PDA

View Full Version : България в духовна, морална и икономическа криза



Vesk0u
03-24-2009, 10:38
България е най във всичко! Тук са най-ниските заплати и най-високите цени, тук хората дето пушат от най-ранна възраст, има най-много пияни ученици, най-много улични псета, най-често се срещат сърдечни заболявания… По сме, по, та най!

Но ето, народе, най-накрая дойде моментът да кажем, да видим, чуем и прочетем - Ние не сме най във всичко! Едно от тези неща, в които изоставаме от другите, е данъкът добавена стойност върху книгите, там сме втори в Европа - след Дания! Жалкото е обаче, че сме с най-нисък жизнен стандарт в ЕС, докато датчаните са първи, но…

България се намира в културна криза, вероятно българите са най-безкултурният народ в съюза! Това се тръби непрестанно по всички медии: пуснеш телевизията, разправят ти колко сме прости и че 80% от учениците не били прочели и една книга през живота си, четеш вестник, навсякъде ти пишат как четенето е в криза, слушаш радиото - там обвиняват вестникарите, че пишат неграмотно… И като излезе Ламбо или Даниел Вълчев, призовават от трибуната на родното, превелико (а не “Велико”), препочитано и всевишно НС, да се грижим за културата, после се оплакват как няма пари за просветни дейности и как културата ни загива. Спокойно удавници, вода има за всички! Ламбо няма да ви остави да ревете за българщината, книгоиздаването и по-скоро обикновените потребители, между които сте и вие, веднага ще ви увери, че нещата са доста по-розови от миналата година, без сам да съзнава с колко правописни грешки е написал “СбогУм”. После ще излезе някой около май месец и ще разказва, както всяка година, за делата на Светите братя от Солун - Кириля и Методия, а 20-тината му слушатели в парламента ще чоплят семки, ще решават кръстословици и ще си бъркат в ушите. Да се чуди човек как не прекъсват мозъка си, когато натикат в носа си ръка до лакът.

И тъй България е в културна криза, а има второто в Европа ДДС над книгите - цели 20%, както споменах единствено Дания ни задминава с 25%, но ако сравним и с другите нормални европейски държави… :

Франция - 5%, френският президент, възнамерявал да свали процента на един, защото 5 били премного при политика на страната насочена към насърчаването на културната индустрия и четенето;
Чехия - 9%, заради кризата, до началото на годината ДДС-то е било като френското;
Полша, Англия, Австрия - няма ДДС над книгите;

Годишният оборот на книиздаването в България е 120 милиона лева, а на Франция е 2.6 милиарда евро. Много ли ще загуби държавата без ДДС над книгите? Последният път точно с този номер се излезе, за да бъде отхвърлено предложената в парламента допълнителна точка в чл. 42 на закона, в която да се казва, че ставката на книги, издадени на територията на страната, са освободени от ДДС. Същия ден управляващите гласуваха текст в закона, според който набирането на средства за политика се освобождава от ДДС. Па така, парите от политическа дейност (които по всяка вероятност надвишават няколко пъти тези от книгоиздаване), не са нужни за държавната хазна? Тези от книжа са…

А чети да те видим народе, дето нямаш пари да си храниш децата??? Пък децата ти как ще четат…, че те утре ли, вдругиден ли, ще трябва да се изхранват сами, за какви книги говорим???

Нима това не е духовен геноцид над българското общество?

Източник: http://bg.altermedia.info

SiegHeil
03-24-2009, 12:06
Икономическа.. :razz:
А народа си е ок, само управляващите са боклук ;)

Bimmer
03-24-2009, 13:15
xxx

NaughtyOne
03-25-2009, 06:15
Икономическа..
А народа си е ок, само управляващите са боклук ;)
Точно пък народа ОК?!? Ок икономическото,но моралното и културното развитие,голяма част от него си зависи от самия народ. Културните и поне малко от малко морални хора се срещат трудно и доста рядко *пффф поне тях ги има*
А че управляващите ни са тъпи-тъпи са...

xpower
03-25-2009, 11:44
Принципно икономическа криза има там където има икономика , не мисля че България е от страните с такава развита. културна и морална криза си има още от идването на демокрацията.никой не е***а за културата в днешно време ... :x

kristo
03-27-2009, 15:56
Принципно икономическа криза има там където има икономика , не мисля че България е от страните с такава развита. културна и морална криза си има още от идването на демокрацията.никой не е***а за културата в днешно време ... :x
Културна и морална криза има още от идването на комунизма, то тогава е била най-голямата в интерес на истината. Затова и сега положението е още по-зле.

