PDA

View Full Version : Трябва ми анализ на "Прощално"



gattopardo
03-10-2009, 13:29
Трябва ми анализ на "Прощално" и "Борбата е безмилостно жестока" от Вапцаров. Много ще съм благодарен ако някой помогне.

Tedi4ka
03-10-2009, 14:17
Диалогичен прочит на
“Прощално” и “Борбата е безмилостно жестока” от
Никола Вапцаров



1.Прилики и разлики между стихотворенията “Прощално” и “Борбата е безмислостно жестока”
1.Отговор : В “Прощално” и ‘Борбата е безмилостно жестока” лирическият герой се опитва да преосмисли стойностите на живота си. Но в “Прощално” се говори за любовта към жена , за романтиката на любовта и за физическата връзка, докато в “Борбата е безмилостно жестока” се разказва за жестокостта на борбата и любовта към народа.
Доказателство: “ще идвам във съня ти “,“Когато се наситя да те гледам ,ще те целуна и ще си отида.”; ”Борбата е безмилостно жестока.”,”ще бъдем пак състеб”, “...народе мой , защото те обичахме!”

2.Основният лирически конфликт
2.Отговор : Любовта към жената и обичта към отечеството , нежността и романтиката в атмосферата на първото контрастират на жестокостта и примирението със смъртта.
Доказателство: “ще идвам във съня ти” , “вратите не залоствай” , “да те гледам” , “аз паднах” , “друг ще ме смени и толкоз”, “червей”
3.Литературното значение
3.Отговор : Именно произведения като “Немили-недраги” , “На прощаване”, “Дервишово семе”и много други изразяват особените начини , по които саможертвата присъства в българската литература.
Доказателство : “какво тук значи някаква си личност” , “Аз паднах !”
4.Отношението между живота и смъртта
4.Отговор : И в двете стихотворения присъства темата за трагизма на борбата за по-добър живот и смъртта , но в “Борбата е безмилостно жестока” тя е изразена директно. Животът в “Прощално” е изразен в нежността на двете души.
Доказателство : “да те видя” , “ще си отида” “ разстел , и след разстрела – червей”
5.Речеви жанрове в основата на двете стихотворения
5.Формата на изказ в “Прощално” е като поетична, романтична , интимна изповед към любимата , а в “Борбата е безмилостно жестока” се усеща социалния ангажимент на лирическия герой към родината.
Доказателство: “Понякога ще идвам във съня ти”
“Народе мой , защото се обичахме”
6.Реалната житейска личност Никола Вапцаров и личността на лирическия герой
6. Никога Вапцаров изминава драматичен път в своя живот , път на отстояване на хуманизма ,болка,съпричастие , вяра в човека и изразява тези чувства в двете стихотворения
7.Думи ,чийто произход е в обкръжаващата културна и литературна среда –“безмилостно жестока “, “не залоствай “,
“епична” “личност” “червеи” “народе мой”
8.Думи ,които можем да определим като съкровено присъщи на лирическия герой –“борбата “,”народе мой “, “съня ти” “целуна” “далечен гостенин” “личност”
9.”Реторическо” начало –
“епична” , “в бурята ще бъдем пак със тебе”, “безмислостно жестока”
10.”Разговорно” начало – “ще идвам във съня ти “, “кротко ще приседна”,
” вратите не залоствай” ,“и след разсрела – червей” , “просто и логично”
11.Събеседникът на лирическия герой
11. В “Прощално”лирическият герой се обръща към скъпата си съпруга, а във ” Борбата е безмилостно жестока” говори на родината и народа.
12.Стихотворения със сходен лирически мотив –
“На прощаване” и “До моето първо либе” от Христо Ботев ; “Опълченците на Шипка” от Иван Вазов .

Съставили : Християн , Мартина , Рени , Венелин и Камелия от 8.д клас

Tedi4ka
03-10-2009, 14:18
Вапцаров- автор на модерното общество, търси, защитава своите социални и универсални измерения. Неговата поезия засяга изцяло общочовешките проблеми
Чрез саможертвата, лирическият Аз утвърждава и защитава идеалите си. Тя се основополага във вече новото общество.
Още в началото на стихотворението Вапцаров започва с анафора:
Борбата е безмилостно жестока.
Борбата, както казват, е епична.
Чрез повторението поетът показва мащабноста на борбата. Долавя се мотивация срещу тиранията, срещу неморалноста.
В това предсмъртно, последно за поета стихотворение, чрез лирическият Аз разкрива смисъла на живота, а по-точно и смисъла на своя живот. В цялото си творчество Вапцаров пише за борбения дух на човека, за непреклонноста. Епохата, в която пише е между две световни войни. Единствено оцеляват силните, но не само физически, а и духовно.
Аз паднах. Друг ще ме смени и… толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!
Човекът е субект. Важни са действията и мотивите за тях. Започнатото дело ще бъде продължено, проблемът е общо човешки. От саможертвата има смисъл, ще има и последователи. Всички са равни, различни са постъпките и това какво ще допринесе за човечеството и историята на дадения човек. Авторът използва инверсия, като насочва вниманието на читателя към времето и епохата, в които се развиват събитията. Това е време на реформи, на революция важни в българската история. Всеки, който вярва може да постига.
Разтрел и след разтрела- червей.
Това е толкоз просто и логично.
Вапцаров не поставя човека на почит, дори го сравнява с червей. Червеят е най- ниско в хранителната верига. Навлязъл в борбата, всеки рискува да бъде погубен. Авторът е реалист и безцеремонно пише за борбата, в която сам той става нейна жертва.
Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
Народе мой, защото се обичахме.
Успокоение за духа на лирическия Аз е взаимството. Той знае, че е допринесъл с нещо за света и мисията му е изпълнена. Такива герои в българската история не избледняват. Бурята символизира прогреса, символизира развитие. След всяка буря изгрява слънце. Лирическият герой остава не забравен от народа, а саможертвата му бива от ценена. Важна черта е вярата- наруши ли нейната цялост, тя престава да съществува, съхрани ли я , ще премине границата и в двубой с живота ще постигне своята цел- живот и след смъртта.
Един от важните въпроси, които поетът поставя е трябва ли в името на справедливата кауза да се стига до отричане на отделната личност. Поезията на Вапцаров убедително внушава идеята, че промяната, която трябва да се извърши е в ръцете на историческия месия, който може да бъде всеки един човек.



Dano ti pomognat zashtoto drugo ne mojah da namerq :?