PDA

View Full Version : Бойни изкуства/спортове - приложимост



smeshnik
03-24-2009, 16:09
Така... значи мисля, че темата ще бъде полезна за хора, които правят теми от рода Карате или Кик-Бокс (малко по-долу) и други от този вид.

Искам да ми кажете вашето мнение за дадено бойно изкуство или боен спорт или по-конкретно за приложимостта му в дадена ситуация на улицата. Според мой наблюдения доста от хората, които се чудят на какво да се запишат и изобщо причината, поради която искат да се запишат е самозащита. Всяко бойно изкуство има своите плюсове и минуси, всеки боен спорт също. Въпроса е колко от тези "плюсове" могат да решат дадена ситуация на улицата във ваша полза и колко от тези "минуси" могат да ви изиграят лоша шега.
Всеки, който тренира поради една или друга причина е избрал точно определения си стил.

Сега кажете горе споменатите плюсове и минуси на ВАШЕТО бойно изкуство или боен спорт!
Коментари от рода на това, че си се записал да тренираш, за да можеш да спукаш някой от бой са излишни. НЯМА човек, който да тренира каквото и да било и след година да е с това мислене, че тренира за да ПРЕБИЕ някой! Това са от тези, които тренират има-няма месец и вече са "ДОБРИ"
Надявам се темата да е полезна за хора, които търсят мениня за даден стил.

SiegHeil
03-24-2009, 16:28
http://www.mma-bulgaria.com/resources/view/4/551/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BA%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D 0%BA%D0%B8-mma
Точно в целта ^ :)

Плюсовете на 'моето' бойно изкуство: Гояма гъвкавост и динамика, силна физически подготовка, много силна философия :)
Минуси: Средно приложимо и много бавно за измайсторяване..

smeshnik
03-24-2009, 16:37
Карате ли си ? Какъв стил по-специално?

Joro951
03-24-2009, 18:01
Точно в целта ^ :)

Плюсовете на 'моето' бойно изкуство: Гояма приложимост, силна физически подготовка, много силна философия :)
Минуси: Средно приложимо и много бавно за измайсторяване..нещо не разбрах...

plmn
03-24-2009, 19:16
тренирал съм карате до шотокан, но не за дълго. може би около 6-7 месеца. мисля, че може да се научи доста, но колко е приложимо в реална ситуация е трудно да се каже.

SiegHeil
03-24-2009, 19:53
Точно в целта ^ :)

Плюсовете на 'моето' бойно изкуство: Гояма приложимост, силна физически подготовка, много силна философия :)
Минуси: Средно приложимо и много бавно за измайсторяване..нещо не разбрах...
Опа, голяма гъвкавост съм имал предвид ^^ :D


Карате ли си ? Какъв стил по-специално?
Шотокан съм..

smeshnik
03-25-2009, 11:25
Аз за кикбокса да си кажа...

Плюсове - много практично, използват се най-простите, но и ефективни удари, може да го научиш за сравнително бързо време, развива до голяма степен координацията

Минуси - не ми се е налагало да го използвам на улицата, но мисля,че когато си свикнал на тренировките с ръкавици би било проблем в реална ситуация на улицата най-вече заради това, че просто удар с ръкавица да се блокира е в пъти по-лесно отколкото без...


SiegHeil може ли да ми разясниш и не само ти, а всички, които тренират бойно изкуство в какво се състои философията. Знам, че за всяко БИ е различна, но ти да кажем в шотокан-а на какво се набляга? Нямам си и най-бегла представа в какво се състои т.нар. философия, ако ти се занимава да обясниш... мисля, че не само на мен ми е любопитно :)

dshiznit
03-25-2009, 16:34
Кик - тай или бокс в комбинация с джудо. Няма кой да те барне (е има де) ама това е най-приложимо да се защитиш, да пребиеш или убиеш някой. :smt027

SiegHeil
03-25-2009, 18:49
SiegHeil може ли да ми разясниш и не само ти, а всички, които тренират бойно изкуство в какво се състои философията. Знам, че за всяко БИ е различна, но ти да кажем в шотокан-а на какво се набляга? Нямам си и най-бегла представа в какво се състои т.нар. философия, ако ти се занимава да обясниш... мисля, че не само на мен ми е любопитно :)
Накратко - контрол върху тялото, контрол върху ума. В шотокана има една схемичка за 3те квадрата(примерно) които правят един боец, първия и най малкия - тялото, средния - съзнанието, и най големия - духа..
Доброта, милосърдие, духовното над материалното..
Трудно ми е да го обясня с думи, трябва да се опита по принцип :)
Ето тая поредица е доста хубава: http://www.youtube.com/watch?v=292RJFjGCKA

voLtage
03-25-2009, 21:14
незнам тренирам си борба и след 2-3 години мисля да отида на някое изкуство с приложими удари :) поне захватите от борбата ти остават :P

Плюсове: Много добра физическа подготовка


Минуси: Бавно се научава и приложимоста на улицата е малка,но достатъчна 8-)

smeshnik
03-26-2009, 15:40
SiegHeil, жив и здрав, мисля че разбрах за какво става на въпрос :smt006

Voltage, според мен борбата е доста приложима при положение, че си придобил силата, която се изисква за борец - както при удари, така и за сваляния/хвърляния

voLtage
03-26-2009, 19:49
много си прав ... въпреки,че добрите борци не ги карат да пипат щанги :) само упражнения за разтягане и кръгове от лицеви,коремни,подскоци и другите борцови упражнения :)