PDA

View Full Version : Есе- Паисий Хилендарски



vikatabg
03-24-2009, 05:42
Здравей те,
Трябва ми есе на тема:
1.Историята и езикът -нашите национални светини.
2.Горд съм че съм българин.
3.Днешните българи и укорите на Паисий Хилендарски.

Ако може някой да ми намери есе за една от тези три теми, основата на темите е "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски.
Благодаря предварително. :p

Tedi4ka
03-24-2009, 09:44
2. Горд съм,че съм българин

Есе




„Българийо,драга,мила,
земля пълна с добрини,
земля,що си ме кърмила,
моят поклон приеми.”

Иван Вазов



Горда съм,че съм българка!Обичам своята Родина.Родена съм тук в тази приказна страна и бих желала тук да уча,да работя и творя,да живея с достдйнство и да предам на поколенията моята обич.
От незнайни времена знайни и незнайни войни защитават името на България.
Много кръв е пролята,много песни са изпяти,много стихове са редени и времето всичко пише,а народът ни помни.
Граници са се менили,войни са се водили,жертви са падали и всичко това за България.
Малка страна сме,но тя е населена с корав народ.Народ,който не падна на колене и в най-трудните моменти.
Страна красива-с вечни букови гори,с тучни ливади и бистри води.Тук сякаш Бог е създал Рая!
Колко му е трябвало на един българин да зареже всичко и да замине в странство,да живее по-лек живот?
Не!Българинът си е българин.Той милее за своя род Родина,за бащин дом и огнище.
Не са малко героите ни,които оставят диря в нашата история.Горда съм,че съм потомък на Ботев,Левски и Караджата,че чета азбуката на Кирил и Методи,че живея и уча в страна като България.
С много труд,постоянство и работа България върви все напред и нагоре.Тя стана страна призната от всички народи по света.Доказа се!Черта е своя път на демокрацията,изгражда се и като член на Европейския съюз.
Аз вярвам,че всичко може да бъде постигнато,защото ние сме народ със здрав борбен дух,че мечтите ни стават реалност и всичко,което се гради и постига е в името на България.
Гордея се,че моя народ върви по един широк път напред.Път утъпкан и граден векове наред.Обичта,вярата и стремежа към по-добър живот се предава от поколение на поколение.
Аз вярвам,че и нашето поколение ще вземе участие в изграждането на страната ни като силна и мощна държава.
Вярвам,че мечтите на Ботев и Левски и ние ще защитаваме.
За мен е гордост,че съм българка!
Аз обичам своята страна,своя род и ще предам щафетата на идващото поколение.
Българска майка ме е родила,любовта към Родината ми е предала и аз се заклевам,че ще понеса на своите крехки рамене товарът,който е носен през вековете в името на България.

Tedi4ka
03-24-2009, 09:44
2.Горд съм, че съм българин!
Есе
България, моята древна и млада страна!
Страната, която обичам. Тя има трагична, но и героична съдба. Това е страна, която е издържала дълги години на робство.
Повече от 1300 години България е част от картата на света. Горда съм, че толкова години тя се е съхранила, развивала се е и не се е предала. В началото на втората половина на IX век двама братя – Кирил и Методий, византийски поданици, създават азбука на българския език. Книгите им са пренесени в България от трима техни ученици – Климент, Наум и Ангеларий. Създаването на азбуката повлиява на живота не само на българите, но и на всички славянски народи. Има ли по - български и по-вълнуващ празник от 24 май?
Горда съм, че преди толкова векове при цар Борис I в България е прието християнството като една обединяваща всички българи религия.
Горда съм, че съм българка, защото моята страна не склони глава в продължение на цели пет века и не се предаде. Българският народ премина през “огън и вода”, защото обича свободата. За нея, свободата, хиляди дадоха живота си, бориха се и бранеха честта на Родината. Прекланям се пред подвизите на Ботев и Левски, Бенковски и Захари Стоянов! “Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!” Този стих свидетелства за непокорството на българина, за чуството му за лично достойнство.
Горда съм, че народът ми се е пробудил след дългото робство!
Моята страна – България – е един земен рай. Така е наречена в химна ни. Никъде другаде по света няма толкова красиви планини, тучни ливади с лъкатушни реки и плодородни поля! Никъде няма толкова красота, колкото по нашето Черноморие. Горда съм, че живея в България!
Горда съм, че съм българка, защото не зная по-кръшни хора и по-пъстри носии от нашите. Само ние имаме обичаи като Коледуването и Лазаруването, които са придружени с песни и искрени пожелания към домакините.
Обичам страната си, обичам и нейния народ – народ достоен за уважение, гостоприемен и сърдечен, толерантен към всички хора по света, независимо от тяхната вяра, език или цвят на кожата.
Харесвам китните селца, сгушени в полите на Стара планина. Чувствам се българка, когато посещавам възрожденските градчета, музеите на героите и писателите.
Ако можех да избирам, пак бих избрала да живея тук. Моята родина е малка по площ, но за мен е незаменима. Съвременна България се изгражда от достойни хора, вече сме член на Европейския Съюз. Вярвам, че това ще помогне на страната ни да преодолее изоставането си. Всеки ден чуваме за изстрели, за боклуци, за лоши пътища. Чувствам се радостна, че много българи се трудят за напредъка на родината ни.
Горда съм и заради постиженията на днешните българи – научни открития, спортни успехи (Йордан Йовчев), и на още много други спортисти (Албена денкова и Максим Стависки, Ваня Стамболова, Веселин Топалов) танците на Нешка Робева, награди за музика и филми у нас и в чужбина. Какво ги е тласнало към напредък? Сигурно не само талантът, волята и трудът, но и онова чувство, че са част от един надарен народ – горда съм, че и аз принадлежа към него!

vikatabg
03-25-2009, 13:37
Мерси много.
а нещо за другите теми има ли? :-o