PDA

View Full Version : На кого беше оная реч



mitternacht
04-11-2009, 12:17
на Хитлер или Гьобелс, в която реч се казваше, че Германия ако загуби, ще бъде отричана, оплювана, намразена от всички.Както всъщност и стана, но не точно така, защото много от мислещите имат друго мнение от натрапеното.Та, после се казваше, че въпреки това, бъдните поколения ще научат истината такава, каквато е.
Мм... има вероятност това да е част и от Моята Борба.

kristo
04-11-2009, 14:41
Хитлер е австриец, но наистина родословието му не е изцяло изяснено, което не изключва вариант да има неавстрийска жилка- за еврейска не вярвам определено, струва ми се безумно наистина.

kalashnik
04-11-2009, 15:43
Хитлер е австриец, но наистина родословието му не е изцяло изяснено, което не изключва вариант да има неавстрийска жилка- за еврейска не вярвам определено, струва ми се безумно наистина. Защо не, Сталин е бил грузинец, но ги е ненавиждал.

kristo
04-11-2009, 16:16
Хитлер е австриец, но наистина родословието му не е изцяло изяснено, което не изключва вариант да има неавстрийска жилка- за еврейска не вярвам определено, струва ми се безумно наистина. Защо не, Сталин е бил грузинец, но ги е ненавиждал.
Ами между грузинец и евреин има разлика от земята и небето, но си прав- има евреи-антисемити, включително е имало и нацисти-евреи и това е безспорен факт. Но не е бил Хитлер- няма как да е. Но Алфред Розенберг е със сигурност, Адолф Айхман- също, Ернст Баркман- пак. Фамилиите, завършващо на "ман" са еврейски. Да не говорим, че има нацистки функционери с фамилии, завършващи и на щайн, като един генерал фон Манщайн например. Същото се отнася и за дясната ръка на Химлер- Райнхард Хайндрих, който още в училище са му викали "евреина" поради съмненията за еврейски произход на рода му. И т. н. Не искам да звуча като някой привърженик на световните конспирации, но е факт, че има и евреи в нацисткото движение. Сега че са неосъзнати евреи е друг въпрос, но е факт, че има такива и не са един или двама.

blago84
04-11-2009, 17:26
Ман не е непременно окончание на еврейска фамилия. Но на евреите преселници през по-ранните епохи, са давани немски фамилии, завършващи на безличната частица "-man" - като някакъв вид маркировка "евреин". По-заможните (или в последствие замогналите се) са можели да си откупят правото да носят различна фамилия и обикновено си избирали доста гръмки и претенциозни фамилии (Голдщайн примерно). Фамилиите завършващи на мъж/човек "-mann" са си чисто немски, но някои евреи също са си купили такива (пак доста звучни - примерно Голдман) но подчертавам че има и чисто немски фамилии завършващи на "-mann" (понякога пак доста претенциозни - Зилберман).

А ако Германия загуби войната - тя ще бъде оплювана - е това е логично - загубилата страна по правило е оплювана от победителите. Всъщност в случая с ВВ2, Германия кто цяло е оплювана далеч по-малко отколкото след ВВ1. По-голямата част от обвиненията ги отнасят нацистите в частност, а не целия германски народ, за което те съвсем сами са си виновни. Това е един престъпен и безотговорен режим, чието управление е идеално за написване на учебник "Как да доведем страната си до границите на унищожението"...

mitternacht
04-11-2009, 17:45
Не мисля.Дори, би трябвало да е управлявана брилянтно, за да може от тоталното дъно, под формата на нечувана икономическа криза, да завладее земи на три континента и да издържи толкова време война срещу почти целия свят.
Ти представяш ли си, какво ще стане, ако вземем че се стегнем икономически и целия свят ни обяви война?
За около два дни ще сме капитулирали.

mitternacht
04-11-2009, 17:54
Също не мисля, че Хитлер е евреин.
Розенберг наистина е еврейско име, но няма лошо, щом човек е предан на Германия да заема подобаващото му място, независимо от каква раса е.Генерал ли беше Розенберг?
На "щайн"-наистина.За пример-човека косвено отговорен за смъртта на ТОЛКОВА МНОГО невинни-Айнщайн.Убеждавал е президента на Х'америка.Както и да е.