Vesk0u
03-27-2009, 20:56
Принципно икономическа криза има там където има икономика , не мисля че България е от страните с такава развита. културна и морална криза си има още от идването на демокрацията.никой не е***а за културата в днешно време ... :x
Културна и морална криза има още от идването на комунизма, то тогава е била най-голямата в интерес на истината. Затова и сега положението е още по-зле.

Винаги сме били в икономическа и най-вече морална криза, защото все пак такъв си ни е манталитета (Бай Ганьо). Но под духовно се разбира, като религия, а това не мисля, че е нещо, което ни е нужно. Казват, че религията налага морал на народа, но (и друг път съм давал този пример) всички знаем, че през социализма хомосексуалистите са били пращани в затвора, нищо че не е имало религия. А сега големия морал... целуват се батковци по улицата докато ние се гнусим - оня ден трябваше да обяснявам на малкото си братче, защо този дебел чичко се прави на жена след като е мъж... (За Азис става дума).

Mastta
04-02-2009, 21:07
България вечно е била в криза
:D :D и така че продължава май ...

kristo
04-02-2009, 21:27
България вечно е била в криза
:D :D и така че продължава май ...
Вечно ли?! Ти явно нищо не си чел/а за българската история щом твърдиш, че вечно сме били в криза. Само допреди 70-тина години България беше къде къде по-добре и по-стабилна във почти всяко едно отношение и по нищо не отстъпваше на мнозинството европейски страни с изключение на най-мощните от тях- Англия, Франция и Германия, Скандинавските държави и Швейцария, която не е никак мощна военно, но като стандарт на живот в повечето случаи е номер 1.

hottie
04-13-2009, 09:53
България е зле

SiegHeil
04-13-2009, 10:19
изключително аргументирано и точно мнение ^^ 8-)

hottie
04-13-2009, 10:34
Много ясно 8-) когато е очевидно няма смисъл да се аргументирам

SiegHeil
04-13-2009, 13:14
Адски готино е да обясняваш как нещо е зле, след като си нямаш никаква представа какво е от другата страна.. 8-)

hottie
04-13-2009, 14:51
аз може би най-добре знам от този форум ;)

SiegHeil
04-13-2009, 15:03
В Германия и САЩ е най-доброто 8-)

Wildchildd
04-13-2009, 15:52
Адски готино е да обясняваш как нещо е зле, след като си нямаш никаква представа какво е от другата страна.. 8-)

Миналото лято бях за 3 месеца във Финландия,на светлинни години пред нас са.Бият ни по морал,духовност,да не говорим за икономика( то си идва от предните две).Имах чуството, че съм на друга планета. Нещо подобно е в Англия, но не в такава степен.
Не искам да ме разбираш погрешно.Патриот съм,нямам желание да живея в Финландия,или където и да било извън България,обаче е факт,че другата страна е много по-добре от нас.
Пп:гледам си споменал и сащ,по-добре да не говорим, и моето мнение за тях е доста ниско.

kristo
04-13-2009, 16:24
Адски готино е да обясняваш как нещо е зле, след като си нямаш никаква представа какво е от другата страна.. 8-)

Миналото лято бях за 3 месеца във Финландия,на светлинни години пред нас са.Бият ни по морал,духовност,да не говорим за икономика( то си идва от предните две).Имах чуството, че съм на друга планета. Нещо подобно е в Англия, но не в такава степен.
Не искам да ме разбираш погрешно.Патриот съм,нямам желание да живея в Финландия,или където и да било извън България,обаче е факт,че другата страна е много по-добре от нас.
Пп:гледам си споменал и сащ,по-добре да не говорим, и моето мнение за тях е доста ниско.
За икономиката няма спор, че Финландия всякак са много по-напред от нас. Но за морала и духовността- как успя да прецениш, че ни "бият" по тези показатели? С какви мерки и теглилки претегли морала на средностатистическия българин и средностатистическия финландец и прецени, че финландеца е по-морален от българина? Най-малкото морала е доста всеобхватно и условно понятие. Примерно в арабския свят има железен морал, но морал, който по никакъв начин не може да бъде приет за нормален и вписващ в съвременното цивилизовано общество, защото е прекалено консеврвативен и средновековен като методи и принципи.

