PDA

View Full Version : Трябва ми есе "Борба-жестокост-милост"



ludofen4e
04-06-2009, 15:36
Моля помогнете или дайте някой линк. :)

TEARS
04-07-2009, 17:57
В днешно време човек непрекъснато е изправен пред предизвикателствата на живота. Спомняте ли си мига, в който времето сякаш е застинало, спрели са милионите електронни часовници, управляващи тревожните бързащи хора, миг, в който целият свят се е завъртял около теб, защото ти-Човекът си „центърът”, ти си Вселената и всичко останало губи значение.
Но всъщност какво е човекът? Човекът е най-висшето творение на природата. Човек се ражда, живее, умира. Той е смъртен като биологично същество, но духът му се стреми към безсмъртие. Всеки от нас е частица от необятния всемир и трябва да се стреми да усъвършенства своя вътрешен свят, своя микрокосмос.
Човешкият живот е една непрекъсната борба, която определя смисъла на живота, бъдещето и края му. В тази борба, той трябва да направи всичко, което е по силите му – и дори което не е, за да промени обстоятелствата, да кали характера си и да изгради себе си като личност.
„Да бъдеш човек, значи да бъдеш борец” – е казал Гьоте. Според мен борец е този, който умее да отстоява и защитава правата си, да оцелява въпреки трудностите. Борбата е неизбежна за всеки, търсещ реализация в живота. Защото тя не се свежда само до оцеляване, а до надпревара, в която по-силният печели. Борбата ни за оцеляване минава през огън и пепел, падаш, ставаш и пак с „бронирана” вяра се устремяваш напред и нагоре. Истината е, че ако иска нещо, трябва да го извоюваш. Доказателство за това е действителността около нас. Дори и в любовта трябва де се борим за сърцето на избраника си.
На този свят има различни хора – добри и лоши, щедри и завистливи. Но във всеки, дори и в душата на престъпника-убиец блести нещо човешко. Ето защо, сега повече от всякога ни е нужна Въпцаровата вяра в утрешния ден, „вярата в доброто и човека”. Да не губиш човешкото у себе си, в ламтежа за пари, коли, за лесен, хубав, но празен живот. А трябва да си поставим голяма цел в живота и да се борим за нейното постигане. Но в тази борба не може и без мечти. Именно мечтите откриват пред нас хиляди възможности за един по-хубав, по-добър и по-човечен свят, свят изпълнен с неизвестности, предизвикателства, въпроси и загадки. Ето защо, Аз – младият човек, мечтая за живот бе омраза, завист, безразличие, за живот без наркотици, секти и насилие.
Затова за мен животът е борба, а борбата е големият живот. Но по пътя на борбата само се печели. Както е казал Александър Стамболийски: „ Борбата е живот и животът е борба: в борбата сме закърмени, в борбата е нашето призвание”. Всеки сам, със собствени сили трябва ди измине пътя си…”точно това е смисъла на земното човешко съществуване”.

ludofen4e
04-09-2009, 15:38
ole mersi 4ovek! spasqva6 me ! :grin: :grin: :grin: