PDA

View Full Version : Инсталация на уиндоус за лаптоп



mitternacht
02-28-2009, 21:19
Мисля да си взема един преносим компютър и се чудя какъв уиндоус да му сложа.Продават го с линукс, има 4гб рам (тоест няма да е проблем кой уиндоус ще е) и някак ми се ще да е ХР защото не си падам по шаренийките.
Та!
Мисля, че някъде бях чел, че ако се сложи ХР няма да разпознае автоматично двуядрения процесор или пък някакви подобни шашми.Всмисъл, няма да стане да преинсталираш уиндоуса (както и баба знае и всеки го е правил мнооого пъти досега, само че от ХР на ХР) и да сложиш дадените с лаптопа драйвери за дъно, звук, видео а ще трябва разни други работи да правиш.Дали е вярно това?
Ако пък е вярно, някъде пишеше, че при уиндоус 7 е много по-елементарно.
:-o
Абе, ако мога да формулирам по-лесно темата ще редактирам мнението :)

Jesus
02-28-2009, 21:25
4 гб рам значи ти трябва 64 битова ос, щом е лаптоп няма какво да се чудиш а директно слагаш виста :( 64 битовата виста е може би най-добрата от всички х64, освен това виста е доста добра в режим за песетена на батерия :)

mitternacht
02-28-2009, 21:29
Мхм, Виста, е не е проблем, може и Виста.Само се надявам да няма проблеми при преинсталацията, какви може да станат евентуално, при неразпознаване на нещо?

едит:
Пише, че уиндоус 7 автоматично разпознава всичкия хардуеър и има бета версия, на която пък не тръгвали всички програми и игри.Кофти дилема:)

Jesus
02-28-2009, 21:42
Проблем може само и единствено харда да ти направи, поне аз не съм виждал виста която автоматично да разпознава Sata. За 7-цата е малко рано след 4-5 месеца ще е по-актуално :)

mitternacht
02-28-2009, 21:46
Май ще импровизирам когато евентуално взема тоя лаптоп :)
Благодаря за мненията, а сега ще се разровя или тука или из някой сайт какво се прави като не ти открие харда :)
Гледам из коментарите, хората са много доволни от тая седмица, точно защото им разпознава автоматично всичко, явно и видео и звук дори блутуут.... и била лека... ама няма файнал :)

Jesus
02-28-2009, 21:56
За файнал ще почаках до края на годината :) освен това стабилна кракната версия ще излезне 3 месеца след като бъде пусната официално :)

mitternacht
02-28-2009, 21:57
Да :)
Но ако се съди по отзивите за бетата, това ще бъде удар в десятката :)

MakeMeLaugh
02-28-2009, 22:06
Трябва да си намериш драйвъри за ХР
32-битовото ХР не разпознава 4 гб рам, а само 3.2 гб мисля беше.
Трябва да си промениш една настройка в биос-а от AHCI да стане на IDE за си сложиш ХР без проблем.
Виж дали няма някое защита от слагане на други О.С. или там някакви дивотии беше, ма то вече не се прави май.
Има и други теми на Вистата освен Аеро-то.. :)

mitternacht
02-28-2009, 22:16
Мхм и другото което е, че Виста не слага самичка драйвери :)

Мале, чак се срамувам, ама по-добре човек да пита.Едно време, когя бяхме млади бяхме със 128 рам и по 20на гигабайта хард.Тогава ХР беше голяма изгъзица, а Милениум беше симпатичен.Мняя...

Оо чак сега прочетох кога в процеса на инсталация се слагат прословутите драйвери за харда :)

Jesus
02-28-2009, 22:19
Не е само ХР ами всяка 32 бит ОС беззначение кой е прави поддържа до 4гб рам + видео памет, това е заради самата архитектура :( Аз съм с АМИ биос .... и ми пише да си сложа настройна на IDE дали да е enchansed compatible :) Относно това дали Microsoft са направили хубав Windows това тепърва ще се дискотира :)

CucAgMuH
02-28-2009, 22:29
Мдам, има вероятност да възникнат проблеми ако се опиташ да сложиш XP, но не е задължително(т.е. може и всичко да мине гладко).