Wildchildd
04-13-2009, 18:54
Давам пример с духовността.Финландците,по мое скромно мнение,се интересуват живо от литература, за разлика от голямата част от българите.Хората с който се запознах мислеха с главите си,и непрекъснато търсеха знание. Това не е типична черта за връстниците ми(родените след 91г.),мисля,че ще се съгласиш с мен.
Колкото до морала,прав си,че е всеобхватно понятие и е трудно да сравнявам, но определено ми хареса, че не се толерират пиянството,показните гейове азис не би имал никакъв шанс в това общество(въпреки големият брои хомота),разврата,въобще всичката помия,на която се възхищават връстниците ми.Хората там обичат свободата,но не я превръщат в беззаконие и безхаберие към абсолютно всичко свято.
пп:Така като гледам,съм ги изкарал перфектните хора.И те имат лоши черти, но просто не си личат толкова.
Да живее България!

hottie
04-13-2009, 19:13
Французите със сигурност са по-възпитани, по-солидарни, по-малко се оплакват и са по-усмихнати.
разберете - страната ни не е най-хубавата и готина на света

SiegHeil
04-13-2009, 19:28
http://bg.altermedia.info/?p=6416
Да живее френската солидарност 8-)
Иначе за финландците съм съгласен на 100%, велика страна ^

kristo
04-13-2009, 20:19
Французите са сбирщина с голямо самочувствие, но без покритие. Общо взето комплексари по същия начин както англичаните- германците са 100 пъти по стока от тях. А финландците и изобщо скандинавците също определено са за пример- и аз ги харесвам и уважавам. Но Wildchildd, проблема в България е с настъпилата американизация, която доведе със себе си чалгизацията и всички останали подривни явления в българския обществено-културен живот и всичко се правеше и продължава да се прави по организиран начин на ниво ръководство на държавата.

А преди 9.09.1944 г. българската нация е изглеждала по съвсем, ама съвсем различен начин. И все пак и днес все още има и ще има немалко културни и интелигентни български младежи. Например вчера беше награждаването от историческата викторина, която всяка година се организира от ВМРО-Пловдив. Спечели едно 16 годишно момиче, което е показало завидни знания, завиден интерес. Беше много интелигентна и колкото повече млади българи има като нея- толкова по-добре. Другите участници, завършили на призови места пак бяха във възрастова категория от 16 до 22 години някъде, е имаше и една жена на около 50 години да не забравя(общо бяха четирима призьори).

Така че има надежда, не сме чак толкова бездуховни, колкото изглежда. А и по медиите съвсем умишлено на преден план и като представителна извадка за редовия българин и български младеж се изтъкват точно чалгарите и техните производни, които са толерирани, докато за интелигентните и начетените българи никой или почти никой не говори, никой не се интересува от тях- пак умишлено, за заблуда и за да се държи българина в състояние на отчаяние. За да си вика "колко прост народ сме, няма надежда", а не е така!

hottie
04-14-2009, 05:48
Аз не твърдя, че не струваме. Иначе нямаше да се приибера да живея в България. Щом съм се върнала, значи има надежда.

Но това - всеки втори да сео плаква и да мрънка го няма никъде другаде, където съм била. Ужасна работа. Но тук вече се отклонявам от темата. Не искам да ви я развалям :)

kristo
04-14-2009, 08:41
Ами дано е така, но доколкото помня в един твой стар пост беше казала, че няма да се връщаш в България, та сега съм учуден :)

hottie
04-14-2009, 09:37
Е как? Сигурно съм говорила за Франция. Защото си живея в България в момента и то от вече 2 години :)

kristo
04-14-2009, 09:41
Може и да съм те объркал с една друга от модераторките- мисля, че беше RiseGirl, така че извинявай :)

hottie
04-14-2009, 09:53
Нищо случва се :)

CucAgMuH
04-14-2009, 11:00
...чалгизацията и всички останали подривни явления в българския обществено-културен живот...

