PDA

View Full Version : Клишета и безумия



darla
03-08-2009, 16:31
Здравейте.Пускам темата,за да изкаже тук всеки от нас най-безумните клишета,безумия и небивалици,които е чивал от близки или роднини относно появата и отглецдането на малките човечета.Мен лично такива неща мн.ме изнервят само като ги чуя нищо,че не ги следвам.Ето тези,които лично мен ме карат да се смеят искрено и да съжалявам хората,вярваши в тях:

1.новороденото не трябва да се изкарва на вън до 40-тия ден.
2.Смяната на памперси,хранене и къпане са ИЗЦЯЛО задължение на майката,бащата не разбирал от такива неща.
За сега се сещам само за това,ще ми е интересно да споделите и вашото мнение за народо-психологията на българина,свързани с децата и тяхното отглеждане :)

gia_sena_mono
03-08-2009, 16:42
Аз не съм майка, но съм чувала, че някой бебета ги мажат с мас и сол, за да не се изпотяват или нещо сорта.

darla
03-08-2009, 16:52
^da,a 6to za idiot bi si namazal deteto sus sol,horata ponqkoga priemat vsi4ko kazano ot babite za 4ista moneta!

mArMaLaDkA
03-08-2009, 17:04
Новороденото не трябва да се изкарва навън до 40-я ден,защото още не е укрепнало и може да го урочасат.До колко е вярно-всеки сам преценява за детето си.Ако теб те изнервят и ги смяташ за небивалици,други родители са суеверни.Иначе това второто е абсолютно глупаво.И мен ме вбесяват изречения от рода "Жената трябва да си стои само вкъщи;да готви,да пере,да чисти,да ражда и гледа деца".

darla
03-08-2009, 17:27
imenno za tova napisah "spored men" i vseki trqbva da napi6e tova,koeto mu se struva glupavo i nepriemlivo.Ne napadai taka otkritoma otnosno uro4asvaneto-deteto moje da bude uro4asano i na 3god,haide da si sedi vku6ti!Edinstvenoto "sueverie",koeto az spazih kato se rodi malkiq be6e,do 40tiq den da ne zamrukva navun,za6toto v tumnoto hodeli zlite ezici i energii.No da ne go izkaram do 40tiq den e mu4enie za 4ove4eto!

Rofl4e
03-08-2009, 18:30
това което казаха и другите.. да не се изкарва на вън до 40-я ден.. и според мен е супер глупаво

SoFarSoG00d
03-08-2009, 19:01
М дам,това за изкарването е глупост,мен са ме извели на разходка на 10-я ден,въпреки че съм родена зимата и е било сравнително студено.

Angel_Girl
03-08-2009, 19:49
*Да се връзват крачетата на бебето, докато спи, за да не се изкривят /ПЪЛЕН АБСУРД.. точно така се изкривяват крачетата/;
*Да не влиза вкъщата жена в цикъл, за да не се обрине новороденото;
*Не трябва да оставяте жена със сини очи сама при бебто че ще го погледне лошо и ше урочаса;
*Остър корем за момче, по-заоблен и закриглен-за момиче;
*Консумиране на сладки храни-момиче, а кисело- за момче;
*Първият рожден ден на детето не трябва да се празнува;
*Да не се заглежаш в него и да му се радваш колко е красиво, сладко и т.н., щото щяло да погрознее или да му стане нещо;
*Да не се извежда и да не му се режат ноктите до 40-ят ден, защото щяло да се разболее, щяло да му се случи нещо лошо, щяло да хване страшна болест и т.н;
*Да се вади бебето от коритото като се хваща за вратлето;
*След раждането жената да не се къпе до 40ия ден, за да не я хване тежка болест;
*Бременната не трябва да връзва възли и изобщо да шие , иначе рискува пъпната връв да се омотае около бебето;
*По време на бременността не трябва да се взема вана;

P.S. Луда работа.. как няма да се къпя 40ет дена!? Та аз ще се вмириша на умреля пиле
:grin:

Axe_vs_Sword
03-08-2009, 23:24
*Не трябва да оставяте жена със сини очи сама при бебто че ще го погледне лошо и ше урочаса;

