PDA

View Full Version : Тъпата тънка граница между живота и смъртта



Pliok0019
03-20-2009, 22:38
Не ми дреме аз съм недосегаем

Само да ми оправат колата и пак скачам

Дълго мислех дали да напиша темата. Едва ли тя би могла да помогне на някого, някога. Да повлия някому. И все пак...

Ако по-често се замисляме за собсвеният си живот, ако проявяваме отговорност не към останалите...а към самите себе си, неща като случилото се преди няколко дни, няма да бъдат реалност.

На 18.03 в катастрофа умря една моя позната. На 18 години и 2 месеца. Умря, понеже един нейн комплексиран съученик е карал със 120 в центъра на София.

Целта не е да се коментира кой е виновен, кой не е. Кой какво заслужава и т.н. Целта ми е да покажа, че смъртните случаи предизвикани по този начин не са простата статистика, която можем да прочетем навсякъде. Това са единични трагедии. Разрушени семейства, изгубени животи, разбити мечти.

И след това нищо не би имало смисъл.

За това хора, моля ви! Мислете!

Pliok0019
03-20-2009, 22:44
Обикновено хората се научават, че е огън, ако се изгорят.

Няма ли начин да е по-безболезнено. Нефатално.

Да. Всичко може да се случи на всеки. По всяко време.

FockidyFockFock
03-20-2009, 22:47
Така е, колкото и неприятно да звучи - няма да промениш никой с написаното.
Самата мисъл, "че можеш да минеш метър" в тоя случай, е от голямо значение.
Малко са хората, които се спират пред телевизора, когато се говори за поредната катастрофа, но дори да го направят - на другия ден отново бързат за някъде. Стават недосегаеми, както каза тоя младеж.
Не се замислят, че тия "новини" са в следствие на нечии действия. Техните. На всички тези шофьори, които не си дават сметка за границата, за която говориш. Тая граница, която след като прекрачиш - връщане няма.
Но както казах - мисъл няма, само действие.

ScionOfStorm
03-20-2009, 22:47
Точно, Лин.

Този, който е карал със 120, ще му виси цял живот този спомен. И ако има дори малко капка мозък в тиквата втори път няма да действа по този начин.

А нужно ли е било?

FlammeNoir
03-20-2009, 22:49
Tva e shtot si misliat che ako ne karat s 120 niama da mogat da se zabavlavat ili niama da im e qako za tva :?

Jesus
03-20-2009, 22:55
Колкото и каквото и да се каже нищо няма да промени българският манталитет. Младите шофьори или по точно не правоспособните нямат достатъчно опит да отреагират, не се съобразяват с много неща.

Най-важното е че в момента в който се качиш в колата ставаш водач и носиш отговорност за всички, и ако имаш поне малко разум и съвест ще прецениш, какво е редно :?

Лошото е че трябва да станат такива трагедии за да го осмислят :(

Pliok0019
03-20-2009, 22:58
Колкото и каквото и да се каже нищо няма да промени българският манталитет. Младите шофьори или по точно не правоспособните нямат достатъчно опит да отреагират, не се съобразяват с много неща. (
Той е нямал книжка. Качил се в чужда кола. Но ако спазваше Закона за движение по пътищата и да бяха катастрофирали с 60 км/ч положението нямаше да е такова.

Seducti0n
03-20-2009, 22:59
Липса на самосъзнание и отговорност.
Това е.Оттук насетне каквото и да си говорим не би могло да промени нещата, да върне вече покойните.
:?

Pliok0019
03-20-2009, 23:03
Колкото и каквото и да се каже нищо няма да промени българският манталитет. Младите шофьори или по точно не правоспособните нямат достатъчно опит да отреагират, не се съобразяват с много неща. (
Той е нямал книжка. Качил се в чужда кола. Но ако спазваше Закона за движение по пътищата и да бяха катастрофирали с 60 км/ч положението нямаше да е такова.

