PDA

View Full Version : Книга ли пишете?



Muse_of_Madness
04-25-2009, 15:57
Чудно ми е само какъв процент от българския тийн създава авторска литература. Разкази се броят.

Някакво обощение на историята или основната тема ще са добро попълнение в темата.

ScionOfStorm
04-25-2009, 16:02
Аз сега водя 4 опит за книга...

1) Фентъзи - 80 страници, умря работата.

2) Фентъзи - ~ 130-140 страници, силно повлияно от Фийст и Джордън.

3) Фентъзи - ~ 180 страници, обаче направих прекалено голяма каша в сюжета и в крайна сметка също го оставих.

4)ият е нещо между ърбън/фентъзи/митологии/не знам си какво си, но е в много начален стадий, нямам муза за него - към 20 страници на Уърд е. Малко объркана история, обаче за щастие засега имам идеи, които не са прекалено клише и могат да се навържат в доста приятна ситуацийка.

От време на време праскам проза, имам и разкази някъде в тетрадка из нас..

Bellatrix
04-25-2009, 16:49
Дяволски много и дяволски често пиша. Най-дългия ми роман е 563 страници. Останалото е между 190-250. Предимно фентъзи.

Muse_of_Madness
04-25-2009, 16:55
На 11ти свърших първия си драфт на фентъзи. На 24 отварям и редактирам. 100 страници дребен шрифт. Започва като роман на Джордан и свършва като сън на напушения Иван Карамазов (в транса слял се с духа на Джейсън Ворхес).

Muse_of_Madness
04-25-2009, 16:58
Нов въпрос: Защо пишете?

LovelyGirl
04-25-2009, 18:19
Не пиша.
Честно казано обичам да го правя, но само като ми дойде музата, и когато знам, че си е само за мен :)
Но го драсна само за момента на някой лист и после изчезва 8-)

Jumbie483
04-25-2009, 18:33
За сега съм още на първия си опит да напиша нещо. На 141 страница съм 8-)
Мнооого рядко пиша обаче, само когато се вдъхновя от нещо.. Даже се е случвало и месеци наред да не пиша, но пък сърце не ми дава да зарежа всичко, защото все още помня какво ме накара да започна да пиша. Само за това едно нещо продължавам, пък и самата история ми е много близка, така да се каже и ми е важно да я завърша някога..

mysterious93
04-25-2009, 18:40
ами за жалост не :D не съм от креативните ( не че не ми се иска) просто не ми се отдава... най - малкото че не мога д аизмисля за какво да пиша... а и думите трудно " ми идват" :D някак си мн са ми неподредени мислите :D то си личи и от поста де :D

cherinka
04-25-2009, 21:19
^ и аз така
подробно не мога да издокарам нищо, винаги гледам д а разкажа нещо на две, на три, като за малоумни.
Инае доста често съм се замисляла ако тръгна да пиша книга, на ква тема ще е, и накрая открих за какво да пиша 8-)

DimovB
04-25-2009, 21:22
още не ме е заболяла главата достатъчно, че да пропиша

allergic
04-25-2009, 21:24
Намали си подписа.

Scrat
04-25-2009, 22:24
Много фентъзита, дайте поне да прочетем нещо :Д.

TellMeYourName
04-25-2009, 23:50
чакам фентъзи книга от ScionOfStorm и ще я заснема на лента! 8-)

[B]a[N]D[i]T[k]a
04-26-2009, 04:17
не пиша книга но като бях в България се занимавах с тези неща.. докато бях в бг мноооого обичах да пиша разкайчета и такива и мисля че бяха интересни, обаче като дойдох в торонто и никoй като не може да ти разбере езика и като се опиташ да пишеш на английски не се и получава същия ефект .. иииии зарязах го с 2 думи :Д

Fych
04-26-2009, 08:09
Драскате ли?-Да.

Наистина мисля,че по-скоро драскам отколкото да пиша.От скоро се ориентирам към фентъзито иначе не бях сред почитателите му.Предимно драскам неща наподобяващи крати разкази.

