PDA

View Full Version : Есе Животът на аборигените преди и след идването на европейц



renigildo
02-25-2009, 14:50
Моляви, трябва ми спешно есе по география на тема: Животът на аборигените преди и след идването на европейците. :( Наистина ми трябва при това за утре, а не ме бива с есетата, а утре имам и две контролни по физика и математика.

Мерси много предварително, надявам се да ми помогнете.

Липсва описателно заглавие!
kalpazanka

Balooon
02-25-2009, 14:55
Аборигени са първите заселници на Австралийския континент, продължаващи да съществуват като самостоятелна група и след навлизането на европейците.

Аборигените се заселват на континента Австралия преди повече от 40 000 г. Те живеели в пълна изолация от останалия свят. Европейците пристигнали през XVII век и прогонили аборигените от териториите им. Днес много от тях се чувстват изолирани от белите, но въпреки това се опитват да запазят своята племенна идентичност.

История на аборигените
За първи път аборигените пристигнали в Австралия по време на последния ледников период. Нивото на океана било ниско и те дошли от Югоизточна Азия, придвижвайки се по провлаците и протоците. Когато ледът се стопил, нивото на водата се повишило и континентът останал напълно изолиран от материка. В началото заселниците се настанявали край бреговете на океана или край реките, а после постепенно се преместили във вътрешността на континента. Когато пристигнали в Австралия, европейците заварили около 500 различни племена.


Начин на живот
По традиция аборигените се прехранвали с лов и диви растения. Те били номади и след като изминели известно разстояние, се установявали за кратко до водоеми и отново потегляли, когато се изчерпвали хранителните им запаси. Племената търгували помежду си, като си разменяли стоки,например копия.


Култура
Аборигентско изкуствоОт поколение на поколение аборигените си предават приказки, песни и традиции. Доказателство, че тази култура е жива, са обредните им танци, наричани коробори, в които чрез песен, музика и движение разказват миналото на Австралия.


Мит за Златната епоха
Аборигените вярват, че Златната епоха (времето на сънищата) е времето, когато прадедите им са изваяли земята и са създали всички животински видове и хората. Смятат, че тези първи създания живеят вечно като духове. Според тези вярвания човекът е част от природата и е тясно свързан с останалите живи същества. Рисунки на духовете от времето на сънищата (ачеринга), като Човека светкавица, покриват свещените скали и пещери на територията на племената.


Мит за Улуру (Скала Ейърс)
Аборигените вярват, че прадедите им са създали ландшафта на Австралия и са поставили началото на обичаи и традиции, спазвани и днес. Прадедите са оставили следи от присъствието си в много свещени места като Улуру в Централна Австралия. Мястото се почита като светилище от местния народ аранда. Наречено Скала Ейърс от първият не-абориген достигнал до скалата, през 1988 г. правителството на Австралия официално възстановява традиционното аборигенското име на скалното образувание - "Улуру".


Аборигените днес
Въпреки че първите европейци достигат Австралия в началото на XVII век, масираното европейско заселване започва в Австралия около 200 години по-късно, през 1788 г., като постепенно измества племената на аборигените от техните територии. Днес аборигените в Австралия наброяват около 500 000 души, като много от тях живеят в градовете. Въпреки че все още са дискриминирани, те започват да се възползват от помощта на правителството и да защитават своите граждански права.


Права върху земята
Когато европейците пристигнали в Австралия, те обявили земята за Terra Nullius, т.е. че тя не принадлежи на никого и че те имат правото да я завземат. В последно време аборигените водят кампания за възвръщане на правата си върху загубените територии и свещени места. През 1993 г. австралийското правителство отменя своята политика Terra Nullius.


Образование
При ранните контакти с европейците езиците на аборигените излизат от употреба и започват да отмират. През 1972 г. правителството въвежда двуезична образователна програма. Децата днес се обучават на своите племенни езици преди да научат английски език. На много от езиците на аборигените се издават книги и се излъчва радио и телевизионни програми.

TEARS
02-25-2009, 14:56
Аборигените се заселват на континента Австралия преди повече от 40 000 г. Те живеели в пълна изолация от останалия свят. Европейците пристигнали през XVII век и прогонили аборигените от териториите им. Днес много от тях се чувстват изолирани от белите, но въпреки това се опитват да запазят своята племенна идентичност.


История на аборигените

За първи път аборигените пристигнали в Австралия по време на последния ледников период. Нивото на океана било ниско и те дошли от Югоизточна Азия, придвижвайки се по провлаците и протоците. Когато ледът се стопил, нивото на водата се повишило и континентът останал напълно изолиран от материка. В началото заселниците се настанявали край бреговете на океана или край реките, а после постепенно се преметили във вътрешността на континента. Когато пристигнли в Австралия, европейците заварили около 500 различни племена.

Начин на живот

По традиция аборигените се прехранвали с лов и диви растения. Те били номади и след като изминели известно разстояние, се установявали за кратко до водоеми и отново потегляли, когато се изчерпвали хранителните им запаси. Племената търгували помежду си, като си разменяли стоки,например копия.
Култура

От поколение на поколение аборигените си предават приказки, песни и традиции. Доказателство, че тази култура е жива, са обредните им танци, наричани коробори, в които чрез песен, музика и движение разказват миналото на Австралия.
Мита за Златната епоха

Аборигените вярват, че Златната епоха (времето нa сънищата) е времето, когато прадедите им са изваяли земята и са създали всички животински видове и хората. Смятат, че тези първи създания живеят вечно като духове. Според тези вярвания човекът е част от природата и е тясно свързан с останалите живи същества. Рисунки на духовете от времето на сънищата (ачеринга), като Човека светкавица, покриват свещените скали и пещери на територията на племената.

Мита за Улуру (Скала Ейърс)

Аборигените вярват, че прадедите им са създали ландшафта на Австралия и са поставили началото на обичаи и традиции, спазвани и днес. Прадедите са оставили следи от присъствието си в много свещени места като Улуру в Централна Австралия. Мястото се почита като светилище от местния народ аранда. Наречено Скала Ейърс от първият не-абориген достигнал до скалата, през 1988 г. правителството на Австралия официално възстановява традиционното аборигенското име на скалното образувание - "Улуру".

Аборигените днес

Въпреки че първите европейци достигат Австралия в началото на XVII век, масираното европейско заселване започва в Австралия около 200 години по-късно, през 1788 г., като постепенно измества племената на аборигените от техните територии. Днес аборигените в Австралия наброяват около 500 000 души, като много от тях живеят в градовете. Въпреки че все още са дискриминирани, те започват да се възползват от помощта на правителството и да защитават своите граждански права.

Права върху земята

Когато европейците пристигнали в Австралия, те обявили земята за Terra Nullius, т.е. че тя не принадлежи на никого и че те имат правото да я завземат. В последно време аборигените водят кампания за възвръщане на правата си върху загубените територии и свещени места. През 1993 г. австралийското правителство отменя своята политика Terra Nullius.

Образование

При ранните контакти с европейците езиците на аборигените излизат от употреба и започват да отмират. През 1972 г. правителството въвежда двуезична образователна програма. Децата днес се обучават на своите племенни езици преди да научат английски език. На много от езиците на аборигените се издават книги и се излъчва радио и телевизионни програми.

Balooon
02-25-2009, 14:56
Не е много, но нещо ми се бъгна рег в помагало, а там изглежда има хубава статия....

renigildo
02-25-2009, 15:00
Ами мерси все пак, ами аз имам геристрация в помагало, но това което успях да намеря там не ми свърши работа, отново благодаря и все пак ако има още някой който да е писал или може да помогне.... :oops:

renigildo
02-25-2009, 15:10
Да спомена също, че господинът е такъв гадняр :evil: , за най-малкото се заяжда, камоли ако нямам домашно, помогнете моля Ви 8-[

UglyBakaGurl
03-10-2009, 13:18
хаха тва мн ми помогна,щото и аз го имам цза утре тва есе :lol:

CryToDie
03-13-2010, 11:46
Ето го материала от Помагалото

Животът на аборигените преди и след идването на европейците

Аборигените са коренното население на Австралия.Преди пристигането на европейците те са наброявали повече от 1 милион.Аборигените имат своя самобитна култура.Съществуват различни езици и диалекти.Те се занимават с лов и риболов.Събират семена,плодове,корени.Водя номадски и полуномадски начин на живот.
Аборигенската култура е много богата и традиционни за нея са музиката,танците,приказкит е,рисунките по тялото (боди арт) и други народни обичаи.Те са създали ловното оръжие-бумеранг,което представлява изкривено парче дърво и с него ловуват птици.Тези хора са много вярващи и според традициите им,те не могат да продават земите си или да ги отдават за ползване .Някои от своите земи аборигените смятат за свещени.
През 1770 г. Джеймс Кук открива източна Австралия и я обявява за британско владение.По-късно английският мореплавател Артър Флип докарва първите британски затворници и построява първото селище-Сидни.В средата на ХIX в. в щата Виктория са открити огромни находища на злато,което е привлякло над 15 000 заселници от цял свят.С това голямо преселване,европейците донесли непознати заразни болести,за които аборигените нямали имунитет и хиляди измрели от туберкулоза и едра шарка.Голяма част от аборигените били избивани и белите заселници заграбвали земите им,защото ги смятали смятали за кръвожадни диваци.
През XIX в. дискриминацията им продължава .Земите им са много стеснени и често са принуждавани да сменят начина си на живот.Преселват се в градовете и дори живеят в резервати.Много аборигенски деца ,наречени „откраднатото поколение”,са били отнети от семействата им и приютени в специални домове,а други осиновени от европейците.
До средата н 60-те години на XX в. възрастните аборигени нямали право да участват в изборите.Днес тази несправедливост е премахната.Започва да се подобрява здравеопазването и образованието на аборигените. Възстановяват се правата им върху земите на техните деди.Въпреки опитите да се подобрят условията за живот,те остават изолирани от другите народи на Австралия.



:) :) :)

cve7i7y96
03-16-2010, 17:16
:grin: Мерси много на [ CryToDie ] ,че пусна тфа от помагалото!! Мен есето ми беше за днес но се измъкнах :D :-P Надявам се да ми сфърши работа за този Четвъртък!!! :grin: :grin: :razz: :-o :-o :-o :-o

CryToDie
03-17-2010, 15:56
Няма проблем! :) Само да ти свърши работа :) На мен не ми свърши, защото учителката зададе няколко въпроса и каза че нямам заключение и таквиз щуротии :cry: Само си изхарчих парите от тела :D

FuCk YeAhH
02-06-2012, 20:22
Мерсии много мн ми помогнаа :]]] спасих се от 2 ка благодарение на тебб :]]

Plamena_Gamena
04-16-2012, 11:06
Аз също ще се спася от 2 благодарение на вас (devil) :D !!! Благодаря ви !!!

vampirchetto
04-24-2012, 22:32
и аз имам същото есе за днес .. в нета нямаше нищо .. благодаря вии : )))

mario_basket98
04-25-2012, 09:11
пи4 може6 ли да ми го прати6 развали ми се ве4е не е цялото есе а е 4 реда моля те спе6но ми трябва постави го пак благодаря тии много