ТАКА ЛИ :shock: ! ?

mgxpower
03-09-2009, 06:57
Вижте това за памперсите кво?! Някой бащи не са готови да сменят памперси айде пък за кво се цупите?! :P :P :P

darla
03-09-2009, 07:17
*Не трябва да оставяте жена със сини очи сама при бебто че ще го погледне лошо и ше урочаса;-az mai ne trqbva da ostavam sama s bebeto si :lol:

mgxpower,kakvo zna4i da ne e gotov-kakvo,gnusno mu e da smeni pelenata na sobstvenoto si bebe li?NE,4ist vupros na kapriz i ligotiq! Slava Bogu s moq muj ne sum imala takiva problemi.O6te ot 1viq den vku6ti s bebeto go kupe sam,a za smqna na pampersi i hranene nikoga ne se e durpal i ne sum go karala na sila.Tova e nedopustimo da ne iska da smeni 1 pampers,kakvo ostava da izvur6i ne6to po-otgovorno sprqmo deteto si!

mgxpower
03-09-2009, 09:36
*Не трябва да оставяте жена със сини очи сама при бебто че ще го погледне лошо и ше урочаса;-az mai ne trqbva da ostavam sama s bebeto si :lol:

mgxpower,kakvo zna4i da ne e gotov-kakvo,gnusno mu e da smeni pelenata na sobstvenoto si bebe li?NE,4ist vupros na kapriz i ligotiq! Slava Bogu s moq muj ne sum imala takiva problemi.O6te ot 1viq den vku6ti s bebeto go kupe sam,a za smqna na pampersi i hranene nikoga ne se e durpal i ne sum go karala na sila.Tova e nedopustimo da ne iska da smeni 1 pampers,kakvo ostava da izvur6i ne6to po-otgovorno sprqmo deteto si!Ами тогава се благодаряй , че имаш такъв мъж ако аз ти бях щях да се мръщя когато ме караш да сменям памперса :) не , че е нещо кой знае какво , но се чувствам тромав в ръцете откъм това занимание иначе съм сменял и сменям и ще сменям и за напред 8)

darla
03-09-2009, 09:40
mm,da,ima izklu4eniq i kato teb,no e fakt,4e vse pove4e suvremennite muje deistvat i kato mami.

mgxpower
03-09-2009, 09:44
Ей ей чакай сега не съм казал , че аз не го правя и ако ме накарат на 100% ще се заинатя и ще се запъна като магаре на мост - не е вярно!
Просто не се чувствам пълноценен и в свои води когато правя нещо такова винаги когато хвана малко бебе и ръцете ми се разтреперват имам чувството , че във всеки един момент ще го смачкам а то буквално е като перце..., но нееее аз все едно държа 300кг-а щанга :) или може би се чувствам толкова странно докато върша всичко това защото до сега съм се занимавал само с чужди бебета ако е мое може би нещата ще са коренно различни!

darla
03-09-2009, 10:01
aaaaa,az bqh ostanala s vpe4atlenie,4e ima6 svoe beb4e i za nego se otnasq tova.Izvinqvam se,v takuv slu4ai napulno te razbiram.A ot kude ima6 tolkova poznanstva za decata,rabotata li ti e takava ili prosto rodninite se plodqt? :)

mgxpower
03-09-2009, 10:15
Какви познания толкова имам според теб?! :)
Покрай братовчед ми съм научил някой неща и то ...
Сменяне на памперси
Къпане
Хранене
Как се прави клизма защото понякога май се налага въпреки , че не е много приятно и за бебето и за този , който я прави! :) Заниманията откъм игри , приказки са лесни еми това е за мъж май знам достатъчно не мислиш ли?!
И всичко това благодарение на малката мишка ---> http://vbox7.com/play:fe36ff4b

Angel_Girl
03-09-2009, 10:27
Моя мъж също много ми помага - къпе го, храни го, от раждането той става нощно време, за да го храни или ако се е разбудил да го приспи, приспива го от време на време, сменя му памперса и като си е вкъщи събота и неделя го занимава сутрин, за да мога да се наспя.. МЪЖ МЕЧТА :D

mgxpower
03-09-2009, 10:32
Моя мъж също много ми помага - къпе го, храни го, от раждането той става нощно време, за да го храни или ако се е разбудил да го приспи, приспива го от време на време, сменя му памперса и като си е вкъщи събота и неделя го занимава сутрин, за да мога да се наспя.. МЪЖ МЕЧТА :D Всички бащи са супер бащи в началото :) доказано 8-) 8-) 8-) не се надявай на нещо добро след време а колкото до мен аз ще бъда баща мечта ама не за майката ами за детето! :P :P :P

Angel_Girl
03-09-2009, 11:56
Аз не се надявам.. аз съм сигурна, защото мъжа ми обожава сина си и винаги ще бъде така.

darla
03-09-2009, 12:47
tuk ne sum suglasna s teb,mgxpower, muja mi za godina i polovina ne e promenil vziskatelnossta si kum malkiq i e vse tolkova grijoven-dori pove4e.Sega naprimer ne me ostavq sama da zaveda malkiq na qsla,trqbva i toi da e tam ZADULJITELNO,za da vidi,4e vsi4ko e nared kogato go ostavqme i vzimame.Vku6ti se griji za nego kato maika-orlica,no ne za6toto mi nqma doveriq,a za6toto umira da prekarva vsqka svobodna minuta s nego.Dokato na men mi se nalaga da patuvam u nas i v 4ujbina,toi ne se otdelq ot nego nito za mig i e adski vziskatelen(no ne vmani4en).Da,otno6enieto mu kum men edin den moje i da se promeni,no kum deteto si NIKOGA nqma da stane po-nemurliv i nezainteresovan!v tova sum ubedena!

krem4et0
03-09-2009, 12:56
Да ви кажа, че някои от суеверията са основателни. Например да не замръкват дрехите на детето на простора. Просто нощем се навлажняват и може да се простуди или да мухлясат. Вие режете ли ноктите на бебетата си? Моите не са били рязани до 2 годинки някъде. Майка ми ги е гризяла. При рязане стават по-остри и може детето да се нарани...Колкото за чужди хора при детето-то и ма слаб имунитет(предеден му от майката) и тепърва изгражда свой. За това разходките навън, досега с външни хора и прочие го правят доста уязвимо. Храните преди зачеване също влияят. Киселата среда убива х сперматозоидите по-бързо, а алкалната...у......Има си то основание.

darla
03-09-2009, 13:14
Da,kogato be6e po-maluk spazvah tova da ne prostiram dre6kite mu ve4er na prostora,za6toto ranosutrin ima slana i t.n i vsi4ko tova "popiva" v dre6kite mu.
Estestveno,4e mu reja noktite-kak 6te gi griza!!!Za celta si ima bebe6ki pili4ki i noktoreza4ki,nali kato mu izgriza nokutq nqkude moje da ostane po-grubo i grapavo i da se nadraska.Tova e ujasno!!!

Purviq mesec ne razre6avah 4ujdi hora-osven men i ba6ta mu-da vlizat v negovata staq!

Angel_Girl
03-09-2009, 13:17
От както се е родил малчо простирам и неговите, и нашите дрехи вътре на сушилника, поради простата причини, че като се пренесохме с мъжа ми да живеем сами той не успя да направи външен простор :D

krem4et0
03-09-2009, 13:19
В бг-мама преди време бях чела сходна тема и тогава гризенето беше написано като мит. Тогава питах майка ми и тя каза, че го е правела. Още повече, че на мен до към 7-8 годишна възраст не можеше да ми реже ноктите на краката....имах ужасен гъдел. Пилеше ги или ми държеше ходилото с чорапче. Имало е моменти, в които умирам от гъдел и не мога дъх да си поема.....И то съвсем не съм била бебе.

Просто по този повод се случи да я питам, защото и аз се озадачих. Е, моите са гризаени....и на какае ми също. Лошото е, че и на 24 пак обожавам да си ги гризкам :D

darla
03-09-2009, 14:13
^imenno tozi "strani4en efekt" imah v prediv,4e e ujasno!

krem4et0
03-09-2009, 15:45
И на кака са гризани, ама тя е с невероятен маникюр откакто се помня. Тя обаче пушеше. Аз така си избивам нервното напрежение.

