PDA

View Full Version : Pomo6t...za dve temi po BEL :S



iv37y
04-23-2009, 14:10
Trqat mi dve eseta za klasnoto ytre ednata tema e "Moeto 4yvstvo k1m prirodata." a drugata e "Koi sa ne6tata,koito davat smis1l na na6iq jivot?" pLssss....HELP ;(;(;(

TEARS
04-23-2009, 15:00
Моите чувства към природата

/есе/

Природата вдъхновява писателите, за да създадат най-хубавите си стихове и разкази. Тя движи четката на художника и ръката на скулптура, които с любов и преклонение запечатват частица от нея в творбите си. Аз също обичам природата, възхищавам се на нейната красота, но едновременно с това изпитвам към нея и страхопочитание. Защото тя е непредсказуема, защото силата й е могъща.
Обичам природата, заради нейната красота, харесвам всичко, което тя е сътворила: зелената гора с вековни дървета, които предлагат с готовност прохлада и спокойствие на всеки, поискал да отдъхне под техните сенки. Приятно ми е да слушам волната песен на птичките, прелитащи игриво от клон на клон. Не разбирам техния език, но по мелодичното им чуруликане усещам, че ми казват нещо мило, от което ми става радостно и леко на душата. Чувствам се безкрайно щастлив. Красотата на природата се допълва и от планинските ручеи, езера и реки. Бистрата им вода е благодат за всяко живо същество.
Трудно ми е да изразя с думи колко много обичам природата. В сърцето има и винаги ще има кътче за нея. Освен любов и възхищения, към природата изпитвам и страхопочитание. Понякога тя изпраща знак на недоволство към човешкия род. Изригват вулкани, които изпепеляват цели градове. Огромни вълни “Цунами” помитат всичко по пътя си. Урагани, наводнения, земетресения-бедствия, пред които ние, хората, сме безсилни. Не можем да ги спрем и чакаме безпомощни да отминат. През това време се молим природата да ни пощади и обещаваме пред Бог и пред себе си, че ще станем по-добри. Тя обаче безпощадно ни наказва заради лошото отношение, което често пъти проявяваме към нея.
Ние хората-единствените разумни същества на Земята, също сме част от природата. Най-малкото, което можем да направим за нея, е да нея замърсяваме. Аз вярвам, че тя няма да остане равнодушна към проявената добросъвестност. Природата щедро ще я възнагради.

TEARS
04-23-2009, 15:01
Кои са нещата, които дават смисъл на нашия живот?
(Есе)

Щом сме се родили на този свят, значи трябва да живеем. Но трябва да знаем кои са нещата, които дават смисъл на нашия живот. Ако разберем защо и заради кого живеем, то тогава ще водим един щастлив и пълноценен живот. Именно върху това ще се опитам да разсъждавам сега.
Слагам на първо място любовта, защото без любов не бихме могли да живеем! Но дори и да можехме, нашето съществуване щеше да е безсмислено. Да се влюбиш е най-прекрасното нещо, което може да се случи на човек. Може да изпитваш обич към семейството си, към приятелите си и към най-близките си хора. Любовта може да бъде различна, но каквато и да е, ако бъде поднесена по красив начин тя също ще бъде красива. Тя е непредсказуемо чувство и може да настъпи в различен етап от живота на човека. Била е описвана от много хора на изкуството – от писатели и поети, от музиканти, от художници и т.н. И въпреки това, все още има много да се каже за нея. Дори и животните изпитват любов, но по някакъв техен си начин. Те също са живи същества, затова не се учудвам, че е така. Те също като нас изпитват чувства – тъгуват, радват се, обичат. Но да се върнем на любовта. Казано е в една поговорка: “Отвръщай на злото с добро”, така и ние ако отвръщаме на омразата с любов светът ще е по-хубав и Любовта ще победи.
Семейството е другото нещо, което ни дава смисъл да живеем. Какво може да се сравни с майчината целувка за лека нощ или бащината прегръдка в хубав момент? Какво може да се сравни с една топла вечер със семейството, когато може да споделиш нещо или просто да кажеш как е минал денят ти? Какво може да се сравни с майчината прегръдка служеща за опора или бащиното рамо за утеха в труден момент? Това са реторични въпроси, на които всеки би отговорил. Трябва да сме благодарни, че имаме родители и че можем да имаме всичко, което изброих по-горе, защото не сме изпитвали и не знаем страданията на повечето деца-сирачета, които жадуват за майчина целувка по челото или една топла дума от татко. Те няма на кого да кажат: “Мамо, тате обичам ви!”, а повечето, които имат родители не се радват и наслаждават на всичко това. Както, когато не обръщаме внимание на това, че дишаме и поемаме кислород, но ако узнаем, че той внезапно ще свърши, тогава ще обърнем внимание и ще започнем да го искаме. Затова обичайте семейството си и се радвайте, че имате родители. Те дават смисъл на вашия живот!
Приятелите също дават смисъл на нашия живот. Истинският приятел винаги ще ти помогне и ще иска да те изслуша когато имаш да споделиш нещо, което те измъчва отвътре и което не ти дава мира. Винаги можеш да намираш утеха на рамото на истинския приятел. Той винаги ще бъде до теб в нужда и няма да се обиди, ако му кажеш нещо директно в очите, защото знае, че ти просто искаш да му дадеш съвет. Лесно можеш да познаеш дали той е истински или само те използва като кукла на конци. Това личи по неговите очи и по погледа му, стига само да умееш да проникнеш в него и да го прочетеш. Но приятелят определено дава смисъл на вашия живот и без него ще е по-трудно да се живее.
Има и много други неща, заради които трябва и може да живееш. Например, това са малките удоволствия, които животът ти предоставя. Те със сигурност правят живота ни по-радостен и по-хубав. Не е ли удоволствие да гледаш сутрешната роса осветявана от ранно греещото слънце? Или например, да отидеш в гората и да наблюдаваш природата? Как малките пчели кацат върху някое цвете и събират прашец, а след това отлитат към безкрайността. Не е ли удоволствие да отидеш на планина, да дишаш свеж и пречистен въздух до насита, а след това да си направиш пикник? Мога да изброявам безброй много такива малки удоволствия, които дават смисъл на нашият живот и заради които си струва да живеем.
Според мен, това са нещата които дават смисъл на живота ни. За всеки може би е различно, но съм сигурен, че всички хора живеят заради нещо или някого. Иначе, бих се зачудил, за какво ли живеят?

ProstoAz
04-23-2009, 17:36
Писането на кирилица е задължително!