PDA

View Full Version : Задача на Excel...



mellmag
02-25-2009, 09:21
zdraveite! molq vi mnogo e spe6no imam zada4a po tehnologii. Na excel trqbwa da napravq zada4ata koqto e: da napi6em ЕГН primerno 9102094556 i ptrdposlednoto 4islo ako e ne4etno e jena ako e 4etno e muj. moje li nqkoi da mi kaje s koq formula da go presmetna molq viii spe6no 6te sum vi mnogo blagodarna

Az znam 4e Formulata e IF oba4e drugite v neq neznam koi sa i vaob6te kak da q napravq :shock: :shock: :lol:



Грешен раздел и заглавието трябва да е на кирилица!
редактирано от RiseGirl

n0x
02-26-2009, 14:01
http://www.grao.bg/esgraon.html

не те разбрах ама това може да ти помогне 8-)

CucAgMuH
02-26-2009, 14:20
Извинете, имате ли завършен първи клас? :)

Четни и нечетни числа. Интересно. Като ги разделиш на 2, при едните има остатък, при другите няма. Тоест, при теб, ако разделиш на 2 и има остатък, значи ЕГН-то принадлежи на мъж, ако няма остатък е на жена.

ПП. Тъжно е, че не можете да се сетите за нещо подобно, а искате помощ във форум.


ППП. Ще ти дам необходимите неща, сама да си измислиш решението:


Excel: Mod Function - The Mod function returns the remainder after a number is divided by a divisor

Итересно, mod връща остатъка след деленето. Ако делиш четно число на 2, няма остатък - както казах по-горе(остатъка е 0). А ако се опиташ да разделиш нечетно EГН на 2, остатъка ще е 0,5. Въй, дръж се да не паднеш. Вече имаме начин да получим резултата в наш си вид, остава да го имплементираме по юзърски(на мен не ми пречи да си гледам 0 и 0,5 при което да си работя така, но някои хора спорят че не било практично и искат да използват думи... :shock: ).


Excel: IF Statements - In a nutshell, the IF statement answers the question, “Is this true or false?”, then proceeds on some action based on this.
=IF(1>0,"true","false")


"=IF(1>0,"true","false")" e базовият IF. Прекрасен пример по който можеш да строиш по-сложни неща. "Ако (условие), (покажи текст ако е вярно), (покажи този текст ако е грешно)". В примера - Ако 1 е по-голямо от 0, покажи "Вярно". А ако 1 не е по-голямо от 0, покажи "Грешно".

Да се върнем на нашата задачка. Какво ни трябва? "Ако остатъка от деленето е по-голям от нула(0,5 например - не може да получиш друга стойност освен 0 и 0,5 при "Х mod 2", при Х цяло положително число) покажи "мъж", иначе(ако е по-малък или равен на нула) покажи "жена". Как изглежда написано? Например:

=IF((MOD(A1,2))>0,"Мъж","Жена")

Където в A1 се намира стойността на ЕГН-то на човека. Ако се налага, можеш да си го промениш на какъвто и да е адрес.

Построена по този начин самата формула функционира правилно, докато й се подават цели положителни числа. Можеш да си поиграеш да фиксираш стойностите - да се обработват резултати само 0 и 0,5, а в противен случай да вади съобщение за некоректно въведен ЕГН... Поиграй си малко.

Нямам excel под ръка, има вероятност да съм омазал нещо... :)