PDA

View Full Version : Ден за прошка е



theolog
02-28-2009, 21:54
Тази неделя е ден за прошка. В храмовете евангелското четиво по време на светата Литургия е от „Нагорната проповед” (Проповедта на планината). В нея сам Господ Иисус Христос ни говори за прошката, за поста, за събирането на небесно съкровище, за това, че, ако искаме Небесният Наш Отец да прости греховете ни, ние първо трябва да простим на нашите ближни.


Във връзка с това евангелско четиво християните имаме древния обичай в този ден да молим, да искаме и да даваме един другиму прошка за всички волни и неволни обиди и прегрешения, които сме извършили или са били извършени спрямо нас. Това е първата стъпка от великопостния път. Ето защо светата Църква е приела да нарича този ден Неделя на прошката. Великият пост има три подготвителни седмици, обхващащи четири неделни дни, които на основа на литургийното евангелско четиво са наречени: Неделя на митаря и фарисея, Неделя на блудния син, Неделя месопустна и Неделя сиропустна. Днес е последният ден от последната подготовителната седмица преди началото на Великия пост, в който спираме употребата на млечни продукти, затова е наречена и сиропустна. На този ден Църквата ни припомня за изгонването на Адам и Ева от рая поради непослушанието и невъздържанието им. В храма след вечерното богослужение се извършва един особен и умилителен чин на всеопрощението, когато свещенослужители и миряни взаимно си дават прошка, за да встъпят с чисти сърца и души, примирени с ближните си, във Великия пост.


Изгонването на праотците от рая, загубата на райското блаженство е достойно за сълзи и покаяние. Бедствието, в което страстта на себелюбието и плътоугодничеството въвличат човечеството, ни показват, колко важен е постът в делото на спасението и колко са опасни чувствените греховни удоволствия. Определените от Църквата дни за пост са най-удобният и благоприятен период за събирането на „съкровище на небесата”.

Още в първите години на християнството египетските пустиножители имали обичай да се събират в последния ден на Неделя сиропустна за съвместна молитва. След края на молитвата взаимно се опрощавали и благославяли, след което се разпръсквали по всички краища на пустинята за уединение и подвизи в благочестието. Това уединение продължавало по време на цялата Четиридесетница. Вратите на манастира, в който се подвизавали подвижниците, се заключвали и оставали заключени до Неделя Вая (Вход Господен в Йерусалим), когато отшелниците отново се завръщали в обителта.

Нека и ние, по примера на преподобните и богоносни наши отци и на всички светии, като верни чеда на светата Православна църква, днес, в този последен ден на Неделя сиропустна, да си поискаме и да дадем един-другиму прошка.

Простено, простете!

Благодатен и спасителен пост!

SiegHeil
03-01-2009, 11:13
Тоест преебал си се яко 8-)

SiegHeil
03-01-2009, 11:31
Абе преебан си си, ама ще го разбереш малко по късно :>

theolog
03-01-2009, 11:39
Постът не е само отказване от месо.
По време на поста не се яде нищо от животински произход.
По време на поста трябва да се стараем да осе откажем от всички пороци. пиене,пушене, наркотици, не трябва да псуваме, даубиваме ит.н. поста не е само телесен той трябва да бъде и духовен

Kman
03-04-2009, 15:00
Аз да не съм коза че да постя...Вегетарианството за мен е лигавщина.С него не се отслабва,а и шансовете за достигане на дълбока възраст на един вегетарианец и един месоядец са абсолютно равни.Аз съм чувал и съм виждал хора които са си хапвали яко месце и са доживели до близо стотака.

Fjordr
03-04-2009, 15:05
k`man, постът не е диета. Постът е духовно изпитание на духа и тялото. Премахни духовното и си на диета.


Вън атеистите от църквите. :-D

Kman
03-04-2009, 15:08
Вън фанатиците от реалния свят....
изпитание за какво....дали заслужаваш да отидеш в рая ли!?

Fjordr
03-04-2009, 15:14
Не, самоконтрол.

Kman
03-04-2009, 15:15
с което да докажеш какво!?

Fjordr
03-04-2009, 15:16
Jihad bismallah!

Kman
03-04-2009, 15:21
Тва вече си го писал,напиши нещо друго... :)

mimilia
03-05-2009, 12:56
ми аз и попринцип си не ям месо :)

eveto_xx
03-05-2009, 13:00
Налага ми се...пипнах вирус, 3 дни повръщах , вече 6ти ден ми се гади от всичко :D

Kman
03-05-2009, 20:52
Признавам че има моменти като разни болестни състояния в които е нормално да правиш някаква диета,но това не означава че точно меса и животниски продукти няма да ядеш....но ест не е постене.
Съгласен съм с такива ситуации,но здрави хора да си мислят че спасяват животните като не ги ядат или някви такива подобни.....апффффффф
А хора дето искат да се "доближат" до бог като постят->апффф
Чувстовото "че се доближават до бог" е всъщност следствие от изпускане на определен хормон при недостиг на хранителни вещества и още редица други процеси които протичат в човешкото тяло.