EarthShaker
04-26-2009, 09:06
на 2 пъти почвам и зарязвам 1 история с потенциал на мноого дълга книга :D не мога да определя жанра, по-скоро фантастика :)

до 30 и някоя страница съм стигнал :D

carinaNebula
04-26-2009, 09:23
драскам си,като ми се пише.
на 15-та глава съм,ама са късички. 8-)

FakePlasticTree
04-26-2009, 09:32
САМО, когато имам муза, пиша нещо. Най-често музата ми трае до написването на някой разказ, но не и повече.
Не мисля, че бих била способна да напиша цял роман.
Разбира се, мога да измислям неща и тн, но не искам да сядам и да пиша, само заради самото писане и с ясната цел 'сега пиша роман и това е.'
Мисля че подобни неща с fake и е вид неуважение и подигравка на самия акт на писането. Странно ми е как има хора, които имат толкова много вдъхновение, за написването на цял роман..или просто на мен ми е прекалено идеалистична представа за писането, но го уважавам много.
Пък е тъпо да пишеш, за да покажеш, че си написал нещо и за да си вдигнеш самочувствуето, без да чувстваш нещата. (и по-нататък за авторите, които пишат за пари, но тук още не става въпрос за такива неща)

guinessgirl
04-26-2009, 09:34
пиша стихотворенийца,есета,разк ази и съм решила да започна роман. 8-)

пиша,защото обичам и защото смятам,че има какво да напиша

Canis_Dirus
04-26-2009, 09:39
Пиша четвърта книга от трилогията Twilight :-)

FockidyFockFock
04-26-2009, 09:48
Лъжити, маймуни мръсни!

Понякога пиша стихотворения или кратки разкази. Обикновено желанието, бива породено от "тегаво" емоционално състояние, скука или някакво вдъхновение (хХх 8-) ).

Jesus
04-26-2009, 10:17
не пиша поради простата причина че имам също толкова талант колкото и автор на чалга текстове

DJEB
04-26-2009, 16:10
пиша песни.като ми дойде музата за три минути е готова.излиза добре,душата ми е излята в песента която съм написала.доста са случаите когато вдъхновението ми идва от други песни,което може би е странно..

ScionOfStorm
04-26-2009, 16:14
чакам фентъзи книга от ScionOfStorm и ще я заснема на лента! 8-)

:Д :Д аре! ама като гледам ще стане като хванем първата пенсия..

иначе са ми на някакви тетрадки, аз трябва и да ги намеря, сигурно са се разпаднали вече О.о

а пиша, защото просто имам нужда и не мога без това. )

InnchetO
04-26-2009, 17:16
ами за жалост не :D не съм от креативните ( не че не ми се иска) просто не ми се отдава... най - малкото че не мога д аизмисля за какво да пиша... а и думите трудно " ми идват" :D някак си мн са ми неподредени мислите :D то си личи и от поста де :D

И аз тъй 8-)
Почвам едно изречение, свършвам с съвсееееем друго. На всичкото отгоре съм малко скарана с българския правопис :D а и повече ме бива да разтеглям локуми на едно изречение :D
Иначе само ако опиша един мой сън ще стане ебати бестселъра :D нЕма такава фантастика :D

хауевър,, ще бъде интересно да напиша нещо, ще е интересно. Ама в крайна сметка и мързела не прощава и ще си остана най-вероятно само с желанието :-D

bellzee
04-26-2009, 17:42
не пиша книги или разни такиа ...но често драскам стихове :)

Blab
04-26-2009, 17:54
Трябва много да си си повярвал, че да пишеш книга.
А не виждам смисъл да правиш изкуство, което няма да види бял свят, защото тогава се губи едничкият му смисъл, да се докоснеш до някого, да го накараш да мисли и чувства.

ПП: Фентъзито ми е супер евтин жанр, ще ме прощават феновете.

