PDA

View Full Version : Циганите имат специална дума за „българин”



LINKNOT
02-22-2009, 22:51
В циганския език съществува думата „дас”. В миналото тя е означавала „роб”, а в настоящето циганите в България наричат българите със същата тази дума. Според проекта „Ромско езикознание и ромски език“ на Манчестърския университет, „циганите наричат другите народи с думата „гадже“ или „гаджо” и в частност славяните - с „дас“, от оригинална индийска дума за „роб“ - игра на думи, вдъхновена от подобността на гръцките думи ‘склавос’ (роб) и ‘славос’ (славянин)”. Така наречените „Български цигани” (цигани, чийто майчин език е българският) се наричат от циганоезичните цигани „даскане рома”, а турците ги наричат „гяур ченгенеси” (източник: „Ромското всекидневие в България”, 2006, Алексей Пампоров, стр. 62). Сиреч „дас” в превод на турски е „гяур”. За жалост на български тази дума не може да се преведе, понеже няма българска дума за „небългарин”.

Накратко казано - ние,българите за циганите сме не само диваци, но и роби.

LiveFlower
02-22-2009, 23:12
Ако размишляваме и погледнем реално на нещата,ние сме си техни роби.
Не изкарваме ли ние тяхната прехрана,без отплата за нас?Всеки ден ти ходиш да се бъхтеш по 8 часа на ден и плащаваш данъци,а част от тях къде отиват-за помощите на ромите.А те плащат ли такива-не,следователно ние не получаваме нищо от тях,е тогава?Роби сме затова,че им осигуряваме жалкия животец,в замяна нищо.
Това го казвам по материялна гледна точка...

Но моралната гледна точка е друга.Българския народ никога не е бил с робски манталитет,най-малкото едно малцинство ще го промени тоя характер.

И тука ОТНОВО идва въпроса за държавата.Затова,че тя позволява да се случва тва,следователно в техния поглед ние "простолюдието" сме роби,но не на ромите,а на тях.Ромското малцинство е един посредственик,просто.

Darkkiss
02-23-2009, 01:11
България винаги се е въртяла около мангалите

да ги избият веднъж
всичко ще се оправи

x3eme
02-23-2009, 01:12
На цигански българин е "гажо" .

raduna
02-23-2009, 06:54
Не, че ги обичам, но не виждам нищо страшно и обидно в това. И ние ги наричаме с какви ли не думи и имена, които на тях надали им харесват.... Значи е нормално ние да ги наричаме мангасари, но е крайно обидно те да имат лоша дума за нас?
Що се връзвате на глупости? Това да ни е проблема с циганите... :)

SiegHeil
02-23-2009, 07:18
Добро утро... :)

FataMorgana1
02-23-2009, 08:03
аз пък имам специална дума за циганин- САПУН :)

kristo
02-23-2009, 11:47
Ако размишляваме и погледнем реално на нещата,ние сме си техни роби.
Не изкарваме ли ние тяхната прехрана,без отплата за нас?Всеки ден ти ходиш да се бъхтеш по 8 часа на ден и плащаваш данъци,а част от тях къде отиват-за помощите на ромите.А те плащат ли такива-не,следователно ние не получаваме нищо от тях,е тогава?Роби сме затова,че им осигуряваме жалкия животец,в замяна нищо.
Това го казвам по материялна гледна точка...

Но моралната гледна точка е друга.Българския народ никога не е бил с робски манталитет,най-малкото едно малцинство ще го промени тоя характер.

И тука ОТНОВО идва въпроса за държавата.Затова,че тя позволява да се случва тва,следователно в техния поглед ние "простолюдието" сме роби,но не на ромите,а на тях.Ромското малцинство е един посредственик,просто.
Абсолютно си права за всичко, което си написала- особено в частта за държавата, защото тя е главната причина българите да сме толкова обезправени за сметка на "ромите". Но как иначе, след като "ромите", тоест циганите са основните гласоподаватели на БСП и ДПС? Затова те са толкова ценни за тях, а ние, които можем да мислим с главите си(българите) и гласуваме не за когото "трябва", сме низвергнати и не им трябваме на същите тези управляващи. В това се корени цялата схема.

И най-наглото и дразнещото е, че те(циганите) претендират да ги наричаме "роми", понеже така повече им харесвало, а дори според някои от тях да наречеш един "ром"- циганин едва ли не било проява на "расизъм"... А те ни наричат с обидни имена и това разбира се "не е расизъм"...

LizZz
02-23-2009, 16:48
Пълна комедия е...
Колко е жалко всичко...

malone
02-23-2009, 20:59
Не, че ги обичам, но не виждам нищо страшно и обидно в това. И ние ги наричаме с какви ли не думи и имена, които на тях надали им харесват.... Значи е нормално ние да ги наричаме мангасари, но е крайно обидно те да имат лоша дума за нас?
Що се връзвате на глупости? Това да ни е проблема с циганите... :)Не само те имат претенции да се наричат роми.....и дигат шум като все е дно,че сме ги кастрирали всички.Това да ни е проблема да,но е тъпо те да имат претенции,а ние като кротки агънца да мълчим.

InitialD
02-23-2009, 21:17
Странно !?

