PDA

View Full Version : HELP! ХИМИЯ!



djidji_to
02-22-2009, 11:53
Утре имам контролно по химия на окислително - редукционни процеси и йонообменни .. но тея хич не са ми ясни моля ви някой да ми ги обясни подробничко ..


shadow4e
Грешен раздел

mmKamm
02-22-2009, 12:13
Утре имам контролно по химия на окислително - редукционни процеси и йонообменни .. но тея хич не са ми ясни моля ви някой да ми ги обясни подробничко ..супер казвай кво по точно да ти кажа...мисля, че си ги спомям тези :)

djidji_to
02-22-2009, 12:34
я направо ме намери в скайп djidji_ty ии там да ми ги обясниш

million_dollar_baby
02-22-2009, 12:44
Йоннообменни реакции - За да протече една такава реакция първо трябва да си съставиш уравнението.Например Na2So4 + BaCl2 -> 2NaCl + BaSo4 (пишеш валентностите , за да провериш за индекси).След това трябва да видиш дали реакцията протича , за да знаеш дали ще е нужно да пишеш пълно и съкратено йонно уравнение.Има 3 условия - един от продуктите да бъде газ (H2S ,CO2) , слаб електролит - (H2O , H2CO3 , NH4OH и т.н) или да бъде неразтворимо в-во (утайка).След като си проверил , ако протича пишеш защо , а ако не пишеш само че реакцията не протича. Ако протича пишеш пълно йонно уравнение (ще напиша за примера по горе) - 2Na+ + SO42- + Ba2= + 2Cl- -> 2Na+ +2Cl- + BaSo4 .
След това краткото : Ba2+ +SO42- -> BaSO4 .
Сега ще ти запиша и правилата които ние сме записали :
1.Подчертаваме положителните йонни с една черта , а отрицателните с две.
2.Прегрупираме ги.
3.Означаваме валентността на всеки йон и чрез НОК (най - малко общо кратно) определяме индексите.
4.Изравняваме уравнението.
5.Проверяваме дали е възможна реакцията и записваме установеното.
6.Ако реакцията е възможна пишем пълно и съкратено йонно уравнение.