PDA

View Full Version : Есе-космосът



ludotokrise
04-14-2009, 12:08
Здравейте, спешно до довечера ми трябва есе на тема "Космосът-настояще и бъдеще" или някакво есе за космоса.Моля ви, спешно е :cry:

detelina101
04-14-2009, 12:20
» Космосът и човека(Есе)

Мнениеот Mozo на Чет Дек 27, 2007 20:45
Космосът и човека


Космосът какво е това ? Поне всеки човек си е задавал този въпрос .
Човекът винаги е познавал планетата, на която живее . Знае как изглежда, знае какво е нужно да се направи , за да я опазва, но не знае какво се крие отвъд неините недра . Всеки вижда облаците , слънцето и звездите, човешкото око вижда само това . Много хора се питат какво има зад тях . Някой от въпросите на учените са да ли има други извънземни организми като нас хората .
Космосът какво е това всъщност ? Далитази дума се използва като нарицаемо за нищото , което ни заобикаля ? Ние знаем само, че космоса се намират и другипланети, но незнаем почти ни6то за тях. Наричаме ги с различни имена , но дали наистина те се именуват така?
Човекът е любознателен , той иска да знае за света, в които живее. За съжаление само космонавтите от Руската совалка “ Аполо 11” са можели да видят нашата планета от другата страна . Страна наречена от нас хората космос ( космонавтите от “Аполо 11” всъщност не се знае да ли са постигнали целта си – кацането на Луната – единствения естествен спътник на Земята, имаща форма на сфера и е 81 пъти по малка от масата на Земята ).
Но дали този факт е достатъчен за нас хората, за да задоволим любопотството си за заобикалящото ни отвуд погледа на човешкото око . Дали само ние сме единственитв живи същества, който обитаваме не само нашата планета , но и целия космос? Още в древността се разказва как хората са се ориентирали по звездите. Те са създавали свой мотологични фигури от тях . Те са дали имена , от тях са произлезли съзвездията. Съзвездия , който познаваме и сега . Няма човек , който да не е чувал за “ Малката мечка “ , “ Голямата мечка” и галактиката “ Млечен път “. Ето по тях хората са намирали ориентир , разчита ли са на много звезни карти създадени от тях. Знаели са , че звездите не са само “ светещти точки” в небето .
Когато гледам звездите , аз знам , че те са част от космоса. Гледам ги и си мисля дали всеки човек има своч собствена звезда, която да свети само за него. Гледам ги, как блещукат и си създавам мой собствени реални и нереални образи, на които ги опреличавам. Понякога си мисля, че звездите са само част от необятното и непонятното. Ако имам възможност бих искала да го изучавам , не само тях но и целия космос. Да разбера повече за това , които ни заобикаля. За звездите, планетите, слънцето и дори за нещата , които не подозирам, че съществуват в космоса.
Всеки човек има мечти и надежди , но не всеки се стреми те да станат реалност. Аз също мечтая и винаги когато го правя , гледам звездите. Сякаш те изпълняват желанията ми , и аз сам “ длъжна” да споделя с тях. Когато гледам звездитв, сякъш виждам и много и малко. Виждам небето, облаците и звездите но сякъш и целия свят. Когато съмтъжна , си мисля защо не сам на някоя друга планета . Сама , но дали найстина там щте е по добре отколкото тук на земята. Там съм сама , но човек не е създаден да бъде сам .Нo на мен ми е любопотно дали тази планета би приличала на нашата планета земя? Дали там , в моята въобразаима планета би имало злоба, коварство и завист ? На вупроса били живял на друга планета, много хора биха отговорила ДА , но моя отговор ще бъде НЕ , защото тук е моето семеидтво , приятели и близки. Тук е моята родина , която не бих заменила за нищо . Тя е също част от космоса, всички сме част от него. Ние живеем тук на земята , но нали тя е част от слънчевата система , за която е доказано ,че се намира в космоса. Всички имаме своята история . Но всъщност пак сме част от необятното и непонятното.
Аз свързвам космоса със заобикалящато ни отвъд земните недра. Свързвам го с планетите , галактиките и слънцето, без които живота ни би бил немислим. Всекичовек има виждания и свое мнение за космоса. Ако трябва да го опиша с три думи бих казала: , че товае мястото, където времето сякъш е сряло, място обгярнато с неизвестност и красота.
Космосът е неделима част от нашия живот ! Как мислите дали всеки човек знае какво означава космоса за него?

ludotokrise
04-14-2009, 14:09
Благодаря ти много :grin: