PDA

View Full Version : Нови промени в Закона за движение по пътищата.



SWASTIKA
03-08-2009, 02:46
"По предложение на МВР, министрите одобриха промени в Закона за движение по пътищата.


Целта им е да се повиши контролът върху поведението на водачите и спирането на практиката с купуването на книжки.
Занапред снимките на нарушители, направени от видеокамерите на КАТ, ще се използват за издаване на фиш за превишена скорост.

Младите водачи ще получат книжките си с 26, а не както останалите - с 39 точки, но отпада първоначалният замисъл да не могат да карат през нощта.
Правителството реши още, че младите водачи ще карат с придружител, ако возят лица до 18-годишна възраст.
Все още в период на обсъждане е идеята за въвеждане на ограничение на мощността на двигателите на автомобилите, които ще се управляват от младите водачи. Уточнението е, че за млади се имат тези водачи, които са взели шофьорска книжа преди по-малко от една година и все още не са навършили 25 години. Тоест шофьор, който вземе книжка на 26 години, няма да е млад водач, уточняват от МС.
Неясен обаче остава случаят, при който 25-годишен, семеен с болно дете и книжка на половин година не може да отведе детето си до болницата, защото няма опитен познат, който да го придружи.

Занапред за срок от 1 до 3 месеца ще бъдат спирани от движение автомобили, които са били предоставени за правоуправление от неправоспособен водач.
Промените в закона задължават велосипедистите да носят каски, а през нощта – и светлоотразителни жилетки.

Сегашните 10 лв. за превишение с 10 км/ч стават 20 лв., за превишение с 11-20 км/ч глобата става 50 лв. (30 лв.) сега. Запазват се глобите от 100, 150 и 200 лв. за превишение от 21 до над 40 км/ч, но се предлага промяна при следващата стъпка.
Сега за превишение на скоростта с над 50 км/ч се налага глоба от 250 лв. и три месеца лишаване от правоуправление. Предложението е всеки следващи 5 км/ч превишение да се сакционират с по 50 лв.
На 50 лв. се увеличават глобите за неправилно паркиране, неспиране на знак „Стоп”, шофиране в бус-лентата, неправилно движение назад, неправилно изпреварване, управление на неизправно МПС.
Санкцията за неправилно преминаване през пешеходна пътека, покрай автобусна спирка, на червен светофар или паркиране на пешеходна пътека става 80 лв."


"Това вече ме накара да си мисля, че по цял ден чоплите семки и каквото изобразяват обелките по пода, това започвате да мислите.
За какво се дават 720 лв? За да не може да се карат колите ли? Това не са 1 и 2 лв., това са 720 лв.
Минава се вътрешен изпит, изпит в ДАИ и изпит върху кормуване. Ако не ги вземеш, значи си негоден за пътищата, но, ако ги вземеш? Получаваш един документ на който казват шофьорска книжка. Какво удостоверяваш с този документ? Минал си изпити, взел си ги, значи си правоспособен да караш автомобили където и каквито искаш.
Младите шофьори не трябвало да карат коли над 1.6. Ами кола 1.2 развива 220 км/ч. Кола 2.0 развива също 220 км/ч
Разликата е в ускорението. Дали ще се разбие в стената в първите 2 мин, след като е набрал бързо или ще се метне в реката след 5 мин, като е набрал достатъчно, няма разлика. Просто вие сте малоумници. С предружител 1 година, а?
Ще мине една година и вече всичко е наред. Как ще удостовериш, че ти през тази една година си имал предружител? И кой е в състояние да ти каже: "Слизай, ти си шофьор от скоро." Кой? Аз може да съм шофьор от 1 месец и да съм по-добър шофьор от някой с 5 години стаж.
Закон направен пак за пари. Започвате да се излагате..."

machoka
03-08-2009, 02:51
Разсъжденията ти са верни.

Има автомобили с 1.4 спортни двигатели с по над 150к и такива с 1.6 по 75, с които и да искаш не можеш се утрепа от набиране. Останалите абсурди се споменаха вече.

LizZz
03-08-2009, 06:54
Ами глупаво е. Но поне има някакъв контрол...

Jesus
03-08-2009, 07:56
Мислех си да пусна нова тема посветена на това че дискриминират младите шофьори :( Ако закона бъде приет доста дела ще загуби правителството :)

SWASTIKA
03-09-2009, 09:05
хмммм това го коментирахме вече, когато минаваше ЗИД-а през МС, някои неща си отпаднаха...


мързи ме да търся сега...
Най - добре да отпаднат всички. :-D

Pliok0019
03-09-2009, 21:57
На колко години мога да карам шофьорска книжка?

Мога ли на 17 и 6-8 месеца например, за да я взема когато стана на 18?

Jesus
03-09-2009, 21:59
можеш да почнеш, но за да се явиш на изпит (теоретичен или практически ти трябват 18)

XceSS
03-09-2009, 22:47
Сватика, половината ти работи не са верни...Не лъжи хората !

Darkkiss
03-09-2009, 23:33
да и аз с мойто S5 3.2 FSI кфо на границата ще ме спрат и ще ми кажат слизай ???

:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

SWASTIKA
04-07-2009, 09:48
Предложено е 30 % от стойността на актовете на младия шофьор за 1 година, да се поемат от инструктора.
Това е схема за банкрут.