PDA

View Full Version : Антифенклуб на найлоновите торбички



HeartOfRaven
02-23-2009, 13:44
Темата е вдъхновена от темата на bulgarche за Световният поход срещу доскоро считаните за невинни найлонови торбички.

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=179182&highlight=%ED%E0%E9%EB%EE%ED%EE%E2%E8+%F2%EE%F0%E1 %E8%F8%EA%E8

Освен предложените идеи, които до голяма степен зависят и от веригите магазини, всеки един човек по отделно може да допринесе за борбата срещу тази напаст (ако мога така да се изразя).

Та ето моето предложение (едва ли е първото, но не съм виждала подобно). Миналата седмица видях в Пикадили да продават торбички от плат с логото на магазина. Но тъй като виждам, че тук има много изобретателни хора, няма да е трудно с малко повече въображение да се ушие някоя торбичка и да се декорира по личен избор. Първо - няма да давате пари за найлонови торбички, които да се късат постоянно и второ - ще са по-хубави. Не е много трудно да се ушият, пък и някои може да са го правили в часовете по труд и техника (май отдавана вече не се правят такива работи).
А за тези, които не искат да се занимават или нямат време - ползвайте една торбичка няколко пъти или просто попитайте на касата дали продават по-лесно разградими торбички (деграленови торбички).

П.П. Не трябва да се сещаме за такива работи само на съответния ден.
П.П.2 Спирайте водата докато си миете зъбите.
П.П.3 Вижте колко празно място има на един лист хартия преди да го хвърлите.
:)

bulgarche
02-23-2009, 14:02
Всеки път казвам че не искам торбичка, защото я ползвам 2-3 минути, а тя "живее" още 70 години след това. И аз видях това в Пикадили и обикновените найлонови торбички май се продаваха по 20-50 стотинки. Майка ми веднага си купи платняна и ходи с нея до магазина вече. В Унгария пак ми предложиха торбичка и много странно им се стори че тъпча бутилки, фафли, бонбони и кибрити по джобовете.

Просто не вземайте торбичка за един хляб или една Кола

http://img216.imageshack.us/img216/3873/24513801046bb83568f1.jpg

Boot
02-23-2009, 14:17
Когато мога да си хвана нещата в ръце отказвам торбичка.

Обаче вкъщи ползваме доволно много големи найлонови пликове за боклука. И не съм измислила алтернатива на това. Някой идея?

PiruBloodz
02-23-2009, 14:27
Аз не взимам торбички 8-)

tItEufFf
02-23-2009, 14:34
По принцип наще пазаруват от големите магазини и си имаме торбички от плат, в които натъпкваме всичко.Никога не си взимаме торбичка..

Макар и рядко, се налага да отида до близкия магазин (примерно ако имаме неочаквани гости) и се налага да си взимам тробичка, която е по 3 цента... На която винаги намирам приложение - пликовете за боклук са прекалено големи за малкото кошче в банята ;)

ScionOfStorm
02-23-2009, 15:30
Аз по-често ходя за бутилка пиене и пакет бисквити примерно - тогава отказвам торбичка в едно 90 % от случаите, зависи колко други неща имам в мен.

MostHated
02-23-2009, 16:48
аз взимам и ги давам на баба ми после, като ми трябва взимам от нея! :D

woshata
02-23-2009, 17:56
Като се отнася за нещо дребно и аз отказвам торбичка .
Само че в доста от случаите просто се налага да взема .

SoFarSoG00d
02-23-2009, 18:12
Използвам торба от плат или хартиени пликове.

Pliok0019
02-23-2009, 18:19
Ние главно пазаруваме от Била, от там вземаме торбички, които по-късно използваме за боклука.

Canis_Dirus
02-23-2009, 18:32
Всичко Мара втасала, само найлоновите торбички останали...

Предполагам, никои от вас не яде пакетирани храни, не ползва батерии, не ползва GSM и тн.

Jumbie483
02-23-2009, 18:44
в нас е пълно с найлонови торбички..
случвало се е да отида за хляб и да ми го сложат в торбичка..

