PDA

View Full Version : Геометрия...



waterflame96
03-19-2009, 13:38
Здрасти! Сигурен съм, че изглеждам доста тъпо като питам такива неща, ама утре имаме класно и.. Някой може ли да ми реши следната задача:
Конус
V=4710 литра
r=1,5 метра
h=?
Трябва да се получи h=20 dm=2 m
Ако не се сещате за формули:
V=[3,14.(r.r).h]:3 (иначе казано V= пи по r на втора по h и цялото върху 3). А! Забравих.. 1 литър=1 кубичен дециметър. Постоянно не ми се получават задачи, в които има литри и искам веднъж да видя как става.
П.П. Не казвайте да питам г-жата щото едно че няма да ми отговори и друго че класното е утре рано сутринта. Мерси предварително!

eli7yyy
03-19-2009, 14:50
Задачата не е чак толкова трудна. Аз днес взех това като урок и тази задача не е трудна.
За да намерим h трябва да тръгнем от формулата за обем на конус.

(п.r.r.h):3=V

Понеже мерните единици не са еднакви, трябва да ги направим еднакви.
V=4710 l= 4710 куб. дм
r=1,5 m= 15 дм
Сега вече сме готови да заместваме с числа:
(3,14.15.15.h):3=4710
3,14.225.h=4710.3
3.14.225.h=14130
706,5.h=14130
h=14130:706,5
h=20 дм
Надявам се да си ме разбрал. :)

waterflame96
03-19-2009, 15:03
А! Мерси! Стигнах до половината и зацепих... нали целия израз е върху 3. От какъв зор 3-ката я преместихме при обема с обратен знак.. не би ли трябвало да се съкрати 255? Ако ти досаждам недей да обясняваш(предполагам това е поредното правило, което тая наща патка по математика е забравила да спомене и заради тва все имам 5-ци на контролните...) Ако не ти се занимава недей да го обясняваш, аз ще се помъча и с други подобни на тая задача и ще си правя експерименти. By the way.. ако сте с "Архимед" се готви за задачи с едни гаднички тела, образувани от полукълбо, конус и цилиндър... Въпреки, че на мен са ми лесно(очудващо лесните неща винаги ме затрудяват, а тези дето никой друг не може да ги реши, аз ги решавам за отрицателно време..) Мерси пак!

eli7yyy
03-19-2009, 15:14
Аз попринцип ти реших задачата като X [пример (x+5):2=10 ], защото лично на мен така ми е по-лесно и на предишното контролно на ротационни тела (призма и пирамида) по този начин решени задачи имах 6. Този начин ми е най-лесен и затова ти го предложих.

П.П: аз уча по учебник на просвета за щастие :grin:

waterflame96
03-19-2009, 15:29
Аааааааааа! Загрях! Мерсаж! То и аз на тия тела(само че в нашия учебник ги пишат като ръбести) изкарах 6. Да ти имах късмета с учебниците.. Ние пък по всеки предмет на различно издателство... От миналата година по литература сме на някво толкова тъпо издателство(имайки предвид, че в учебника има ПРАВОПИСНИ грешки..)- "Анубис"... Мерси пак и ти желая успех до края на годината(ей така да се оплача... днеска ми писаха 2 заради пищов.. :smt089 :cry: Колко пищови съм имал досега, точно тоя път ли решиха да ме хванат.. Първата 2-ка ми е...)