PDA

View Full Version : доклад по бг



mar4ety
04-25-2009, 09:06
хора даскалката ми даде да пиша доклад за артур ако можете да ми помогнете с някакви материали за него легенди и лябопитни факти мн ще сам ви благодарана :P :P :P :P

weezybaby
04-25-2009, 09:11
Крал Артур (на английски: King Arthur) е важна фигура в митологията на Великобритания. Той представлява идеала за крал по време на война и в мирно време. Съществуват разногласия по въпроса дали Артур или личността, вдъхновила неговия образ, наистина са съществували. В по-ранните споменавания на името, както и в уелските текстове, името Артур не е придружавано от титлата крал. Един от по-старите текстове го определя като dux bellorum (военен водач, военачалник), а в средновековни текстове от Уелс като титла на Артур често се използва ameraudur (император, което също може да се разбере като военен водач). Има легенда, в която се разказва, че Крал Артур е извадил меча Екскалибур от омагьосаната скала. След това Мерлин (могъщ магьосник) става негов съветник. Това е само част от легендата. Предполага се, че е бил романизаиран военачалник, роден ок. 370 г.с.Х. в Южната част на Острова. След оттеглянето на римските легиони от Британия през 400 г.с.Х., Артур спира варварското нашествие от север, като умиротворява и обединява страната.

Заповядай!Дано да съм била полезна :)

mar4ety
04-25-2009, 09:15
разбирасе че си ми полезна нерси мн :P :P :P
ако някои има поо различна иформация също да пи6е