blago84
04-11-2009, 18:04
Заслугите им за излизането от кризата са доста съмнителни. Германия започва да изплува ощe преди те да дойдат на власт. Ваймарската република им дава доста сериозна основа на която да стъпят и именно достиженията на републиката са в основата на постиженията им през първите години на тяхната власт... А когато нещата почват да замирисват... ами какво правим? Намираме враг естествено и започваме война... А колкото до войната - нима смяташ че е признак на добро управление да воюваш с целия свят? На нацисткия режим просто му трябва враг, който да го укрепи на власт... и те си го намират, отключвайки стихия, която не са в състояние да овладеят. Характерна линия на поведение на всеки неуверен в способностите си режим (най-пресният пример - нашият всеобщ "любимец" Жожи Буш). Я да видим... какво още да добавим към сметката...
- създаване на икономическа утопия
- обезглавяване на армията
- обезглавяване на научния елит
- забавяне на техническия прогрес
- срив на морала на нацията
- започване на преждевременна и обречена война
- (има и ощя, но не ми се изброява)

Мога да приложа съществени примери за всяко едно от горнтие. А резултата от всички тях е само един... катастрофа... която се и случва... Германия не е нацистите и нацистите не са Германия. Германците са велика нация... и са го доказвали не веднъж. А нацистите са "умниците", които доведоха тази нация до ръба на унищожението... Евала им...

mitternacht
04-11-2009, 18:42
Това е относително.Създаването на инфраструктурата (и не само!) по времето на райха не може да се оспори, дори значителна заслуга да имат дори трудещите се престъпници от трудовите лагери като Аушвиц например (Арбайт махт фрей!).
По време на Ваймарската република не е ли маалко по-зле?Тоест-всякакви революции, дори създаването съвсем на кратко на комунистическа власт.

Виж, тука е по-иначе.Сравнително известен факт е, че Юдея обявява война на Германия още 33 година.Тоест, надали Обединена Юдея би оставила държава да се развива без нейно съгласие.Макар, да съм противник на неща като световните конспирации, това си го има.Дори във филма Цайтгайст има истини.Във втория филм си го казаха, никоя държава не може да се бъде управлявана както трябва да бъде, защото после става лошо са държавния глава.
А Германия какво иска?Да си вземе териториите.Ама не може.Както Сърбия искаше да е цяло, ама от другия край на света ония ко.... ммм да успокоя малко термините които употребявам, та ония прайвъти се намесиха сериозно и обявиха война и сринаха Сърбия.Нещо подобно е било и тогава, само дето първи са заклатили заканително пръст "Великите сили".
Друго сравнение-искаме да си вземем Македония, македонците са съгласни, ама на... не може, защото евентуално ще ни забранят от други страни.
Основната ми мисъл е, че незнайно защо, Германия е виновна за цялата ВСВ.
Бушчо за мене е един обикновен кретен.Както и за почти целия свят :)
Хитлер е обединител.Мнение, не го натрапвам на никого.
-обезглавяване на армията?-Мисля че имаше нещо подобно ама в СА.После и при случая със Щауфенберг, което е нормално.
Виж, за точно обезглавяване, Сталин доста офицери е изпратил на екскурзия.Не че искам плюя по него, щом е искал, направил го е.Негова си работа.
-научния елит-може би е имало някакви евреи учени, които са избягали в САЩ.Може да са били учени, щото са били евреи.Не знам.Вярно, в последствие "съюзниците" крадат каквото докопат като наука и хора на науката.
-забавяне на техническия прогрес-Мм?Третия райх е забавил техническия прогрес?:) Интересно мнение.
-срив на морала на нацията-Ами... виж... ако сега дойде някой и направи България толкова велика, вкара всички престъпници където им е мястото (да не изброявам всичко останало)... обещавам, ще отида да воювам!
-обречена война-виж, тука си прав.Няма начин да се биеш срещу целия свят и да победиш.Прекалено много врагове и то-навсякъде.Може би и затова толкова хора, едва ли не, съзерцават смелостта на войниците от Вермахта-заради техните победи и удържането на фронта толкова много време.Да не говорим и за помощта им де, но това е друг въпрос.