LadyDy
03-10-2009, 07:25
Чула съм, че бременна жена не трябва да се подстригва 9 месеца, защото пъпната връв на бебето може да се омотае. :?

krem4et0
03-10-2009, 08:21
За омотаване съм чела, че не трябва да прекачат кабели. Ако се подстригват и са бременни с мъжко, ще му се скъси достойнството.

darla
03-10-2009, 09:01
^da,tova i az sum go 4uvala.Podstrigah se dokato bqh bremenna,no malkiq e baq nadareno bebe :lol:

krem4et0
03-10-2009, 09:04
Чакай да стане на 15 и да му го мериш тогава :D Да не пуска теми, че му е малък а ние да му отговаряме, че мама се е подстригала и за това..... :D Шегичка малко.

darla
03-10-2009, 09:10
:D,aaa ne,muja mi mi kaza,4e 6tom malkiq navur6i 3godinki 6te mi zabrani az da go kupq,za6toto sum bila izvratena!Mai nqma da moga da mu go premerq,no nqkoq kaka 6te me zamesti,podgotvila sum se za tozi moment :D

LadyDy
03-11-2009, 07:05
Дарла, ти сега така говориш за каките ама като му дойде времето, жив и здрав да е, ще видим както ще кажеш. :D :-)

Wrathchild
03-11-2009, 15:54
Това пък за косата и кабелите е егати и глупостта. Първо, не мисля, че достойнството има отношение с косата на майката, освен ако не съм проспала някой час по биология. А пък много ме съмнява организма да разбира, че мама е прескочила кабел и пъпната връв да си каже 'време е да се омотая'.

darla
03-11-2009, 15:59
^imenno za tova se nari4at "sueveriq",a ne fakti ot u4ebnicite po biologiq! :D

Mihailova
03-11-2009, 17:57
След третият месец от бременността не трябва да се крие, защото трудно проговаря детето после.
Ако повръща постоянно през бременността детето ще бъде с гъста коса.
/ насила ще си бъркам в гърлото :lol: /
Ако се роди след 17 часа детето ще е богато, а след 5 ще е бедно. / знаех си , че майка е планирала да се родя в 22:45 , за да съм богата :lol: /
Децата, родени през зимата са по-щастливи. / родена съм под щастлив .. сезон :lol: /

Wrathchild
03-11-2009, 18:34
Не стига, че лятото са ме родили, ми и в 1530 :-x Ще си поговоря аз сериозно с майка ми... :?
И като забременея ще ям гадости, ще дишам непоносими миризми и ще си бъркам в гърлото и аз. Така де, хубава коса искам на детето ми, ако е момиче прически да правя...

darla
03-11-2009, 18:49
Mihailova,tova s gustata kosa ne e sueverie,a si ima nau4no obqsnenie i e suvsem realno.Ustanoveno e,4e maikite na deca,rodili se s mnogo kosa sa imali kiselini,v sledstvie na koito s apovru6tali prez bremennosta.Kosata drazni stomaha,predizvikva gazove i jenata povru6ta.

Mihailova
03-11-2009, 19:13
darla , Maйка ми е имала напълно безпроблемна бременност , дори не й се е гадило. Родила съм се с малко коса , а сега слава Богу си имам гъста и хубава коса , макар че я третирам много с боядисвания , преси и сошоари. Това дали бебето се ражда с коса , не дава гаранция , че ще има гъста коса , като порасне или ще бъде тънка.

Angel_Girl
03-11-2009, 20:44
Михайлова, става въпрос, че при киселини бебето ще се роди с много коса, а не, че ще има гъста коса като порасне.
И аз не вярвам на суеверията, но е факт, че почти всички майки, които познавам и са имали мнооого кисели са родили бебета с много косичка.

Mihailova
03-11-2009, 22:10
Angel_Girl , това суеверие може да бъде разбрано и не , като че ще се роди с много коса , а в последствие ще се радва на гъста косичка.