Muse_of_Madness
04-26-2009, 18:18
Без да побутнеш сетинга или историята с измислица не виждам как може да се създаде оригинален сюжет. (да, хубаво, знам, че такова животно няма, говорим относителна оригиналност.)
Побутването може да е направо заменяне, но толкова по-добре. (ах как обичам да споря)

Joc
04-26-2009, 18:21
пиша книга " белия негър "

Blab
04-26-2009, 18:28
Позоваването на народни приказки и митологии не води до оригиналност, бих казала обратното - приобщава масите, създава най-често бестселърски продукт.)

Тук вече всичко е до вкус, въпрос на търсене, също така. Какво очакваш да намериш, да получиш от един текст - история, бягство, послание, (с)мисли, РАЗВЛЕЧЕНИЕ. За мен текстове, предлагащи предимно последното не могат да се наричат стойностна литература, както един екшън не е истинско кино.

Все още не съм разбрала какво кара (по)читателите да отварят такива четива. Макар на всички ни да е ясно, че съвременният човек прави своите малки бягства и живее именно в/чрез изкуството.

Muse_of_Madness
04-26-2009, 18:51
кхъм обадих се за възможностите, които фентъзито отваря като жанр, а не за това, с което се пълни. Да плюеш Паолини и Мейер е въпрос на интелект, въпрос на творчески качества и креативност да посегнеш към по-обширна измислица. За съжаление почти цялата фентъзи литература (де)еволюира от непълно разбраните писания на професора, концентрира се повече върху магията и увлекателността, което, знаем, не е било оригиналната цел и не е целта, с която аз пиша.

sh3_1s_7h3_0n3
04-26-2009, 18:53
Предиии няколко години бях започнала да "пиша" някакъв криминален роман, повлиян изцяло от Агата Кристи. Нахвърлих си основната идея с малко "отстрани" и дотам. ;)
Иначе пишех някога разкази и есета, но скоро не ме е озарявало вдъхоновението, като изключим надраскването на някоя друга приказка за племенника ми. :)
А последно всъщност написах 2-3 статии, отразявайки събития... и идеята беше да са с PR насоченост.

Blab
04-26-2009, 19:00
И все пак не разкри какво желаеш да изстискаш за себе си от един текст. Според мен това е водещото, каквото търсиш, това и искаш да дадеш.(поне в повечето случаи е валидно)

ToniStoraro
04-26-2009, 19:08
драскам си от време на време разни песнички, преди си драсках и разни идиотски разказчета, но, да, от време на време си драскам.

EarthShaker
04-26-2009, 19:10
Трябва много да си си повярвал, че да пишеш книга.
А не виждам смисъл да правиш изкуство, което няма да види бял свят, защото тогава се губи едничкият му смисъл, да се докоснеш до някого, да го накараш да мисли и чувства.

ПП: Фентъзито ми е супер евтин жанр, ще ме прощават феновете.

Изкуството дава много повече на автора, отколкото на останалите. Мое мнение.

Да размърдаш мозъка си, да създадеш нещо с едничкия си мозък... безценно!

Blab
04-26-2009, 19:19
като например?
(не споря тук;))

Muse_of_Madness
04-26-2009, 19:49
И все пак не разкри какво желаеш да изстискаш за себе си от един текст. Според мен това е водещото, каквото търсиш, това и искаш да дадеш.(поне в повечето случаи е валидно)
Дълбочина, идеи, дълбоки идеи. Като идеи в тоя случай е обширно понятие.

Blab
04-26-2009, 19:50
Ето, значи хоризонтът ни е един, кладенци - много.)

ToniStoraro
04-30-2009, 11:35
аз и стихотворения от време на време си драскам. Ето едно, надявам се да се хареса :D

Гроздова ракия



Най - обичам аз да пия
сутрин рано гроздова ракия!
И салата, и мезе,
и кебапче, и кюфте.

Най - обичам аз да пия
на обяд три литра бира!
Яка, мазна, печене пържола
и да пикам аз в Мола.

