PDA

View Full Version : Песен за човека (ЛИС)



CRUZZ
03-08-2009, 16:03
Здравейте, трябва ми

Песен за човека - урок по хуманизъм(ЛИС)

Благодаря предварително!

viKsituU
04-10-2009, 13:57
Песен за човека - урок по хуманизъм


Никола Вапцаров е хуманистичен поет от световна величина.Хуманизмът и хуманистичното са основни елементи в творчеството му.
Вярата на поета в доброто у човека е убедително представена в стихотворението "Песен за човека",част от стихосбирката "Моторни песни".
Основни теми и идеи в творчеството му са любовта към родината,образа на песента,проблема за живота и смъртта,нравственото прераждане на човека и покаянието.
Основната тема в "Песен за човека" е човекът в новото време.
Общуването се осъществява на две различни нива - диспут между дамата и лирическия говорител и между твореца и читателите.
Основни проблеми в стихотворението са доброто и злото,възвишеното и низкото в човешката същност.Поетът вярва,че доброто е заложено изначално в човешката природа и може да победи злото и да доведе до нравствено прераждане.Човешката природа може да бъде променена под въздействието на благотворното влияние на хуманизма.
Първичното престъпление,справедливот наказание,простветлението-осъзнаването на грешката чрез песента,пробуждане на съвестта и вътрешния монолог обогатяват представата за нравствения катарзис.
Субектът приема наказанието си и преодолява страха.Постига себепознанието,победа на разума и смъртта над телесното и смъртта чрез песента и отива към вечността като "Човек".
Песента и пролетта са символ на пречистването и новото начало.
Чрез употребата на метафори,епитети,градация и апосиопеза,авторът постига желаното внушение.
Трагизмът на творбата е във вечната взаимовръзка между престъплението и наказанието,защото проглеждането и осъзнаването на новите истини не могат да отменят смъртта.
Големият хуманистичен урок на стихотворението "Песен за човека" е именно в надмогването на смъртта.Под звездното небе героят успява да види всемогъществото на живота,който пулсира отвъд пределите на собствената му "безока" участ.
На мястото на ужаса идват усмивката и песента.Те са символи на великата човешка способност да се надмогват трагичните обстоятелства.Пред тази сила и възвишеност на жестовете дори палачите са смутени,мракът пробягва злосторно,а звездите поздравяват родения отново човек.
Стихотворението е възпяване на рождеството,на нравственото прераждане на човека.Пред великото тайнство на рождеството и преображението дори смъртта изглежда само като маловажна подробност.
Общите уроци,които Вапцаров ни представя чрез творбата са да вярваме в човека и че е способен на на нравствен катарзис.



-------------------


Значи тъй като на мен ми го провериха,ето и някои съвети,които учителката ми беше написала най-отдолу след ЛИС-а

"(Тезата да е ясна и кратка)
В изложението използвай повече аргументи.Работи с текста!"


-------------------


Тва е от мен надявам се да съм била полезна и наистина ако трябва на места го коригирай щото до някаде е права даскалката. :-D
Ама както решиш,все пак не всички даскалки мислят по един и същи начин :)

CRUZZ
04-10-2009, 16:54
Искрено ти благодаря :grin: :oops:

viKsituU
04-10-2009, 18:23
Няма проблеми :)

asd123asd123
04-25-2010, 13:08
Pls pomognete mi ! Trqbva mi za klasna v 4etvartak :( :( Tnx mnogo predvaritelno