събирам пари...гепим бакър и го давам за старо джелезо 8)

Nikneg
02-22-2009, 11:04
сьбирам от всеки по една стотинка :D :D :D

Canis_Dirus
02-22-2009, 13:21
е това яке е към 800 паунда (само) 8-)

Де да беше...
За това още не са пуснали цена, но се говори за 1500+ паунда :shock: :shock:

Много пари дееба! Кожодери!



да не е SI ?


канис,ако си купиш SI за 800 паунда гледай да не се засичаме из София :D

Не е SI. Пък и няма на кого да стана 52-54 номер.

Canis_Dirus
02-22-2009, 13:36
Имам баси гениалната идея! Вместо да спестявам, ще инвестирам. За тия пари купувам опитна джебчийка от пазара за булки в Пловдив (срещу френската, ама там са без пари) и я пращам да събира! След 3 месеца ще имам И за голф, после препродавам с печалба!

UnaBletoLoVeU
02-22-2009, 14:20
Резултата е: 20х20 ст., 32х10 ст., 4х1 лв., 6х50 ст. и 7х 5 ст. Сега си мисля дали да ги уедря...и дали въобще някой ще ги приеме.

На мен на скоро ми уедриха 5 лв от стотинки по 1 и по 2 :D

ScionOfStorm
02-22-2009, 14:42
НоватаРелигия, в повечето магазини много биха ти се зарадвали, може освен в банка да опиташ и там - винаги имат нужда от дребните, а повечето хора им се изтъпанчват с банкноти по 20 или 50 кинта.. :)

hardball
02-22-2009, 14:48
Това със снимката в портфейла е малко като снимки на манекенки на хладилника :-o
Еми не знам, при мене нещата са лесни- или искам или не. Друга мотивация не мога да намеря, седна ли да мисля нещо считай, че съм се издънила. Няма не може, Илиана скача :D

FelisDirus
02-22-2009, 15:05
омг, само аз ли не съм събирала/пестяла за нещо евър? :?

това, разбира се, не означава, че винаги съм имала кинтите да си купя това, което толкова много искам, но пък съм забелязала, че ми е по-лесно да се примиря, че няма да го имам (или поне на този етап) и да продължа да пръскам пари за глупости, отколкото да се ограничавам някак за някаква вещ... не ми е присъщо.

предпочитам да си изпия кинтите с приятели, носи ми повече емоция и радост.

но пък последните седмици ми изникват хубави идеи, за които ще се наложи да събирам, а най-добрият вариант, за да не си харча въпросните пари, е да ги дам на добър приятел да ми ги пази. така вероятността да се докопам до тях без бой се свежда до нула.

Romance
02-22-2009, 15:17
Това с приятеля действа.
Аз не мога да пестя..ама изобщо. И с един приятел решихме да си направим фонд ..за 3 месеца имахме около 360 лв. Но ги похарчихме супер тъпо - купихме си гуменки (еднакви! ).
Та исках да кажа, че освен снимката в портфейла приятеля също е вариант.

Pedigree
02-22-2009, 15:20
омг, само аз ли не съм събирала/пестяла за нещо евър? :?
И аз.
Страшна прахосница съм.
И дори и да искам нещо супер много, и да съм си казала, че този път ще си го купя, без да искам отделни кинти, си харча тези кинти, които уж са за него, и след това вземам нови от мама и тате. Да, ужасна съм. 8-)

И ще пробвам това със снимката. :Д

woshata
02-22-2009, 15:24
Адски трудно пестя .
Винаги има нещо,което да ме изкуши малко повече и почти винаги се прецаквам :o
Нямам метод за пестене .. и аз обикновено накрая искам пари от майка ми. :smt012

FlammeNoir
02-23-2009, 13:49
Ami lishi se ot vsichko vuzmojno i spestqvai a i sushto mojesh da iskash drebni pari ot poznati edno lefche tuk edno lefche tam pet leva ey tam i taka mojesh da suberesh nqkva suma det shte ti pomogne :)

kristo
02-23-2009, 14:03
Много лесно пестя, дори бих казал, че излишни пари не давам за нищо :)