Най - обичам аз да пия
следобяд мастика и текила!
Със салата за мезе,
че така е най - добре.

Най - обичам аз да пия
късно вечер гроздова ракия!
И салата, и мезе,
и кебапче, и кюфте.

lsd43
04-30-2009, 12:00
АМи правя опити ,сега се опитвам да нахвърля една по-сериозна идея за книга във фентъзи стил ,но ще видим какво ще се получи. :)

SWASTIKA
04-30-2009, 12:35
Почнах една книга със заглавие "Книгата, която ще промени живота ти", но в момента съм леко в застой. :)

plmn
04-30-2009, 16:30
Почнах една книга със заглавие "Книгата, която ще промени живота ти", но в момента съм леко в застой. :)

звучи интересно :)

_donna_
04-30-2009, 16:38
Обикновено,когато започнеш да пишеш измислица ти хрумват всички останали неща на света,които биха могли да се случат в този момент и ти се завива свят.

Yancheto
04-30-2009, 16:55
С един приятел сега сме почнали да пишем история за пирати. :) Преди бях започвала някакъв криминален роман,но нищо не се получи.

Briseis
04-30-2009, 19:31
Не пиша. Не че нямам нужда, но нямам стила, изказа, грамотността. Иначе рядко тук-там някое стихотворение и то, за да отговори на емоционалното ми състояние.
Но пък теми по БЕЛ - всяка седмица по една изфабрикувам, пълна с лъжи и фалшив патос.

VerryBerry
04-30-2009, 20:05
романи-не,но есета-друг въпрос :)

xcomplicatedx
05-01-2009, 11:58
.......

Muse_of_Madness
05-01-2009, 15:30
20 на 19 в полза на писаещите! Егати гениалното поколение сме, честно!

YouCantStopMe
05-01-2009, 15:33
Книги не пиша.
Но мнооого обичам да пиша есета и да си разсъждавам.. независимо върху какво.Понякога и други неща пиша.Абее.. разтоварвам се. :)

fenkatakrisi952
05-02-2009, 09:10
Нямам нито време нито достатъчно фантазия :D

Muse_of_Madness
05-02-2009, 11:57
Стига бе, Рейб, ние, българите, сме духовно извисен народ, творчески в най-дълбоката си същност! Виж резултата от анкетата само, тая земя след Чернобил като луда ги ражда!

Blab
05-02-2009, 12:03
От иронията ти си личи, че се мислиш за гениална (и единствена?).
Кофти комбинация:Д

ScionOfStorm
05-02-2009, 12:10
не;
по-скоро, че всеки, драснал повече от 5 реда се смята за писател..

може и мен да ме брои в кюпа, деа знам :Д

EarthShaker
05-02-2009, 12:14
за писател ли говорим или за 'драскате ли'?

българските писатели стават само за книги за чакри и '100 начина да забогатееш без да си дигнеш гъза от стола'

Blab
05-02-2009, 12:15
наизуст...

Muse_of_Madness
05-02-2009, 12:19
От иронията ти си личи, че се мислиш за гениална (и единствена?).
Кофти комбинация:Д

То беше самоирония. От твърде дълго (6 години) пиша и зарязвам, че да се взимам насериозно.

gLypChenCee
05-02-2009, 14:43
Чак романи не пиша .. Но като ми дойде музата и пиша стихотворения или малки разказчета .. Имам поне 4 тетрадки пълни с мои стихотворения .. :)

Shelcha
05-02-2009, 17:37
~хайку
~инмпресии
~автоматизъм
~експресионизъм
~символизъм
~минимализъм
~разкази
~спомени
~сънища

_donna_
05-03-2009, 08:55
^
Мен ( :lol: ),вземи попрочети малко Бенедето Кроче - той казва,че литературните родове и видове по начина,по който се поставят и разпределят са рамка за изкуството,усмирителна риза - имат функцията на рафтовете в библиотека,но нищо повече.