PDA

View Full Version : защо личната не ми даде направление за гинеколог



pitan4icata
03-24-2009, 12:05
Искам да си направя профилактичен преглед при гинеколог (до сега не съм си правила) и искам да отида при гинеколога на сестра ми ,който се води, че работи частно, но и с направление. Отидох аз при личната и исках направление за гинеколог за профилактичен преглед(на 18 съм и още съм ученичка) Тя ми заяви, че не може и предложи да ме прати при акушер-гинеколожката в тяхната поликлиника, тя да ми го направи (т.е без направление) Аз и обясних, че искам при определен гинеколог , тя продължаваше да казва.. ''седни да ти направим кардиограма и да идеш при (някво си име там каза )'' Аз и благодарих и си тръгнах (разбира се не и платих 2лв потребителска такса )
Та въпроса ми е при положение, че съм ученичка не трябва ли да ми даде направлени за да не плащам начастно?

А иначе преди 1-2години отидах и пак исках направление, но тогава имах гъбички (или по скоро съмение) и тя веднага ми даде. Преди половин година пак със същото отидох и ме прати при въпросната гинеколжка на поликлиниката ,която ваобще не ми допадна.

Накои има ли представа защо не ми даде направление ,има ли някво правило за това? Ако някои има родина личен доктор ще съм изключително благодарна да го попита и да ми обясни.

bazzil
03-24-2009, 12:28
Сменяй си Джипи-то ;) най-добре, не би трябвало да има проблем да ти дава направление а и неможе да те праща където тя иска, пациента сам си решава къде е най-добре за него :)

LovelyGirl
03-24-2009, 12:53
Попринцип не искат да дават направление само за профилактичен преглед,освен,ако не ти е пекана лекарката.
Моята на направлението ми пише някаква диагноза,колкото да има нещо написано,за да ми го даде.И после обяснявам на гинеколожката,че ми няма нищо и искам само профилактичен преглед,но нали все етрябвало дасе напише нещо.
Излъжи личната,че имаш някакви проблеми и предполагам няма как да ти откаже вече.

Terorist
03-24-2009, 14:27
Може да си пази малкото останали направления. Личните лекари имат определен брой направления за различни специалисти на месец и за това към края на месеца дават само на хора с реални проблеми, поне мойто ДжиПи така прави, тъпо, ама е така.

hottie
03-24-2009, 14:27
защото не си върши работата като хората !

gabi_94
03-24-2009, 15:58
по принцип никой личен лекар не обича да дава направление просто така, защото имат ограничен брой и дават за спешни случаи, гадно е така, ама кво да се прави, примири се, пък ако искаш можеш да си смениш лекарката

Sissy90
03-24-2009, 18:30
Това, че си ученичка, няма никакво значение в случая. Направленията са ограничен брой и затова много лекари са принудени да дават само на хора, които имат някакъв проблем - сама казваш, че като си се съмнявала за гъбички, веднага ти е дала. Единият вариант е да отидеш при гинеколожката, при която те праща, другият - да си платиш за профилактичния преглед. А дори и да смениш личния лекар, няма гаранция, че другият ще ти дава направления за такива прегледи - системата е една за всички и всички имат ограничен брой направления.

batkodoki
03-24-2009, 21:50
Това, че си ученичка, няма никакво значение в случая. Направленията са ограничен брой и затова много лекари са принудени да дават само на хора, които имат някакъв проблем - сама казваш, че като си се съмнявала за гъбички, веднага ти е дала. Единият вариант е да отидеш при гинеколожката, при която те праща, другият - да си платиш за профилактичния преглед. А дори и да смениш личния лекар, няма гаранция, че другият ще ти дава направления за такива прегледи - системата е една за всички и всички имат ограничен брой направления.

здр :)

извинявй, но в момента такова нещо просто няма

Sissy90
03-25-2009, 04:34
Това, че си ученичка, няма никакво значение в случая. Направленията са ограничен брой и затова много лекари са принудени да дават само на хора, които имат някакъв проблем - сама казваш, че като си се съмнявала за гъбички, веднага ти е дала. Единият вариант е да отидеш при гинеколожката, при която те праща, другият - да си платиш за профилактичния преглед. А дори и да смениш личния лекар, няма гаранция, че другият ще ти дава направления за такива прегледи - системата е една за всички и всички имат ограничен брой направления.

здр :)

извинявй, но в момента такова нещо просто няма
Какво няма? Системата си е такава от доста години и не съм чувала да е променена :?

foreverr
03-25-2009, 09:45
Ми не ти дава, защото просто нямаш проблем, а искаш ей така да се прегледаш, а лекарите си имат определен брой направления и за това не ти дава, защото трудно дават направления ако ти няма нищо.И моята един път не ми беше дала, карче не са прави да не дават.

pam1
03-25-2009, 11:10
искат всички пари да отиват за тях :x иди с майка си ако толкова се дърпа как може такова нещо

krem4et0
03-25-2009, 13:57
pitan4icata, за профилактичен не дават. Искай си за КОНТРОЛЕН преглед. Аз при личната не съм ходила от години...не ще да дава направления и си ходя на частно. Направлението не е към определен лекар, а към определен специалист. Прочети важната тема за правата на здравно осигурените.

batkodoki, да взема да пробвам пак след време като ми се наложи. Да ми обясни пак, че повече от 2 направления годишно няма да ми издаде...От година и половина не съм се мяркала...вече може и 3 да ми даде....ехааааааа. Да й дам и 2 и 40 пак, въпреки, че съм със заболяване, което ме освобождава от потребителска такса...10001 пъти съм й го казала, а и тя ме знае от бебе и е много наясно какво имам....но си плащам чинно паричките.

Wrathchild
03-25-2009, 14:16
Наистина човек по закон има право на 2 направления годишно! Това, че лекарите не си ги разпределят наравно между пациентите, вече си е техен проблем. Направленията на всеки лекар са в зависимост от броя на пациентите му.

krem4et0
03-25-2009, 15:41
А ако си счупя ръка, крак и ми се наложи операция в една и съща година....Ще прегледам темата на kalpazanka да видя така ли е или не е!

Четох ли четох закона и никъде това не го видях. Има болднато, че направленията за всеки лекар са определен брой, но не и колко ми се полагат в годината. 6% е здравната вноска бе...Всеки месец чинно ми удържат част от нея от заплатата. Не мога да си направя 1 бяла пломба на 3 години, не мога да се лекувам когато имам нужда, плащам такса, която не трябва да плащам!!!

Sissy90
03-26-2009, 18:18
Това, че ти иска такса, въпреки че не би трябвало, си е проблем на лекарката.
А направленията не виждам как точно могат да се разпределят по равно между пациентите, при положение, че има здрави хора, които много рядко боледуват и имат проблеми, а в същото време има хора с хронични заболявания, които изискват периодични прегледи при специалист (от рода на диабет, заболявания на сърцето и т. н.) А и ако се налага нещо спешно, много ще ти гледат колко направления са ти дали през годината - изобщо няма логика да има такова нещо в закона (друг е въпросът, че в цялата система логиката не е много, но както и да е).