PDA

View Full Version : "Какво за мен са идеалите?"



LonA
02-25-2009, 14:52
plss ako moje nqkoi da mi kaje ili da mi nameri ne6to za ese po literatyra na tema "kakvo sa za men idealite" plssss 6tot az sam mn zle s teq ne6aaa :-#



*Липсва описателно заглавие на Кирилица!
Точка 7 от Правила на форума (http://www.teenproblem.net/f/pravila.html).
Редакция на MakeMeLaugh

detelina101
02-25-2009, 15:25
Какво са за мен идеалите?

(есе)
Всеки човек има идеали.Още от раждането си той се опитва да ги изгражда.Човек трябва да вярва в някого или нещо.Да се уповаваш на нещо в труден момент е право и желание на всеки човек.Без вяра животът би бил по труден.
Според мен,идеалите са несбъднатите желания на хората в стремежа им към нещо по-добро,нещо по-съвършенно.И ако изходим от разминаването между идеалите и действителността можем да ги оприличим на една приказка,на един хубав,но несбъднат сън.След края на приказката (респективно на съня) неминуемо идва трезвия поглед върху самата действителност.
Ние, хората, мечтаем и ще мечтаем за нещо по-добро. Независимо в каква сфера на живота ни. И тези наши мечти сме въплатили в думата „ идеал „. В различните периоди от историята животът на човечеството е бил и по - добър , и по-лош. И въпреки това идеалите неизменно са съпътствали човешкия живот. Според мен,можем да ги разделим на две групи. В първата вечните идеали като : здраве, семейно благополучие, материална обезпеченост и други. Във втората-конюнктивни (временни) идеали.
Един такъв идеал е свободата. Първата задача на човека е да бъде непоколебим в защитаването на свободата. Защото загуби ли нея,губи всичко. Той трябва да избере посока и да направи усилие да достигне до бряг. Свободният човек е като кораб в открито море. Свободата е висш идеал. Свободата е сравнима с онова, което няма граници, с безкрайното и както казва дяконът Васил Левски: „ Свобода трябва нам-свобода и човешки правдини” .
Аз мисля, че съществуват някакви граници, в които идеалите могат да бъдят осъществени. Със сигурност един осъществен идеал е Освобождението на България от турско робство. Съединението е също сбъднат идеал. Един бегъл поглед на историческите събития през последвалите четиридесет години ще ни убеди, че идеалите са доста нетрайни. Освен това те притежават качеството да се разминават. Това означава, че всеки преследва свой собствен идеал и в по- голямата си част идеалите или интересите се разминават. Струва си човек да преследва идеалите,които са осъществими.
Неизбежни са и житейските разочарования, но без тях не може, защото бидейки представители на човешкия род, наред с положителните си качества носим в себе си и
някои слабости. Кой повече, кой по-малко. Остава ни само да се надяваме. Тя-надеждата, както е известо умира последна. Или както е казал Сократ: „Идеалът е затова идеал, защото е непостижим”!