LiveFlower
02-23-2009, 20:43
Колкото и да не ми се иска у нас е пълно с найлонови торбички.
Когато са в домашни условия за мене няма проблем,стига да не излизат разпиляни извън предела-улици,тревни площи и прочие.

hardball
02-23-2009, 20:48
Или с пазарската чанта или с кошницата :D
Как отивам на пазар (http://img.photobucket.com/albums/v163/_Ale_/IMG_4093.jpg) 8)

BrokenInnocence
02-23-2009, 21:01
Обикновено си вземам голям торба и после като ходя до магазина си я нося и те като видят, че имам своя не ми дават друга... иначе ако се натрупат много ги използвам за боклука...

s3xy
02-23-2009, 21:35
Когато мога да си хвана нещата в ръце отказвам торбичка.

Обаче вкъщи ползваме доволно много големи найлонови пликове за боклука. И не съм измислила алтернатива на това. Някой идея? и аз това щях да кажа, ние с мама копуваме нещо, вземаме и торбичка и като се върем разтоварваме и слагаме торбата за боклук, иначе съм твърда по въпроса че трява да ги спрат и да ползваме лесно разградими! :(

PainMonopoly
02-23-2009, 22:26
http://www.youtube.com/watch?v=7W33HRc1A6c

FockidyFockFock
02-23-2009, 22:35
Хахахах! Епично! :razz:

scyLLa
02-24-2009, 11:33
http://www.youtube.com/watch?v=gBZdUA8zxJ0 :)

PainMonopoly
02-24-2009, 11:44
http://www.youtube.com/watch?v=7W33HRc1A6c

хахаха,голям е Карлин!!

каква гавра си прави с псевдо-защитниците на природата! култ! :DТо като се замислиш понятието "защитници на природата" е супер малоумно. 8-) Т.нар. природа може да ни затрие всичките за часове. Ние ли ще я защитаваме? Които в сравнение с нейната мощ сме някакви най-обикновени бацили?

jghgh
02-24-2009, 13:03
^О, с това не съм съгласна, едва ли не казваш щом тя може да ни затрие, ние да я затриваме първи ли... Недей така.
Мисля че наистина е възможно оптимално да се грижим за природата и да забавяме унищожението й и това би било по-добър вариант, отколкото да бездействаме.


Иначе на мен ми стана доста странно как всички се опнаха "Не ползвам торбички", та "Не ползвам торбички". Аре бе. Ми ако никой не беше пуснал такава тема? 8-) Ползвате торбички, не се крийте!
Целият форум не ползва торбички и в магазина казва "О, не ми давайте!" и вади платнената торба. Аре бе. Пак не вярвам. Средностатистически като се погледне в един супермаркет се вижда че са ужасно малко тези хора, дето ходят с пазарска чанта и отказват на продавачките найлонките. В това няма лошо - просто не си измисляйте че сте един от тях ;D /извинявайте, просто нереално ми прозвуча../

Язе пък ползвам найлонки, и съм много наясно колко са вредни. Грижа си ме е за природата, но не се случва често да отказвам торбичка, защото често трябва да взема доста неща. Но за сметка на това складирам найлонките и ги ползвам само за събиране на смет (в кофата за боклук, за да не се мърси кофата) Общо взето в нас си имаме един шкаф натъпкан само с торбички, които ползваме единствено за тая цел - и винаги се случва така че изхвърлените торбички със смет са по-малко от трупащите се, ама нейсе.. : Д

Бтв и аз за вафли и пр. дребни неща не ползвам торбичка, ама няма да лицемернича и ще си призная че нямам платнена торба.. все още. Може би е крайно време да си взема една такава. Е то пък че мешката върши същата работа, но не когато се отнася за покупки за дома.. :D

PainMonopoly
02-24-2009, 13:07
Какво унищожение бе?! Мислиш ли, че е ВЪЗМОЖНО такова нещо? :-o

Ние можем да я променим и да я докараме до вид, който е неудобен за нас, но не можем да я унищожим. :shock:

Уточнявам: ПРОТИВ замърсяването на природата съм. :)

SoFarSoG00d
02-24-2009, 13:12
Човек замърсява природата,изсича горите-намалява количеството кислород,затрупва се с боклук,консумира-хвърля-в повечето случаи не рециклира,накрая Земята ще се превърне в едно огромно бунище,особено България-сметища навсякъде!

scyLLa
02-24-2009, 13:32
Човек колкото повече се развива толкова повече се унищожава.И ние не унищожаваме природата а я замърсяваме и по този начин си вредим и се самоунищожаваме.Ресурсите на земята изчезват след което ще има война не за петрол, а за вода.Замислете се боклука които изхвърляме той отива в кофата след което отива в по-голяма кофа след което отива на сметището от там каде отива ?Не го изгарят тъй като ще замърсят още повече природата той просто си седи ами ако така продължава още 50 години ние ще затънем в боклуци и лайна.Те немогат да рециклират всичко.

Canis_Dirus
02-24-2009, 14:02
Някой въобще има ли си идея, какъв процент от атмосферата е CO2?? Питайте гугъл и ще останете доста изненадани. Кислорода не намалява.

scyLLa
02-24-2009, 14:07
То проблема не е с кислорода а е с това "глобално затопляне" заради тази дупка в озоновия слой който позволява на слънцето да прониква до земята то има 3 вида лъчи алфа, бета и гама и тези гама лъчи който са най силни те стигат до земята и така се получава топене на ледове следователно увеличаване на световния окена и от там други поръжения.

Canis_Dirus
02-24-2009, 14:15
То проблема не е с кислорода а е с това "глобално затопляне" заради тази дупка в озоновия слой който позволява на слънцето да прониква до земята то има 3 вида лъчи алфа, бета и гама и тези гама лъчи който са най силни те стигат до земята и така се получава топене на ледове следователно увеличаване на световния окена и от там други поръжения.

Глобалното затопляне няма много общо с озоновия слой. Когато озоновия слой изтънява това намалява дори парниковия ефект и "охлажда" земята. Озоновия слой се разрушава от хлорофлоуоровъглеводороди , а глобалното затопляне се предизвиква най-вече от повишената концентрация на въглероден диоксид.

HeartOfRaven
02-24-2009, 16:55
Всичко Мара втасала, само найлоновите торбички останали...

Предполагам, никои от вас не яде пакетирани храни, не ползва батерии, не ползва GSM и тн.

И какво ще ти попречи толкова ако си купиш по-лесно разградими торбички от касата или веднъж дадеш някой лев за торба от плат? Не вярвам толкова да те отвлече от ежедневните ти задължения.

Както написах темата е идея за борба с найлоновите торбички и е вдъхновена от другата тема. Та тази идея е как обикновения човек може да направи нещо просто, но същевременно полезно. Аз, ти или хората в този форум едва ли ще направим нещо за найлоновите опаковки (дано някой да измисли нещо полезно все пак), та остава само да не ги хвърляме където ни падне. Естествено вскички ползваме телефони, батерии и опаковки. Това което искам да кажа е, че без да си даваме много труд можем да си помогнем и животът ни да е по-хубав.


Не знам дали сте виждали репортажи за замърсяването на един язовир, който беше пълен с найлонови опаковки (май беше Въча, но не съм сигурна). Е поне нещо такова можем да предотрвратим.

Canis_Dirus
02-24-2009, 17:12
Всичко Мара втасала, само найлоновите торбички останали...

Предполагам, никои от вас не яде пакетирани храни, не ползва батерии, не ползва GSM и тн.

И какво ще ти попречи толкова ако си купиш по-лесно разградими торбички от касата или веднъж дадеш някой лев за торба от плат? Не вярвам толкова да те отвлече от ежедневните ти задължения.


Аз пазарувам с раница на гърба и не купувам никакви торбички. Освен това, тези, които купувам, са рециклируеми. Освен това съм напълно убеден, че моят начин на живот, остава по-малък отпечатък върху природата от този на 99% от съформуците.