PDA

View Full Version : Windows 98 проблем



beretta92sd
04-07-2009, 08:55
Здравеите имам един Проблем с Уиндолс 98 тука на работа , искам да го изтрия и да запиша ХР , също така се опитах и да сцепя харда с ПартишънМаджик 8.0
Но при опит да запиша ХР диретно върху 98 малко след като почне инсталацията на ХР изкарва някаква грешка .Това за първи път ми го прави, на други компове съм го инсталирал същия този диск с ХР и няма никакви проблеми.
А пък при цепенето на харда след като му задам параметрите и се ресне ПЦ-то и влезе под дос да си прави нещата , стига до 33 процента и вади някаква грешка .
Възможно ли е да не мога да разделя харда и да запиша уина от това че на 98 има Windows login password .
Смисал като пусна компа и малко преди да се стартира уина ми иска парола , но аз тази парола нея знам и давам кансел .
Щото компа ни го прехвърлиха от един друг офис и нея знаем паролата .
Та които е запознат нека да каже , по въпроса , и как мога да го премахна туи искане на парола .

CucAgMuH
04-07-2009, 12:24
Възможно ли е да не мога да разделя харда и да запиша уина от това че на 98 има Windows login password .

Мне, не е от това.

Я кажи какъв е размера на диска и какъв е типа файлова система?

Тов което препоръчвам е просто да си влезеш под DOS(ако е отселял на 98-цата), да си пуснеш един scandisk /all, след което да използваш fdisk да си цепиш колкото си искаш каквото си искаш...(той поне си казва като възникне грешка къде е тая грешка и каква е...)

beretta92sd
04-07-2009, 13:24
Ми диска е 18.6 ГБ и искам да го сцепя на 8 и 10 ГБ
ФАТ 32 е

Е каде под дос се влиза да се цепи харда . И сигурен ли си че това че има парола непречи като искам да упдеитна уина до ХР .
Как се цепи с туи - fdisk

CucAgMuH
04-07-2009, 15:16
Обяснение за FAT32 и Windows XP(базово + чести грешки):

http://support.microsoft.com/kb/314463

Пълно обяснение за FAT32 и Windows:

http://support.microsoft.com/kb/310525/EN-US/


FAT32 uses smaller clusters (that is, 4-KB clusters for drives up to 8 GB in size)

Т.е. ако при теб клъстърите са на по 4К(а не 8к, 16к или 32к) в момента в който се опиташ да направиш FAT32 > 8GB системата ти казва "здрасти".

А по-надолу четем:


NOTE: Although the FAT32 file system supports hard disks up to 2 terabytes in size, some hard disks may not be able to contain bootable partitions that are larger than 7.8 GB because of limitations in your computer's basic input/output system (BIOS) INT13 interface. Please contact your hardware manufacturer to determine if your computer's BIOS supports the updated INT13 extensions.

Това което ти предлагам, тъй като не знаеш как се ползва fdisk, е да пробваш от самият диск на XP по време на сетъпа да изтриеш всички партишъни, и да направиш един 6GB(например). Останалите за момента не ги пипай - оправи ги после след като е иснталиран XP(е, нищо не пречи и да пробваш с един парт 6ГБ + един парт 12ГБ - най-много пак да зацепи...)

И да, сигурно е че не е от паролата :) Нейните функции при 98 са много далеч от това да ти пречат да ъпгрейдваш към XP ;)

beretta92sd
04-07-2009, 22:30
"Т.е. ако при теб клъстърите са на по 4К(а не 8к, 16к или 32к) в момента в който се опиташ да направиш FAT32 > 8GB системата ти казва "здрасти". "

Значи с това казваш че 8 ГБ неможе да бъде дяла така ли които ще остане като С , а трябва да е по малак 7.8 ГБ или по-малко примерно 5 ГБ
АКо го направя с Партишан Меджик да му задам да е 5 ГБ "С:" а останалото да е в другия диск , дали ще го направи.
Аз искам първо да го сцепя харда с Партишана щото има важна информация на него и като го сцепя да прехвърля тази информация която ми трябва на другата новата част която се е получила и С то да го форматирам направо и да запиша ХР то .

CucAgMuH
04-08-2009, 00:01
Значи с това казваш че 8 ГБ неможе да бъде дяла така ли които ще остане като С , а трябва да е по малак 7.8 ГБ или по-малко примерно 5 ГБ АКо го направя с Партишан Меджик да му задам да е 5 ГБ "С:" а останалото да е в другия диск , дали ще го направи.

Откъде да знам, аз не ползвам Prtition Magic 8-) Можеш единствено да пробваш. Едно време докато още ползвах FAT32, такива екстри като рисайз на FAT партишън, който да изисква промяна размера на клъстъра, без загуба на данни беше някъде в сферата на научната фантастика ;) (ще да е било към 99-та, може и 2000-ната... ама оттогава "всичкото диск със МиСи ми е на НъТъФъСъ" :) )


Аз искам първо да го сцепя харда с Партишана щото има важна информация на него и като го сцепя да прехвърля тази информация която ми трябва на другата новата част която се е получила и С то да го форматирам направо и да запиша ХР то .

Първо - ако ти е важна информацията - бекъп :) Да не стане играчка-плачка.

