PDA

View Full Version : Бел-помощ 8ми клас



sweet_f_pz
04-21-2009, 16:54
Здравейте трябва ми помощ по Български език имам следното упражнение : Образувайте по две изречения със следните думи.Едното съставете така,че "НЕ" да се пише слято,а другото - така,че "НЕ" да се пише разделно от думата :
Видим
Разговаваряйки
Обичащ
Щастие
Ходел
Мирен
Завършил
Веднъж
Гласно
Напразно
Виждащ
Свяст
Приятел и
Желаел

Просто не ми идват никакви идеи,а пък и хич не ме бива в Българския,моля ви помогнете ми :)

Редактирано от ProstoAz
1 точка от правилника!

kalashnik
04-21-2009, 17:35
Невидимата заплаха е най-опасна. / Жената остава не видяна от приятелят и.
Събеседникът се оказа много неразговорлив. / Пешо не разговаря с нито един от преподавателите.
Гергана е много необичлива жена. / Съществува идеята да се каже не на любовта.
Работникът беше много нещастен. / Щастието не е най-важното нещо на света.
С ходел не ми го побира съзнаието как трябва да стане.
Детето е много немирно. / Северна Корея с последните си действия каза не на мира.
Работникът си тръгна, незавършил работата си. / Няма как да стане.
Неведнъж той беше влизал в затвора. / Няма как.
Той винаги беше негласна личност. / Гласността не беше едно от нещата което гражданите имаха право.
Ненапразно Левски си даде живота. / Няма как да стане.
Той изпадна в несвясст. / Бойко не е най-свестната личност.
Неприведените във вид войници бяха наказани. /

ProstoAz
04-22-2009, 08:25
Kalashnik, "невидяна" се пише заедно. "Приятеля", а не "приятелят", защото той не извършва действието. ;)

sweet_f_pz, могат ли да се променят формите на думите? Виждам съществителни, прилагателни, деепричастия и т.н. Може би неслучайно са сложени?

Правилното изписване на дадените думите е:

Невидим
Не разговаваряйки
Небичащ
Нещастие
Не ходел
Немирен
Незавършил
Неведнъж
Негласно
Ненапразно
Невиждащ
Несвяст
Неприятел и
Не желаел

Както забелязваш глаголите и деепричастията се пишат отделно от частицата "не". При тях НЯМА вариант да се пишат слято!

Как обаче да направиш изречение със дадените думи (без глаголите и деепричастията, за тях се изяснихме), като частичката "не" да се пише отделно?

В такъв случай единственото, което ти позволява българският език, е да използваш конструкцията "НЕ ..., а ..."
И сега ще ти дам пример:

НЕ щастието доминираше в живота на селяните, а нерадостната участ, породена от бедността и болестите, които често поразяваха хората.