PDA

View Full Version : ESE



mimsityy
04-12-2009, 15:36
Trqbva mii ese na tema "Az obi4am" ..... plss pomognete .... mersi predvaritelnooo ... :-)

FeelMe
04-12-2009, 16:02
"Аз обичам..."-есе

“Аз обичам България!”… кога ли за последно съм чувала някой да изрича тези думи на глас? Със сигурност не и наскоро. Всъщност чудя се дали изобщо съм чувала думите “обичам” и “България” в едно изречение… Тъжно, нали? Може би времето ни е такова. Твърде съм малка, за да си спомня как е било преди. Дали хората са обичали страната си повече или просто са го показвали по-често?А още по-преди - когато българите са се борили и с цената на кръвта си са защитавали Родината?

Минало…

Сега нещата са различни. Любовта към това, което би трябвало да е най-святото и най-милото за всеки човек, сякаш почти се е изгубила. Огромна част от младите хора дават мило и драго да заминат, да се махнат, да отидат където и да е, само да не останат тук. Да, финансовите проблеми си казват думата. Но това достатъчен повод ли е да напуснеш своята земя, земята за която са се борили и над която са се трудили предците ти? И всичко това, за да идеш там, където никой не те познава и в повечето случаи дори не иска да те опознае? Там, където ще си вечно чужд, друг, различен, каквото и да правиш.

Аз мисля, че не си струва.

Аз обичам България и не го крия. Обичам я заради всичко -хубавото, дори заради лошото, но най-вече заради това, че е моята Родина. Дължа й много - живота си, израстването ми като личност, всички лесни и трудни решения, които ми се е наложило да взема, всички уроци, които съм получила…абсолютно всичко.

Целият ми живот е свързан с България - всичките ми спомени още от най-ранно детство са тук. Всичките роднини, приятели,познати, семейството ми е тук. Съдбата ме е събрала с любимите ми хора тук. И горчивото, и сладкото в живота ми е тук. И грешките също. Грешки, които са ме научили на много. Направили са ме по-силна, по-умна и дори мъничко по-мъдра.

А какво да кажа за невероятната ни история и омагьосваща природа? Гостоприемството, душевната чистота и честността на българите… Те биха покорили всеки, дори иначе съвсем чужд на България.

Да, не отричам, Родината ни има и лоша страна. Не приемам всичко сляпо и безрезервно. Виждам всеки ден страданията на хората. Виждам тъгата. Виждам отчаянието, скръбта, безнадеждността.

България има и безброй недостатъци, зная.

Но за мен, тя има едно качество, което е в състояние да компенсира всичко друго…

България е родната ми земя и не бих я заменила за нищо на света.

Обичам те, България!

FeelMe
04-12-2009, 16:03
"Аз обичам...."-есе

Животът и изпълнен с много изненади, с много препятствия, срещи с различни по характер хора. Така както преди няколко дена мой познат, който аз действително не познавах много добре, ме попита: ,,Какво обичаш най- много?’’ В този момент аз се замислих доста. Какво ли обичам аз? Не си бях задавала този въпрос до сега и май вече беше време да го разгадая...
Да обичаш! Това означава много- да се чувстваш добре, да се радваш, да жертваш себе си в името на нещо друго. Обич може да се изрази към различни неща- обич към материалното, обич към близък човек. Обичта може да се изрази и по много различни неща.
Аз обичам да обичам и да бъда обичана. На някои им звучи странно, но това ме прави наистина щастлива. Да! Да съм заобиколена от хора, които ме обичат и да мога и аз да ги обичам. В такъв случай има повече разбирателство, повече хармония и най- вече щастие.
Колко е неприятно, и тъжно, когато около всеки един от нас има омраза или пък завист, когато не може да се покажат добрите чувства, а именно любовта.
...И така, като казах на моя познат, че обичам да обичам и да бъда обичана, той доста се учуди.
Освен че обичта е толкова красива и освен че дарява много щастие, тя носи и болка. Много тежка болка, която в някои случаи кара хората да се ,,затворят’’ в себе си. Аз също съм изпадала в подобни моменти, но все пак такъв е животат- да се учим да се справяме с трудностите, да оценяваме това, което получаваме и все пак да бъдем добри.
Обич! Обичта към родителя, обичта към приятел, кум най- любимия човек- всяка една е значително важна за мен. Но най- важното нещо е да се научиш да обичаш безрезервно, защото само тогава, когато дариш любов, ще получиш любов в замяна, и само тогава ще намериш истинското щастие.
И както са казали хората: ,,Всичко с времето си.’’ Да, така е! Защото само времето ,,знае’’- колко е велика любовта!!!

ето два вариянта , дано съм помогнала...
:)