Живея до циганска махала и досега не са ме обиждали с такава дума.
Ако е имало пререкания с някой циганин обидата на етническа основа е била "ей, българин ще ..." а аз му отговарям подобаващо .. вие се сещате как!

raduna
02-23-2009, 23:15
Не, че ги обичам, но не виждам нищо страшно и обидно в това. И ние ги наричаме с какви ли не думи и имена, които на тях надали им харесват.... Значи е нормално ние да ги наричаме мангасари, но е крайно обидно те да имат лоша дума за нас?
Що се връзвате на глупости? Това да ни е проблема с циганите... :)Не само те имат претенции да се наричат роми.....и дигат шум като все е дно,че сме ги кастрирали всички.Това да ни е проблема да,но е тъпо те да имат претенции,а ние като кротки агънца да мълчим.
Те претенции да имат колкото искат и ние имаме, ама то не е до имане - кой когото както иска ще нарича...ако не си изяде боя някъде и така 8-)
Мнението на манго за мен хич не ме вълнува....

xrevoltax
02-24-2009, 08:22
Ето цялата статия, откъдето е взето това:

http://bg.altermedia.info/?p=429

:-P

kristo
02-25-2009, 09:34
Брех тази алтермедия, брех, ако не беше тя да ме просветлява какви са проблемите на България, никога нямаше да мога да ги видя и разбера, тцтц...

xrevoltax
02-25-2009, 14:07
Брех тази алтермедия, брех, ако не беше тя да ме просветлява какви са проблемите на България, никога нямаше да мога да ги видя и разбера, тцтц...

Какъв ти е проблема сега? Показвам просто от коя статия е въпросната извадка. На някой може да му е интересно да я прочете цялата, но не...г-н форумен философ трябва във всяка тема да се изсере... :-D

LiveFlower
02-26-2009, 15:46
Днеска съм просто ПОТРЕСЕНА... и още не мога да повярвам как съвестта им го дава на циганите да правят подобни изверги.

След случая,който е станал с моя съученичка(българка).
Вече рзбирам колко са сериозни и истинни нещата с циганите и с отношението им към нас,а ненавистта става все по-голяма и по-голяма.Лошо е,когато се сблъскаш с жестоката действителност.....

Wildchildd
02-26-2009, 17:21
A още по-лошо е когато някой облъчва обществото, че видиш ли проблеми нема,циганите ни обичат, те не крадат, не убиват, плащат си сметките и така нататака.
Мощна смърт за тея изруди, ще ядат кубинки ми се струва.

merjangermany
04-29-2010, 18:04
Тая дума дас е много гадна и мисля че циганите не са хора.Наскоро ми се случи един мангал да ме нарече дас.Наистина е шибано да чуеш някво черно нещо да те нарече по тоя начин.Заради тва се скарах с тоя мангал
и после дойдоха още 4 циганина който също го казаха.После стана една разправия,двама познати дойдоха сбиха се с тях стреляха с газов пистолет по единия мангал.После доиде полиция и не напраиха там актове на мангалите,а вкарраха Българин за 24 часа в полицията.И после мангалите ми приказват че права нямали.От тогава много ги намразих.

Diam0nD
04-29-2010, 20:45
Ние имаме специална дума за цигани : мангали . 8)

Liar
04-30-2010, 19:19
http://www.sibir.bg/blog/khovrat/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=426729
Хм?

silvana95
05-03-2010, 18:27
мразя ги :(

vaniliika
05-11-2010, 09:43
мразя ги :(

uBuTo
05-29-2010, 08:19
Смърт за таз мръсна сган..! :o

BgHtH
05-29-2010, 10:08
Расизма нищо няма да промени,докато на политиците им трябват гласовете им ромите,ще си получават помощите,няма да си плащат тока и водата и прочие.
Тва за роба го бях чел някъде отдавна - ми 500 години сме били роби ,кво няма да ни викат така.Не знам що се засягате от "народ" дето не си знае от каде е!Половината си мислят че са наследници на римската империя РОМИ ?!?,другата половина че са египтяни -жипсита,или както баба им викаше агупти.

kalashnik
05-29-2010, 15:01
А турците като ни наричат гяури, а ние на тях турчоля, резняци и т.н.

Всеки народ има за другите по-особени, по неговата преценка, народи особена дума, примери бол:
руснаците казват на грузинците джигити,
американците на негрите - негро и т.н.
Така, че на никой не трябва да се сърдим, че има определена дума за нас.

xWandereRx
05-29-2010, 20:01
аз пък имам специална дума за циганин- САПУН :)
:lol: :lol: :lol:

7227
07-16-2010, 06:48
Ние имаме специална дума за цигани : мангали . 8)
8) има квартали ,където живеят само цигани и там...български крак не може да стъпи! До къде сме стигнали!

takemybreathaway
09-01-2010, 16:46
Един Сървайвър ще ги оправи тях, само че с еднопосочен билет. Пък който оцелее да не се радва, щото няма връщане.

Bukmopu
09-07-2010, 20:04
Ами,то и ние имаме какви ли не думи за тях... :o

BeezyJey
09-11-2010, 11:01
мразя ги :(

quexxe
09-18-2010, 05:31
Интересно.