PDA

View Full Version : Passive Voice - само кратичко,моля



MrUndaztood
04-21-2009, 14:19
Ехо.Здрасти.Искам да помоля,ако някой може да ми разясни с няколко изречения,кога използваме Passive Voice (за всяка форма отделно...пример:are made,were made,have made,is made...etc)

Тенк Ю :)

Редактирано от ProstoAz
1 точка от правилника!

Boyd
04-21-2009, 15:20
Passive voice се използва когато върху подлога е извършено действие. Например: The house was built; the house is being built.

"Къщата е построена" - тя не може да се построи сама, затова е в passive voice. Не знам на български как се казва това, защото на английски съм много по-добре с граматиката отколкото на български..

MrUndaztood
04-21-2009, 16:12
Благодаря,с Present,Past и Have нямам проблем,но можеш ли ода обясниш

Кога се използват:
Has/Have Been ...
Future Passive ...


Иначе The Passive - Страдателен залог

afterforever
04-21-2009, 21:51
Трябва да знаеш кога се използват същите времена в актив, за да знаеш кога се употребяват в пасив. Актив/деятелен залог се използва, когато подлогът в изречението извършва действието, т.е. Кокошката снесе яйце. "Кокошката" е подлог и тя снася. Пасивът/страдателният залог се използва, когато искаш да извършиш действие върху подлога на изречението. Яйцето е снесено от кокошката. "Яйцето" е граматическият подлог и то реално не прави нищо, а него го правят (снасят), а "от кокошката" се нарича логически подлог.
Използват се времената както в активен/деятелен залог, по същия начин. Като начало можеш да си го превеждаш на български, ако си добър в граматиката и няма да се оплетеш още повече.
Примерно:
The room looks nice. Somebody has cleaned it. (Стаята изглежда приятно. Някой я е почистил - Present perfect Active)
The room looks nice. It has been cleaned. (Стаята изглежда приятно. Тя е била почистена. - Present perfect Passive)

За бъдещото е същото. Пасивът в английски не е голям проблем, ако не се оплиташ граматически във времената, т.е. кое точно какво изразява, но това е въпрос или на усещане, или на зубрене, в крайна сметка.

Someone will clean the room. - Future active - Някой ще изчисти стаята.
The room will be cleaned. - Future passive - Стаята ще бъде изчистена.

Айде, успех! 8)

Darkkiss
04-22-2009, 00:26
:-o

nymphadora
04-22-2009, 06:17
Нека позная..8ми клас?Щот и ние учиме същите простотии :D
иначе по темата-мисля,че Boyd обясни доста добре :)

MrUndaztood
04-22-2009, 14:12
Нека позная..8ми клас?Щот и ние учиме същите простотии :D
иначе по темата-мисля,че Boyd обясни доста добре :)


Не.10 съм :D в профилиране с АЕ просто сега го пре-преговаряме,ама аз така и така не можех да го усвоя като хората.

MrUndaztood
04-22-2009, 14:14
Трябва да знаеш кога се използват същите времена в актив, за да знаеш кога се употребяват в пасив. Актив/деятелен залог се използва, когато подлогът в изречението извършва действието, т.е. Кокошката снесе яйце. "Кокошката" е подлог и тя снася. Пасивът/страдателният залог се използва, когато искаш да извършиш действие върху подлога на изречението. Яйцето е снесено от кокошката. "Яйцето" е граматическият подлог и то реално не прави нищо, а него го правят (снасят), а "от кокошката" се нарича логически подлог.
Използват се времената както в активен/деятелен залог, по същия начин. Като начало можеш да си го превеждаш на български, ако си добър в граматиката и няма да се оплетеш още повече.
Примерно:
The room looks nice. Somebody has cleaned it. (Стаята изглежда приятно. Някой я е почистил - Present perfect Active)
The room looks nice. It has been cleaned. (Стаята изглежда приятно. Тя е била почистена. - Present perfect Passive)

За бъдещото е същото. Пасивът в английски не е голям проблем, ако не се оплиташ граматически във времената, т.е. кое точно какво изразява, но това е въпрос или на усещане, или на зубрене, в крайна сметка.

Someone will clean the room. - Future active - Някой ще изчисти стаята.
The room will be cleaned. - Future passive - Стаята ще бъде изчистена.

Айде, успех! 8)


Амин! Благодаря много! Това ще си го разпечатам и в рамка ще си го сложа. 8) :-o