PDA

View Full Version : ПИСМА НА ГРЪЦКИ УЧЕНИЦИ



prizivzaborba
04-14-2009, 14:02
ПИСМА НА ГРЪЦКИ УЧЕНИЦИ

Предлагаме на вниманието на читателите три писма от гръцки ученици, писани по време и във връзка с избухналия през декември 2008г. всеобщ бунт на младежта в Гърция. Смятаме, че писмата са важни, защото по-добре от всякакви медийни анализатори са уловили духа и философията на бунтовете и защото са непосредствен глас на бунтуващите се, а не суха вестникарска статистика, съпътстваща очевидната невъзможност на „експертите" да анализират бунтовете в цялата им многопластовост. Писмата станаха особено популярни в международния интернет обмен, откъдето и бяха получени и бяха преведени на български. Надяваме се чрез тях хората в нашата страна и по-специално – студентите и учениците, да научат повече за философията на бунта, за съкровените мисли на участниците в него, за причините за тяхното недоволство и за техните мечти и идеи.


http://prikachi.com/users/priziv/241y.jpg

prizivzaborba
04-14-2009, 14:03
ПИСМО ДО МОИТЕ РОДИТЕЛИ/писмо на гръцки ученик/

Скъпи родители,

Знам, че ви дължа много. Вие ме родихте, дадохте ми да пия, нахранихте ме, отгледахте ме. Дори ме обичахте. Така поне казвате. Тъй като нещата стоят малко по-различно.
Вие ме доведохте тук, в свят, в който сте принудени да ме изоставяте всеки ден и да бягате по своите дела. Доведохте ме тук и започнахте да търсите къде да ме оставите. Продължихте да ме взимате от училище и, понеже това не беше достатъчно, вие продължихте да ме водите на куп частни уроци, плюс това, че ме уплашихте с опасенията за моето бъдеще. След като моето бъдеще се очаква да бъде толкова несигурно, тъй като вие направихте дори живота на земята опасен, защо ме доведохте тук? Какво е моят живот? Тези два часа телевизия и видео игри всеки ден?
Искам да видя света, да разперя моите крила и да летя всеки един момент. Искам да изляза навън, да се срещна с други хора, да играя, да се забавлявам, да чувствам радост и да не се притеснявам от факта, че утре ще отида на училище без да съм си подготвил уроците. Искам да мечтая за свят, в който хората няма да търсят къде да ме зарежат, в който те няма вечно да имат някаква работа за вършене, в който няма да е опасно да се срещам с други хора, в който бъдещето няма да ме плаши, в който няма да има господари и няма да има роби.
Виждам вашето затруднено положение, но аз не го приемам и въобще не искам да го приема. Няма да се подчинявам, само защото вие го правите. Не искам да ставам нечий роб или господар, искам да бъда оставен на мира.
Тези униформени кучета не могат да ме уплашат. Вие виждате в тяхно лице някакъв ред и сигурност. Аз съм единственият измамен, тъй като идеално виждам, че този ред е лицемерие, а що се отнася до сигурността, то по-голяма опасност от тях няма.
Те са символ на властта. Вашата власт, властта на учителите, на политиците, на възрастните, които приемат да живеят при този ред. Вие ме учехте как да живея по същия начин, но аз отказвам да го направя. Ако те искат да се занимават с мен, толкова по-зле за тях. Те са безнадеждни и нека това се запечати в техните умове: аз съм гневен и опасен и има още много като мен момичета и момчета, ние сме навсякъде, дори в домовете на убийците. Те не могат да се скрият от нас, независимо от това къде се намират. По един или друг начин, ние ще останем прави, а те – не.
Не ми се сърдете, правя това, което ме учихте да правя. Вие ми казвахте, че бунтът значи хаос и разруха. Сега аз се бунтувам и вие получавате хаос и разруха.
Обичам ви. По мой собствен начин, но ви обичам.
Но аз трябва да създам своя собствен свят, в който да живея свободно и аз правя това, за да премахна вашия свят. Това е най-важното за мен. Преведено на вашия език: това е мое задължение.

http://prikachi.com/users/priziv/242J.jpg

prizivzaborba
04-14-2009, 14:06
ПИСМО НА УЧЕНИЧКА ЗА АЛЕКСИС

За Алексис

Нима живеем в общество, в което, когато те убият един от нас, ние продължаваме да живеем все едно нищо не се е случило??? Що за несправедливо отнет живот? Ще ги оставим ли да продължат, при положение, че всеки един от нас можеше да е на неговото място???