Е за това пък държавата пак да ни е виновна :) Всичко си е плод на пазарната икономика - подценявате я много - тя е по-силна от правителството ни :P

Какво ще рече това? Правото на свободният избор - дали да си купиш книга или да отидеш на чалготека(при положение че имаш пари само за едното или само за другото). Нали се сещаш в общият случаи накъде бият нещата - към забавление от най-низш характер - чалгализация. А демокрацията позволява да се чалгализираш колкото си искаш за сметка на всичко останало в живота ти. Това ти е право.

На второ място идва образованието. И то се е изменило не малко поради демокрцията. Направо е задължително да имаш образовние. Обаче хорат почват селективно - "За какво ми е математика? Никога няма да ми потребва"(харесва ми как като им се наложи да сметнат нещо което включва умножаване или степен - гледат умно и мигат). "За какво ми е физика?" шльоп и няма физика. После не могат да разберат защо не трябва да включват разклонители до откат в един и същ контакт или нещо друго също толкова елементарно, което им трябва в практиката. И така с почти всички науки, като най-много изключения има в езиците. Подготвят се за износ :)

Преди седмица и нещо привърших един тест - класическа музика. Пусках на баща ми последователно десет произволни произведения(от Бах, Бетовен и т.н.) - кое от кое по-шантаво, даже няколко аз не ги бях слушал повече от 2-3 пъти. Позна 9 от 10. На едно се запъна, каза грешно - аз грейнах, казах му че греши, след което той се усети, каза да спра музиката и я изтананика до край. Правилно... http://www.badmin.org/f/images/smilies/blink.gif После пуснах на позната почти същите неща. Не позна дори най-лесните като "Соната № 14 ''Лунная'' - Людвиг Ван Бетховен/Moonlight Sonata" или "Bizet - Carmen Suite No2 Habanera" или пък "Richard Wagner - Ride of the Valkyrie"(на това каза че е саундтрака на "Междузвездни Войни" :> ). Няма проблеми - предполагам чалгата е по-вървежна с крадените си мелодии и мотиви отколкото тия прашасали класици.

После се случва един слънчев ден(вчера) да паркираш Mustang GT на място с гледка към морето, да извадиш бутилка боза - два литра, да се подпрете на предният капак на колата с момиче, да гледате голямата вода как се пличка и да слушате Булат Окуджава - Ваше Благородие. И момичето да те пита каква е тая "сръбска" песен... http://www.badmin.org/f/images/smilies/blink.gif Припяваш част от текста - "Перестаньте, черти, клясться на крови... Не везет мне в смерти, повезет в любви. " След това питаш: "душичке, това на сръбски ли ти звучи...". И насреща ти кимат учудено. :shock: Вдигаш рамене. Подаваш бозата на момичето да си пийне, да се успокои малко. Не, тя пиела само Джак. http://www.badmin.org/f/images/smilies/blink.gif А, добре. Иди и си купи, аз ще те чакам тука. Най-близкият магазин е на половин-един час път пеша. Аз имам два литра боза - нека ми е зле :) Само внимавай за джаберуокита по пътя. Следва "Джаба-какво? http://www.badmin.org/f/images/smilies/blink.gif". Пак въздъхваш и обесняваш: "Джабероуки... ноктите хищни дето сграбчват... зъбите що раздират..." гледаш въпросително с надеждата че човека отсреща ще захапе - нула. Пита дали това е някакъв нов филм. В тоя момент казах "Виж, жираф" и посочих зад нея. Обърна се... #-o И по-лошото, оглежда се няколко секунди... когато осъзна че жирафа не й е във визулният обхват, се обърна готова да задава въпроси, ама я спрях. Помолих я да помълчим малко и да си изпия бозата. После се качихме обратно в колата и пуснах музичката силничко - "Era - Enae Volare Mezzo"(да ускоряваш на тая песен е насравнимо усещане :) ). Музиката беше за да мога да се наслаждавам на по-интелигентното от двете неща с които бях излязъл(ама само как залепва за асфалта... искам такова http://www.badmin.org/f/images/smilies/girl_cray2.gif ).