На няколко пъти съм се прибирал пеша от майната си, посред нощ, защото съм отказвал да се кача в кола с пиян шофьор. Приятелката ти също не е трябвало да се качва, защото и тя има право на избор в ситуацията.
Да, разбира се. Никой не е казал, че тя няма вина. Именно за това написах, че човек трябва да бъде отговорен на първо място за собственият си живот, да го цени... Тя е знаела какво представлява той, колко може да кара и го е познавала по характер.

Всъщност...тя го е молела да намали, секунди преди инцидента.


Липса на самосъзнание и отговорност.
Това е.Оттук насетне каквото и да си говорим не би могло да промени нещата, да върне вече покойните.
:?
Така е. Само, че не искам всичко да остане само статистика и нейният живот да е причислен към тези на останалите жертви по пътищата. Искам повече хора да прочетат, че това е единична трагедия (както и всички останали), която може да засегне абсолютно всеки! Искам поне някой да си даде сметка, колко важен е един живот, колко трудно се създава и колко лесно се губи.

Jesus
03-20-2009, 23:07
Много е субективно да кажеш, ако скоростта беше еди колко си, всичко трябва да се съобразява, не е само скоростта. Лошото е че след време пак ще вземе книжка, ако е непълнолетен ще се отърве с глоба :( може да се каже че и мен ме е блъскала кола, но просто имах късмет. да хубаво е да караш с 200 да адреналина ти се покачва и т.н. но ти отговаряш за всички хора участващи в движението, ако отговаряш само за себе си иди се заший в някаква стена и толкоз, не е нужно да избиваш невинни хора, те имат семейство, близки и приятели, за който са значели много. не е нужно да се събират за такива тъжни поводи като може да се видят за абитуриентска, някакво награждаване или сватба. просто ти отнемаш 1 човешки живот, и ако имаш съвест проваляш и своят.

Seducti0n
03-20-2009, 23:17
Линче, това, че в следствие от трагедията си изгубила близък човек, не би могло да повлия върху съзнанието на шофьорите.Да, знам, че не искаш момичето да стане просто част от статистиката, но именно това ще се случи.И проблема е в това, че всички си мислим, че сме застраховани, че сме всемогъщи, че употребата на алкохол и наркотици /примерно/ не би могла да ни повлияе...
уви... лесно е да се живее в заблуда, но понякога си плащаме твърде скъпо накрая... :?

Pliok0019
03-20-2009, 23:18
Линче, това, че в следствие от трагедията си изгубила близък човек, не би могло да повлия върху съзнанието на шофьорите.Да, знам, че не искаш момичето да стане просто част от статистиката, но именно това ще се случи.И проблема е в това, че всички си мислим, че сме застраховани, че сме всемогъщи, че употребата на алкохол и наркотици /примерно/ не би могла да ни повлияе...
уви... лесно е да се живее в заблуда, но понякога си плащаме твърде скъпо накрая... :?
Трябва по-често да се казват и показват такива неща. Дори и да помогне на един човек, ще има смисъл.

DiesIrae
03-20-2009, 23:22
на някои места в София си е престъпление да караш В ограничението, но за пияните шофьори подкрепям напълно че е педерастка работа

Seducti0n
03-20-2009, 23:24
Само с приказки нещата няма да се оправят.
Необходими са и действия:
-по-сериозни санкции за шофьорите каращи в нетрезво състояние
-премахване на двойния стандарт /визирам случая Максим/
-страх от закона и от служителите на реда /труднопостижимо, но все пак амбициите са хубаво нещо/

Jesus
03-20-2009, 23:31
Случилото се е ФАКТ и да обвиняваме и каквото и да правим няма да я върнем.

Темата има за цел да предизвика мозъчна активност у младежите сядащи зад волана.

