PDA

View Full Version : ЗАДАЧИ СПЕШНО



moderatorkata
03-12-2009, 18:43
Zdraveite! Izvinqvam se za latinicata no ne mi raboti flexa
Mnogo spe6no mi trqbva re6enieto na dve zada4i za 9 klas ot metri4ni zavisimosti na otse4ki v pravoagalen triagalnik.


ETO GI I ZADA4ITE:

1. Perimetarat na romb e 20sm, a otno6enieto na diagonalite mu e 3:4. Namerete diagonalite na romba i viso4inata mu.

2.Sredite na stranite na romb sa varhove na pravoagalnik.Namerete stranata na romba i diagonalite mu,ako stranite na pravoagalnika sa 3 i 4 sm

Tezi formuli moje da pomognat za re6enieto:
http://i39.tinypic.com/1z31iq1.jpg

Redo
03-17-2009, 12:21
Като ти реша задачата няма да ти помогна, защото ти пак ще си останеш ***** по математика.Сети се какви са свойствата на диагоналите в ромб, както и теореми и зависимостите.

MissBunny
03-20-2009, 18:26
На 1-ва задача май дължините на диагоналите са а- 1 цяло и 2/3 b-12,5 , но не съм най-сигурна още не сме учили такива неща.. Значи диагонали на ромб трябва да са перпендикулярни демек да образуват прави ъгли :D означава ме ги с " а " и " б " и ни е даден периметъра който е 20 см.. и формолата е Р=4а..И понеже отношението е 3:4 следователно а=3х ; b=4x.. и обръщаме формолата 4.3х=20, 4-ката е пращаме при 20 с обратен знак деление..и става 3х=20:4 ..ии 3х=5, само х=5:3 :? Ии незнам дали е така .. В смесено число 1 цяло и 2/3, но пак казвам незнам дали е така още не сме учили за такива неща като гледам какви формоли :D :oops:

ThereIsNoWayOut
03-24-2009, 18:44
Диагоналите освен , че са перпендикулярни , се разполовяват , а ти като им имаш отношението , можеш лесно да намериш половинките им (пак , чрез отношение). Страната 'а' ти е равна на 5 и правиш питагорова теорема за малкия триъгилник AOB (диагоналите се пресичат в точка О) и си готова ... кой клас си бтв?