Аз например имах проблеми с лаптопа си - когато си сложих XP нямаше дрйвери за камера, тъчпад(малко по-странен е от стандартните) и още един куп глезотийки не искаха да работят. Свързах се с производителите, помолих да ми пратят(линк или диск) с драйвери за XP, при което получих отговор че "това е морално остаряла операционна система която не поддържат от 2007-ма година насам". С лаптопа ми върви 5 години лицензирана Виста, така че не плаках много :)

В общи линии обаче не си прав - инсталацията на XP си протича както обикновенно. Няма да има дертове с процесори и чипсет, а по-скоро с "екстрите" както казах по-горе - камери, звук, PCMCI, микрофони, тъчпад, "специалните" клавиши(при мен се падат полезни - SysReboot, LockPC, ImmedShutDown etc...). Колко са важни тези неща - всеки сам си решава :) Да тбележим че не е задължително да има проблеми - може пък да попаднеш на производител който още прави софтуер за XP.

Като за начало, на какъвто и Windows да се спреш, ще ти е необходима x64 версията(64 битова), заради 4-те гарги. Не виждам какво те плаши във Виста - с няколко сръчни натискания - ляв и десен бутон на мишката - започва да изглежда доста простичко - без кичовете по нея. Всъщност, можеш да си я направиш да изглежда точно като XP и да се държи по такъв начин, но не виждам смисъла. Ето ти пример за изчистен от ненужното десктоп на Виста:

http://www.badmin.org/error/VD.jpg

Всъщност в момента съм с него - доста е удобен, чак ненормално за Windows. И се държи добре за момента:

http://www.badmin.org/error/tm.jpg

Като имаш предвид че днес(всъщност вече "вчера") този лаптоп преживя преход от 250 километра си е направо перфектно как се държи 8)

Намери някой с елементарно познание по "Vista Modding&Optimizing" да ти сложи Виста. Ако не ти хареса винаги можеш да пробваш и как е на XP. ;)

ПП. Винаги остава варианта да се радваш на някоя дистрибуция на Линукс :) Можеш да почнеш с ония глупости - "човешкият линукс" ли беше, как се бяха избъзикали с юзърите :lol: А, да - Ubuntu ;-)

Edit: Да не пиша ново мнение :)


Трябва да си промениш една настройка в биос-а от AHCI да стане на IDE за си сложиш ХР без проблем.

Именно този проблем е решен при Vista&7 -> AHCI/RAID поддръжка. Ако може да се нарече проблем всъщност. Има възможност да заредиш драйвери по време на инсталационният процес и да си ползваш AHCI/RAID спокойно.

Никога, ама никога не бих се лишил от AHCI. Едно на ръка че издава уменията на човека който инсталира OS-a, второ че е доста приятно когато сработва, особенно при лаптоп - снижава времената за достъп при multitasking, шумът, разходът на енергия... Защо да давам пари за контролер, който има AHCI, а не го ползвам? :shock:

Има шанс да го включиш и след инсталацията, но при XP не е особенно приятно. При Виста съм го правил - отнема по-малко от минута+рестарт, но пак си остава ония трепет "Абе тая барака ще зареди или ще увисне? :-o"(първият рестарт отнема интересно много време - около 2 минути... в които се потиш, държиш си пръстите на калъч зад гърба и мигаш на парцали).


Проблем може само и единствено харда да ти направи, поне аз не съм виждал виста която автоматично да разпознава Sata.

