PDA

View Full Version : есе



Xrisenceto
04-26-2009, 14:47
Как мога да променя света чрез любов?

Есе
Преди много години Достоевски е написал: „Красотата ще спаси света”.Аз бих перефразирала тази мисъл така: „Любовта ще спаси света”.Може би ще ме попитате защо мисля така?И аз естествено ще ви отговоря.
Няма по-голяма сила от любовта.Тя може да предизвика хората да направят неща за другите,които никога не биха направили преди това.Любовта дава криле,с които можеш да летиш към онези възвишени върхове,към които не би посмял да погледнеш дори. Тя ти дава сили да бъдеш човек.Любовта е в състояние да принуди човек да върши понякога дори глупави на пръв поглед неща,но пък може и да осмисли живота на хората,които нямат никаква цел в живота.Едва тогава,когато си влюбен,разбираш колко е хубав изгрева на слънцето,денят е изпълнен с топлина,която потъва в разкриващия се залез.Откриваме любовта на много места и в много лица.В грижовността на майчината ласка, в съпричастието на приятелски подадена ръка,в горещия дъх на тръпнещите в любовно докосване устни на двама влюбени.
Аз много харесвам любовната лириката на Дамян Дамянов.Любимите ми стихове са :
„Ела! Изпепели ме в своя огън!
Сама стани на пепел! Но следа
подире ни в небето да остане!
И с нашта светлина тя да блести!
На нашто място да остане рана.
Но с друга светлина след нас огряна,
вселената ще ни обезсмърти.”
Дали любовта е сляпа?Тя е в състояние да превърне недостатъците в добродетели,лошият става добър,неугледния и грозен на вид човек изглежда като красив принц,а престъпникът става благородник.
Любовта е по-силна дори от човешкия живот.Тя трябва да се доказва всеки ден,всеки час,всяка минута,всяка секунда,но не само на думи,но и чрез действия.Колкото повече препятствия преодолява любовта тя става по-истинска и по-силна.Колкото повече върхове завладява,толкова по-светла и опияняваща става тя.
Любовта към един човек,към едно дете,към една картина или красиво цвете,към вълшебна музика може да промени хората и да ги направи по-добри.Без обич човек е мъртъв,дори да му остава още век да живее.Защото дължината на човешкия живот не се измерва,с броя на изживените години,а от смисъла на човешките мисли и знания.Не е важно колко време съществуваш,важно е колко си живял.
Моята голяма мечта?Ако мога да превърна злобата и омразата на хората по света в любов…Искам да ги накарам да повярват,че любовта може да спаси света.Трябва да повярваш,че утрешния ден ще е много по-добър от вчерашния ,и че когато хората се обичат,те са по-добри и по-щастливи.Когато обичаш искренно всички около себе си,за теб винаги ще има някой,който да ти подаде ръка при нужда.Когато си тъжен,той ще те развесели.Когато си отчаян,ще ти даде надежда.Когато се съмняваш,ще ти вдъхне вяра.Тогава всеки път ще избираш нещо истински красиво.
Мъдреците казват,че три източника имат влияние над човека-душа,разум и тяло.Влиянието на душата поражда приятелството.Влиянието на разума поражда уважението.Влиянието на тялото поражда желанието.Съидинението на трите величия ражда любовта!Когато хората повярват в голямата сила на това прекрасно чувство и станат по-добри ,едва тогава света ще стане по-красив,а животът на човека ще придобие истински смисъл.




Моля това есе да ми бъде преведено на английски език.Благодаря предварително :)