Та отплеснах се. Като се дава избор на хората между забавление и поумняване, виждате докъде се стига. Населението затъпява. Е, то пак ходи на училище, ама усилено натиска стандартите надолу, а когато се опитат да вдигнат стандарта(с матури например) те започват да пищат като заклани "Ама как така". И в резултат имаме една маса прости чалгаджии, които трупат единствените си впечатления от холивудски филми. А е лесно да манипулираш прости хора, за които единственото важно е да си правят кефа. Тоест - за какво им е на хората с парите и знанието да се мъчат да карат народа да става умен? По презумцията "Сред слепите и едноокият е цар"(а сещате ли се кой го е казал? Не, не ми казвайте - то си е за вас.) никой няма да си даде труда да направи нещо по въпроса. Никой няма да дойде насила и да ви набие образование, духовност или морални ценности. А и да дойде, най-вероятно ще го игнорирате и ще му кажете че е "много прост" защото не си гледа кефа, ами се занимава с глупости.

Ето един човек, който се опитва да ви просветли малко...

http://e-vestnik.bg/4921

Беше ми преподавал 4 години по физика. Подготвил е 8 от 12-те световни шампион на България по физика и е създателя на оригиналната “Методика за формиране на силов интелект”. При което на това му интервю как се отговаря: "Да, свирката е нещо по-вълнуващо от физиката и никой не може да ме убеди в обратното." В отговора търси смисъла, защо сме пропаднали морално, духовно и накъде е избило образованието.


Французите със сигурност са по-възпитани, по-солидарни, по-малко се оплакват и са по-усмихнати.

Да, имат по-голямо образование. И инжИнерен гении. Техните танкове имат пет задни скорости и една предна(в случай че ги нападнат в гръб). Това да го оставим настрана все пак - шегичка :) Образованието е важно. Логично е когато разбираш повечето от случващото се, да не се оплакваш, ами да знаеш как точно да се справиш с проблема. Само че тук си говорим за кофти образование. Например вдигат акциза на алкохала, и ония в чалготеките откчат - трябва да плащат повече. Ама какво е акциз, как се изчислява, какви са причините за вдигане, какво ще се направи с приходите от акцизите, как ще повлияе това на общата картинка - никой не знае, а и не го интересува. Важното е че той щял да плаща повече и трябва да вика, реве, плаче, да се тръшка. Даже няма достойнството да си замълчи за нещо което не разбира.

Айде че пак стана дълго и Оти Боти ще се отчая до крайна степен :-P

kristo
04-14-2009, 14:43
Прочетох част от поста ти, но не повече от 30%, понеже сега нямам време да го чета целия и да отговарям подробно като теб. Но си прав затова, което си написал поне до абзаца, до който стигнах- по нататък ще ти отговарям и за другите неща. Ако можеш да пишеш малко по-сбито и съкратено с по-малко подробности няма да е зле- иначе просто се губи интереса към иначе много качествените постове, които пишеш. Пък и не очаквах да се хванеш на едно мое изречение и да напишеш подобен грамадански пост, но наистина темата за чалгата е за сериозно обсъждане, просто могат да се правят по-кратки коментари с достатъчен брой аргументи разбира се :)

hottie
04-14-2009, 18:39
пууу мама му стара веднъж и аз да съм съгласна с вас :)

love_enrique
05-25-2009, 11:20
Да,в криза е и в криза ще си остане.Да не би някой да иска да излезем от нея?Да не би Европа или Америка да искат?Да не би Русия да иска,да не би нашите политици да искат?Никой няма полза България да се оправи,както и никой няма полза Африка да забогатее.Дори самите ние не искаме да се оправим,нали после няма да има от какво да се оплакваме!Толкова е просто