Wrathchild
03-12-2009, 04:26
Михайлова, аз между другото не разбрах >> След третият месец от бременността не трябва да се крие, защото трудно проговаря детето после.
Какво не трябва да се крие? :-o

krem4et0
03-12-2009, 06:50
Родила съм се с 1 кичур щръкнала нагоре оранжева коса....Малко, но съм имала. Сега е....абе виждали сте ми снимки...

darla
03-12-2009, 07:27
darla , Maйка ми е имала напълно безпроблемна бременност , дори не й се е гадило. Родила съм се с малко коса , а сега слава Богу си имам гъста и хубава коса , макар че я третирам много с боядисвания , преси и сошоари. Това дали бебето се ражда с коса , не дава гаранция , че ще има гъста коса , като порасне или ще бъде тънка.

Da,suglasna sum.Stava6e vupros za6to jenite povru6tat i kakvo ob6to ima tova s kosata-za6toto tq obrazuva kiselini.No pri men li4no-ne sum imala kiselini,malkiq se rodi s malko muh4e na glavi4kata,no sega ima hubava gusta kosi4ka.

Mihailova
03-12-2009, 08:50
Wrathchild Самата бременност не трябва да се крие след третия месец.
Дарла , на мен затова ми стана смешно , защото по тяхната логика , за да има гъста коса детенцето , като порасне майката трябва да се скъса от повръщане. А това с каква косичка ще се роди не е особено важно , защото до колкото аз знам тя опада.

darla
03-12-2009, 09:01
^ne,ne,povru6tane po nqkakuv na4in podskazva,4e deteto 6te se rodi s pove4e kosi4ka,a tova kakva 6te e tq po-natam-gusta ili rqdka,ne zavisi ot kiselinite! :lol: Suglasna sum s teb

Mihailova
03-12-2009, 09:06
На мен затова ми стана смешно :lol:

pifiella
03-14-2009, 10:36
Знам,че докато майката е бременна,ако се уплаши от нещо и се пипне някъде по тялото,бебето ще има белег на същото място(на предмета,животното и т.н.,което е уплашило майката).Докато мама е била бременна с мен я уплашила една котка и се пипнала за корема и сега аз имам коте на корема....... :-D (има си глава,уши.опашка,тяло всичко :) )Добре,че не е на лицето :shock:

selens
03-14-2009, 10:54
Аз съм чувала че ако майката се накапе с някакъв плод примерно с мална детето и ще има белег с формата на плода с който се е накапала :-o

Wrathchild
03-14-2009, 11:42
Има и едно поверие, че ако се вземе нещо без разрешение от собственика, примерно си откъсне плод от чуждо дърво, трябва да хване първо земята, защото ако не го направи, първото място, на което се докосне, детето ще има белег там

krem4et0
03-14-2009, 16:02
Аз имам малина на лакътя, а кака ми круша на крака. При мен просто й се е преяла малина. При кака ми е изяла 1 круша скришом. Иначе имам 3-та братовчедка, чиято майка се е посипала с вряла вода като е била бременна. Детето се е родило с червени ръце и крака на мястото на изгореното. Баба ми се е бутнала за дупето от уплаха и баща ми имал белег с формата (и мащаба) на ръката на баба ми. Не съм го виждала де. На моя позната майка й се е уплашила от пожар и се е пипнала с ръце за бузите. Имаше доста големи белези, но ги махна оперативно. Изобщо за това явно има нещо вярно...Малинката ми ми го напомня всеки ден.

masal
03-14-2009, 16:38
Аз имам малина на лакътя, а кака ми круша на крака. При мен просто й се е преяла малина. При кака ми е изяла 1 круша скришом. Иначе имам 3-та братовчедка, чиято майка се е посипала с вряла вода като е била бременна. Детето се е родило с червени ръце и крака на мястото на изгореното. Баба ми се е бутнала за дупето от уплаха и баща ми имал белег с формата (и мащаба) на ръката на баба ми. Не съм го виждала де. На моя позната майка й се е уплашила от пожар и се е пипнала с ръце за бузите. Имаше доста големи белези, но ги махна оперативно. Изобщо за това явно има нещо вярно...Малинката ми ми го напомня всеки ден. Да има хиляди такива случаи.И изобщо повечето неща,които ги пишете и им се смеете изобщо не са суеверия.Абсолютно всички,които познавам(вече родили)не си изкарваха детето навън първите 40дни.

