PDA

View Full Version : За матурата по литература



make_you_mine
04-04-2009, 14:17
Здравейте, искам да ви попитам дали на матурата по литература на последния въпрос, където има да се коментира във формата на ЛИС отговор на литературен въпрос, дали се анализира САМО написаната част от произведението или трябва да се анализира цялото произведение ! Тъй като там е даден само ОТКЪС от него, трябва ли да се анализира останалата част ???

dalches18
04-04-2009, 14:31
На мен ми казаха , че е хубаво да включиш и други моменти от произведението , понеже така показваш , че го познаваш :-D

Undying
04-04-2009, 18:32
Пишеш каквото знаеш за автор и произведение, естествено ако ти дадат откъс от "Тютюн" недей да се впускаш в коментар върху целия роман, все пак имаш само 3 страници лимит. Ако успееш да запомниш стихосбирките и някои години ще е перфектно, това е достатъчно показателно че познаваш произведението и автора. Но общо взето на нас все ни повтарят "пишете всичко, което знаете, всичко ще ви даде някакви точки повече".

No__ordinady__love
04-05-2009, 19:34
Много ясно,че пишеш само по зададената част то целта е да те видят как разсъждаваш ти,а не какво си назубрил :)
Иначе нещо за автора е добре да вкараш,също така много важно е където е възможно да правиш и съпоставки с други изучавани произведения

TheSadGirl
04-05-2009, 19:44
зависи какъв е цитата, при някои е препоръчително да пишеш и за друга част от произведението. А пък ако се падне от Епопеята, можеше да направиш някаква аналогия с друг текст от нея .. но и не трябва да се отколняваш от темата :)

make_you_mine
04-06-2009, 09:35
А известно ли е как се оценява, колко вземат на една грешка от тестовите въпроси, колко стотни ? Аз правих пробна матура и май имам 3-4 грешки от тестовите, а на съчинението предполагам от 30 точки да имам към 25, и все пак не знам,де , но колко горе-долу да очаквам ? С 4 грешки на теста ?