InitialD
03-21-2009, 00:26
В една друга тема бях написал, че съм отговорен и разумен шофьор и разбира се Raybeez ме нахрани набързо барабар с кежуалите манафи.После какво очаквате?! Подигравките водят до много лоши ситуации с цел да покажем, че сме куул!

А това с ПТП ... като човек на когото автомобилите са му "наркотик" ... ми е болезнено познато колко сериозно се променя живота за един миг ... :(

LizZz
03-21-2009, 05:42
Тъжно е. Затова избягвам да се возя в на тоя-оня колата.
Виждал съм много такива келемета.
Веднъж ходихме от един рожден ден до кауфланд да купим нещо за ядене и си беше към 8 часа.
Един точно такъв тарикат с познайте... ЛАДА, от тея по-новите хечбеци, не и помня модела. Сложил не знам си какво окачване ама спирачките бяха още барабани.
Аз, тъпанара, се качих, викам си нищо няма да стане (фатална грешка за някои, радвам се, че не за мен и не мисля да си пробвам късмета повече).
И тръгваме. На главната улица се излиза с пълна газ, на кръстовището рязко спиране.
За няма и 1 минута път без малко да се ударим в един.
И после се прибирах пеша.

ТА!
ХОРА, НЕ СИ ИГРАЙТЕ С ЖИВОТА!! Защото в тея катастрофи сами сме си виновни - дали сме се качили, дали сме карали... :?

TERRORMACHINE
03-21-2009, 07:03
Само с приказки нещата няма да се оправят.
Необходими са и действия:
-по-сериозни санкции за шофьорите каращи в нетрезво състояние
-премахване на двойния стандарт /визирам случая Максим/
-страх от закона и от служителите на реда /труднопостижимо, но все пак амбициите са хубаво нещо/Вчера четох, че са увеличили глобите за шофьорите нарушили правилника, но според мен и от това няма да има никаква полза...требва, един такъв убиец да се разчекне на публично място...

EarthShaker
03-21-2009, 07:07
лека и пръст

Riot
03-21-2009, 07:16
според мен виновен за смъртта на приятелката ти е... сети ли се? ами тя.

никой не я е карал да се качи на колата на човек,който е ясно,че ще кара с над допустимата скорост,нали? обаче си е помислила - "ей пешо ше ме вози на новата му кола,той кара доста бясно (сигурно и в леглото е такъв),баси кефа"... и после се лепат некролози :)
абсолютно
логично
че на теб като ти е приятелка ще ти е садец
и ще правиш теми лошени от всякакъв смисъл...

Jesus
03-21-2009, 22:37
Днес размишляваш и си задавах въпроса ами ако нещо се случи с мен, дали ще оставя следа у някого и отговор не намерих :? задайте си го и вие, и да но да се справите :)

DimovB
03-21-2009, 22:41
Мислете, дебa!

DimovB
03-21-2009, 22:58
според мен виновен за смъртта на приятелката ти е... сети ли се? ами тя.

никой не я е карал да се качи на колата на човек,който е ясно,че ще кара с над допустимата скорост,нали? обаче си е помислила - "ей пешо ше ме вози на новата му кола,той кара доста бясно (сигурно и в леглото е такъв),баси кефа"... и после се лепат некролози :)
СЯ АКО МИ КАЖЕШ ЧЕ НЕ СИ ПРОСТ...

FockidyFockFock
03-21-2009, 23:17
Избрала е да се качи в колата, следователно вината е от части нейна.
Това, разбира се, не оправдава въпросния тЕрикат...

Pliok0019
03-22-2009, 07:42
според мен виновен за смъртта на приятелката ти е... сети ли се? ами тя.

никой не я е карал да се качи на колата на човек,който е ясно,че ще кара с над допустимата скорост,нали? обаче си е помислила - "ей пешо ше ме вози на новата му кола,той кара доста бясно (сигурно и в леглото е такъв),баси кефа"... и после се лепат некролози :)
абсолютно
логично
че на теб като ти е приятелка ще ти е садец
и ще правиш теми лошени от всякакъв смисъл...
Защо темата ми да е лишена от всякакъв смисъл? Няколко пъти написах, че и тя също е виновна. За година и половина ТРИМА мои познати са си отишли по този нелеп начин. Всички са били 17-18 годишни.

