PDA

View Full Version : Децата без GSM-и в час, учат задължително до 10 клас



Shenkito
03-26-2009, 20:01
Правителството одобри проект на Закон за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, който ще създаде единна нормативна база за изпълнението на Националната програма за училищно образование и предучилищно възпитание и подготовка (2006-2015 г.).

Новата образователна структура включва две степени - основно образование от начален (I-IV клас) и прогимназиален етап (V-VII клас), средно образование от първи гимназиален (VIII-X клас) и втори гимназиален етап (XI-XII клас).

Основно образование се завършва след VII клас, а VIII клас е предвиден за интензивно чуждоезиково и компютърно обучение и/или за професионална подготовка за всички ученици.

Задължителното образование се завършва след X клас, а в последните две години трябва да се постави акцент върху профилираната и професионалната подготовка.

В края на всеки етап на образование е планирано провеждането на национално външно оценяване.

Проектът на закон съдържа подробна уредба на правата и задълженията на участниците в образователния процес.

Новите дисциплинарни мерки са свързани с извършване на дейности в полза на училището в извънучебно време, отстраняване от училище, отстраняване от час, намаляване на поведението.

Предвижда се в края на всеки клас, както и при завършване на етап и/или степен на образование, класният ръководител да изготвя характеристика с преценка за развитието на всеки ученик и с препоръки за насочването му към различни форми на допълнителна работа.

Аналогично на уредбата на правата и задълженията на учениците, проектът на закон посочва ясно и правата и задълженията на учителите – задължение за явяване в облекло или във вид, съответстващи на добрите нрави, забрана за внасяне на оръжие, алкохол, за употреба на мобилен телефон в час и др.

За първи път са уредени подробно допълнителните права и задължения на класния ръководител, както и основните моменти от новия модел за кариерно развитие на учителите в съответствие със заложеното в Националната програма.

Предвидени са 5 учителски длъжности - младши учител, учител, старши учител, главен учител, учител методик.

В законопроекта, отново за първи път, е отредено място на родителите като участници в образователно-възпитателния процес.

Регламентирана е и възможността те да ползват специален родителски отпуск в размер на 8 часа годишно, за да посещават училището на детето си.

Статутът на директора е уреден в съответствие с основните положения, предвидени в Националната програма. Предвиден е 5-годишен мандат за заемане на длъжността, без ограничение в броя на мандатите.

Въведено е изискване за придобиване на директорска правоспособност в Националния институт за обучение на директори, а също и годишна атестация на директора.

В проекта е уредена възможност за изграждане на училищни съвети като колективни органи за контрол на управленската дейност на училището. Определени са съставът, начинът на формиране и правомощията на училищния съвет.
----------------------------------------------------------------------------------
Така , едно нещо не можах да разбера от цялата статия .. Примерно учениците който в момента са 10 клас а тая година септември почват 11 за тях задължително ли е да карат 11 и 12 клас или и тях ги хваща тоя закон?Моля всеки който е навътре с нещата и има някаква представа за това да изкаже своето мнение защото мисля , че това интересува всички ученици.

afterforever
03-26-2009, 21:23
и?

MrUndaztood
03-26-2009, 22:00
и?

закона ще издържи МАКСИМУМ година

OneGirl
03-27-2009, 13:30
-----------------------------------------------------------------------
Така , едно нещо не можах да разбера от цялата статия .. Примерно учениците който в момента са 10 клас а тая година септември почват 11 за тях задължително ли е да карат 11 и 12 клас или и тях ги хваща тоя закон?Моля всеки който е навътре с нещата и има някаква представа за това да изкаже своето мнение защото мисля , че това интересува всички ученици.

според мен ще си карат 11-12 клас задължително. Това май се отнася за тея по - малките, които сега са 6- 7 клас.

afterforever
03-27-2009, 13:33
и?

закона ще издържи МАКСИМУМ година

Е ти да не мислиш, че така лесно се сменят закони през година...

Goddess
03-27-2009, 16:37
Аз пък знам, че по принцип и до сега си беше така - задължителното обучение е до 16 - годишна възраст...

Darkkiss
03-27-2009, 19:34
abeeeeeeeee glupaci 6te vi sera na zakona nqma da go spazvam :mad:

после защо плуеш България?

FancyGirl
03-27-2009, 21:32
Закони.. закони край нямат... все вкарват некфи нови тъпи закони после ги махат... само глупости.. :? :? :?

Jumbie483
03-28-2009, 07:28
Закони.. закони край нямат... все вкарват некфи нови тъпи закони после ги махат... само глупости.. :? :? :?

най-точно казано :o

girl_in_black
03-28-2009, 15:52
Добре де,аз сега съм 9-ти клас,за мен важи ли туй или само за тези дето са по новата програма??? :-o
Само за тези, които са по новата програма.

bishop
03-28-2009, 17:24
Поредните лайна излезли от министерството на образованието, заедно с оценката за поведение (чудесна идея, но абсолютно неприложима на практита), ученическия час и тнт. Хубавата новина е че до изборите има предостатъчно време господин министъра да опропасти още много неща...

waaaagh
03-28-2009, 17:55
abeeeeeeeee glupaci 6te vi sera na zakona nqma da go spazvam :mad:
Ми Шуй за теб :grin:
ти ще си страдаш :-P
Мен слабо ме интересува защото тая година завършвам

rubi
03-28-2009, 20:09
Абе като четете поне четете като хората!!! :-x автора точно и ясно е написал че това е ПРОЕКТ ЗА ЗАКОН което означава че докато не го променят и приемат спрямо изискванията не е валиден!
Съвсем простичък пример за това беше ПРОЕКТО-ЗАКОНА за матурите,който се влачи 10-тина години и го приеха чак 2007,така че не се шашкайте толкова!