blago84
04-11-2009, 19:03
Ок явно трябва да почна по ред на номерата :)
За инфрата - съгласен съм - прав си - това е постижение.
За война между САЩ и Германия от 1933 - не съм съгласен - американците си имат доста вътрешни проблеми в този период (вкл собствени нацисти) и им е само до нова война в Европа. Ако японците бяха поизчакали малко, САЩ можеше изобщо да не влязат във войната. Не са малко случаи на германски военнопленници, избягали от британските затвори в Канада през границата и върнати от САЩ обратно в Германия, за да се бият отново. Немската вода през този период най-много я мъти Франция... Добре че през последните две-три десетилетия французите започнаха да си научават урока.
- за армията - не говоря за ликвидация на елита (по сталинистки образец) а спускане на партийни функционери на висши армейски постове, без реално да имат уменията да са там. Но поради партийните им контакти, тяхната дума често тежи повече от тази на офицерите, които цял живот това са правили и знаят за какво иде реч. Не рядко политически елементи внасят корекции във военните планове, което води до някои от най грандиозните немски провали.
- за науката - не само че изгонват учените, но забраняват да се преподават разработките им, някои от които са ключови. Но и там се налагат политически доктрини и накрая работата сериозно отива на "псевдонаука" без особен напредък от края на ваймарския период. Можело е да изпаднеш в немилост и без да си евреин, ако нещо което казваш не е в тон с партийната доктрина. А какво щеше да стане ако изгонените бяха работили за Германия? А те биха...
- за техническия прогрес - Германия изнася войната с разработки от до към 35-та. Нацистите и техните кукловоди блокират по-новите разработки съвсем умишлено. Сещат се отново за тях, чак като започват все по-ясно да виждат дебелия през 1943... Иначе технологичните чудеса, които германците изваждат през 1945, можеха да са факт още 41-42 (сети се накъде отиваше войната тогава)
- за морала - егати морализирания народ... с десетки хиляди екзекутирани и стотици хиляди интернирани (без да броя тези от лагерите на смъртта... - те са друг въпрос). Народ с висок морал не би имал нужда от таквиа мерки. Карането на войници на фронта с терор и пропаганда не значи висок морал... особено от 42 нататък... В това отношение нацистите успяват да бият дори "Царството на терора" на М. Робеспиер...
- войната е стартирана преждевременно, без ясна визия. Нито е достойно, нито признак на държавническо умение да вкараш страната си във война с два лагера, които и без друго са напът да се сбият и по този начин да ги принудиш да се съюзят срещу теб...

blago84
04-11-2009, 19:14
Искам да добавя и още нещо - война щеше да има с или без нацистите. Това е било ясно още от подписването на парижката система от мирни договори накрая на ВВ1. Но без нацистите и с правилен избор на съюзници, Германия можеше и да се поздрави с победа, вместо да бъде сложена на колене и разцепена на 4.
Предвид настроенията през 30-те, твърде възможно е, без нацистите ВВ2 да се беше провела в лагери Европа (без изключение - всички големи държави на Европа виждат заплаха в СССР, не само пряко военна, но и чрез идеологията която той изнася) + Япония срещу СССР и неутрални САЩ (Япония иска ресурси и шанса да завземат част от далечния изток на СССР би ги отказал от морската война със САЩ, а и много японски офицери са английски възпитаници и участието в един блок с Англия би било добре прието от японското военно ръководство)

guinessgirl
04-11-2009, 19:17
ако някой нацист ми обясни точно защо мрази евреите,ше го поздравя

