PDA

View Full Version : есе



Xrisenceto
04-12-2009, 07:50
Здравйте.Имам да пиша есе по психология на тема "За или проитв абортите".Аз съм за,горе-долу знам какво да пиша но не знам как да започна.Моля помогнете ми за увода.Благодаря.

Tedi4ka
04-12-2009, 07:53
За или против абортите




Това е една наистина много интерестна тема. Доста неща могат да се напишат по нея. И така нека започна. В целия свят, както и в България хората правят аборти, било то по собствено желание или не.
За или против абортите?! Всеки би отговорил различно в зависимост от неговата възраст, зрялост и пол. Ако питате мен обаче абортите трябва да се правят в краен случай. Сега нека да развием тази тема, за да видим дали изобщо има нужда от тях.
Нека започнем с това как мисли по този въпрос едно 15-годишно момче като мен. В днешните доста трудни времена има много случаи на бременни момичета, които все още не са пълнолетни. Откъде идва цялата тази бърхотия, обаче?! Е, това вече го знам. Всичко идва от това, че някакви си, дечица са решили, че сексът е за всички, независимо от тяхната възраст. То няма нищо лошо в това да се прави секс, но не и без предпазни средства. Все пак за какво са измислени всички тези видови презарвативи, противозачатъчни и т.н. Може би, ако научаваме по-късно, какво е това секс ще бъде по-добре, а?!
Сега ще разгледаме един доста срещан случай на забременяване на непълнолетна. Нека вземем момиче и момче, които са гаджета и са започнали да водят полов живот. Но един ден решават да го направят без предпазни средства и става белята. Тогава, ако не се вземат някакви мерки, било то медикаменти става едно доста нежелано нещо – момичето забременява. След това решението има два изхода – да го задържи или да направи аборт, ако не е достатъчно късно за това. В повечето случай обаче се взима решението да се направи аборт. Но това правилно ли е?! Да убиеш едно човешко същество все още неразвило се и плод на едно безумно решение. Ако двойката задържи детето, то целият им живот се прецаква, поради неразумните им действия. Но има и вариянт, в който момичето изчаква да се роди детето и го изоставя. Според мен това да се изостави едно беззащитно съсдание не е правилно. В какъв свят то ще израстне?! Само мисълта, че е изоставено ще го побърка. Е, вярно, че има и деца, които биват изоставени и преуспяват в живота, но това е много рядко срещано. А има и трети вариант, в който момичето трябва да абортира. Но трябва ли да се унищожава този невинен живот?! Аз мисля, че тази двойка ще трябва да задържи детето, колкото и трудно да им е.Въпреки, че всеки трябва да понася последствията от действията си, най-добре ще е те сами да си решат дали трябва да се направи аборт или да запазят детето.
Но нека го погледнем и от страната на възрастните. Доста от жените неискат да запазят децата си, а да направят аборт, понеже немогат да им осигурят бъдещето, което заслужават. В този случай мисля, че решението си е изцяло тяхно.А някой жени правят нежелани аборти, което е доста трудно да се преодолее, ако наистина това дете е плод на една чистта и невинна любов. Не съм нито за, нито против абортите при зрелите жени.
Въпреки, че се унищожават невинни човешки животи чрез абортите, те понякога са нужни. Но мисля, че абортите в света трябва да се намалят до минимум и това да се прави само в краен случай. Защото все по-малко хора искат деца, а по този начин цялото население бавно ще изчезне.

Tedi4ka
04-12-2009, 07:53
За или против абортите ?



Аз съм против абортите. Това за мен е все едно да убиеш собственото си дете. Все пак това е едно живо същество, което живее вътре в теб! Иска ми се да забранят абортите! За щастие не ми се е случвало да забременея и се моля да не става в период, в който не съм готова и нямам човек до себе си. Но недай си боже ако стане бих си го родила. Макар и да съм самотна майка! Все пак това ще е моето дете- от моята плът и кръв! И съм сигурна, че родителите ми ще ме подкрепят! А аз ще направя всичко възможно да му предоставя най-доброто от живота! Ако трябва ще стоя гладна, за да има то какво да яде..
Грях е да направиш аборт! А процентът на абортите е толкова голям! Много жалко.. А по-голямо щастие от това да станеш майка сигурно няма! Това че се е случило по рано от колкото трябва, явно е имало причина за целта, и хубаво или лошо, на четиринадесет,петнадесет,ш естнадесет или двадесет години няма значение от възраста, последствията трябва да си ги поемеш ти, а не това което си сътворил да плаща за твоята "грешка" ако може да се каже, че едно дете е грешка, аз не бих го нарекла така.
Твърдо съм против тях, независимо от обстоятелствата, създаден е живот и не трябва туко така да се прекратява. Просто не смятам че е нормално, независимо дали е било плод на грешка, прибързани действия или просто невнимание.
Все пак фактите са си факти. Всяко нещо има както хубави така и лоши страни. Не смятам че е нормално да се отнема живота на дете, макар и неразвито в 1-я месец на бременноста примерно та дори и преди 3-я...но пък от друга страна, найстина ще е жалко това дете да има такъв живот след като се роди, за това нещата трябва да се преценят внимателно. Но пък трябва да се замислим, какво бихме избрали между варианта да бъдем живи или това че родителите ни ги е било преди време страх да си поемат отговорноста независимо на колко години са били, и нас да ни няма.

