PDA

View Full Version : Разликите между различните дистрибуции за Линукс



relax4o
04-16-2009, 19:19
Бихте ли споделили за по-известните дистрибуции какви са разликите и коя за какво е по-добре да се ползва, да имам на предвид към кое да се насоча...

mullated
04-17-2009, 05:45
Има един известен сайт - http://distrowatch.com Там има почти всички дистрибуции на света.Отстрани има класация на най-разглежданите (hit points per day). На първо място е убунту, следвано от пцлинуксос и така нататък.Избираш си някоя дистрибуцийка от дадените там и ти се отваря страница с подробна информация - какво предлага, към каква аудитория е насочена, скрийншотове, форуми, вики-та и т.н. Това като за начало би ти дало някаква ориентировка.Ако имаш още питания - питай.

Outlaw87
04-17-2009, 05:47
relax4o ако се насочиш към Ubuntu виж какво съм направил:
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=242283

relax4o
04-17-2009, 19:35
Към Убунту не. По-скоро към Дебиан или Slackware.

CucAgMuH
04-17-2009, 19:43
Към Убунту не. По-скоро към Дебиан или Slackware.

Дебелиана е нещо като автопилот, а Шлака е като ръчно управление :)

Ако не разбираш и не ти се занимава, можеш да си караш на автопилот без проблеми. Но никога няма да можеш да правиш ония виртуозните маневри...

Ако ти се занимава с ръчно управление - отначало ще се справяш много по-зле от автопилота, ще е по-грозно и нефункционално, но един път като натрупаш опит ще задминеш ония които са на автопилот - на задна, с опъната ръчна. 8-)

Имай предвид че това няма да стане за месец-два-три ;) Ако ти е просто за развлечение ще ти препоръчам Дебелианчо. Ако си решил след половин-една година усилено ползване да достигнеш auto нивото на Дебилиан, тогава - Шлакуеър.

relax4o
04-17-2009, 19:58
Т.е. "Шлака" в повечето от случаите се ползват команди, нали? А Дебиан е нещо като Уиндоус ?

Genetix
04-17-2009, 20:07
Т.е. "Шлака" в повечето от случаите се ползват команди, нали? А Дебиан е нещо като Уиндоус ?


Шлака е повече с мислене.
Дебиан си няма нищо общо с Уиндоус. Специфичното при него е, че идва напълно готов пълен с софтуер (4 DVD диска) и напълно конфигуриран.

Препоръчвам ти Ubuntu най User-frendly базираната на Линукс операционна система.

relax4o
04-17-2009, 20:22
Ясно... еми ще мисля, хаха... А за SUSE нещо да кажете ?

mullated
04-18-2009, 07:06
Истината е в бсд-стайл-а.

Genetix
04-18-2009, 10:51
Зависи коя истина търсиш...

За SuSe еми .. нищо обикновен Линукс нивото на user-frendly също е много високо. Лесно се оперира и работи с него.

Опитай Mandriva също тя е много добра и достъпна до новите потребители. Първата дистрибуция която си инсталирах.

Още веднъж те насочвам към Ubuntu защото документацията му е най-голяма и лесно ще намираш решения на проблемите си.

Outlaw87
04-18-2009, 14:41
tqnko при Debian не винаги се действа с 4те DVD-та. Първото CD съдържа най-използваните пакети. Opensuse не бих препоръчал за новак, защото ще видиш зор с мултимедията.

mullated
04-18-2009, 17:25
Аз пък с 2 ръце гласувам за Arch линукс.

relax4o
04-18-2009, 17:35
Много видове, много нещо 8-) Май първо ще сложа Убунтуто. Бая неща прочетох за него от един сайт. Благодаря за мненията.