Wrathchild
03-14-2009, 17:37
Аз имам малина на лакътя, а кака ми круша на крака. При мен просто й се е преяла малина. При кака ми е изяла 1 круша скришом. Иначе имам 3-та братовчедка, чиято майка се е посипала с вряла вода като е била бременна. Детето се е родило с червени ръце и крака на мястото на изгореното. Баба ми се е бутнала за дупето от уплаха и баща ми имал белег с формата (и мащаба) на ръката на баба ми. Не съм го виждала де. На моя позната майка й се е уплашила от пожар и се е пипнала с ръце за бузите. Имаше доста големи белези, но ги махна оперативно. Изобщо за това явно има нещо вярно...Малинката ми ми го напомня всеки ден.Но няма грам логика. Впрочем с малинката какъв е случая?
За 40те дни - поверие или не, аз няма да позволя чужд човек да стъпи вкъщи, нито то да излезе преди да минат толкова дни...

Mihailova
03-14-2009, 18:55
Aбе има нещо вярно в това. На майка ми страшно й са се ядяли джанки ,ама къде да намериш джанки февруари месец и тя все си е мислела за тях - на кръста имам петно , във формата на джанка.
През цялата си бременност майка ми скришом / но баща ми я е хващал / се е наливала с лимонов сок / този от шишенцата. Като съм проходила и когато за първи път съм отворила хладилника без да се замислям съм посегнала към лимоновия сок и съм си го изсипала целия в гърлото .. Аз и все още го правя между другото :-o

krem4et0
03-16-2009, 13:37
Нещо подобно с джанката. Преяли й се малини посред най-голямата зима. Яла компот, ама не било същото, хванала си с дясната ръка левия лакът...Нося доказателството. Знам, че няма логика, но явно има нещо точно в пипането и уплахата, прияждането...стрес може би.

hottie
03-16-2009, 13:56
Не бих ги нарекла глупости, а традиции. Нека хората си предават традиции, защо не? Не пречи на никого.

MiMcHeToOo
07-12-2009, 11:44
Знам,че докато майката е бременна,ако се уплаши от нещо и се пипне някъде по тялото,бебето ще има белег на същото място(на предмета,животното и т.н.,което е уплашило майката).Докато мама е била бременна с мен я уплашила една котка и се пипнала за корема и сега аз имам коте на корема....... :-D (има си глава,уши.опашка,тяло всичко :) )Добре,че не е на лицето :shock:

Има и едно суеверие, че ако жената краде цветя докато е бременна детенцето ще има белег на цветето... Мама си е откъснала някакво лале докато е била бременна с мене и сега имам лале на крака :-D

kalpazanka
07-12-2009, 12:25
Мит, който чух наскоро, гласи, че ако майката преживее стрес през бременността, детето ще се роди със светла кожа и сини очи.
Друга популярна дивотия, за която се споменава в учебниците, е пъпа на детето да се маже с говежди тор /вследствие на това се развива неонатален тетанус/ и познайте какъв е изходът за бебето.

Briseis
07-14-2009, 12:01
жена в цикъл не трябва да държи бебе в ръце. защо? и аз нямам никаква представа.

иначе брат ми на втората седмица го изведохме и нищо му няма :-o сега е на 4 и според мен това за 40 дни да се крие е дивотия. дори лекарите от родилното ни казаха да го изведем малко след изписването.

Ilikeliljon
07-25-2009, 11:36
Тези суеверия, които се описват се базират на реални случки, но според мен имат обяснение. Тъй като майката и плода са неразривно свързани през тези месеци и по пъпната връв преминават не само хранителни вещества, а и импулси от нервите на родителя, хормони, както и други вещества. По въпроса с белезите явно става дума за психосоматични симптоми, идващи от стрес. При това за шиенето вероятно е имало случаи, когато майката е била по-стресирана и си е внушила нещо и то е станало, това пак е на принципа на психосоматиката. Например едно време баба ми като ми шиеше чорап, ама така както си е на крака ми, ми даваше да държа нещо в уста, уж да не ми зашие акъла :D :D :D Ей такива работи са чиста психосоматика, както и плюенето в пазвата, ако си се уплашил :) :)