BqlaLiniq
02-23-2009, 14:05
Много лесно пестя, дори бих казал, че излишни пари не давам за нищо :)
На вас момчетата ви е лесно :-x

Loshotia
02-23-2009, 14:42
Много лесно пестя, дори бих казал, че излишни пари не давам за нищо :)

И аз така. Не бих казала, че се лишавам от нещо, но съм страшно пестелива. Дори да нямам някаква цел, нещо, което да искам да си купя, парите се пазят.

puhen0to
02-23-2009, 15:09
Боже горят ми джоба... :shock: :lol:
просто спестяването ми е слабост.... тря да искам нещо наистина мн че да спестя за него...

SoFarSoG00d
02-23-2009, 16:04
Много лесно пестя, дори бих казал, че излишни пари не давам за нищо :)
На вас момчетата ви е лесно :-x
Аз съм момиче и имам адски много спестени пари,винаги имам,но в крайна сметка си ги изкарвам,а не искам на мама и тате :)
Пари се изкарват,не се пестят!!!!

Alco
02-23-2009, 17:10
ако е нещо, което наистина много искам си отделям от месечните или седмичните доходи определена сума, която искам да спестя и я давам на някой приятел да стои в него и да не ми я дава до определена дата 8-)

BqlaLiniq
02-23-2009, 18:01
Много лесно пестя, дори бих казал, че излишни пари не давам за нищо :)
На вас момчетата ви е лесно :-x
Аз съм момиче и имам адски много спестени пари,винаги имам,но в крайна сметка си ги изкарвам,а не искам на мама и тате :)
Пари се изкарват,не се пестят!!!!
Е да виж когато ги изкараш сама после ще ти е някво тъпо да ги харчиш за простотии, докато ако някой ей така ти ги дава..
Ма пък в крайна сметка е*и му майката веднъж се живее, ако сега почна да събирам 5 хиляди лева за 1-2 години да речем и точно ги събера и умра ? Вместо в последните си мигове аз да съм се разбила от всякъде аз съм се лишавала от нещо, за да имам друго нещо, което в последствие няма да имам..
Аз се успокоявам с тая мисъл :lol:
А ако искам да събера някой лев - къшета...скривам ги от себе си :lol:

SoFarSoG00d
02-23-2009, 18:09
Когато започнете работа и разберете как се изкарват пари,друга песен ще пеете(за тези,които все още не работят).

FelisDirus
02-23-2009, 18:18
Когато започнете работа и разберете как се изкарват пари,друга песен ще пеете(за тези,които все още не работят).

Bullshit.

Работя и пак пръскам яко. Пари в мен не се задържат повече от 3 дена. :wink:

Canis_Dirus
02-23-2009, 18:21
Че като не ги харчите тия пари, за какво работите? Да си ги имате в спестовен влог? Че те спестовните влогове са на загуба - 3% лихва при 4-5% инфлация - губите по 1-2% на година.

SoFarSoG00d
02-23-2009, 18:21
Зависи от човека,мога да кажа,че взимам добри пари,ама си събирам за хубава кола и жилище,така че,човек като си постави цел,не пръска пари.

Swinkenhoffer
02-23-2009, 18:23
Когато започнете работа и разберете как се изкарват пари,друга песен ще пеете(за тези,които все още не работят).

Bullshit.

Работя и пак пръскам яко. Пари в мен не се задържат повече от 3 дена. :wink:
Когато работих, и аз бях така... но пък си имах осигурена храна, дом, платени сметки и т.н. Затова си мисля, че ако живеех сама, щях да харча по-разумно... но тъй като паразитирам на гърба на родителското тяло, често се оливам.

Ако си наложа, мога да спестя пари. Само в началото е трудно, после дори не мисля за тях.