Второ, за да се оттъреш от темподобни глупости, просто разкарай тотално остарелият FAT32. Конвертирай го във NTFS. Доколкото си спомням имаше такъв туул в самият Win98. Start -> Programs -> Accessories -> System tools -> и там вече трябва да я има... Convert нещо си... с синьо-виолетова иконка ако не се лъжа :P Блах, откога не съм пипал 98-чка :) С конверта не губиш информация.

След като минеш на NTFS - той си се рисайзва както си искаш, накъдето си искаш, по какъвто начин си искаш и не те занимава с размер на клъстера - при него всичко кисне на 4к per cluster.

ПП. Я хвани да споделиш за тия грешки дето ти ги дава, че аз "на сляпо" давам някакви идеи, дето кои ги знае дали изобщо се доближват до реалността :)

beretta92sd
04-08-2009, 11:03
Ама уина 98 под НТФС можели да бачка , щото аз си спомням че само под ФАт 32 работи .
Значи ако сцепя харда сега както е с фат32 ще се изтрият данните а ако е под нтфс няма да се изтрият така ли при сцепването :)

Ами едната грешка която я дава при цепенето в дос е че пише там 2005 и някакви букви .

А при инстала на уина , нали сканира си устроиствата всичко точно и точно като започне да инсталира вече самия уин искарва някаква грешка и аз незнам как да я обясня някакъв регистар или нещо такова 00000х00000 самоче не само нули ами и други цифри.И спира нали инсталацията .

CucAgMuH
04-08-2009, 12:40
Win98 върви и на NTFS, но си има тънкости.

Добре де, вместо да се джафкаме тука на теория, направи следното:

1) Инсталация на XP, без да цепиш на партишъни, без да форматираш - директно върху 98-цата.

2) След като си на XP, мини с конвертър туула(има го описан в официалният съппорт сайт на microsoft) и си направи дискa NTFS. После сцепи както искаш.

Ако не се получи или не искаш по горният начин(най-лесният вариант, без много теория):

1) Вързваш компютъра в мрежа с друг компютър(лаптоп например, ако нямаш под ръка друго), копираш цялата информация която ти е важна.

При 18,6GB @ 100Mbps връзка, това ще отнеме ~1523.712 секунди(25 минути и 20 секунди), което не е толкова много.

2) После смилаш харда - от самият сетъп на WinXP - триеш всички партишъни, правиш нови и ги форматваш на NTFS. Интсалираш и се радваш, после връщаш информацията която ти трябва(още 25 минути).

ПП. "там някакви букви 2005" абсолютно нищо не ми говори :) Както и "онова с нулите" - то е Error Code - т.е. по него можеш да погледнеш каква точно е грешката и евентуално как се отстранява.

ivanstef
04-08-2009, 15:39
А да не би да ти изкарва един син екран след като зареди файловете. Ако е така самият компютър не е съвместим с операционната система (колкото и странно да звучи). Имах го същият проблем и се наложи да тегля ново XP (въпреки че имам оригинално). Преосто си дръпни някой СП ( заедно с уина) и си готов.

Успех!

beretta92sd
04-09-2009, 11:08
Тои диска с уина на всякакви други ПЦ та съм го качвал и няма проблеми само на този прави нещо, уина е XP SP2 .

А за това да кача хр то директно върху 98 без да форматирам , нали ти казвам че след като тръгне инсталацията след като сканира устроиствата и таман като почва да инсталира вади грешка и спира инсталацията .

Компа иначе е intel Celeron 2 на 733 мхз , рам 192 (186MB) но има 6 мб споделена видео памет щото дъното е с вградена видео карта .
Захранване някакво убито там 300 вата и това е , и харда е 18,6 ГБ макстор .

CucAgMuH
04-09-2009, 11:33
ЕксПи съм качвал на къде къде по-лоши машини от тая дето си я писал :)

Дай еррор кода, или сваляй информацията и затривай FAT32-ката...

ПП. Тъй като гледам тоя компютър хич не ви е спешен :P

Samoten89
04-09-2009, 17:00
Hiren's Boot е схемата!!! Има си програмата акронис за разделяне на харда и на файлова система. Аз предлагам формат като запазиш документите примерно като го вържиш на друг комп и копия правиш.
След това формат НТФС и ХП. Също така може да се изтрият всички пароли от една програма за нулирането им в хиренс буут също я има, но не помня името. Менютата са си добре сортирани и може и начинаещ да се ориентира. Може да има лоши сектори HDD regenerator може да пуснеш и пълен скан ПАК ОТ ТОЗИ HIREN'S BOOT!

ViolentSaint
04-09-2009, 17:53
хах машината ви е железна хеахае

преди 2 дни слагах XP на celeron 500Mhz 256 ram 4mb video 4gb hard (марков HP компютър от преди 10 лета) напрао полудях за около 2 часа мисля се извърши цялата процедура и накрая за мое учудване не поиска нито един драйвер.... звука си работеше видеото също мрежовата карта и тя
странна работа даеба

Samoten89
04-10-2009, 09:07
хах машината ви е железна хеахае

преди 2 дни слагах XP на celeron 500Mhz 256 ram 4mb video 4gb hard (марков HP компютър от преди 10 лета) напрао полудях за около 2 часа мисля се извърши цялата процедура и накрая за мое учудване не поиска нито един драйвер.... звука си работеше видеото също мрежовата карта и тя
странна работа даебаАми нормално ХП-то си поддържа много драйвери на старите устройства особено ако са Реалтек аудиото и мрежовите карти. Особено щом е марков ;). И при мен така е ставало. Колкото и да го плюем в някои случаи си има предимства.