PDA

View Full Version : СПЕШНО 3А УТРЕ, ЕСЕ НА ТЕМА :...



magi_003
03-03-2009, 07:47
ese na tema: kak bih se vazpolzvala ako imah rengenovi ochi ... pls help , mersi predvarietlno :-) , ako i vie ne uspeete da namerite, priemam saveti za tova kakvo da napisha :)

Tedi4ka
03-03-2009, 12:38
Ако имах рентенови очи
есе

Веднъж като малък с децата от моята улица решихме да се надлъгваме и който каже най-невероятната лъжа – печели играта. Всеки измисляше най-различни истории: как е летял в космоса, срещал се с извънземни, убил лъв с голи ръце и т.н. Накрая дойде и моят ред. Дълго се чудих аз какво да разкажа, докато другите говореха и накрая в главата ми се роди гениалната мисъл: да им кажа че мога да видя точно колко мозък имат в главата си, както и цялата им анатомия и тази на всички хора около мен. Аз бях човек с рентгенови очи.
Казах само едно изречение и тогава те ме запрекъсваха, казвайки че не мога да го докажа. Но грешаха. Точно тогава за мой късмет въображението ми се развихри и аз им разказах следната история...
Когато съм бил ама много малък, постоянно съм плачел и очите ми чак кървясвали и не се оправяли със седмици... Мама и тате се чудели какво да ме правят, съседите и роднините ме гледали странно... Водили ме по доктори, капали капки, мазали мазила и никакъв резултат – очите ми червени, че чак като кървави. И тогава на медицинския небосклон се извисило едно име. Това на прочутият доктор, който сътворил ново лекарство, дето лекувало и късогледство, и далекогледство, и кривогледство, и всякакво му там гледство. Та можело освен това да ме излекува и мене. Името на доктора било маестро Чезарио Галфоне. За него беше писано в един известен разказ на Светослав Минков, та той беше особено популярен и вече на възраст.
Та завели ме нашите при него и той казал да излязат те и да остана само аз при него. Оттам вече историята мълчи, защото аз не помня, но докторът казал че ми капнал само капки и ще ми мине. В интерес на истината след броени дни очите ми се оправили и даже съм очите ми спрели да сълзят. И така откакто се помня аз обаче съм по-различен от другите. Аз имам рентгенови очи. Мога да виждам през материята. Даже сега виждам колко мозък имаш ти. Ей там дето си ме зяпнал сега, да точно ти. Мога да кажа на Пешо колко му е голямо сърцето. Мога да позная че ти пък пушиш. Как ли? Личи си по белия ти дроб дето не е вече толкова бял, но това е друг въпрос. И съседа от горния етаж определено много пие – че той почти няма черен дроб. Един познат имаше гръбначно изкривяване и аз видях и му казах, а той не вярва. Е, да ама ходи веднъж за нещо налекар и той му каза че всъщност наистина го има изкривяването. Митко пък веднъж като падна от люлките, добре че видях че му е счупена ръката, че той нямаше и да каже на техните, че е падал. Много такива истории мога да ви разкажа, що човек съм спасил, на колко народ съм помогнал и от колко безмозъчни надувки съм се оттървал навреме...
Да... Моята лъжа спечели с пълно единодушие при гласуването тогава. Ама щеше да е по-весело, ако не го разправях само на шега. Точно така щеше да е, ако имах рентгенови очи. Щях да помагам на хорат с големи добри сърца, да давам акъл на тези с малкото и без малкото мозък и да избягвам самонадеяните празноглави хора, с които смисъл да общуваш няма.
Все пак не бъдете токлова спокойни. Никога не можете да бъдете напълно сигурни, че аз сега не виждам през вас и че не сте ми напълно ясни, кой как и с какво мисли. Ама все пак като моите рентгенови очи никъде няма, а пък дали съм ви надлъгал аз сега, вие ще кажете.

Tedi4ka
03-03-2009, 12:39
Какво бих искал да видя с рентгенови очи

Човешкият ум все още не е намерил средство,чрез което би могъл да проникне през материята,да види отвъд невидимото,да'прочете'тайн те на човека и заобикалчщия го свят.Ако подобно нещо съществуваше,ако човек,вземайки някакво хапче,капки или нещо друго,добиеше тази способност,колко ли би се променил животът. Какво бих направил аз,ако очите ми имаха възможността да проникват през материята?Навярно би ми се струвало в началото твърде интересно и предизвикателно.Бих искал да разбера какво мислят другите за мен,дали са искрени приятелите ми.Ще ми бъде любопитно да знам какви контролни замислят учителите и кога ще ме изпитат.Така ще бъда винаги подготвен и няма да треперя в очакване да чуя името си.Може би ще искам да знам какви болести заплашват здравето на близките ми и ще ги предупредя да се лекуват навреме.Сигурно биха се появили и други желания,защото това е невероятна възможност да предвиждаш и да управляваш света около себе си.
Ако имах рентгенови очи, бих искал да проверя доколко искрени са приятелите ми.Само че не знам как ще реагирам, ако разбера,че са приятели само на думи.Дали ще им кажа право в очите, че са неискрени, като им разкрия моята 'свръхестествена' способност, или ще премълча и ще се направя, че им вярвам.

Чудесно би било да прониквам в главите на моите учители, за да разбера какви контролни ще дават ,на какво ще ме изпитат.Така винаги ще съм си научил само най-необходимото,без да се налага да прекарвам цели часове над учебниците

Ако имах рентгенови очи, бих могъл да откиря навреме някои от болестите, които видимо се появяват много късно,и да предупредя близките си да се лекуват.Така бих спасил живота им.

Способността да проникваш през материята благодарение на рентгеновия поглед е привилегия, но и голям товар.Не смятам, че бих се забавлявал като Мими Тромпеева, ако разбера,че приятелите ми имат мозък,фин като паяжина.Напротив, това би ме разтревожило.Или, ако в автобуса, пътувайки за училище, всеки ден се докосвам до проблемит, до грижите и болките на другите хора.

Според мен една такава възможност в началото би ми изхлеждала като вълнуващо приключение, но постепенно бих изгубил интерес, защото е по-добре да откриваш нещата за себе си постепенно , отколкото да научиш всичко изведнъж.