FelisDirus
02-23-2009, 18:23
Живея сама. :)

Swinkenhoffer
02-23-2009, 18:25
Е как успяваш тогава? :D

SoFarSoG00d
02-23-2009, 18:28
Когато започнете работа и разберете как се изкарват пари,друга песен ще пеете(за тези,които все още не работят).

Bullshit.

Работя и пак пръскам яко. Пари в мен не се задържат повече от 3 дена. :wink:
Когато работих, и аз бях така... но пък си имах осигурена храна, дом, платени сметки и т.н. Затова си мисля, че ако живеех сама, щях да харча по-разумно... но тъй като паразитирам на гърба на родителското тяло, често се оливам.

Ако си наложа, мога да спестя пари. Само в началото е трудно, после дори не мисля за тях.
Ами въпреки,че родителите ми са много добре финансово,аз разчитам изцяло на себе си,винаги ще ми помогнат,ако искам,ама изглежда имам доста голяма гордост и желание за независимост.

FelisDirus
02-23-2009, 18:31
Аз получавам някакви пари от нашите, но сумата е по-скоро символична. Не мога да им искам още и още, и още.. откри ми се перфектна възможност за работа, която не ми отнема много време и сега с тяхната символична сумичка и това, което изкарвам, живея чудесно.
Дават ми, но не разчитам само на тях.

А и маминка си е такава, че може да умирам, ама пари няма да ми прати. :D Да съм си правила сметката. Точка. 8-)

Един ден се глезя, друг ден живея само на цигари - както си го направя.

SoFarSoG00d
02-23-2009, 18:35
Е на мен няма как да не ми дават де,нямам брат/сестра/братовчеди/,ама все пак за мен финансовата независимост е много важна,позволявам да ми платят образованието и учебниците,защото те ме накраха да уча,нещо което не искам :)

FelisDirus
02-23-2009, 18:39
Е да де.. аз за това говорех. Квото си изкарам - харча си го за мен. От сметките само тази за телефон съм си поела, щото е минимум 50 кинта месечно и няма кой да ми дава пари, щото аз много говоря.

Canis_Dirus
02-23-2009, 18:46
Е па аз си плащам всичко сам и пак си харча. Сега трябва по-малко, че идва нов семестър и пак трябва да се дават лудите пари за учебници, скриптове и тн.

SoFarSoG00d
02-23-2009, 18:56
И аз така....

Nitroglycerin
02-23-2009, 19:43
Живееш на фотосинтеза,къпеш се във фонтаните и обираш стотинките за някоя баница.

aaasdfghjklll
02-23-2009, 22:12
Еми знам на месец с колко пари разполагам и си преценявам по колко мога да заделям без разточителства и си ги гържа в една кутийка, а другото го харча, има месеци с по-малко пари или дето ми се налага да харча повече и тогава взимам от спестените или ако го закъсам с парите пак от там се взима...бели пари за черни дни...

5StaR
02-23-2009, 22:21
Не мога, изпуквам ги всички много бързо :( :( :(

daq96
04-21-2011, 16:38
Ами аз дори да нямам цел пак си пестя. Защото после като си харесам нещо и ще имам парички независимо дали цялата или само половината сума. Иначе рестото от магазина е за мен. И това със снимката помага за хората който лесно се изкушават.

Nakadah
04-21-2011, 20:14
^^ А закво вдигна 2 годишна тема :lol:

Scrat
04-21-2011, 21:34
с тая криза старите постове не са актуални

ArrowsOfDeath
04-21-2011, 21:38
^^ А закво вдигна 2 годишна тема :lol:

Винаги ще е актуална темата :)

machoka
04-21-2011, 22:08
Според мен, към настоящият момент Канис е още по-голям БЕДНЯК и от тогава 8)

CanisDirus
04-22-2011, 06:39
Напълно вярно. Сложете една кутия с дарения за мен на концерта!