Минута мълчание не е достатъчна
Но може би яростта до живот е
Заради откраднатия живот
Заради кървящата демокрация
За да запушим завинаги дулото на пистолета
Което уби един невинен ученик
Празни училища, претъпкани улици
Несправедливостта не се спира със счупена палка
Нито пък с наказателна присъда
За този, който управлява страната
Време е за промяна.
НЕ, вие няма да ни убивате всеки миг!
НЕ, вие няма да ни водите към гибел!
НЕ, ние все още имаме глас!
НЕ, ние няма да ядем бързо приготвената ви храна!
НЕ, нещата отидоха твърде далеч!
НЕ, гневът се разля навсякъде!
Напразно е да се чувствате тъжни за смъртта на един, който никога няма да възкръсне. Но да се чувствате тъжни за останалите живи, които ще умрат несправедливо заради държавата, имаща 28 милиарда за банките и само един куршум за народа, е най-смисленото нещо на света.

x3eme
04-14-2009, 14:08
По добре напиши всичко в един пост,няма смисъл през 5 минути да пишеш.

prizivzaborba
04-14-2009, 14:08
ПИСМО ОТ ПРИЯТЕЛИТЕ НА АЛЕКСИС

ИСКАМЕ ПО-ДОБЪР СВЯТ!
ПОМОГНЕТЕ НИ...
Ние не сме терористи, хулигани, „известните неизвестни”
НИЕ СМЕ ВАШИТЕ ДЕЦА
Тези известни неизвестни...
Ние имаме мечти – не ги убивайте!
Ние имаме порив – не го спирайте,
ЗАПОМНЕТЕ
Вие също някога сте били млади.
Сега вие правите пари, интересува ви
само вашият престиж, станахте охранени и нагли.
ВИЕ НИ ЗАБРАВИХТЕ!

Ние очаквахме да ни подкрепите,
ние очаквахме някакъв интерес,
за да може поне веднъж да се гордеем с вас.
НАПРАЗНО!
Вие живеете фалшив живот, преклонили сте глава,
стоите със свалени гащи и чакате
денят, когато ще умрете.
Загубихте способността да мечтаете, да се влюбвате,
да творите!
Само продавате и купувате.
МАТЕРИАЛИЗЪМ НАВСЯКЪДЕ
ЛЮБОВ – НИКЪДЕ, ИСТИНА – НИКЪДЕ
Къде отидоха родителите? Къде са хората на изкуството?
Защо те не излязат на улицата да ни защитят?
УБИВАТ НИ!
ПОМОГНЕТЕ НИ

ВАШИТЕ ДЕЦА

П.С. Спрете да хвърляте сълзотворен газ срещу нас, НИЕ плачем и без него.

http://prikachi.com/users/priziv/243q.jpg

sexita
04-16-2009, 18:27
Καλημέρα Ελλάδα ;)

prizivzaborba
04-17-2009, 17:44
http://www.vbox7.com/play:bd285821 :booooomb: :booooomb: :booooomb: :-x

rubi
04-17-2009, 18:19
Καλημέρα Ελλάδα ;)

Τι κάνεις;

prizivzaborba
04-18-2009, 00:50
Τι κάνεις; - Може ли превод?

moncho
04-18-2009, 10:31
Τι κάνεις; - Може ли превод?

Как си

sexita
04-20-2009, 18:13
Καλημέρα Ελλάδα ;)

Τι κάνεις;

Μια χαρα! Εσύ τι κάνεις;»

Rofl4e
05-03-2009, 13:26
8) абе някакъв ужас.. е

ето за това предпочитам Гърция само за почивка.. :D

ειρήνη :D