Дотук аз пък не съм срещнал Виста която да не разпознава Sata :) Всъщност - разпознава почти всичко - Sata в RAID 1(дискове на мирър), дори и в безизвестният за големите български гурута RAID 6(твърдят че нямало и съм си измислял... 8) а пък други сладурковци го бъркат с RAID 5+1 ).

mitternacht
02-28-2009, 22:49
Благодаря ви за коментарите :)
Ако си взема лаптоп ще се похваля какво съм направил и как съм се справил :)))

mitternacht
03-01-2009, 08:23
:)
Значи, снощи си изчетох четалото и да поясня до какви логически изводи стигнах :)
1.Ако искаме ХР-
Всеки знае това уиндоусче и не е чак толкова лошо, плюс че е леко и симпатично.Проблема е, че при инсталацията няма да намери САТА хард драйва, затова трябва да се направи онова номерче с вмъкването на драйверите в инсталационния диск на уиндоус, което пък не е толкова трудно.Инсталацията е стандартна и след края само трябва да сложиш и драйверите на камера, блутуут, видео, звук и прочие, които се предполага да ти ги дадат на диск с лаптопа от магазина.Надяваме се, че ще има и за ХР.
2.Ако искаме Виста-
Ще е малко по-шаренко и по-тежко, но не е проблем за лаптоп с над хиляда мб рам.Инсталацията е по-лесна, тъй като не се налага да се интегрират драйвери за хард диска, само трябва да си намериш хубав уиндоус от замунда.След инсталиране на уиндоуса пак слагаш драйвери за камера, звук и прочие, които са ти дадени с диска.
3.Ако искаме Уиндоус 7-
Не е излязла финалната версия и скоро няма да стане.Този уиндоус пък е хубав, защото го инсталираш и не мислиш за други драйвери.Плюс, че е лек и изпипан.Бета версиите не поддържат някои програми, игри и имат бъгове.Това са му минусите.

Другото нещо, което трябва да се гледа-уиндоуса да е 64 битов.По тозо начин ще поддържа 4те гб рам, също и процесора ако е 64битов.
Чудех се, ако имаш малко рам, а процесора ти е 64 битов и сложиш 32б уиндоус, това значи ли че процесора не е с пълна функционалност?

Още нещо-видях в сайта на Acer и изглежда няма драйвери за ХР :)

CucAgMuH
03-01-2009, 11:35
:)
Значи, снощи си изчетох четалото и да поясня до какви логически изводи стигнах :)
1.Ако искаме ХР-
Всеки знае това уиндоусче и не е чак толкова лошо, плюс че е леко и симпатично.Проблема е, че при инсталацията няма да намери САТА хард драйва, затова трябва да се направи онова номерче с вмъкването на драйверите в инсталационния диск на уиндоус, което пък не е толкова трудно.Инсталацията е стандартна и след края само трябва да сложиш и драйверите на камера, блутуут, видео, звук и прочие, които се предполага да ти ги дадат на диск с лаптопа от магазина.Надяваме се, че ще има и за ХР.


Правилно си разбрал за XP-то :) Само че, по принцип лаптопа ти го дават запечатан, заради гаранцията(поне в моят случай) и вътре липсват каквито и да е дискове с драйвери(пак моят случай). Отвориха го в мое присъствие и му сложиха OS-a(Vista) докато пиех кафе наблизко(30-40 минути). При самият лаптоп има упътване при инсталация с опис на всяка част - наименование, производител и тем подобни, плюс URL на секцията с драйверите(т.е. откъде да ги сваля ако искам да ги имам).


2.Ако искаме Виста-
Ще е малко по-шаренко и по-тежко, но не е проблем за лаптоп с над хиляда мб рам.Инсталацията е по-лесна, тъй като не се налага да се интегрират драйвери за хард диска, само трябва да си намериш хубав уиндоус от замунда.След инсталиране на уиндоуса пак слагаш драйвери за камера, звук и прочие, които са ти дадени с диска

Не е кой знае колко по-тежко и колко по-шарено, въпрос на настройки. Vista е първата операционна която е изградена да се възползва реално от преимуществата на няколко-ядрени процесори, затова и понякога е по-бърза от XP. По подразбирне са ти включени няколко излишни неща(гаджети, таскбар и тем подобни), но те лесно се премахват ;)

Ако използваш регистрирана Vista и имаш интернет се случва нещо приятно - Vista се свързва с онлайн база данни и ти търси драйвери. Може да се поспори колко добре се справя. Имало е моменти в които ми е падало ченето, имало и моменти в които се е издънвалал яко. Наприемер за wireless-a ми: стоя си(направо съм изключил че не съм сложил драйвер) и излиза едно прозорче "Открит е хардуер който не функционира правилно, цъкнете тук за да се пробвa Windows да го оправи автоматично...". Цъкнах. Свърза се, сали си драйвера, сложи го, wireless-a взе да мига. Сетих се... :-D Разкарах си драйверите на повечето неща, само и само да видя дали сработва системата. Бачка на всичко, освен видео. Успя да засече че е някакво си ATI и до там. Сложи базови драйвери за ATI и ме прати да паса трева на сайта им(ati.amd.com).


3.Ако искаме Уиндоус 7-
Не е излязла финалната версия и скоро няма да стане.Този уиндоус пък е хубав, защото го инсталираш и не мислиш за други драйвери.Плюс, че е лек и изпипан.Бета версиите не поддържат някои програми, игри и имат бъгове.Това са му минусите.

Лично за мен Windows 7 не е нищо повече от орязана Vista. И да - срещат се повече проблеми, понеже е бета версия. Всичко ми изглежда като плод на заблуденото народонаселение... Официалният рилийс според MicroSoft ще да е към януари 2010-та. След това идват фиксовете, паковете(а то ще има, не се заблуждавайте). С две думи - изпипан Windows 7, без много бъгове и дупки в сигурността очаквайте най-рано към края на 2-рото тримесечие на 2010-та(след около година и три месеца).

NB: Това което в момента виждате като Windows 7 използва core на Vista. С две думи - виждате отделни модули на Win7, интегрирани във "скелета" на Vista. Ако имаха core на Win7 и GUI на Win7 - нямаше да им отнеме още почти година да го пуснат на пазара :) Затова ползват core на Vista с няколко подменени модула и моднат GUI на Vista. А народонаселението се радва, подскача, трепери от възбуда "Win7 e по-добър от Vista" :lol:


Другото нещо, което трябва да се гледа-уиндоуса да е 64 битов.По тозо начин ще поддържа 4те гб рам, също и процесора ако е 64битов.
Чудех се, ако имаш малко рам, а процесора ти е 64 битов и сложиш 32б уиндоус, това значи ли че процесора не е с пълна функционалност?

Още нещо-видях в сайта на Acer и изглежда няма драйвери за ХР :)

Ако имаш 64bit процесор и 32bit OS това не означава че имаш по-малка функционалност. "Битовете" на процесора показват максималната дължина на команди които се подават на един такт към процесора. Т.е. Ако командата е:

"РАМ-та отиде да пуши, процесоре, временно си без РАМ :? "

64-bit ОS ще я подаде на един ред:
["РАМ-та отиде да пуши, процесоре, временно си без РАМ :? "]

A 32bit OS ще я подаде на два пъти(2x32Bit), но в един ред, за да запълни капацитета на процесора(който ще да е 64bit):

["РАМ-та отиде да пуши, процесоре]...[, временно си без РАМ :? "]

Равнозначни са(почти) и времето за изпълнение е едно и също(почти). И единият начин си има преимущества при определени команди, и другият си има - при други команди.

Ще ме извинявате за леймърското обяснение, ама иначе ще изпадна в подробности и ще се наложи да обеснявам още една камара понятия. :)

mitternacht
03-01-2009, 11:55
Мм звучи приятно това, всичко е чисто ново недокосвано.
Тъй като пише, че ще е с линукс вероятно ще го има или ще дадат диск.
Хубавото в случая е, че на сайта на производителя наистина има драйверите за дадения модел и са за Виста.Тоест, инсталираш уиндоуса и примерно от флашка слагаш и драйверите.
Свалих си от замунда тази версия:
http://zamunda.net/details.php?id=159873&hit=1

Предполагам не би трябвало да има проблем с харддисковете.Дори и да има, ще се дръпнат драйвери.
Малко не ми стана ясно как без слагане на код няма да ти прави проблеми след изтичане на триал периода 30дни, но явно са се погрижили за това.

Fena
03-01-2009, 12:01
Кой ви каза че XP не чете SATA дискове ??

Fena
03-01-2009, 14:33
Ebati typite windowsi haha