Голям резерв за преодоляване на демографския срив на българското население може да бъде осъзнатата обществена подкрепа на отказа от аборт.
Статистиката показва, че населението на България бързо намалява поради ниска раждаемост, висока смъртност и емигриране на млади хора. В същото време в страната има много бездетни двойки.
Сега броят на абортите у нас надвишава значително броя на ражданията. Абортът е прекъсване на бременността предимно поради нежелание на детето от страна на родителите.
Решението на една жена да направи аборт е винаги съдбоносно решение, което крие рискове и се отразява на по-нататъшния и живот, Затова е нормално тя да има колебание и да претегля аргументи “за” и “против”, т.е. често нещата са “на кантар”. Това подсказва възможност за обществена подкрепа на отказа от аборт, без да се нарушава правото на жената да направи собствен избор и да се разпореди със собственото си тяло и съдба. Не бива да се пропуска, че съществува висока вероятност нежеланото от майката дете да бъде твърде желано от някой друг, а при тази демографска криза то е със сигурност желано от обществото.
Ключовата роля би трябвало да принадлежи на медицинските заведения, към които жените се обръщат за извършване на аборти, Медицинските заведения, към които се обръщат бременни жени за извършване на аборт, трябва да могат да предлагат алтернативи.Например има много бездетни двойки, които биха искали да осиновят това дете, а не майка му да прави аборт. Това от дуга страна може да накара дадената бъдеща майка да не прави аборт.
Темата за абортите е много деликатна! От една страна са майките, които понасят най-голямата тежест от създаването на поколението - не само като бременност, но и като понататъшно отглеждане. Те сигурно настояват за свобода при вземане на това толкова важно житейско решение. От друга са нуждите на обществото - бездетни семейства, които дават мило и драго за рожба, и всички, които са притеснени от демографското развитие на България. Не могат да се оставят на страна от този въпрос и самите деца - те не могат да изразят "собствено становище" дали да се появят на този свят, или не, но веднъж появили се, предоставят изисквания, които не търпят възражения.
Всеки сам си преценява, но има ситуации, в който абортът се явява единственото решение на проблема. Да си представим, че примерно това дете е в корема на друго дете! И примерно не е плод на любовта,а плод на изнасилване?Едно е, че ще съсипе живота на момичето,решило да го роди. Друго, че майката и бащата на преждевременната мама трябва да гледат бебето, защото едно четиринадесет-петнадесет годишно момиче едва ли може само да отглежда дете.
Мога да кажа най-общо че съм против абортите,особено когато жени се решават на тази стъпка за да запазят кариерата си или защото това щяло да им попречи на обучението.Това е толкова егоистично.Има също така и млади хора които казват, че са още незряли за тази стъпка,за това да родят дете на петнадесет годишна възраст и мен много ме е яд на тях,защото според мен те не са зряли и за зачеването на това дете, в смисал за правенето на секс.Така че след като си решил, че си достатъчно зрял за секс, ще си поемаш и отговорността. Това е зародиш и от него произлиза живот. Когато си отнел шанса за развитие, си убил.
Това имах предвид, че щестнадесет-седемнадесет-годишните не са готови за секс, щом не могат да си поемат отговорностите, които може да настъпят след това. Едно такова същество още не е изградено, като човек, камо ли да отгледа друг такъв, но най-лесното е след като си направил грешката, да направиш аборт. Начини винаги има и зависи как ще погледне семейството ти на това, но само защото начините са трудни, това не значи, че трябва да ги отхвърлим. Има едно нещо наречено "Престъпление и наказание"- метафорично казано. Това винаги се отразява в живота на всеки.
Твърдо съм против и заради факта, че само след третата седмица сърцето на детето започва да бие.Това е от медицинска гледна точка.
А от духовна. Бог не прави разлика между детето в утробата и извън нея. За Него това са еднакви личности.
И все пак всяка българка трябва да роди поне две деца
И след това да се ползва аборта, ако се наложи,но пак не го подкрепям.Ние българите изчезваме със страшна скорост.И скоро няма да ни има,няма да ги има и тези които са “за” абортите! Бог да пази и да дари с любов българските деца.

Xrisenceto
04-12-2009, 07:54
Благодаря