Всъщност тя се е качила в колата, защото е имала работа и той я карал натам. Не просто ей така, за да види колко може да дигне колата. И го е молела да намали.

А ние, всички останали можеше да бъдем част от ситуацията, ако просто минавахме по тротоара в това време, около НДК.

Riot
03-22-2009, 07:55
според мен виновен за смъртта на приятелката ти е... сети ли се? ами тя.

никой не я е карал да се качи на колата на човек,който е ясно,че ще кара с над допустимата скорост,нали? обаче си е помислила - "ей пешо ше ме вози на новата му кола,той кара доста бясно (сигурно и в леглото е такъв),баси кефа"... и после се лепат некролози :)
абсолютно
логично
че на теб като ти е приятелка ще ти е садец
и ще правиш теми лошени от всякакъв смисъл...
Защо темата ми да е лишена от всякакъв смисъл? Няколко пъти написах, че и тя също е виновна. За година и половина ТРИМА мои познати са си отишли по този нелеп начин. Всички са били 17-18 годишни.

Всъщност тя се е качила в колата, защото е имала работа и той я карал натам. Не просто ей така, за да види колко може да дигне колата. И го е молела да намали.

А ние, всички останали можеше да бъдем част от ситуацията, ако просто минавахме по тротоара в това време, около НДК.
защото е
защото зад монитора лесно се мисли
но да си била на мястото на момичето
и ти би се качила
дори и на шофьора на мястото да си била
какво гарантира
че не би си изпомпала колата
защото всеки шофьор го е правил... :-|

Pliok0019
03-22-2009, 08:01
Да, сигурно на нейно място бих се качила. Всъщност съм се качвала във въпросната кола, с шофьор, който също няма книжка.

Само, че след случилото се, не бих го направила.

Pliok0019
03-22-2009, 08:12
добре,и са кво?

трябва да съжалявам приятелката ти?

трябва да критикувам боклука,който е карал ли?

не ме интересува,мене ме нема в целата схема...
Можеше да си ти докато излизаш от кафето, докато пресичаш, докато просто вървиш по тротоара.

Никой не е безсмъртен.

Riot
03-22-2009, 08:13
смъртта дебне зад всеки ъгъл
на никой няма да му се размине

Joc
03-22-2009, 08:15
^ много си гледал Final destination

Riot
03-22-2009, 08:16
^ много си гледал Final destination
^fault

guinessgirl
03-22-2009, 08:18
^ много си гледал Final destination

ама си е вярно

Pliok0019
03-22-2009, 08:26
Темата не е за съжалението, а за отговорността.

Joc
03-22-2009, 08:28
нека тогава да са по отговорни!

Pliok0019
04-09-2009, 19:25
Съжалявам, че не разбрахте темата.

Joc
04-09-2009, 19:27
Съжалявам, че не разбрахте темата.
аз съм на мнение, че не е виновен само 1 човек... виновни са доста хора

lonely_girl92
04-10-2009, 12:01
Тази тема наистина ме накара да се замисля . . . Просто нямам думи прекалено много безрасъдни хора има по пътищата . . .

EarthShaker
04-10-2009, 14:52
Много си се замислила, виждам.

mitkom89
04-10-2009, 17:56
Всеки иска да си покаже простотията... Човек се замисля за такива неща, когато му се случи нещо и му се размине като по чудо... Най-тъжното е, че освен глупаците загиват и свястни и качествени хора...

EroSennin
04-10-2009, 18:00
За мен хора каращи прияни и не право способни (без книжка) или с идеята че ще вдигнат 200 просто ей така заради кефа трябва да бъдат съдени наравно с убийците и да получават същите присъди :)