PDA

View Full Version : СПЕШНО!! ЕСЕ по ПСИХОЛОГИЯ HELP!!дайте още теми моля ви :(



kendiman
04-12-2009, 09:57
ЕСЕ на тема:

1.Моят живот-рационален или емоционален
2.Логиката на моят живот
3.На какви логически принципи се подчинявам

Есе на една от трите теми.

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

Tedi4ka
04-12-2009, 10:56
МОЯТ ЖИВОТ Е В МОИТЕ РЪЦЕ
Коя е областта, в която са моите интереси? – един въпрос с повишена трудност за много мои връстници. За мене също. Точно когато реша, че знам какво искам, и ми се случва случка, която преобръща нещата на 180 градуса. Учебните предмети математика, физика, химия, биология непрекъснато си сменят позициите в моите предпочитания. Когато смятах, че биологията е на първо място, внезапно получих предложение да работя в екип по темата „Магнитно поле на Земята”. Бях ученик в 9ти клас. Имах личен компютър и достатъчно компютърна грамотност, за да получа задачата да направя Power-Point презентация. С помощта на учителката си и работата на екипа, презентацията беше завършена. С презентацията, заедно с учителката си по физика участвахме в Национален конкурс, организиран от Международната фондация”Свети свети Кирил и Методи” и Ротари Клуб и стигнахме до национално ниво. Участвах в окръжното състезание „Ателие физика 2006” в град Кърджали и бях класиран на първо място.
Работата в екипа и резултатите от нея повлияха силно и изтласкаха физиката на първо място в приоритетната ми скала.
Новата учебна година, в която вече бях ученик в 10ти клас започна много силно в полза на физиката.
Учебният проект, по който работиха много ученици беше „Електромагнитното поле и опазване на околната среда”. Началото на работата по проекта не беше вълнуваща. Дори напротив. Изглеждаше толкова научно и скучно, че още малко да провали участието ми в него. Факта, че имам лична видеокамера и мога да работя отлично с нея, беше причината да ми възложат задачата да направя няколко клипа:
- В часа по география трябваше да заснемем работата на класа по изработване на климатична карта на България в дадения момент. Учениците използваха мобилните си телефони и се обаждаха на познати от различни градове с цел да разберат каква е температурата на въздуха, посоката на вятъра и дали вали, облачно или слънчево е времето в техния град. Наблюдавах работата на класа и изпитвах особено чувство от необичайната атмосфера в часа, от отговорното отношение, което личеше във всички разговори, от използването на едно техническо средство, за което аз и моите приятели се готвехме да алармираме, че е опасно;
- Направих видеоклипове и за работа на микровълнова печка, на компютър и телевизор.
За проекта трябваше да направя много снимки на разположението на предавателните антени на мобилните телефони в близост до детски ясли, градини и училища.
Когато свързах всички тези снимки и клипове с текста, за които се бяха трудили много други ученици от училище, се получи една вълнуваща картина.
Обмислена беше защитата на този проект за Петото национално състезание по природни науки и екология в град Добрич – ноември 2006 година и резултатите от самата защита бяха повече от отлични.
Оценката, която получи екипа ни на защитата, беше 5.25. Тази оценка позволи на Анатолий Хубенов – ученик в 12ти клас, да я използва за кандидатстудентска оценка за ВУЗ и сега е студент в СУ, специалност „Екология”, а за мен тя има стойност на много висока морална награда, защото бях ученик в десети клас.
Всички тези събития ориентираха изцяло погледа ми към физиката, но не само …
След това състезание за дълго време мислех с какъв проект по биология бих могъл да участвам на следващото състезание по природни науки и екология. В главата ми се родиха много идеи …
Да, но и от тях не бях обсебен за дълго.
В училище сформираха група за народни песни. Музикален съм. Обичам да пея. Знам много народни песни. Хората, които са ме слушали винаги, са ме харесвали и поощрявали да се развивам като певец. Даже след седми клас кандидатствах в Широка Лъка – в музикалното училище, но не бях приет. Още не съм сигурен дали да продължавам да съжалявам или не … Възможността за изява в училището ме тласна в другата крайност физиката. За да си добър музикант, даже певец, трябва съзнателно или не да си и добър физик. За известно време отделях много време за работата си в групата за народни песни. Имахме много изяви. Дори награди.
Когато смятах, че съм намерил мястото си, в живота ми отново се намеси физиката.
В училището беше обявен конкурс „И физиците онемяват”. Конкурсът изискваше не само да имаш определени познания по физика, а повече богата фантазия и да виждаш даже и невидимото. Отново ми помогна способността да работя с фотоапарат. Направих много снимки, в които бях уловил природни явления с точни физични обяснения – отражение на светлината, дифракция, интерференция на водни вълни. Направих интересни фотоколажи от по няколко снимки и с тях участвах в областното състезание „Ателие физика 2007”. Получих награда и грамота. Получих грамота от РИО – Кърджали за отлично представяне на национални състезания.
С какво искам да се занимавам? – Още един въпрос, чийто отговор търся непрекъснато. Много лесно мога да отговоря – с всичко. Само, че тогава трябва да направя времето някак си да бъде безкрайно, за да ми стига за всичко. Не мога да променя продължителността на мига и тогава решавам въпроса по следния начин – днес се занимавам с едно, утре ме интересува друго.
Знам, че така мога да загубя много време, но когато днес имам по-малко отговорности към други хора, мога да си позволя този лукс. Всяко знание, което днес усвоя, всяко умение, което стане мое поведение утре – в моя бъдещ живот ще ми бъде от полза.
Най-важното, което смятам за себе си сега, е да се уча от всички, от всичко, винаги, от всякъде.
Смятам да използвам и участието ми в „1000 стипендии” точно в тази посока. Приоритет ще дам на физиката. Ще търся начини за науча повече за влиянието на електромагнитното поле върху живата природа. Ще продължа работата си по проекта „Електромагнитни вълни и опазване на околната среда”, като съсредоточа вниманието върху вредното въздействие на макролъченията. Смятам с този проект да се явя на Седмото национално състезание по природни науки и екология, когато вече ще съм ученик в 12 клас.
Винаги съм бил отличен ученик. Добър брат и син. Смятам се за гражданин на света и искам да имам контакти от тук и сега с целия свят.

kendiman
05-13-2009, 14:31
дайте ми още теми плс :(