и не ми казвайте ''щото управляват света'',това са простотии

mitternacht
04-11-2009, 19:31
Не между САЩ и Германия, а между евреите по целия свят и Германия.Дори имаше нейде интересен текст, според който, на пракика щом обединеното еврейство обявява война на Германия, то всеки евреин се счита за противник и дори би трябвало да се вкара във военнопленически лагер.
Ето за това ти говоря:
http://mitternacht.blog.bg/viewpost.php?id=303747
И не е било единичен случай :)
Нима САЩ не е била косвено във войната?Изпращане на свои пилоти, мат'рял и прочие :) Провизии, помощи бла бла :)
Това за офицерите би било лошо, ако наистина е било така.Не мога да твърдя, но мисля, че за няколко от по-висшите офицери се твърдеше, че даже недолюбвали Хитлер и НСДАП.Но не им е пречело да изпълняват дълга си :) Пък и доста офицери са такива още от бая отдавна.
От моя гледна точка, евреите учени дори биха се постарали да има негативни резултати.Зависи.Но с това не мога да се съглася.Много от нещата, които днес виждаме, се дължат точно на науката на "злите нацисти".Да не говорим за медицинските постижения.Вече май давах пример с пироните (ъъ... предполагам така се наричат) които се използват за качествено зарастване на счупени кости.Това е едно от многото постижения.
За ракетите, свръх-звуковите самолети, дори за основите по-късно използване при строенето на средства за излизане в космоса да не говорим :)))
Мм... Тигър не е ли по-рано?По-рано от 43?Не знам.Ама....
знаеш ли каква е причината?Никой няма да излезе и да каже:
-Абе.... това е разработено и открито благодарение на национал-социалистическия Трети Райх.Например-всеки знае "Катюша" ама малко са чували за "Небелверфер".
-Както го разбирам, ако отново направим сравнение с днешни дни, не би повлияло никак зле на морала ми ако интернират всички престъпници, хомосексуалисти и педофили, сектанти и прочие.Напротив.Ааа и комунисти!
-Войната е стартирана, щото целия свят се юрва против решението на Германия да прибере изконните си територии.Силна държава не би се толерирала.А СССР е щял да нападне, защото е бил подтикнат от съюзниците.Което значи, че е правилно решението, да се атакува първи.

Да, война е било неизбежно да има.За щастие, имало е кой да обедини народа.Нас няма кой да ни обедини и сме свидетели на настоящето.
Е, интересно е да мислим какво би станало "ако".И на мене ми се ще Германия да бе победител, щото сега щях да съм на почивка на Охридското Езеро или на Средиземно море, а слугинята ми-гъркиня, да ми поднася вечерята на поднос.

Ей че готина дискусия стана.

blago84
04-11-2009, 20:11
Нацистите изразходват голяма част от немския потенциал за глупости... А си прав, че САЩ косвено работи против Германия, но по това време Германия се очертава като съюзник на СССР и американците си играят играта както им изнася - те въоръжават и Финландия за войната срещу СССР от зимата на 1939. Сталин до последно вижда Хитлер като съюзник (или като някакъв вид буфер, между СССР и западните врагове) и не би го нападнал.
Не е тайна, че през 1939 - 1940, англичаните изпращат доста диверсанти в окупирана Полша и в Румъния, с цел да се саботират съветските доставки на петрол за Германия.
Също така доста от младото поколение немски офицери през епохата са се учили на военно дело не къде да е а именно в СССР (Германия няма как да провежда големи учения преди 1939 без да предизвика сериозни подозрения)
Вярно е и че Сталин се въоръжава... но смятам, че не е предвиждал война с Германия, а по-скоро инвазия след като Германия бъде разгромена.

---

Малко на техническа тема - Тигърът не е нищо авангардно или революционно - просто един голям танк - на добрия стар принцип "повече от същото", който вкарва германците в капана... Такава логистична стратегия могат да си позволят само Русия и САЩ, защото другите страни нямат ресурсите затова. Към началото на войната всички хай-тек разработки са замразени, за сметка на още от изпитаните стари оръжия, които обаче малко по малко започват да излизат от мода... и при положение че германците нямат числено превъзходство, нещата почват да стават катастрофални. Всички авангардни за времето си разработки са замразени още преди 1939... следва застой в техноллогичното развитие, само доработки на старите обрзци, чак до 1943, когато се разбира, че избраният път е грешен и замразените разработки се размразяват, за да бъдат изкарани на фронта. А и повечето пробиви са от ваймарския период, после следва само леко надграждане.
Небелверфера и катюшата са сходни до толкова, че и двете изстрелват ракети. Но начинът им на употреба е доста различен. За съжаление Небелверфера е по-скоро неефкетивен - малко заряди и по малък обсег, освен това е използван във малки формирования, а не като катюшата - в големи батареи за масиран залпов огън... което го прави страхотно уязвим - дирята от изгорелите газове на ракетите перфектно издава местоположението му на врага, а малкото формирование го прави уязвим дори за малка групичка танкове или самотен щурмови самолет. Освен това е доста по-сложен и скъп за производство от Катюшата, което му пречи да се разгърне като масово оръжие. Освен това, катюшата винаги е използвана в големи битки, където е пазена от големи формирования танкове и самолети, а дори и унищожена е лесно заменима, поради простотата си. Небелверферът е на обратния полюс... Логично е катюшата да е по известното от двете оръжия.

---

И не смятам, че е вярно че евреите са обявили война на нацистите - нацистите започват с това - като на всеки режим със съмнителни устои и на тях им трябват врагове. Евреите са много удобни, защото където и да живеят, никога не се интегрират на 100% в обществото - винаги стоят малко настрани, като кръпка, което ги прави много подходящи за вътрешен враг, дори и нищо лошо да не правят. И това съвсем естествено настройва евреите по цял свят срещу нацисткото правителство. Когато вътрешният враг вече става недостатъчен - намира се и външен... и... става каквото е станало
А дори лагерите на смъртта да са измислица, терорът срещу собствения народ е факт. Бройката на репресираните германци(етнически, не само по паспорт) се измерва със стотици хиляди.

---

Това, че общоприетата история поизкривява нещата (защото тя го прави), изобщо не значи, че е сто процента невярна. И ако фактите се извлекат от нея обективно, се получава това - един грандиозен провал...

mitternacht
04-11-2009, 20:41
Диверсанти има навсякъде, което е нормално.Двете страни би трябвало да имат разнузнаване и контра-разузнаване.
Вярно, били са съюзници, дори после има руснаци в СС, както и да е.Но нали знаеш, че самия Хитлер е един от най-върлите противници на комунизма.Така че е странно да НЕ се очаква война между тях.
Прав си, Германия няма армия, така че няма как да се обучават в самата Германия.Виж, малко по-рано от 39 обаче, всъщност след избирането на Хитлер, страната увеличава военната си мощ до неподозирани измерения.
И друго, наистина можем да поспорим по въпроса с технологическия напредък :)
Аа, да вмъкна-пак преди 39 Луфтвафе помага на Испания.Тоест, все пак на Хитлер не му е пукало какво са си мислели другите :)

Уелл... важното е, че е много, много успешен.
За ресурсите-пак е странно.Все пак, не забравяй до къде се е простирала Германия :) Вярно, в Русия има добив на много и различни материали нооо.... :)
мм... е нали първо са били някакви по-елементарни танкове като Panzer I, II и така нататък цифричките се покачват, Пантера, Тигър... Всмисъл има развитие и още как.Да речем-Полша няма развитие, щото воюва използвайки кавалерия с копия! :)
Технологии?
Фау 1 и Фау 2. Например.Хеликоптери. :)
Що пък малко заряди?Колко има Катюшата, колко Небелверфера?Катюшата има 24, ама се зареждала 50 мин.Второто има 6, не знам за колко се зарежда, ама ще е определено по-бързо.Интересното е, че явно Небелверфера има по-голям рейндж (как е думата на БГ, забравих).
А защо е използван в малки формирования?Щото се мъкне лесно, мъничък е.А онова е масивен, обикновен камион.Което го прави и по-уязвим следователно.
За дима от ракетите съм съгласен, но при реактивната артилерия и без това си личи от къде се стреля.Ама Небелверфера лесно може да се премести :) Не че и онова не може де.
Оооо не е никак по-сложен от Катюшата, ама напротив.Представлява просто едни тръби на колеса.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nebelwerfer
ала го батко.
Някъде бях прочел, че се произвеждал и от дърво, което малко странно ми звучи.


:)) За евреите можем да спорим ли спорим.... Без съмнение :) Но ако са били далавераджии, измамници.... е много добре, че са били арестувани справедливо.

Наистина, за жалост не е успех.Това е факт.Германия губи (на теория) войната.Е, морален победител е, пък и има МНОГО по-малко жертви.Пък и пак е икономически над мнозинството от съюзниците. :) Макар умишлено да е закопана.


Оф, паралелно с това и чатя и става манджа с грозде.Ако имаш някакви въпроси, или съм написал нещо неясно, питай :)

mitternacht
04-11-2009, 20:53
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B2%D0%B5%D1%80%D 1%84%D0%B5%D1%80
Небелверфера-линк на БГ

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%9C-13
Катюша-линк на БГ

Явно все пак Катюша има със съвсем малко по-дълъг обвхат (да го наречем), странно защо в английската уикипедия пише, че е доста по-къс.

http://vbox7.com/play:f20e4273 :)))))))) Явно бая по-бързо от 50 мин се зарежда :) И все пак е красота, мамка му!

blago84
04-11-2009, 21:37
Много добре знам какво е небелверфера, само дето варианта който съм виждал беше на самоходно шаси.
Катюшите също са имали дървен вариант.

Повечето от нещата, които си написал по-горе за немските оръжия, не влизат в конфликт с моите твърдения - че ги има - има ги, че са плод на немския технически гений - точно такъв са, че влизат в употреба по времето на нацисткия режим - така е. Това не го отричам. Това на което наблягам е, че режима забавя тези разработки с по няколко години (които се оказват фатални, на фона на преждевременно започнатата война), което е просто един от много примери за лошо управление и държавническа недалновидност.
Както всяка друга катастрофа и тази в Германия е съвкупност от предпоставки и грешки. Но предпоставките са били доста сходни за цяла Европа, че даже и за Америка - съвземаща се от Голямата депресия. А грешките - нацистите просто ги правят една след друга и най-лошото е, че светът още носи последствията от това...


А темата взе много да клони към бистрене на геополитиката в исторически план... което за съжаление е неимоверно обемно. Предпоставките за всяко събитие следва да бъдат търсени в предходните, а като добавим и възможните развития на нещата... картинката става страшна.
Хитлер изобшо нямаше да се появи на сцената, ако Германия беше победила във ВВ1...
От друга страна, ако Наполеон беше излязал краен победител, Прусия никога нямаше да стане толкова влиятелна, че да обедини малките германски държави
И тн. и тн. можем да минем през Рим и Картаген, гърците и персите, египтяните и хетите... и накрая да откараме до неандерталците и хората. Много обемно стана...

mitternacht
04-11-2009, 21:52
Йеп.Значи изобщо не водим спор, ми само се допълваме.
Виж, говори се, че немците разработвали и летяща чиния :) Само че, в случая явно е било твърде напечено да се работи по Маус и Рате, които не се знае дали са щели да имат успех, ми я по-добре да се влага в Тигър и Кралски Тигър, които са си просто прекрасни, че няма на къде повече.Логично.
А ако се кефим на изобретения и подобни-има Густав и Дора. ;) Все още неподобрени.
Да го речем иначе-ако евентуално Германия беше поприклекнала и понавела се пред "великите сили" и беше разработила по-тайно оръжия, реактивни самолети и прочие, щеше да отнесе другите като куцо пиле-домат.Правилни разсъждения, но пак има "ако".Не се знае дали другите първи нямаше да атакуват, просто щото ще кажат:
"Ааа вий станахте много силни, яя и армия имате, не може!Само ние може да сме силни!Утре сутрин ни чакайте на моравата си."

Втората част от коментара наистина се основава само на догадки.И наистина може да се продължи до кога ли не.
Само можем да въздишаме по другите възможности :))


ps. Лека нощ и готини сънища! :)))

blago84
04-11-2009, 22:04
Лека и приятни сънища и на теб.

Само ще допълня, черазликата между проекта за летяща чиния и реактивен самолет е огромна - първото - я стане, я не, докато реактивният самолет - и германците и италианците имат работещи образци през 1939 (Италианците са първи с около 3 месеца). А и Германия няма нужда да се прекланя пред великите сили - тя е велика сила сама по себе си и западния и източния блок биха я приели с радост за съюзник в напечената ситуация... Вместо това нацистите решават да се скарат и с едните и с другите... много умно :-x

И като за лека нощ ще ти метна една тема за размишления - какво ли щеше да стане, ако през ВВ1, Германия си беше изшълнила плана - да отвори сухопътен фронт на САЩ на американска територия, вкарвайки Мексико във войната, на страната на Централните сили (тоест на своята и нашата) и то на фона на вече капитулиралата Русия... (Планът е реален, но английското разузнаване го прехваща и осуетява)

(Тук отварям и още една скоба - болшевишката революция става с дейната помощ на германското разузнаване, което е и причината руснаците да сепредадат при толкова унизителни условия)